Հայաստանին օտարերկրացիներ պետք չեն
2003թ. դեկտեմբերին: Նա այն ժամանակ ստացել է երեք ամսվա մուտքի թույլտվություն, սակայն Հայաստանում մնացել է ուղիղ մեկ տարի: Ամիսներ շարունակ Պանկաջը մնացել է առանց թույլտվության: «2004-ի դեկտեմբերին երբ որոշեցի գնալ Հնդկաստան, ՕՎԻՐ-ում Աղաջանյանը ինձնից պահանջեց 900 դոլար, ինձ տվեցին երեք օրվա վիզա ու ես առանց որեւէ խնդրի մեկնեցի Հայաստանից»,- պատմում է Ջոշին: Անձնագրի կնիքները հաստատում են նրա պատմածները: Սամվել Աղաջանյանը Ոստիկանության անձնագրերի եւ վիզաների վարչության պետի տեղակալն է, նրա գործառույթը օտարերկրացիներին մուտքի թույլտվություն տալն է:
2005-ի ապրիլին Ջոշին նորից եկավ Հայաստան: Նա օդակայանում ստացավ 21 օրվա մուտքի թույլտվություն: Ժամկետը լրանալուց հետո նա առանց որեւէ խնդրի ստացավ երեք ամսվա թույլտվություն: Հետո եւս մեկ անգամ Հայաստանում օրինական մնալու թույլտվություն է ստացանում մինչեւ 2006թ. հունվարը: Պանկաջ Ջոշին աշխատանքի հրավեր ուներ եւ առայսօր աշխատում է Երեւանի «Նյու Դելի» ռեստորանում: Նա պայմանագիր ունի «Ջորջ ընդ Բրանդոն» ՍՊԸ-ի հետ, որին պատկանում է ռեստորանը, եւ վճարում է ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված բոլոր հարկերը:
Նման վիզաներ ունեին նաեւ Նեպալի քաղաքացիներ Օմ Բահադուր Խատրին, Ման Բահադուր Սահանին եւ Յամ Լալ Կանդելը: Նրանք նույնպես աշխատում են «Նյու Դելի» ռեստորանում: Ռեստորանի այս չորս աշխատակիցները ամիսներ շարունակ չեն կարողանում մուտքի թույլտվություն ստանալ, եւ նրանք բոլորն էլ արդեն անօրինական են գտնվում Հայաստանում:
«... Ժամանելու նպատակն է եղել «Ջորջ ընդ Բրանդոն» ՍՊԸ-ին պատկանող «Նյու Դելի» հնդկական ռեստորանում աշխատելու ցանկությունը: 21.10.2005թ. «Ջորջ ընդ Բրանդոն» ՍՊԸ-ի նախագահ Կարեն Ղեւոնդյանի կողմից միջնորդագիր է ներկայացվել Անձնագրերի եւ վիզաների վարչություն վերոհիշյալ օտարերկրացիներին ՀՀ-ում կացության ժամանակավոր կարգավիճակ տալու վերաբերյալ, որը մերժվել է»,- մեր հարցերին գրավոր պատասխանելով' նշել է Անձնագրերի եւ վիզաների վարչության պետ Ալվինա Զաքարյանը:
Մերժման մասին տեղեկացվել է ՍՊԸ-ի տնօրենը' Կարեն Ղեւոնդյանը: Նա այդ որոշումը բողոքարկել է ՀՀ Վարչապետին : «...Սակայն այն թողնվել է անփոփոխ: Նրանք կրկին չեն լքել ՀՀ տարածքը եւ շարունակել են անօրինական կարգով բնակվել ՀՀ-ում»,- գրել է Ա. Զաքարյանը:
Օտարեկրացիներին կացության ժամանակավոր կարգավիճակ չտալը տկն Զաքարյանը մեզ ուղղված գրության մեջ հետեւյալ կերպ է բացատրում. «ՀՀ Ոստիկանության վարչական կարգով օտարեկրյա քաղաքացիներին ՀՀ-ից վտարելու հարցերով հանձնաժողովը, ղեկավարվելով «ՀՀ-ում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական վիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 32 եւ 33 հոդվածների պահանջներով, որոշում է կայացրել նշված քաղաքացիներին ՀՀ-ից վարչական կարգով վտարելու վերաբերյալ: 20.06.2006թ. որոշումը հաստատվել է ՀՀ Ոստիկանության պետի կողմից: Սակայն մինչեւ այսօր նրանք չեն լքել ՀՀ տարածքը ուղետոմսեր գնելու համար համապատասխան ֆինանսական միջոցների բացակայության պատճառաբանությամբ» (Տես օրենքը):
«Կարեն Ղեւոնդյանն ասաց, որ սա իր գործն է, մենք հանգիստ աշխատենք, ինքը կլուծի մեր հարցերը: Հետո Կարենը ասաց, որ Աղաջանյանը փող է ուզում, իսկ ինքը չի ուզում վճարի: Ասաց' պետք է փորձեմ ուրիշ մարդու միջոցով լուծել հարցերը»,- պատմում է Ջոշին:
Սակայն առանց «հարցերը լուծելու» այս տարվա հուլիսին Կարեն Ղեւոնդյանը ռեստորանը վաճառեց ազգությամբ հնդիկ գործարար Սահանի Ռավինդերին:
«Եթե աշխատողներիս վիզաների հարցը չլուծվի, ապա ռեստորանը կփակվի, քանզի ազգային կերակուրներ պատրաստողներ չեն լինի, նրանք են իմ հիմնական աշխատողները»,- մեր հանդիպման ժամանակ ասաց Սահանի Ռավինդերը: Ի դեպ, նա էլ Հայաստանում մնալու իրավունք այս պահին չունի:
«Նյու Դելի» ռեստորանը Երեւանի կենտրոնում' Թումանյան փողոցի վրա նկուղային հարկում գողտրիկ մի անկյուն է: Այստեղի հաճախորդներ են նաեւ օտարերկրյա դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները: Այստեղ երբեմն հյուրերի հետ ճաշում է արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի կինը' Նանե Օսկանյանը: Ջոշին իրենց խնդիրների մասին տեղեկացրել է նաեւ արտգործնախարարի տիկնոջը: Սակայն վերջինս որոշ ժամանակ անց ասել է, որ ոչնչով չի կարող օգնել:
Հնդկաստանի քաղաքացին դիմել է նաեւ Հայաստանում իր երկրի դեսպանատուն, սակայն նրանք նույնպես չեն կարողանում կոտրել հայկական բյուրոկրատիայի դարպասները: Հնդկաստանի դեսպանությանը պարզապես չեն պատասխանում արտգործնախարարությունից, իրենք էլ իրենց քաղաքացիներին չեն իմանում ինչ պատասխան տալ:
«Մենք այստեղ ներդրում ենք արել, գործ ենք դրել, պարտաճանաչ հարկատու ենք, մի քանի աշխատատեղ ենք ստեղծել, իֆչու՞ են այս խնդիրները առաջ բերում, չենք հասկանում»,- տարակուսում է ռեստորանի հնդիկ սեփականատերը:
«Ես իրենց ասում եմ' որքա՞ն հայ կա տարբեր երկրներում, մենք այստեղ թող լինենք մի տասը հոգի աշխատող: Պատկերցնու՞մ եք, եթե հայերի հետ այդպես վարվեն էդ բոլոր երկրներւմ, ի՞նչ կլինի: Այս տղաները երբեք ոստիկանությունում չեն եղել: Նրանք մաքուր են, իսկ հիմա գրել են, թե 132 եւ 133 հոդվածներն ենք խախտել, գիտե՞ք դա ինչ է, ահա՛, կարդացեք»,- ցույց տալով ՀՀ օրենսդրությունից պատճենահանած հոդվածը' ասում է Սահանի Ռավինդերը:
«Վերջին անգամ երբ գնացինք ՕՎԻՐ, Աղաջանյանը ասաց' ամեն մեկդ 1500 դոլար կտաք, կանենք: Չորս հոգով պետք է տայինք 6 հազար դոլար: Մենք հրաժարվեցինք, որտեղի՞ց եւ իֆչու՞ տանք էդքան փող»,- ասում է Ջոշին:
«Քանի որ նշված քաղաքացիների վերաբերյալ կայացվել է վարչական վտարման որոշում, հետեւաբար, նրանց կացության կարգավիճակներ տալու կամ վիզաների ժամկետները երկարաձգելու վերաբերյալ որեւէ գործողություն չի կատարվել, այսինքն' Ձեր կողմից նշված գումարները նրանցից չէին կարող պահանջվել»,- մեր հարցմանը պատասխանել է Ալվինա Զախարյանը:
Իսկ ի՞նչ են սահմանում «ՀՀ-ում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական վիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 32 եւ 33 հոդվածները, ըստ որոնց կայացվել է վերոնշյալ օտարերկրացիների վարչական վտարման որոշումը:
«Օտարերկրյա քաղաքացին ՀՀ-ից կարող է վտարվել վարչական կարգով, եթե նրա գործունեությունը սպառնում է ՀՀ ազգային անվտանգությանը, հասարակական կարգին ու բարքերին, քաղաքացիների իրավունքներին ու ազատություններին, ինչպես նաեւ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված այլ դեպքերում». ահա 32 հոդվածի պահանջը:
Թե ինչպես կամ ինչով են այս օտարերկրացիները սպառնում մեր հանրապետության ազգային անվտանգությանը, հասարակական կարգին, քաղաքացիների իրավունքներին, Ալվինա Զաքարյանը չի նշել: Իսկ եթե այդպիսի վտանգ կա, ինչու՞ մինչեւ հիմա չեն արտաքսվել, կամ ինչու՞ չեն տեղեկացրել Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանատանը:
Ըստ վերոհիշյալ օրենքի 33 հոդվածի' վարչական կարգով օտարերկրյա քաղաքացու վտարման մասին որոշումն ընդունում է ՀՀ ոստիկանապետը՝ իր կողմից կազմված հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա: Հանձնաժողովի նիստին ներկա գտնվելու իրավունք ունի օտարերկրյա քաղաքացու շահերը պաշտպանող պետության ներկայացուցիչը:
Նշենք, որ նման նիստի մասին տեղեկացված չէին ոչ միայն այս օտարերկրյա քաղաքացիները, այլ նաեւ նրանց շահերը պաշտպանող պետության ներկայացուցիչը: Ավելին, Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանատան' Արտաքին գործերի նախարարությանն այս տարվա փետրվարին եւ սեպտեմբերին ուղղված նամակներն առայսօր մնացել են անպատասխան:
Հնդկաստանի քաղաքացի Պանկաջ Ջոշին չի ուզում լքել Հայաստանը, չի ուզում կորցնել աշխատանքը: Սակայն նա երկար ժամանակ ոչ օրինական կերպով չի կարող մնալ Հայաստանում: Իսկ «Նյու Դելի» ռեստորանը, ամենայն հավանականությամբ, մոտ ժամանակներս կփակվի, քանի որ այդպես է որոշել Հայաստանի Հանրապետության անձնագրերի եւ վիզաների վարչությունը:

Армении иностранцы не нужны
Гражданин Индии Панкадж Джоши впервые посетил Армению в декабре 2003г. Тогда он получил разрешение на въезд в страну сроком на 3 месяца, но задержался ровно на год. Месяцы подряд Панкадж жил в Армении незаконно.
“В декабре 2004г., когда я решил уехать в Индию, в ОВИР-е Агаджанян потребовал у меня 900 долларов: мне выдали трехдневную визу, и я без всяких проблем уехал из Армении”, - рассказывает Джоши. Поставленные в его паспорте печати подтверждают рассказанную им историю. Самвел Агаджанян является заместителем начальника Управления полиции по паспортам и визам. Функция его работы заключается в выдаче иностранцам разрешения на въезд.
В апреле 2005г. Джоши вновь посетил Армению. В аэропорту он получил разрешение на 21-дневное пребывание. По истечению срока, без всякой проблемы, он продлил свою визу на 3 месяца. Затем он получил еще одно разрешение на законное пребывание в Армении до января 2006г. У Панкаджа Джоши было приглашение на работу, он и по сей день работает в ресторане “Нью-Дели” в Ереване, подписав договор с ООО “Джордж энд Брандон”, которому принадлежит ресторан. Джоши выплачивает все положенные законодательством РА налоги.
Такие же визы были и у граждан Непала Ома Бахадура Хатри, Мана Бахадура Сахани и Яма Лала Кандела. Они также работают в ресторане “Нью-Дели”. Все четыре работника ресторана месяцы подряд не могут получить разрешение на законное проживание в Армении.
” ... Целью их приезда было желание работать в принадлежащем ООО “Джордж энд Брандон” индийском ресторане “Нью-Дели”. 21.10.2005г., председателем ООО “Джордж энд Брандон” Кареном Гевондяном в Управление по паспортам и визам было представлено письменное ходатайство о предоставлении иностранным гражданам временного статуса для проживания в РА, в чем ему было отказано”, - отметила в своем письменном ответе на наши вопросы начальник Управления по паспортам и визам Альвина Закарян.
Об отказе известили председателя ООО Карена Гевондяна. Он это заключение оспорил, обратившись к премьер-министру РА.
“…Однако оно осталось неизменным, они не покинули территорию РА и продолжали жить в стране без законного статуса ”, - пишет А. Закарян
Причину отказа в выдаче иностранцам временного статуса на проживание г-жа Закарян в отправленном нам сообщении объясняет следующим образом: “Комиссия по вопросам выселения иностранных граждан в полицейском административном порядке из РА, руководствуясь требованиями ст. 32 и 33 законодательства РА “О правовом статусе иностранных граждан в РА”, вынесла решение о выселении названных граждан из РА в административном порядке. 20.06.2006г. решение было подтверждено со стороны Начальника полиции РА. Однако, по сей день, иностранцы не покинули территорию страны, мотивируя это отсутствием достаточных финансовых средств для приобретения билетов на выезд”.
“Карен Гевондян сказал, что это его дело, что он решит все вопросы, а мы должны продолжать спокойно работать. Потом Карен сказал, что Агаджанян хочет денег, а он платить отказывается, сказал, что попробует через другого человека решить эти вопросы”, - рассказывает Джоши.
Однако, так и “не решив вопросы”, Карен Гевондян продал ресторан бизнесмену Сахани Равиндеру – индусу по национальности. “Если вопрос визы моих работников не решится, то ресторан закроется, поскольку не станет людей, умеющих готовить национальные блюда: они - мои основные работники”, - сказал во время нашей встречи Сахани Равиндер. Кстати, он и сам, на данный момент, не имеет разрешения на проживание в Армении.
Ресторан «Нью-Дели” – укромный уголок в подвальном помещении на улице Туманяна в центре Еревана. Посетители заведения - это и представители иностранного дипломатического корпуса. Вместе с гостями здесь иногда обедает жена Министра иностранных дел Вардана Осканяна – Нане Осканян. Джоши об этих проблемах информировал также супругу главы МИД-а. Однако, по прошествию времени, она сказала, что ничем помочь не может. Гражданин Индии обратился также в посольство своей страны в Армении, но врата армянской бюрократии не удалось пробить и им. На обращения посольства Индии МИД РА просто не отвечает, а в посольстве, в свою очередь, не знают, что ответить гражданам своей страны.
”Мы сделали здесь вложения, поставили дело, мы - законопослушные налогоплательщики, создали несколько рабочих мест, почему мы оказались перед этими проблемами, не понимаю”, - недоумевает нынешний владелец ресторана.
”Я спрашиваю у них: сколько живет армян в разных странах? Нас же здесь от силы 10 человек работающих. Вы представляете что будет, если с армянами во всех этих странах будут поступать таким же образом? Эти ребята никогда не имели дело с полицией. Это - чистые ребята, а написали, что мы нарушили статьи 132 и 133. Вы понимаете, что это такое? Вот, прочтите”, - говорит Сахани Равиндер, показывая копию статей законодательства РА.
”Когда мы в последний раз были в ОВИР-е, Агаджанян сказал нам: дело сделаем, если каждый из вас заплатит 1 500 долларов. Вчетвером мы должны были заплатить 6 000 долларов. Мы отказались: откуда и почему мы должны давать такие деньги ? », - говорит Джоши.
”Поскольку в отношении названных граждан вынесено решение о выселении в административном порядке, следовательно, никаких действий по предоставлению им вида на жительство или продления срока визы, не было, что означает, что названные Вами суммы не могли быть потребованы”, - ответила на наш запрос Альвина Закарян.
Что же написано в статьях 32 и 33 Закона РА “О правовом статусе иностранных граждан в РА”, по которым было вынесено решение об их выселении в административном порядке?
”Иностранный гражданин может быть выселен из РА в административном порядке, если его деятельность угрожает национальной безопасности РА, общественному порядку и строю, правам и свободам граждан, а также в других случаях, установленных законодательством РА”. Таково требование статьи 32.
Но каким образом эти иностранные граждане угрожают национальной безопасности нашей республики, общественному порядку, правам граждан - Альвина Закарян не отметила. А если такая опасность действительно существует, почему они до сих пор не изгнаны или почему не известили об этом посольство Индии в Армении?
Согласно статье 33 упомянутого выше закона, решение о выселении иностранного гражданина в административном порядке принимает Начальник полиции РА на основании заключения, сделанного созванной им комиссией. На заседании комиссии имеет право присутствовать представитель власти, защищающий интересы иностранного гражданина.
Отметим, что о таком заседании комиссии не были извещены не только названные граждане, но и защищающий их интересы представитель власти. Более того, письма, отправленные из посольства Индии в Армении в МИД - до сего дня остались без ответа.
Гражданин Индии Панкадж Джоши не хочет покидать Армению, терять работу, однако, он не может долго оставаться в Армении незаконно. А ресторан “Нью-Дели”, по всей вероятности, в ближайшее время закроется, поскольку так решило Управление по паспортам и визам Республики Армения.