2006 թվականի ամռանը Հայաստանի լրատվական միջոցներն ի լուր աշխարհի հայտարարեցին, որ Լեռնային Ղարաբաղում, Մարտակերտի շրջանի մատույցներում հայտնաբերվել է Տիգրան Մեծ արքայի կառուցած քաղաքներից մեկը։ Հնագետ Համլետ Պետրոսյանն ասում է, թե պեղումների վայրն ամենեւին էլ պատահական չէ։ Գրավոր պատմությունը հստակ տեղեկություններ է տալիս։
Հարցին, թե ինչպե՞ս են կռահել Տիգրանակերտ քաղաքի հնարավոր տեղը, հնագետ Համլետ Պետրոսյանը պատասխանում է՝ հիշեցնելով բլրի երկայնքով ձգվող աստիճանաձեւ ժայռերը . «Շահբուլաղ կոչվող աղբյուրներից վերեւ Սարալանջ կա, որը տանում է Վանքասար, սարի վրա էլ մի եկեղեցի կա՝ 7-րդ դարում կառուցված։ Վանքասար տանող հատվածում ժայռերը փորված են։ Շատ հաճախ ոչ մասնագետ մարդը կարող է մտածել, որ դրանք ինչ-որ ճանապարհ են, բայց իրականում պարսպի ժայռափոր հիմքերն են»։
Նա ասում է, որ մեր պատմությունը հորինովի չէ, որ պետք է ուշադիր կարդալ հայ պատմիչներին։ «Մենք ունեինք պատմիչների աղբյուրները, մենք ունեինք ճանապարհորդների նկարագրությունները եւ, ի վերջո, 19-րդ դարի վերջում այդ տարածքին հայերը Տկրակերտ են ասել»։
Համլետ Պետրոսյանի կարծիքով' հնագիտական այս հայտնագործությունն այն բացառիկ դեպքերից է, երբ «պեղումները բառացի հավաստում են պատմիչների հաղորդածը»։
Պեղումների առաջին օրերին հայտնաբերվում էր միայն խեցեղեն, որի հնությունը թեեւ համապատասխանում էր Տիգրան Մեծի ժամանակներին, բայց բավարար ապացույց չէր կարող լինել, որ հենց այստեղ է Հայոց Մեծ Արքայի քաղաքը։
«Եւ ավելի վերեւ բարձրանալով՝ մի տեղ տեսանք, ուր երկու փոքր քար էր երեւում, որ ոնց որ մի գիծ կազմեին։ Եւ որոշեցինք էդտեղ պեղումներ կատարել։ Դա, փաստորեն, քաղաքի դարավանդներից մեկն էր,-պատմում է Համլետ Պետրոսյանը։-Անտիկ շինարարական տեխնիկան ենթադրում է, որ պատերի ամրությունն ապահովում են հենց իրենք՝ քարերը։ Որքան մեծ-մեծ, հարթ, հղկած քարերն իրար վրա դնենք, այնքան պատն ամուր կլինի»։
Մի քանի օր անց հայտնաբերվում է քաղաքի եւս մեկ հատված։ Քարերի վրա նկատվում են ծիծեռնակապոչ կապեր, ինչն անտիկ քաղաքաշինության բարձրակետն է։ Առաջին հայացքից մանրամասնություն թվացող այս փորվածքը գիտական լուրջ եզրահանգումների առիթ է տալիս։
«Սա նշանակում է մի քանի ճարտարապետ ունենալ, վարպետների մի ամբողջ խումբ ունենալ, որոնք գիտեն այդ քարը տաշելու, ֆասկա գցելու, բարձիկները կանոնավորելու, իդեալական հարթություններ ստեղծելու արվեստը։ Այդ ամենին տիրապետել, տանել կենտրոնացնել այդ բլրի գագաթին, հնարավոր էր միայն այն դեպքում, եթե մենք գործ ունենք պետական մի ծրագրի հետ։ Այսինքն՝ տեղական մի աննշան ֆեոդալ չի կարող նման ամրություններ կառուցել»,-ասում է հնագետը։
Բերդի պատերը հայտնաբերելուց հետո հնագետները ենթադրում են, որ հարթավայրում պետք է փնտրել քաղաքը։ Այստեղ եւս արդյունքը լինում է սպասվածից ավելին։
«Էդ էլ սենսացիա էր, անկեղծ ասած։ Մենք ընտրեցինք 5-6-ի վրա մի տարածք։ Էնտեղ պատեր կային, ես ենթադրում էի, որ պետք է լիներ քաղաքի եկեղեցին, բնականաբար ոչ թե Տիգրան Մեծի ժամանակների, այլ՝ քրիստոնեության շրջանի։ Եթե մենք տեղեկություն ունեինք Տիգրանակերտի մասին, նշանակում է հիմնադրումից հետո այս քաղաքը ծաղկուն կյանք է ունեցել»։
Պեղումներն իրականացրել է ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի Արցախի արշավախումբը՝ Համլետ Պետրոսյանի, Ժորես Խաչատրյանի, Լյուբա Կիրակոսյանի, Հայկ Հակոբյանի եւ Վարդգես Սաֆարյանի մասնակցությամբ։ Հայրենադարձության եւ հիմնավորման հասարակական կազմակերպությունների «Երկիր» միությունը եղել է այս գործի նախաձեռնողն ու ֆինանսավորողը։
Պեղումները տեւել են ընդամենը տասնհինգ օր, ինչը բավարար չէ Տիգրան Մեծի հիմնադրած քաղաքը պատմության ու ժամանակի խորքից դուրս բերելու համար։ Հնագետներին հաջողվել է միայն սկսել եւ առաջ քաշել Տիգրանակերտի վարկածը։ Քաղաքն ամբողջությամբ պեղելու համար շատ ժամանակ եւ մեծ նյութական միջոցներ են հարկավոր։ Այս դեպքում, Համլետ Պետրոսյանի կարծիքով, հնարավոր կլինի ոչ միայն Տիգրանակերտը պեղել, այլ Խաչեն գետի հովտում ունենալ վաղ քրիստոնեական մշակույթի նոր հայտնագործումներ։

Летом 2006-го года, средства массовой информации Армении возвестили миру о том, что в Нагорном Карабахе, во время раскопок, найден один из городов построенный царем Армении Тиграном Великим. Археолог Гамлет Петросян говорит, что место раскопок выбрано отнюдь не случайно. Сохранились писменные свидетельства, которые указывают конкретное месторасположение древнего Тигранакерта.
На вопрос, как определили возможное месторасположение Тигранакерта, Гамлет Петросян, ответил, напомнив мне тянущиеся вдоль холма “лестничные” скалы. “Выше родников, называемых Шахбулах, склон горы тянется аж до Ванкасара. Там, еще есть церковь, построенная в 7 веке. На отрезке, ведущем к Ванкасару, скалы, как бы, прорыты. Люди непосвященные, могут подумать, что это какая то тропа, однако на самом деле это фундамент крепостной стены”.
Кроме того, он говорит, что наша история не выдуманная, и что надо внимательнее читать труды наших летописцев. “У нас были свидетельства летописцев, описания путешественников и, в конце концов, армяне в 19 веке называли эту местность Ткракерт.” По мнению Гамлета Петросяна, эта археологическая находка – случай уникальный, когда “раскопки, буквально дословно подтверждают описания летописцев”.
В первые дни раскопок находили лишь глиняные предметы утвари, “дата изготовления ” которых хоть и соответствовала тому историческому периоду, однако они не могли рассматриваться в качестве доказательства того, что здесь был один из городов построенных правителем Великой Армении.
“Поднявшись повыше, мы заметили два камня, которые как бы находились на одной линии. Решили оттуда же, и начать раскопки.
Техника античного строительства предполагала, что крепость стен обеспечивают именно эти камни. Чем больше они, чем лучше отполированы, положенные друг на друга камни, тем крепче стена”.
Через пару дней был раскопан еще один “район” древнего города. На камнях были следы особой кладки, когда использовались металлические связки, напоминающие хвост ласточки, что считается апогеем античного строительства. На первый взгляд, кажущаяся мелочью, эта деталь приводит к серьезным умозаключениям.
”Это означает, что здесь работали несколько архитекторов и целая бригада мастеров, которая владела техникой обработки камня, обточки фасок, регулировки подушек и искусством получения идеально гладкой поверхности. Грандиозность, масштабность работы свидетельствует о том, что это была государственная программа, то есть строительство, которое было не под силу какому либо местному феодалу”.
После раскопок крепостных стен археологи решили продолжить поиски города на равнинной части этой местности. И здесь результат превзошел ожидания.
“Честно говоря, это было для нас сенсацией. Мы выбрали участок площадью 5 на 6 метров. Там были стены, и я предполагал, что там должна была быть городская церковь, построенная намного позже, уже в христианский период. Вообще, если до нас дошло столько сведений о Тигранакерте, значит, он был одним из процветающих городов того времени”.
Раскопки были проведены арцахской экспедицией института археологии и этнографии НАН РА при участии Гамлета Петросяна, Жореса Хачатряна, Любы Киракосян, Айка Акопяна, Вардгеса Сафаряна. Работу финансировал Союз общественных организаций «Еркир».
Раскопки продлились всего 15 дней. Этого, конечно же, мало для того чтоб “извлечь” город, основанный Тиграном Великим из глубины веков. Археологам удалось лишь начать раскопки, выдвинуть и аргументировать версию Тигранакерта. Чтоб полностью раскопать город, необходимы время и серьезное финансирование. Тогда, по мнению Гамлета Петросяна, будет возможно, не только раскопать Тигранакерт, но и найти в долине реки Хачен свидетельства культуры раннего христианства.