Արայիկ Հարությունյանը Ստեփանակերտում մասնակցել է նոր թաղամասի հիմնարկեքի արարողությանը, ապա այցելել տարբեր շինհարթակներ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 28-ին մայրաքաղաքում մասնակցել է նոր թաղամասի հիմնարկեքի հանդիսավորարարողությանը:
Նախագահի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ «Արցախ» թաղամասի հարևանությամբ կառուցվող 228 բնակարանանոց նոր թաղամասը նախատեսված է շահագործման հանձնել 2022թ.-ին: Ծրագիրը իրականացվում է ռուսաստանաբնակ բարերար Համլետ Վաչենանցի միջոցներով: Նա իր ելույթում մասնավորապես նշել է, որ բնակարանների վաճառքից ստացված շահույթը տրամադրելու է Արցախում բարեգործական տարբեր նախագծերի իրականացմանը: Կապալառու ընկերություն է հանդիսանում «Եվրոստրոյ» ՍՊԸ-ն:
ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանի և Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանի ուղեկցությամբ նախագահն այցելել է նաև մայրաքաղաքի տարբեր շինհարթակներ: Թումանյան փողոցի վրա կառուցվող 158 բնակարանանոց թաղամասը և նույն փողոցի վրա գտնվող բազմահարկ 108 բնակարանանոց շենքն, ըստ կապալառու «Քարավան» ՍՊ ընկերության պատասխանատուների, շահագործման կհանձնվեն 2021թ.-ի աշնանը:
Երկրի ղեկավարը եղել է նաև «Դոմինիկ սիստեմ» ՍՊԸ կողմից կառուցվող նոր թաղամասի տարածքում, որտեղ 2022թ.-ին նախատեսված է շահագործման հանձնել 120 բնակարան: Արայիկ Հարությունյանը ծանոթացել է ընկերության կողմից պատվիրված նոր՝ 180 բնակարանանոց շենքերի նախագծանախահաշվային փաստաթղթերին: Կապալառու ընկերության ղեկավարի հավաստմամբ՝ թաղամասն ամբողջությամբ պատրաստ կլինի 2023թ.-ին և, ընդհանուր առմամբ, կունենա 300 բնակարան:
Հանրապետության նախագահի շրջայցի հաջորդ կանգառը մայրաքաղաքի Տիգրան Մեծի փողոցի հարակից տարածքն էր, որտեղ օրեր անց մեկնարկելու է 287 բնակարանանոց նոր թաղամասի շինարարությունը: Քաղաքաշինության նախարարը նախագահին է ներկայացրել ծրագրի ծավալները, նախատեսված ենթակառուցվածքները: Թաղամասի շահագործման հանձնման ժամկետ է սահմանված 2022թ.-ը:
Հանրապետության նախագահի այցն ավարտվել է Տիգրան Մեծի և Մեսրոպ Մաշտոցի փողոցների հարևանությամբ գտնվող շուրջ 5 հեկտար ընդգրկող տարածքում, որտեղ, սփյուռքահայ գործարարի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, մեկնարկել են Ստեփանակերտի ամենամեծ բազմաբնակարան թաղամասի շինարարական աշխատանքները: Ծրագրով նախատեսված է կառուցել մի քանի հազար բնակարան, որոնք այդ ուղղությամբ իրականացվող լրացուցիչ նախագծերի հետ հիմնականում լուծելու են Ստեփանակերտում առկա բնակարանային խնդիրը:
Նախագահը իր գոհունակությունն է հայտնել աշխատանքների ընթացքից՝ ընդգծելով, որ նախընտրական ծրագրի «Յուրաքանչյուր ընտանիքի՝ առանձին բնակարան» հիմնադրույթի կյանքի կոչման համար Ստեփանակերտում ստեղծված են հիմնական նախադրյալները: Նա պատասխանատուներին որակի վերահսկման և շինարարական բոլոր նորմերը խստորեն պահպանելու հանձնարարականներ է տվել:

Президент республики принял участие в церемонии закладки в столице нового жилого квартала и посетил разные стройплощадки
28 июля президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял участие в торжественной церемонии закладки в столице нового жилого квартала.
Новый квартал из 228 квартир, строящийся по соседству с кварталом "Арцах", предусмотрено сдать в эксплуатацию в 2022 году. Программа осуществляется на средства российского благотворителя армянского происхождения Гамлета Ваченанца. Он в своем выступлении отметил, что прибыль от продажи квартир будет направлена на осуществление разных благотворительных проектов в Арцахе. Компанией-подрядчиком выступает ООО "Еврострой".
В сопровождении министра градостроительства Арама Саркисяна и мэра Степанакерта Давида Саркисяна президент посетил разные стройплощадки в столице. Квартал из 158 квартир, строящийся на улице Туманян, и здание из 108 квартир на той же улице, по словам ответственных лиц компании-подрядчика "Караван", будут сданы в эксплуатацию осенью 2021 года.
Глава государства посетил также территорию нового квартала, возводимого ООО "Доминик систем", где в 2022 будет сдано в эксплуатацию 120 квартир. Араик Арутюнян ознакомился с проектно-сметной документацией заказанных организацией новых 180 квартирных зданий. По заверению руководителя компании-подрядчика, квартал из 300 квартир будет полностью готов в 2023 году.
Следующим пунктом посещения президента республики была территория, прилегающая к улице Тигран Мец, где на днях начнется строительство 287 квартирного нового квартала. Министр градостроительства представил президенту объемы программы и предусмотренную инфраструктуру. Заявленный срок сдачи квартала в эксплуатацию - 2022 год.
Визит президента республики завершился посещением территории в 5 гектаров по соседству с улицами Тигран Мец и Месроп Маштоц, где по достигнутой с зарубежными предпринимателями армянского происхождения начаты строительные работы самого большого многоквартирного квартала в Степанакерте. Программой предусмотрено построить несколько тысяч квартир, которые наряду с дополнительными проектами, осуществляемыми в этом направлении, решат жилищную проблему в Степанакерте.
Президент выразил удовлетворение ходом работ, подчеркнув, что для реализации положения предвыборной программы «Каждой семье-отдельную квартиру» созданы основные предпосылки. Ответственным лицам глава государства поручил контролировать качество и все строительные нормы.