Կառավարությունը փաթեթ է մշակում` առանց արտակարգ դրության ռեժիմի սահմանափակումներ կիրառելու համար
Վարչապետի աշխատակազմը և մի շարք գերատեսչություններ օրենսդրական փոփոխություններ են մշակում, որպեսզի հնարավոր լինի այս ամիս չերկարաձգել արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ժամկետը: Այս մասին մեզ հետ զրույցում ասաց վարչապետի մամուլի քարտուղար Մանե Գևորգյանը` հարցին, թե արդյոք այս ամիս ևս երկարաձգվելու է արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ժամկետը, թե այլ նախագիծ է ներկայացվելու, ինչպես պնդում էր վարչապետը:
Հիշեցնենք, որ պարետատան ճեպազրույցների ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարբերաբար ասում էր, որ արտակարգ դրության ժամկետը չի կարող անվերջ երկարաձգվել, սակայն մինչ այդ պետք է վերոնշյալ օրենքում այնպիսի փոփոխություններ լինեն, որոնք հնարավորություն կտան համավարակի նոր օջախներ հայտնաբերվելու դեպքում սահմանափակումներ կիրառել:
Արդարադատության նախարարության մամուլի քարտուղար Լուսինե Մարտիրոսյանն ասաց, որ այս պահին քննարկումներն ընթանում են, և չի կարող հստակ ժամկետ ասել, թե նախագծերի փաթեթը երբ հանրային քննարկման կներկայացվեն: Փաթեթը մշակվում է Արդարադատության, Արտակարգ իրավիճակների, Առողջապահության նախարարությունների և վարչապետի աշխատակազմի հետ համատեղ:
Օրենսդրական փոփոխությունները վերաբերում են «Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության մասին» և «ՀՀ բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» օրենքներին։
Հիշեցնենք, որ արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ժամկետը երկարաձգվել է ինչ օգոստոսի 12, հետևաբար մինչ այդ օրը պետք է կամ այդ նախագծերն ընդունվեն կամ էլ արտակարգ դրության ժամկետը երկարաձգվի ևս մեկ անգամ:
Կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար առաջին անգամ արտակարգ դրություն հայտարարվեց մարտի 16-ին, որից հետո այն երկարաձգվեց չորս անգամ:

Правительство разрабатывает пакет ограничений, которые будут действовать после отмены режима чрезвычайного положения
Администрация премьер-министра Армении и ряд ведомств разрабатывают законодательные изменения, которые позволят не продлевать режим чрезвычайного положения. Об этом Hetq.am сообщила пресс-секретарь главы правительства Мане Геворкян, отвечая на вопрос, будет ли продлен правовой режим ЧП и в этом месяце.
Напомним, что во время брифингов комендатуры премьер-министр Никол Пашинян периодически говорил о том, что чрезвычайное положение не может продлеваться бесконечно и что перед его отменой необходимо внести в закон такие изменения, которые дадут возможность в случае обнаружения новых очагов заражения сразу применить ограничения.
Пресс-секретарь Министерства юстиции Лусинэ Мартиросян отметила, что вопрос находится в стадии обсуждения, поэтому назвать точную дату вынесения пакета на общественное обсуждение невозможно. Пакет законопроектов разрабатывается совместно министерствами юстиции, чрезвычайных ситуаций, здравоохранения и администрацией премьер-министра РА.
Законодательные изменения затрагивают законы РА “О защите населения в чрезвычайных ситуациях” и “Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения РА”.
Напомним, что срок действия режима чрезвычайного положения был продлен до 12 августа, следовательно к этому времени либо должен быть принят пакет законопроектов, либо еще раз продлен режим ЧП.
Режим чрезвычайного положения впервые был введен с целью предупреждения распространения коронавирусной инфекции 16 марта, после чего продлевался четыре раза.