Հայաստանին օտարերկրացիներ պետք չեն
2003թ. դեկտեմբերին: Նա այն ժամանակ ստացել է երեք ամսվա մուտքի թույլտվություն, սակայն Հայաստանում մնացել է ուղիղ մեկ տարի: Ամիսներ շարունակ Պանկաջը մնացել է առանց թույլտվության: «2004-ի դեկտեմբերին երբ որոշեցի գնալ Հնդկաստան, ՕՎԻՐ-ում Աղաջանյանը ինձնից պահանջեց 900 դոլար, ինձ տվեցին երեք օրվա վիզա ու ես առանց որեւէ խնդրի մեկնեցի Հայաստանից»,- պատմում է Ջոշին: Անձնագրի կնիքները հաստատում են նրա պատմածները: Սամվել Աղաջանյանը Ոստիկանության անձնագրերի եւ վիզաների վարչության պետի տեղակալն է, նրա գործառույթը օտարերկրացիներին մուտքի թույլտվություն տալն է:
2005-ի ապրիլին Ջոշին նորից եկավ Հայաստան: Նա օդակայանում ստացավ 21 օրվա մուտքի թույլտվություն: Ժամկետը լրանալուց հետո նա առանց որեւէ խնդրի ստացավ երեք ամսվա թույլտվություն: Հետո եւս մեկ անգամ Հայաստանում օրինական մնալու թույլտվություն է ստացանում մինչեւ 2006թ. հունվարը: Պանկաջ Ջոշին աշխատանքի հրավեր ուներ եւ առայսօր աշխատում է Երեւանի «Նյու Դելի» ռեստորանում: Նա պայմանագիր ունի «Ջորջ ընդ Բրանդոն» ՍՊԸ-ի հետ, որին պատկանում է ռեստորանը, եւ վճարում է ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված բոլոր հարկերը:
Նման վիզաներ ունեին նաեւ Նեպալի քաղաքացիներ Օմ Բահադուր Խատրին, Ման Բահադուր Սահանին եւ Յամ Լալ Կանդելը: Նրանք նույնպես աշխատում են «Նյու Դելի» ռեստորանում: Ռեստորանի այս չորս աշխատակիցները ամիսներ շարունակ չեն կարողանում մուտքի թույլտվություն ստանալ, եւ նրանք բոլորն էլ արդեն անօրինական են գտնվում Հայաստանում:
«... Ժամանելու նպատակն է եղել «Ջորջ ընդ Բրանդոն» ՍՊԸ-ին պատկանող «Նյու Դելի» հնդկական ռեստորանում աշխատելու ցանկությունը: 21.10.2005թ. «Ջորջ ընդ Բրանդոն» ՍՊԸ-ի նախագահ Կարեն Ղեւոնդյանի կողմից միջնորդագիր է ներկայացվել Անձնագրերի եւ վիզաների վարչություն վերոհիշյալ օտարերկրացիներին ՀՀ-ում կացության ժամանակավոր կարգավիճակ տալու վերաբերյալ, որը մերժվել է»,- մեր հարցերին գրավոր պատասխանելով' նշել է Անձնագրերի եւ վիզաների վարչության պետ Ալվինա Զաքարյանը:
Մերժման մասին տեղեկացվել է ՍՊԸ-ի տնօրենը' Կարեն Ղեւոնդյանը: Նա այդ որոշումը բողոքարկել է ՀՀ Վարչապետին : «...Սակայն այն թողնվել է անփոփոխ: Նրանք կրկին չեն լքել ՀՀ տարածքը եւ շարունակել են անօրինական կարգով բնակվել ՀՀ-ում»,- գրել է Ա. Զաքարյանը:
Օտարեկրացիներին կացության ժամանակավոր կարգավիճակ չտալը տկն Զաքարյանը մեզ ուղղված գրության մեջ հետեւյալ կերպ է բացատրում. «ՀՀ Ոստիկանության վարչական կարգով օտարեկրյա քաղաքացիներին ՀՀ-ից վտարելու հարցերով հանձնաժողովը, ղեկավարվելով «ՀՀ-ում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական վիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 32 եւ 33 հոդվածների պահանջներով, որոշում է կայացրել նշված քաղաքացիներին ՀՀ-ից վարչական կարգով վտարելու վերաբերյալ: 20.06.2006թ. որոշումը հաստատվել է ՀՀ Ոստիկանության պետի կողմից: Սակայն մինչեւ այսօր նրանք չեն լքել ՀՀ տարածքը ուղետոմսեր գնելու համար համապատասխան ֆինանսական միջոցների բացակայության պատճառաբանությամբ» (Տես օրենքը):
«Կարեն Ղեւոնդյանն ասաց, որ սա իր գործն է, մենք հանգիստ աշխատենք, ինքը կլուծի մեր հարցերը: Հետո Կարենը ասաց, որ Աղաջանյանը փող է ուզում, իսկ ինքը չի ուզում վճարի: Ասաց' պետք է փորձեմ ուրիշ մարդու միջոցով լուծել հարցերը»,- պատմում է Ջոշին:
Սակայն առանց «հարցերը լուծելու» այս տարվա հուլիսին Կարեն Ղեւոնդյանը ռեստորանը վաճառեց ազգությամբ հնդիկ գործարար Սահանի Ռավինդերին:
«Եթե աշխատողներիս վիզաների հարցը չլուծվի, ապա ռեստորանը կփակվի, քանզի ազգային կերակուրներ պատրաստողներ չեն լինի, նրանք են իմ հիմնական աշխատողները»,- մեր հանդիպման ժամանակ ասաց Սահանի Ռավինդերը: Ի դեպ, նա էլ Հայաստանում մնալու իրավունք այս պահին չունի:
«Նյու Դելի» ռեստորանը Երեւանի կենտրոնում' Թումանյան փողոցի վրա նկուղային հարկում գողտրիկ մի անկյուն է: Այստեղի հաճախորդներ են նաեւ օտարերկրյա դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները: Այստեղ երբեմն հյուրերի հետ ճաշում է արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի կինը' Նանե Օսկանյանը: Ջոշին իրենց խնդիրների մասին տեղեկացրել է նաեւ արտգործնախարարի տիկնոջը: Սակայն վերջինս որոշ ժամանակ անց ասել է, որ ոչնչով չի կարող օգնել:
Հնդկաստանի քաղաքացին դիմել է նաեւ Հայաստանում իր երկրի դեսպանատուն, սակայն նրանք նույնպես չեն կարողանում կոտրել հայկական բյուրոկրատիայի դարպասները: Հնդկաստանի դեսպանությանը պարզապես չեն պատասխանում արտգործնախարարությունից, իրենք էլ իրենց քաղաքացիներին չեն իմանում ինչ պատասխան տալ:
«Մենք այստեղ ներդրում ենք արել, գործ ենք դրել, պարտաճանաչ հարկատու ենք, մի քանի աշխատատեղ ենք ստեղծել, իֆչու՞ են այս խնդիրները առաջ բերում, չենք հասկանում»,- տարակուսում է ռեստորանի հնդիկ սեփականատերը:
«Ես իրենց ասում եմ' որքա՞ն հայ կա տարբեր երկրներում, մենք այստեղ թող լինենք մի տասը հոգի աշխատող: Պատկերցնու՞մ եք, եթե հայերի հետ այդպես վարվեն էդ բոլոր երկրներւմ, ի՞նչ կլինի: Այս տղաները երբեք ոստիկանությունում չեն եղել: Նրանք մաքուր են, իսկ հիմա գրել են, թե 132 եւ 133 հոդվածներն ենք խախտել, գիտե՞ք դա ինչ է, ահա՛, կարդացեք»,- ցույց տալով ՀՀ օրենսդրությունից պատճենահանած հոդվածը' ասում է Սահանի Ռավինդերը:
«Վերջին անգամ երբ գնացինք ՕՎԻՐ, Աղաջանյանը ասաց' ամեն մեկդ 1500 դոլար կտաք, կանենք: Չորս հոգով պետք է տայինք 6 հազար դոլար: Մենք հրաժարվեցինք, որտեղի՞ց եւ իֆչու՞ տանք էդքան փող»,- ասում է Ջոշին:
«Քանի որ նշված քաղաքացիների վերաբերյալ կայացվել է վարչական վտարման որոշում, հետեւաբար, նրանց կացության կարգավիճակներ տալու կամ վիզաների ժամկետները երկարաձգելու վերաբերյալ որեւէ գործողություն չի կատարվել, այսինքն' Ձեր կողմից նշված գումարները նրանցից չէին կարող պահանջվել»,- մեր հարցմանը պատասխանել է Ալվինա Զախարյանը:
Իսկ ի՞նչ են սահմանում «ՀՀ-ում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական վիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 32 եւ 33 հոդվածները, ըստ որոնց կայացվել է վերոնշյալ օտարերկրացիների վարչական վտարման որոշումը:
«Օտարերկրյա քաղաքացին ՀՀ-ից կարող է վտարվել վարչական կարգով, եթե նրա գործունեությունը սպառնում է ՀՀ ազգային անվտանգությանը, հասարակական կարգին ու բարքերին, քաղաքացիների իրավունքներին ու ազատություններին, ինչպես նաեւ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված այլ դեպքերում». ահա 32 հոդվածի պահանջը:
Թե ինչպես կամ ինչով են այս օտարերկրացիները սպառնում մեր հանրապետության ազգային անվտանգությանը, հասարակական կարգին, քաղաքացիների իրավունքներին, Ալվինա Զաքարյանը չի նշել: Իսկ եթե այդպիսի վտանգ կա, ինչու՞ մինչեւ հիմա չեն արտաքսվել, կամ ինչու՞ չեն տեղեկացրել Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանատանը:
Ըստ վերոհիշյալ օրենքի 33 հոդվածի' վարչական կարգով օտարերկրյա քաղաքացու վտարման մասին որոշումն ընդունում է ՀՀ ոստիկանապետը՝ իր կողմից կազմված հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա: Հանձնաժողովի նիստին ներկա գտնվելու իրավունք ունի օտարերկրյա քաղաքացու շահերը պաշտպանող պետության ներկայացուցիչը:
Նշենք, որ նման նիստի մասին տեղեկացված չէին ոչ միայն այս օտարերկրյա քաղաքացիները, այլ նաեւ նրանց շահերը պաշտպանող պետության ներկայացուցիչը: Ավելին, Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանատան' Արտաքին գործերի նախարարությանն այս տարվա փետրվարին եւ սեպտեմբերին ուղղված նամակներն առայսօր մնացել են անպատասխան:
Հնդկաստանի քաղաքացի Պանկաջ Ջոշին չի ուզում լքել Հայաստանը, չի ուզում կորցնել աշխատանքը: Սակայն նա երկար ժամանակ ոչ օրինական կերպով չի կարող մնալ Հայաստանում: Իսկ «Նյու Դելի» ռեստորանը, ամենայն հավանականությամբ, մոտ ժամանակներս կփակվի, քանի որ այդպես է որոշել Հայաստանի Հանրապետության անձնագրերի եւ վիզաների վարչությունը:

Armenia Does Not Need Foreigners
Pankaj Joshi, an Indian citizen, first visited Armenia in December 2003. He received a three-month visa to Armenia at that time, but stayed for exactly one year, remaining in the country illegally for a number of months. “In December 2004, when I decided to go back to India, Aghajanyan at the Passport and Visa Department (OVIR in Russian) asked me for 900 dollars. They then gave me a three-day visa, and I left Armenia with no problem,” narrated Joshi. The stamps in his passport corroborated his story. Samvel Aghajanyan is the deputy head of the Passport and Visa Department within the police structure, and his job deals with granting foreign citizens permission for entry to Armenia.
Joshi came back to Armenia in April 2005. He received a 21-day visa at the airport. After the deadline he received an extension for a further three months without any difficulty. He then managed to further extend his legal permit to stay, this time up to January 2006. Pankaj Joshi had a job offer, and continues to work to this day at the New Delhi restaurant in Yerevan. He holds a contract with George and Brandon ltd., the company that owns the restaurant, and pays his taxes on accordance with Armenian law.
Om Bahadur Khatri, Man Bahadur Sahani, and Yam Lal Kandel, all citizens of Nepal, are also employed by the New Delhi restaurant. These four restaurant employees have been unable to get visas for the past few months and are now staying in Armenia illegally.
“…Their reason for coming to Armenia was to work at the New Delhi restaurant, owned by George and Brandon ltd. On October 21, 2005, a letter was written by Karen Ghevondyan, president of George and Brandon ltd., to the Passport and Visa Department requesting temporary resident status in Armenia for the four foreign citizens mentioned, but this request was rejected,” noted Alvina Zakaryan, head of the Passport and Visa Department, in a written reply to our query.
Karen Ghevondyan was informed of the rejection. He then lodged an appeal with the prime minister of Armenia. “But the decision was not overturned. Despite this, they did not leave the territory of Armenia and continued to remain here illegally,” wrote Alvina Zakaryan.
Zakaryan, in her written reply, had the following explanation for the decision not to grant the foreign citizens temporary resident status in Armenia, “The police department committee for the administrative expulsion of foreign citizens from the Republic of Armenia decided to deport the foreign citizens from the country, based on articles 32 and 33 of the law regarding the legal status of foreign citizens in Armenia. This decision was confirmed by the head of the Armenian Police Department on June 20, 2006. However, they have not left the country to this day, citing the lack of the necessary financial resources to buy airline tickets.”
“Karen Ghevondyan said that he would deal with it. He told us to keep working and that he would take care of it. Then Karen said that Aghajanyan wanted money, but that he didn't want to pay. He said he would have to solve the matter with someone else's help,” said Joshi.
Ghevondyan never did “take care of it” and instead sold the restaurant to an Indian businessman, Sahani Ravinder. “If the visa problems of my employees are not solved then my restaurant may be forced to close, because they are the ones who make the Indian food – they are my main staff,” said Sahani Ravinder when we met with him. Coincidentally, he did not have a visa to stay in Armenia at that point either.
The New Delhi restaurant is a cozy corner in the basement floor of a building on Tumanyan street, in the Yerevan city center. Customers include representatives of the diplomatic corps in Armenia. Nani Oskanian, the wife of Foreign Minister Vartan Oskanian, frequents the restaurant with guests. Joshi informed the foreign minister's wife of their problems. However, she replied some time later that there was nothing she could do. The Indian citizen then sought help at his country's embassy in Armenia, but they were also unable to break down the door of the Armenian bureaucracy. The Foreign Ministry simply ignored calls from the Indian Embassy, and they were left with nothing to say to their citizens.
“We have invested here, started a business, are conscientious taxpayers, have created a few jobs. I don't understand why they have created these problems,” said the Indian restaurant owner.
“I tell them that there are so many Armenians in different countries of the world. Let us be ten foreigners working here. Can you imagine what would happen if they treated Armenians in other countries this way? These boys have never been detained by the police. Now they say that they've violated articles 32 and 33 of the law. Do you know what that is? Here, read it,” said Sahani Ravinder, giving us a copy of the Armenian legal code.
“The last time we went to OVIR , Aghajanyan asked for 1,500 dollars from each of us to take care of the issue. That came to 6,000 dollars for four people. We refused – how could we get that much money and why should we give it to him?” said Joshi.
“Since a decision had been taken to deport those individuals, no steps were being taken to extend their visa deadlines or grant them resident status. Therefore, there could not have been a demand for the sum of money you mentioned,” wrote Alvina Zakaryan in her reply to our query.
What of articles 32 and 33 in the law regarding the legal status of foreign citizens in Armenia, based on which the decision was taken to deport these foreign citizens?
“A foreign citizen may be deported from Armenia if his actions threaten the national security of the Republic of Armenia, the public order and welfare, rights and freedoms of citizens, as well as in other cases specified in the legislation of the Republic of Armenia” – these are the requirements of article 32.
Alvina Zakaryan failed to mention how these foreign citizens threatened the national security of our country, or public order, welfare or citizens' rights here. And if there was such a threat, why have they not been expelled from Armenia yet? Or why has the Embassy of India in Armenia not been informed?
Article 33 of the same law states that a decision for the administrative expulsion of a foreign citizen is taken by the Head of Police based on a conclusion reached by the committee formed by him. A state official representing the interests of the foreign citizen has the right to be present at committee sessions discussing the case.
Let us note that neither these foreign citizens nor their representative state official were ever informed of such committee sessions. Moreover, letters sent in February and September of this year from the Embassy of India to the Armenian Ministry of Foreign Affairs have remained unanswered to this day.
Pankaj Joshi, a citizen of India, does not want to leave Armenia and lose his job. But he cannot stay illegally in Armenia for long. The New Delhi restaurant will probably close soon, as decided by the Republic of Armenia Passport and Visa Department.