«Ես իսկական տղամարդ էի...»
Ասյա Աղաջանովայի որդին' Գրիշա Աղաջանյանը, եւ հարսը' Մարինեն, բժիշկներ էին Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում: Երկուսին էլ 1988թ.-ին ադրբեջանցիները սպանել են: Ասյա Աղաջանովան այս մասին չի խոսում:
Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության նախկին աշխատակիցը ամուսնու հետ 1990-ին ստիպված լքեց Բաքուն: 82-ամյա Ա. Աղաջանովան այսօր միայնակ ապրում է Վանաձորում:
Ա. Աղաջանովան ծնվել է Ադրբեջանի Շամախի քաղաքում:
«Հերս վանքապետի տղա էր, իսկ մերս՝ քահանայի աղջիկ: Մեր ընտանիքում մեծ տեղ ուներ հավատքը: Մի օր տեսնեմ հերս մտել է կառավաթի տակ ու ինչ-որ տարօրինակ բաներ է անում: Մորս հարցրեցի, ասեց՝ քո գործը չի, դու չես հասկանա: Հետո տեսա, որ հայրս ամեն անգամ նույն բանն անում է, չդիմացա, մորս խնդրեցի, որ բացատրի: Մերս ականջիս շշնջաց, թե աղոթում է»,- հիշում է Ասյա տատը:
Միջնակարգ դպրոցը գերազանց ավարտելուց հետո Ասյան ընդունվում է Բաքվի բժշկական ինստիտուտ: Երրորդ կուրսում էր սովորում, երբ սկսվեց հայրենական պատերազմը: Նրան ուղարկեցին ռազմաճակատ: Հինգ տարի ռազմաճակատի ամենաթեժ կետերում է եղել, վիրավորվել է, պարգեւատրվել զանազան շքանշաններով:
Պատերազմի ավարտից հետո վերադառնում է տուն, տեսնում է, որ իրենց տանը օտար մարդիկ են ապրում: Հայրը եւ եղբայրները զոհվել էին պատերազմում, իսկ մայրը իմանալով, որ աղջկան բանակ են տարել, մահացել էր սրտի կաթվածից: Երկու փոքր եղբայրներին տեղավորել էին որբանոցում:
«Դիմեցի դատարան, տունս ետ վերցրի,-պատմում է Ասյա տատը, ապա, խորը հառաչ արձակելով, շարունակում,- հետո պարզվեց, որ ինձ ուրիշի փոխարեն են ուղարկել ճակատ: Գնացի ինստիտուտ, թղթերս պատռեցի, դեկանի երեսին շպրտեցի ու դուրս եկա: Ասի' դուք էլ, ձեր բժշկականն էլ»:
Ասյա տատն այդպիսով ավարտում է իր բժշկական կարիերան եւ որոշում իրավաբանական կրթություն ստանալ: Ընդունվում է Բաքվի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետ: Հաջողությամբ ավարտելով այն՝ աշխատանքի է անցնում Բաքվի Պետական անվտանգության կոմիտեում, որտեղից էլ սկիզբ է առնում նրա երկարամյա գործունեությունն այդ կառույցում՝ նախ որպես շարքային աշխատող, ապա' որպես բաժնի վարիչ:
Շատ բաներ չի պատմում իր աշխատանքային գործունեությունից: Ասում է միայն, որ շփվում էր ղեկավար մարմինների հետ, լավ հարաբերություններ ուներ իր բոլոր ադրբեջանցի գործընկերների հետ եւ, որ ամենակարեւորն է, վերջիններն էլ իրեն էին անչափ հարգում ու վստահում:
«Ես իսկական տղամարդ էի, է՜, ո՞վ ռիսկ կաներ դեմս մի սխալ բան ասեր: Տեղակալս մի ջահել թուրք էր, ինձ ո՜նց էր հարգում, ո՜նց էր տեղ տալիս: Մինչեւ 1990 թվականը Բաքվում էի: Ինձ գաղտնի էին տանում-բերում գործի: Առավոտ շուտ վարորդը գալիս էր, ինձ վերցնում, իրիկունը նորից բերում: Բայց մի օր ասին' էլ չես կարող մնալ, մենք քեզ էլ չենք կարող պահել, ավելի լավ ա շուտ գնաս: Ամուսնուս հետ իրերս հավաքեցինք, որ ճամփա ընկնենք: Իրերը կապած նստած ենք, էս տեղակալս զանգեց, թե հանկարծ իրերով չգնաք: Ասեց, թե ճանապարհին հայերի ճամպրուկները դատարկում են, մեջը քար լցնում ու ... էդպես ուղարկում: Էդ տեղակալս շատ լավ մարդ էր, ասեց' ես քո իրերը Վրաստան կուղարկեմ, անվնաս կհասնի քեզ: Ըտենց էլ արեց մարդը»,- պատմում է Ասյա Աղաջանովան:
«Ես էլ ամուսնուս հետ եկա Հայաստան: Հասանք կայարան, աղմուկ-աղաղակ, խառնաշփոթ, շվարած կանգնել ենք, չգիտենք ինչ անենք, ուր գնանք: Հանկարծ մի մարդ մոտեցավ ինձ: Զարմացած նայում է, հարցնում է' չեմ ճանաչու՞մ: Ուշադիր նայում եմ, նայում, տեղը չեմ բերում: Վերջը տեսավ, որ չեմ հիշում, ասաց. «Կարեն Դեմիրճյանի վարորդն եմ»: Ես իրան չէի հիշում, բայց ինքն ինձ լավ հիշում էր: Էն ժամանակները, որ Կարեն Սերոբիչը գալիս էր Բաքու, ես էլ էի մասնակցում հանդիպումներին: Վարորդն ինձ էդտեղից հիշում էր: Ասեց, որ Կարեն Սերոբիչն էլ է կայարանում, տարավ մեզ նրա մոտ: Դեմիրճյանր որ ինձ տեսավ, ո՜նց հուզվեց, գրկեց, համբուրեց: Միանգամից խոստացավ, որ անպայման տան հարցը կլուծի: Ու մարդը կատարեց իր խոստումը: Մի քանի օր անց մեզ Կիրովականում մի բնակարան տվեցին: Այ, մինչեւ էսօր էլ էտ բնակարանում եմ ապրում»:
Ասյա Աղաջանովան օրվա մեծ մասն անցկացնում է «Առաքելություն Հայաստան» հասարակական կազմակերպության Վանաձորի մասնաճյուղում: Այստեղ նա ճաշում է, մասնակցում հավաքույթներին, զրուցում հասակակից միայնակ ծերերի հետ:
Ասյա տատն ամուսնուն կորցրել է 1994 թվականին: Թոռներին սումգայիթյան դեպքերից հետո իր եղբայրները Ռուսաստան են տարել' տեսնելով Հայաստանի ծանր վիճակն ու սոցիալական պայմանները: Ասյայի միակ սփոփանքն այժմ թոռների ոչ հաճախակի զանգերն են ու նրանց մասին լուրերը: Դեռ Բաքվում դուստրը ադրբեջանցու հետ նշանված էր, եւ այդ դեպքերի ժամանակ նրա հետ փախչել է Ռուսաստան: Տարիներ հետո նա զանգել է մորը, սակայն չի հայտնել իր տեղը, եւ այսօր ոչ մի լուր չունի նրանից:
«1998 թվականն էր: Թոշակիս հետ խնդիրներ ունեի: Աշխատանքի տեղից ինչ-որ թղթեր էին պետք: Ասի՝ ի՞նչ անեմ, ի՞նչ չանեմ, վերջը որոշեցի զանգել իմ նախկին աշխատանքի տեղը, ոնց էլ չլինի, մի հին աշխատող կլինի, կխնդրեմ ինձ օգնել: Զանգեցի, պարզվեց նախկին տեղակալս իմ տեղն էր զբաղեցնում: Հեռախոսի մոտ կանչեցի: Ասում եմ' ճանաչու՞մ ես ինձ, ասում ա' չէ, ասի՝ մերդ եմ, է՜, մոռացե՞լ ես: Որ ասի՝ մերդ, հասկացավ, որովհետեւ էն ժամանակ ես իր հետ մոր պես էի: Հիմա ո՜նց ա հուզվել, ո՜նց ա լաց լինում: Ասեցի, թե ինչի համար եմ զանգել, ասեց' դու արի, ես քո ամեն ինչն ապահովում եմ, կգաս, անվտանգ հետ կդառնաս, ոչ մի բանի մասին մի մտածիր, դու միայն արի: Պայմանավորվեցինք հանդիպել Բագրատաշենի եւ Սադախլոյի սահմանագլխին: Հանդիպեցինք, ինձ փակ մեքենայով գաղտնի տարան Բաքու: Յոթ օր մնացի Բաքվում, գործերս կարգավորեցի, վերջացրի: Երբ արդեն պիտի հետ գայի, իմ պատվին բանկետ կազմակերպեցին, տարան մի ռեստորան՝ ծովի մեջ, ոնց որ մի իսկական դրախտ, էդպիսի տեղ Հայաստանում չկա, կերանք-խմեցինք, պարեցինք, վերջում իմ նախկին տեղակալն իմ կենացն ա խմում ու ասում ա. «Կեցցե՛ Ստալինը, կեցցե՛ Ստալինը», զարմացած նայում եմ, չեմ հասկանում՝ ինչի՞ ա ասում Ստալին: Վերջում ասեց' Ստալինը դու ես, դու, մենակ դու կարայիր էսքան հերոսական բան անել, դու իսկական տղամարդ ես»:
Որ վերադարձա, ԿԳԲ-ից էկան, սկսեցին գնալ-գալ, գնալ-գալ, թե ի՞նչ էիր անում Բաքվում, խի՞ էիր գնացել, էս, էն, բոլորին իրենց տեղը դրեցի, ընենց ուղարկեցի, որ տեղս էլ մոռացան»:

“Я была настоящим мужчиной…”
Сын Аси Агаджановой – Гриша Агаджанян, и невестка Марине работали врачами в Азербайджанском городе Сумгаите. Обоих в 1988г. убили азербайджанцы. Ася Агаджанова об этом не говорит. Бывший сотрудник национальной службы безопасности Азербайджана, вынужденно, покинула с мужем Баку в 1990г. 82-летняя А. Агаджанова живет сегодня одна в г. Ванадзоре.
Она родилась в Азербайджанском городе Шамахи. “Отец мой был сыном настоятеля монастыря, а мать дочерью священника. В нашей семье вера занимала важное место. Однажды, я увидела, как отец залез под кровать и стал делать что-то странное. Спросила у матери, та одернула меня, сказав, что не мое дело: все равно не пойму. Потом я заметила, что отец часто повторяет то же самое. Не выдержала, попросила мать объяснить , в чем дело. Мать прошептала мне на ухо, что отец молится”, - вспоминает бабушка Ася.
Окончив среднюю школу с отличием, Ася поступает в медицинский институт. Она училась на третьем курсе, когда началась Отечественная война. Ее отправили на фронт. Пять лет она находилась в самых горячих фронтовых точках, была ранена, удостаивалась разных наград.
После войны Ася возвращается домой и застает в родном доме чужих людей. Отец и братья погибли на войне, а мать, узнав, что дочь забрали в армию, умерла от сердечного удара. Двух младших братьев поместили в детдом.
“Я подала в суд и забрала обратно свой дом”, - рассказывает бабушка Ася и, испустив глубокий вздох, продолжает, - “потом выяснилось, что меня отправили на передовую вместо другого человека. Я пошла в институт, порвала свои бумаги, бросила в лицо декану и вышла, сказав: и вы, и ваш медицинский”.
Медицинская карьера бабушки Аси, таким образом, закончилась, она решает получить юридическое образование и поступает на юридический факультет Бакинского университета. Успешно окончив вуз, она поступает на работу в Бакинский Комитет госбезопасности, заложив начало многолетней деятельности в этой структуре, сначала в качестве рядового сотрудника, затем, заведующего отделом.
О многом в своей рабочей деятельности она не рассказывает, лишь говорит, что общалась с руководящими органами, была в хороших отношениях со всеми своими азербайджанскими коллегами и, что самое главное, последние также безмерно доверяли и любили ее.
“Я была настоящим мужчиной, рискнул бы кто слово неправильное при мне сказать. Мо й заместител ь был молодой турок. Как он меня уважал, как превозносил! До 1 990г. я находилась в Баку. Меня тайком увозили и привозили с работы. Утром рано меня забирал водитель, а вечером снова привозил обратно. Но однажды мне сказали: тебе нельзя дольше оставаться, мы больше не можем держать тебя, лучше уезжай скорее. Мы с мужем собрали вещи и готовились в дорогу, когда позвонил мой заместитель и предупредил, чтобы мы ни в коем случае не выезжали с вещами, потому что чемоданы армян на дорогах опустошают и заполняют камнями…так и отправляют. Этот мой заместитель был очень хорошим человеком, он сказал, что переправит наши вещи в Грузию, а оттуда мы все получим в целости и сохранности. Так и сделал, человек”, - рассказывает Ася Агаджанова.
“Мы с мужем приехали в Армению. Вышли на вокзале, - а там - шум-гам, неразбериха, а мы стоим и не знаем, что делать, куда идти. Вдруг ко мне подходит человек, смотрит удивленно и спрашивает, не узнаю ли его. Смотрю на него, смотрю и не могу вспомнить. Наконец, он сказал, кто он: “водитель Карена Демирчяна”. Я его не помнила, но он меня запомнил хорошо. В те времена, когда Карен Серобыч приезжал в Баку, я была участником этих встреч. Водитель помнил меня оттуда. Он сказал, что Карен Серобыч тоже на вокзале и повел нас к нему. Увидев меня, Демирчян расчувствовался, обнял и поцеловал меня, обещал сразу решить вопрос квартиры. Человек выполнил свое обещание: через несколько дней нам дали в Кировакане квартиру, и вот, до сего дня, живу в этой квартире”.
Большую часть дня Ася Агаджанова проводит в Ванадзорском филиале общественной организации “Аракелутюн Айастан”. Здесь она обедает, участвует на общих сборах, беседует с одногодками: такими же одинокими стариками. Бабушка Ася потеряла мужа в 1994г. Ее братья, после событий в Сумгаите, забрали внуков и увезли в Россию, увидев тяготы социального положения в Армении. Единственная жалоба Аси касается не частых звонков и отсутствия новостей от внуков. Еще в Баку, ее дочь была обручена с азербайджанцем и, во время известных событий, бежала с ним в Россию. Годы спустя она позвонила матери, не сообщив, однако, о своем местонахождении, и сегодня от нее нет вестей.
“Дело было в 1998г., у меня возникли проблемы с пенсией: нужны были кое-какие бумаги с места работы. Подумала, подумала и решила позвонить в свое бывшее место работы: может, хоть кто-то из прежних сотрудников отзовется помочь. Позвонила, выяснилось, что мой прежний заместитель занимает мою должность, я позвала его к телефону, говорю: узнаешь меня? А он отвечает: нет, не узнаю. Я говорю: мама твоя, э, не помнишь? После слова “мама” он все вспомнил, потому что тогда я была ему, как мать. Он так расчувствовался, так плакал… Я ему сказала, зачем позвонила, он же ответил, что всем необходимым обеспечит и безопасность мою гарантирует. Ни о чем не думай, - сказал, - только приезжай. Договорились встретиться у основания границы Садахло и Баграташена. Встретились, и меня, тайно, в закрытой машине, повезли в Баку. Семь дней я пробыла в Баку, уладила свои дела. По возвращению, в честь меня устроили банкет, повезли в ресторан среди моря, настоящий рай, такого места в Армении нет. Поели, выпили, потанцевали, в конце, мой бывший заместитель выпил за мое здоровье: “Да здравствует Сталин, да здравствует Сталин”. Смотрю удивленно и не понимаю, при чем тут Сталин. Под конец он сказал, Сталин – это ты, только ты способна на такой героизм, ты – настоящий мужчина. Когда вернулась в Армению, меня начали посещать из КГБ, спрашивать, что я делала в Баку, почему туда ездила и так далее и так далее. Я всех на место поставила, отправила куда подальше, так что место мое забыли”.