Կայացել է Արցախի կառավարության անդրանիկ նիստը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նախագահությամբ օգոստոսի 3-ին տեղի է ունեցել կառավարության անդրանիկ նիստը: Այս մասին տեղեկանում եք նախագահի պաշտոնական կայքից։
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր «Արցախի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին հարցը, որը ԱՀ կառավարության անդամներին է ներկայացրել ԱՀ ֆինանսների նախարար Վահրամ Բաղդասարյանը: Նա նշել է, որ նախագիծը մշակվել է ի կատարումն Արցախի Հանրապետության նախագահի 2020-2025 թթ-երի ծրագրի մի շարք դրույթների, ըստ որի, ԱՀ 2020 թվականի պետական բյուջեի ծախսերը նախատեսվում է ավելացնել 14,810 մլն դրամով, իսկ պետական բյուջեի եկամուտները` 5,100 մլն դրամով՝ պայմանավորված Հայաստանի Հանրապետությունից ստացվող բյուջետային վարկի գումարի չափով: Փոփոխությունների արդյունքում 2020 թվականի Արցախի Հանրապետության պետական բյուջեն, ըստ ԱՀ նախագահի տված հանձնարարականի կկազմի՝ եկամուտների գծով՝ 126 մլրդ 49 մլն 399.2 հազար դրամ, ծախսերի գծով՝ 135 մլրդ 650 մլն 717.7 հազար դրամ: Դեֆիցիտը կկազմի 9 մլրդ 601մլն 318.5 հազար դրամ, որի ֆինանսավորումը կիրականացվի ստացվելիք փոխառու միջոցների հաշվին:
Կառավարությունը հավանություն է տվել օրենքի նախագծին, որն, ընթացակարգի համաձայն, ուղարկվելու է Ազգային ժողովի քննարկմանը:
Այնուհետև Արայիկ Հարությունյանը նիստի մասնակիցներին է ներկայացրել նախատեսվող բարեփոխումները՝ ըստ ոլորտների: «Խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացումը թույլ կտա շրջանցել համաշխարհային տնտեսության անկման հնարավոր բացասական հետևանքները մեր հանրապետության համար», - նշել է Արայիկ Հարությունյանը և ավելացրել, որ ընթացիկ ծրագրերի հաջող իրականացման պարագայում հաջորդ տարի սպասվում է երկնիշ տնտեսական աճ։
Խոսելով նիստում քննարկված ծրագրերի արդյունավետ իրականացման մասին՝ նախագահը ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների հետ սերտ համագործակցության, ինչպես նաև պետական կառավարման համակարգի յուրաքանչյուր օղակում պաշտոնյաների բարեխիղճ վերաբերմունքի, կարգապահության, օրենքի առաջ բոլորի հավասարության, աշխատանքային կոլեկտիվներում ներդաշնակ մթնոլորտի պահպանման սկզբունքներին հետևելու անհրաժեշտությունը: Միաժամանակ, երկրի ղեկավարը զգուշացրել է, որ այն պետական պաշտոնյաները, որոնց աշխատանքն ու վարքագիծը կհակասեն այդ սկզբունքներին, կազատվեն զբաղեցրած պաշտոններից։
Նա նաև կարևորել է հանրապետությունում ձևավորված ներքին կայունության մթնոլորտի պահպանումը, որը թույլ կտա իրականացնել Արցախի Հանրապետության առջև ծառացած երկու կարևորագույն խնդիրները՝ անվտանգության ապահովումը և սոցիալ-տնտեսական զարգացումը: Այդ համատեքստում նախագահը ընդդիմադիր ուժերին կոչ է արել՝ զբաղվել միայն կառուցողական քննադատությամբ և զերծ մնալ ստեղծված կայունությունը խաթարող քայլերից։

Под председательством президента Араика Арутюняна состоялось первое заседание правительства
3 августа под председательством президента Республики Арцах Араика Арутюняна состоялось первое заседание правительства.
На повестке заседания был вопрос о внесении изменений в закон "О государственном бюджете Республики Арцах на 2020 год", который представил членам правительства министр финансов Ваграм Багдасарян. Он отметил, что проект разработан с учетом ряда положений программы президента на 2020-2025 гг., согласно которому предусматривается увеличить расходы государственного бюджета на 2020 год на 14, 810 млн драмов, а доходы - на 5,100 млн драмов, что обусловлено размером суммы бюджетного кредита, получаемого из Республики Армения. В результате изменений государственный бюджет Республики Арцах на 2020 год, согласно поручению президента, составит по части доходов 126 млрд 49 млн 399,2 тысяч драмов, по линии расходов - 135 млрд 650 млн 717, 7 тысяч драмов. Дефицит составит 9 млрд 601 млн 318,5 тысяч драмов, финансирование которого будет осуществлено за счет получаемых заемных средств.
Правительство одобрило проект закона, который, согласно установленному порядку, был послан на обсуждение в Национальное собрание.
Затем глава государства представил участникам заседания реформы, намеченные в разных сферах. "Осуществление крупных инфраструктурных проектов позволит нашей республике обойти возможные негативные последствия спада в мировой экономике",- отметил Араик Арутюнян и добавил, что в случае успешного осуществления текущих программ в следующем году ожидается двузначный экономический рост.
Говоря об эффективном осуществлении обсуждаемых программ, президент подчеркнул необходимость тесного взаимодействия с государственными органами Республики Армения, равно как и добросовестного отношения должностных лиц в каждом звене государственной системы управления, дисциплины, равенства всех перед законом и сохранения гармоничной атмосферы в рабочих коллективах. При этом глава государства предупредил, что те должностные лица, работа и поведение которых будет противоречить данным принципам, будут освобождены от занимаемых должностей.
Глава государства также отметил важность сохранения сформированной в республики атмосферы внутренней стабильности, которая позволит осуществить важнейшие задачи, стоящие перед Республикой Арцах: обеспечение безопасности и социально-экономическое развитие. В этом контексте президент призвал оппозиционные силы заниматься только конструктивной критикой и не предпринимать шагов, нарушающих эту стабильность.