Պատգամավորներն առաջարկում են սահմանամերձ համայնքներին տրվող արտոնությունների ցանկն ընդլայնել
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանն ու Սիփան Փաշինյանն առաջարկում են սահմանամերձ համայնքների բնակիչներին տրվող արտոնությունների ցանկն ընդլայնել:
Պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը օրենսդրական նախաձեռնությունը ներկայացրեց այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին: Նախագիծը շրջանառության մեջ է դրվել հուլիսի 27-ին:
Փոփոխությունները «Սահմանամերձ համայնքների սոցիալական աջակցության մասին» օրենքին են վերաբերում: Պատգամավորները մի շարք արտոնությունների տրամադրման ժամկետն առաջարկում են երկարաձգել ևս երեք տարով, ինչպես նաև նոր արտոնություններ տրամադրել, ինչպես` ընտանիքում երկու և ավելի աշակերտ ունենալու դեպքում դպրոցական դասագրքերը մասնակի կամ ամբողջական փոխհատուցելու է Կառավարությունը:
Գործող օրենքով` սահմանապահ համայնքների բնական գազի, սպառած էլեկտրաէներգիայի, ոռոգման ջրի ծախսերի հիսուն տոկոսը փոխհատուցում է Կառավարությունը: Օրենսդիրներն առաջարկում են օրենքի գործողության ժամկետը ևս երեք տարով երկարաձգել, նաև այլ արտոնություններ ներառել` այդ թվում հողի գույքահարկի և հողի հարկի ամբողջական փոխհատուցում:
Նախագծում նոր դրույթներից է նաև այն, որ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքից իրականացված ռազմական կամ ահաբեկչական գործողությունների հետևանքով սպանված գյուղատնտեսական և/կամ այլ մթերատու կենդանիների դիմաց տրվելու է փոխհատուցում պետական բյուջեի միջոցների հաշվին: Իսկ եթե նույն գործողությունների հետևանքով սահմանամերձ համայնքների բնակիչներն առաջին, երկրորդ կամ երրորդ խմբի հաշվանդամություն ձեռք բերեն, տրամադրվելու է միանվագ գումարային հատուցում` համապատասխանաբար 3 միլիոն, 2 միլիոն և 1 միլիոն դրամ:
Զոհված քաղաքացիների ընտանիքին տրամադրվելու է միանվագ գումարային հատուցում` 5 միլիոն դրամ: Պետական բյուջեի միջոցների հաշվին է նաև վնասված կացարանի ծախսերն իրականացվելու:
Գաբրիելյանի խոսքով` Կառավարության ներկայացուցիչների հետ այս նախագծի վերաբերյալ շուրջ չորս ամիս քննարկում է եղել, չորս-հինգ գերատեսչություն դրական եզրակացություն է ներկայացրել:
Այս փոփոխությունների շահառու են սահմանամերձ 25 համայնքների 37 բնակավայրերի բնակիչներ:
Նախագիծը դեռևս պետք է ստանա ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի եզրակացությունը, որից հետո ընդգրկվի լիագումար նիստերի օրակարգ: Այն կարող է գործել միայն երկու ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո:

Депутаты предлагают расширить перечень льгот для жителей пограничных общин
Депутаты парламентской фракции “Мой шаг” Сисак Габриелян и Сипан Пашинян предлагают расширить перечень льгот, предоставляемых жителям приграничных общин. Законопроект, который был введен в обращение 27 июля, Габриелян представил на сегодняшней пресс-конференции.
Изменения касаются закона РА “О социальной поддержке приграничных общин”. Депутаты предлагают продлить на три месяца срок действия ряда льгот и предоставить новые льготы. Так, предлагается частично или полностью компенсировать стоимость школьных учебников семьям с двумя и более школьниками.
По действующему закону, 50 процентов стоимости использованного жителями приграничных общин природного газа, электроэнергии и оросительной воды компенсирует правительство. Законодатели предлагают продлить срок действия этого закона еще на три года, а также включить новые льготы – полную компенсацию земельного и имущественного налогов.
Предлагается также выплатить из госбюджета компенсацию за убитых вследствие военных или террористических действий со стороны Азербайджана сельскохозяйственных и/или других продуктивных животных. Если же вследствие тех же действий жители приграничных общин получат инвалидность 1-2-3-ей групп, то им будет выплачена единовременная компенсация в размере 3 млн, 2 млн и 1 млн драмов.
Семьям погибших граждан предлагается выплатить единовременную денежную компенсацию на сумму 5 млн драмов.
За счет госбюджета будут оплачены также расходы на восстановление поврежденных строений.
Бенефициарами этих изменений станут жители 37 населенных пунктов в 25 приграничных общинах.
По словам С.Габриеляна, уже получено положительное заключение 4-5 ведомств. Заключение по законопроекту должна представить также профильная комиссия Национального Собрания, после чего документ будет включен в повестку пленарных заседаний. Проект закона может начать действовать после принятия в двух чтениях.