Սխրանքը կկրկնվի՞ խաղաղ օրերում
1993-ի օգոստոսի տասնհինգը շրջադարձային է եղել ոչ միայն Հադրութի, այլ գուցե նաեւ ամբողջ Ղարաբաղի համար։ 1993-ի այդ օրը ադրբեջանցիներն՝ իրենց հսկողության տակ ունենալով շրջանի տասնչորս գյուղեր, լայնամասշտաբ գրոհ են ձեռնարկել Հադրութ քաղաքի վրա։ Հարձակումը ձախողվել է։ Սկսվել է ադրբեջանցիների բռնազավթած գյուղերի ազատագրումը։
Հադրութցի Անդրանիկ Աբրահամյանն ասում է, եթե մեր դիմադրությունը չլիներ, ադրբեջանցիներն՝ այդ պահն օգտագործելով, ամբողջ շրջանը կգրավեին։ « Մ եր տղաները, մեր ամբողջ ժողովուրդը հերոսություն կատարեցին ու այդ օրը Հադրութը եւ Հադրութի շրջանի շատ գյուղեր ազատագրվեցին»,-ասում է Անդրանիկը։
Արցախում ում էլ հարցնես, միաբերան կասեն, որ պատերազմի ընթացքում ամենախիզախ ու քաջասիրտ մարտիկները եղել են հադրութցիները, եւ դա է պատճառը, որ շրջանը տարածքային կորուստ չի ունեցել։ Արցախի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի կարծիքով այսօր դարձյալ խիզախության ժամանակ է։ Խիզախություն եւ նվիրում է պետք արյան գնով պաշտպանածը պահպանելու համար։ «Այսօրվա աշխատանքային արարումները ոչնչով չպետք է զիջեն այդ սխրագործություններին,-ասում է պաշտպանության նախարարը,- դեռ ավելին՝ այսօր մենք ավելի նվիրված պետք է լինենք, ավելի բարեխիղճ պետք է կատարենք մեր գործը, որպեսզի կարողանանք պաշտպանել մեր ձեռք բերածը»։
Անդրանիկ Աբրահամյան Վիտալի Պետրոսյան    Էմիլ Գեորգի Ալավերդյան
Հրադադարի հաստատումից անցել է տասներկու տարի։ Պատերազմի հետքերը մասամբ վերացվել են։ Հադրութում, սակայն, դեռեւս չեն ստեղծվել այնպիսի պայմաններ, որ մարդիկ կարողանան ապահով ապրել։ Շրջանի բնակչությունը թեեւ չի պակասել, բայց չի էլ ավելանում։ Սա բացատրվում է տնտեսական ու սոցիալական մի շարք պատճառներով։
«Հայրենյաց պաշտպան» երիտասարդական կազմակերպության նախաձեռնող խմբի ղեկավար Վիտալի Պետրոսյանի կարծիքով պատճառների այդ շարքն էլ մեծացնում է արտահոսքը եւ կասեցնում բնակչության աճը։ Բարձրագույն կրթություն ստանալու նպատակով Ստեփանակերտ գնացած երիտասարդների վերադարձը Վիտալին անհավանական է համարում։ « Ովքեր հնարավորություն ունեն, կարծում եմ, հետ չեն գա։ Կարող են հետ գալ այնպիսի անձնավորություններ, որոնք, ասենք, ուրիշ ելք չունեն։ Իսկ ովքեր որ հնարավորություն ունեն, լավագույն դեպքում մնում են Ստեփանակերտում, իսկ վատագույն դեպքում դուրս գնում հանրապետությունից»,- ասում է Վիտալին։ Նա գտնում է, որ շրջանի բոլոր խնդիրները կարելի է լուծել միայն աշխատատեղերի ստեղծմամբ, որովհետեւ գործազրկությունն անգամ ամուսնանալու հնարավորություն չի տալիս երիտասարդներին։ «Ամուսնանում են նրանք, ովքեր միջոցներ ունեն ընտանիք պահելու, իսկ ովքեր չունեն, ստիպված չեն ամուսնանում։ Աշխատատեղերի բացումը, իմ կարծիքով, արդեն հիմք կստեղծի, որպեսզի երիտասարդությունը մնա իր հարազատ ծննդավայրում»։
Վիտալիի կարծիքը կիսում է նաեւ Արցախի պետական համալսարանի ուսանողուհի Լիանա Պետրոսյանը։ Նա շուտով կավարտի ուսումը, իսկ հայրենի Հադրութում աշխատանք գտնելու ոչ մի հեռանկար չի տեսնում։
Էմիլը փոքրիկ ռեստորան ունի Հադրութում։ Ինչպես ինքն է ասում, այդ բիզնեսով հազիվ կարողանում է ընտանիքը պահել։ Մասնագիտությամբ գյուղատնտես-մեխանիզատոր է, բայց երբեւէ իր գործով չի զբաղվել, որովհետեւ գյուղատնտեսության համար մեծ ներդրումներ են հարկավոր։ Հադրութի ապագան նա կապում է խաղողագործության զարգացման հետ։ «Հադրութի զարգացումը խաղողագործությունն ա։ Առաջ էլ՝ կոմունիստների ժամանակ, քանի դեռ այգիները չէին վերացրել, խաղողից ահագին եկամուտ ստացվում էր»։
Շրջանի ապագան խողողագործության հետ է կապում նաեւ Հադրութի վարչակազմի ղեկավար Վալերի Գեւորգյանը ։ Նա ասում է, թե դժվար է վերականգնել սովետական տարիների խաղողի այգիները, բայց հիսուն տոկոսը գոնե պետք է նորից հիմնադրվի։ «Ամենաստույգ աշխատատեղը, դա խաղողի այգին է,- ասում է պարոն Գեւորգյանը,- տարին տասներկու ամիս խաղողի այգում աշխատանք կա։ Դրա համար պետք է համախմբել անհատ սեփականատերերին»։
Այս կարծիքին է նաեւ Արցախի վաստակավոր ուսուցիչ, Կարմրակուճ գյուղի բնակիչ Գեորգի Ալավերդյանը. «Տասը հոգի անդամագրվեն մի կոլեկտիվի մեջ, մշակենք, ցանենք, ըստ ներդրածի բերքը բաժանենք։ Սա ինձ թվում ա ամենաճիշտ երեւույթն ա լինելու»։
Վարչակազմի ղեկավար Վալերի Գեւորգյանն ասում է, թե Մեծ Թաղեր գյուղում արդեն նման համախմբում կա։ «Բոլորն էլ հասկանում են, որ մ ենակ շատ դժվար ա։ Փորձել ենք մենակ, մենակ շատ ա դժվար»։
Սեփականատեր գյուղացին միայնակ չի կարողանում վարկ ստանալ։ Բանկերը գրավ են պահանջում, ինչը գյուղացին չունի։ Համախմբման դեպքում կարելի է գրավ դնել հենց խաղողի այգին, ստացված վարկով աշխատել ու ստեղծել աշխատատեղեր։ Եւ առհասարակ Հադրութում գյուղատնտեսության ապագան կապում են խոշոր միավորումների հետ, ինչն անցումային այս շրջանում կթեթեւացնի գյուղացիների հոգսը։
«Հադրութի վերածնունդ» ծրագրով «Մեծ Թաղեր-Ազոխ-Դրախտիկ» ենթաշրջանում նախատեսվում է ստեղծել գյուղատնտեսական տեխնիկայի միավորում։ « Երեւի լինի մոտ 15-20 միավոր տեխնիկա,- ասում է վարչակազմի ղեկավարը։-Անպայման էդ միավորումը ստեղծելու ենք՝ համ ժողովրդի աշխատելու տեղ ա, համ էլ սեփականատերը պետք է իմանա, որ դիմելու տեղ ունի»։ Միավորումում կաշխատեն նաեւ գյուղատնտեսներ եւ տնտեսագետներ, ովքեր խորհուրդներով կօգնեն գյուղացիներին՝ ինչ աճեցնել, ինչպես մշակել, ինչպիսի պարարտանյութեր օգտագործել։
Մելիքաշեն գյուղի բնակիչ Ալեքսանդր Բաղդասարյանն այս ամենից առաջ դնում է երկու նախապայման. « Ա մենից կարեւորը ճանապարհն ա ու ջուրը։ Առաջին հերթին երեւի ջրի հարցը, որ ջուր լինի»։
Գյուղատնտեսական ծրագրերը հաջողությամբ իրականացնելու համար «Հայաստան» Համահայկական հիմնադրամի «Հադրութի վերածնունդ» ծրագրով նախատեսվում է կառուցել «Արջաղբյուր-Հադրութ» եւ «Իշխանագետ-Մեծ Թաղեր-Ազոխ-Դրախտիկ» ջրագծերը։ Ծրագրում տեղ են գտել նաեւ «Ծակուռի-Այգեստան» ճանապարհի կառուցման եւ «Առաքել-Խծաբերդ» խճածածկ ճանապարհի հիմնովին նորոգման աշխատանքները։
«Ասենք, գնում ենք Ստեփանակերտ։ Առավոտ վեր ենք կենում, ոտով գնում էս ներքեւի ասֆալտը, ճանապարհը։ Էս ճանապարհից մինչեւ Ստեփանակերտ գնանք-գանք, արդեն մութ ա, ոտով պիտի գանք էս գյուղը»,- ասում է Ալեքսանդր Բաղդասարյանը։ Մելիքաշենի սակավաթիվ բնակիչները զբաղվում են անասնապահությամբ եւ՝ Ստեփանակերտից հեռու լինելով, իրացման խնդիր ունեն։ «Կով ենք պահում, ապրանք ենք պահում, մթերում ունենք։ Կարելի ա տարած ծախած ընդեղ շուկան, դե ճանապարհ չկա, կարում չենք»։
Հադրութի շրջանի Մելիքաշեն գյուղի բնակիչ Ալեքսանդր Բաղդասարյանը պատերազմում կորցրել է միակ որդուն։ Տասնվեցամյա այս պատանին զոհվել է, որպեսզի ապրի Արցախը, ապրի Հադրութը, ապրի Մելիքաշեն գյուղը։ Գյուղ, որի երբեմնի չորս հարյուր բնակչից մնացել է ընդամենը վեց ընտանիք, մնացածը հեռացել են, որովհետեւ ջուր չկա, ճանապարհ չկա, աշխատանք չկա, դպրոց չկա։ Կա միայն հույս, որ սխրանքը կրկնվելու է խաղաղ օրերում, եւ հադրութցին ապրելու է ապահով ու երջանիկ կյանքով։

Повторится подвиг в мирное время?
Тогда, азербайджанцы, под контролем которых оказались 14 сел района, предприняли широкомасштабное наступление на райцентр Гадрут. Наступление провалилось и началось освобождение захваченных сел.
Гадрутец Андраник Абраамян говорит, что не будь отчаянного сопротивления, азербайджанцы, пользуясь моментом, захватили бы весь район. “Наши парни, да и весь наш народ, совершил подвиг, освободив от захватчиков Гадрутский район”.
Кого ни спроси, в Арцахе, все скажут, что во время войны самыми отважными и бесстрашными бойцами считались гадрутцы, и в этом причина того, что этот район не понес территориальных потерь. По мнению министра обороны НКР Сейрана Оганяна, сегодня опять настало время проявить отвагу. Преданность и отвага необходимы для того, чтоб сохранить то, что мы отстояли ценою крови. “Сегодня, наши трудовые будни не должны уступать деяниям тех дней, - говорит министр обороны, - более того, сейчас мы должны быть еще преданнее, добросовестнее выполнять поставленные задачи, чтоб сохранить достигнутое”.
Прошло 12 лет с момента установления перемирия. Следы войны отчасти ликвидированы. В Гадруте, однако, пока еще не созданы условия для обеспеченного проживания. Население района, не сократилось, но и не увеличилось.
По мнению Виталия Петросяна, руководителя инициативной группы молодежной организации “Защитник Родины”, миграция, наряду с другими причинами, мешает росту населения. Возвращение молодых, которые для получения высшего образования выезжают в Степанакерт, Виталий считает нереальным. “По-моему, у кого будет возможность, не вернется. Вернутся лишь те, у кого нет иного выбора. Те же, у кого есть возможность, в лучшем случае, остаются в Степанакерте, а в худшем - покидают Карабах”. Он считает, что все проблемы района можно решить, создав рабочие места. Безработица препятствует молодым даже в создании семьи. “Женятся только те, у кого есть средства для содержания семьи, остальные вынужденно ходят холостые. Создание рабочих мест, по моему мнению, - основа для того чтоб, удержать здесь молодежь”.
С этим мнением согласна и Лиана Петросян, студентка Государственного Университета Арцаха. Скоро она окончит учебу, но перспектив найти работу в родном Гадруте, у нее нет.
У Эмиля маленький ресторан в Гадруте. По его словам этот бизнес позволяет лишь еле сводить концы с концами. Вообще-то, он агроном-механизатор, но по специальности никогда не работал, так как для развития сельского хозяйства необходимы крупные вложения. Будущее Гадрута, по его мнению, связано с виноградарством. “Развитие района, - это виноградарство. В прошлом, во времена коммунистов, когда еще не были вырублены виноградники, Гадрут получал ощутимую прибыль от этой отрасли”.
| Андраник Абраамян | Виталий Петросян | Эмиль | Георгий Алавердян |
Подобного же мнения придерживается глава администрации Гадрута, Валерий Геворкян. Он говорит, что сложно будет довести виноградники до уровня советских времен, однако хотя бы наполовину они должны быть восстановлены. “Самые стабильные рабочие места на виноградниках, - говорит г-н Геворкян, - круглый год там есть чем заняться. Для этого дела необходимо объединить собственников”.
То же самое говорит и Георгий Алавердян, заслуженный учитель Арцаха, житель села Кармракуч. “Человек 10, если объединятся в один коллектив, вместе будут возделывать землю, а потом делить урожай пропорционально вложенному, вот это будет правильное дело”.
По свидетельству Валерия Геворкяна, в селе Мец Тахер, уже есть пример подобного объединения. “Все тоже понимают, что работать в одиночку очень трудно”.
Собственник, житель села, не может в одиночку получить кредит в банке, нужен залог, которого у него нет. А в случае объединения, в качестве залога может быть рассмотрен возделываемый виноградник. Вообще, в Гадруте, связывают будущее сельского хозяйства с крупными объединениями подобного типа, которые в этот переходный период, облегчат заботы аграриев.
В подрайоне “Мец Тахер – Азох - Драхтик”, в рамках программы “Возрождение Гадрута ” планируется создание объединения сельхозтехники. “Если соберется 15-20 единиц техники, - говорит глав администрации Гадрута, - обязательно учредим подобное объединение. Это и дополнительные рабочие места, и инстанция, куда землевладельцы смогут обращаться за помощью”. В объединении будут работать агрономы и экономисты, которые, в случае необходимости, окажут консультативную помощь фермерам, в таких вопросах как, что целесообразнее выращивать, как правильнее возделывать, какие удобрения необходимо использовать.
Житель села Меликашен, Александр Багдасарян, ставит два предварительных условия. “Важнее всего дороги и вода. Пожалуй, вода в первую очередь”.
Для успешной реализации сельскохозяйственных проектов, в рамках программы Общеармянского фонда “Айастан” “Возрождение Гадрута”, запланирована прокладка водопроводов “Арчахпюр - Гадрут” и “Ишханагет – Мец Тахер – Азох - Драхтик”. В программу включены и проекты прокладки дороги “Тсакури - Айгестан” и асфальтирования дорожного полотна на участке “Аракел - Хцаберд”.
“Скажем, идем в Степанакерт. Просыпаемся рано утром, пешком доходим до Степанакерта, а когда возвращаемся уже темно”, - говорит Александр Багдасарян. Немногочисленное население Меликашена занимается скотоводством, но по причине удаленности от Степанакерта и плачевного состояния дороги, затрудняются в вопросе сбыта.
Житель села Меликашен Гадрутского района НКР, Александр Багдасарян, потерял во время войны своего единственного сына. Шестнадцатилетний юноша погиб за то, чтоб жил Арцах, жил Гадрут и жило село Меликашен.
Село, из четырех сотен населения которого сегодня осталось шесть семей. Остальные покинули родные пенаты, потому что здесь нет воды, нет дороги, нет работы и нет школы. Есть только надежда, что подвиг повторится и в мирное время, и гадрутцы заживут обеспеченной и счастливой жизнью.