Ուջանի գյուղապետը խաբում է ֆրանսահայ բարեգործին
2005-ին ֆրանսիական «Հույսի եղբայրներ» բարեգործական կազմակերպության տրամադրած 10000 եվրո գումարով ֆրանսահայ բարեգործ Թագուհի Ալեքսանյանի նախաձեռնությամբ Արագածոտնի մարզի Ուջան գյուղում սկսվեցին ոռոգման ջրագծերի անցկացման աշխատանքները: 2300մ ջրագծով նախատեսված էր ոռոգել 150 հեկտար տարածք: 150 հեկտար հողամասը, որի համար նախատեսված էր նոր ջրագիծը, նախկինում կոչվում էր «խնձորենիների հողամասեր», սակայն, ջուր չլինելու պատճառով, մարդիկ ստիպված կտրել են ծառերը եւ ցորեն ու գարի ցանել: Հողամասերի այդ հատվածում ջուր գրեթե չի հասնում: Եւ կառուցվող ջրագծով գյուղացիները այս տարվանից պետք է ոռոգեին իրենց հողամասերը:
Սակայն ոչ մի գյուղացի այդ ջրագծով դեռ չի ոռոգել իր հողամասը, որովհետեւ առայսօր ջրի խողովակները եռակցված չեն: Գյուղապետ Նորիկ Մուրադյանն արդեն որերորդ անգամ համոզում է 81-ամյա տկն Թագուհուն, որ մնացել է 3-4 օրվա աշխատանք, սակայն աշխատանքներն արդեն կես տարի է չեն ավարտվում: Մեզ նա խաբեց երեք անգամ' ամեն անգամ նշելով ջրագծի «բացման» նոր ամսաթիվ:
10000 եվրոն Թագուհի Ալեքսանյանը ոռոգման ջրի խողովակաշարեր եւ փականներ գնելու համար տվել է Ուջանի համայնքապետ Նորիկ Մուրադյանին: Այդ մասին վկայում է համայնքապետի տված ստացականը' նրա ստորագրությամբ եւ կնիքով:
| Նորիկ Մուրադյան | Հակոբ Հարոյան |
Ծրագրի համաձայն' շինարարական աշխատանքների եւ բանվորների աշխատավարձերի ծախսերը պետք է հոգար գյուղապետարանը, ըստ հաշվարկների' մոտ 6670 ԱՄՆ դոլար: Գյուղապետը հայտնեց, որ այդ գումարը հավաքել են հողամասատերերից' յուրաքանչյուրը 3000 դրամ: Բայց դա էլ չի օգնել գործին: Բանվորներն ամեն օր չեն աշխատել, քանի որ չեն ստացել համապատասխան վարձատրություն: Նրանք ասում են, որ համաձայն կլինեին ամեն օր աշխատել, եթե գյուղապետը ոչ թե համոզեր աշխատել, այլ վճարեր աշխատանքի դիմաց:
«Ամռան ամիսներին հրաժարվեցին աշխատել' պատճառաբանելով, որ գարի ու ցորեն են դաշտում ցանել: Բայց ի՞նչ օգուտ, ջուր չլինելու պատճառով բերք չստացան: Ամբողջ աշուն ինձ համոզեցին, որ այսօր-վաղը կավարտեն գործը, ես հավատացի, սպասեցի, բայց հիմա գործը չեն ավարտել: Ինչու՞ չեն ուզում հասկանալ, որ իրենց համար է սա արվում,- ասում է ֆրանսահայ բարեգործը,- մտածեցի, որ մարդիկ, ջուր ունենալով, կկարողանան լավ բերք ստանալ, հոգալ իրենց կարիքները, ուսում տալ իրենց երեխաներին, մ ի փոքր ավելի լավ ապրել» :
Տկն Թագուհու տված գումարով գնվել են 13 փականներ եւ 2300 մետր խողովակ: Խողովակները հին են: Դրանք նախկինում գործածվել են խմելու ջրի մատակարարման համար եւ գնվել են համայնքային Ջրօգտագործման միությունից:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու՞ մինչեւ այժմ ջրագծի շինարարական աշխատանքներն ավարտված չեն, Ուջանի գյուղապետը սկսում է բողոքել եղանակից ու անձրեւներից : Նա նույնիսկ այս տարվա նոյեմբերի 6-ին շնորհակալական նամակ է տվել տկն Թագուհուն, որտեղ գրված է, որ « ... Այժմ 2300 մետր խողովակաշարի տեղադրման աշխատանքներն ամբողջությամբ ավարտված են, եւ 150 հեկտար անջրդի վարելահողերը դարձել են ոռոգելի»:
«Բայց ինչպե՞ս է ավարտված, եթե խողովակները միացված չեն, եւ ջուրը չի հոսում,- միամտորեն զարմանում է տկն Ալեքսանյանը,- այս նամակն ինձ պետք չէ, ես ուզում եմ գործն ավարտված տեսնել: Երեւի հույս ունի, որ Ֆրանսիա կգնամ ու ամեն ինչ այդպես էլ անավարտ կմնա»,- ասում է տկն Թագուհին, որն արդեն մի քանի անգամ ստիպված է եղել հետաձգել Ֆրանսիա մեկնելը:
Այդ ջուրը պետք է հասներ մինչեւ ուջանցի Հակոբ Հարոյանի հողամասը: Բայց աշխատանքների անավարտ լինելու պատճառով նա այս անգամ էլ չսկսեց աշնանացանը:
«Երկու հողամաս ունեմ, բայց ոչինչ չեմ ցանել : Մենակ ես չեմ, ուջանցիների 90 տոկոսը աշնանացանին ոչինչ չի ցանել: 7 եղբայր ենք, ոչ մեկս էլ չենք ցանել: Ջուր չունեմ, աչքս վախեցել է: Անցած տարի երեք պարկ գարի էի ցանել, բոլորը կորավ: Ամեն տարի ասում են, որ ջուր կլինի, բայց ջուր չկա: Գյուղապետն ամեն օր ասում է' 3-4 օրվա գործ է մնացել, բայց չեմ հավատում, գործն առաջ չի գնում, խաբում են: Հիմա պետք է ցորենն արդեն ցանած լինեինք եւ երկու անգամ էլ ջրած լինեինք, բայց ոչինչ էլ չենք արել»,- ասում է ուջանցի Հակոբը:
Տկն Թագուհու օգնությամբ մասամբ լուծվել է Ուջանում խմելու ջրի հարցը: Ուջանում ապրում է 3200 մարդ: Հիմա բնակիչների 60 տոկոսն ամեն օր 10 ժամ խմելու ջուր ունի, իսկ մյուս 40 տոկոսը խմելու ջուրը դեռեւս հավաքում եւ պահում է դույլերում եւ շշերում, քանի որ ջուր ունենում է միայն երեքշաբթի եւ շաբաթ օրերին' չորս ժամով:
Վերջին երեք տարիների ընթացքում տկն Ալեքսանյանի ջանքերով լուծվել է ԼՂՀ Քաշաթաղի շրջանի Սուս գյուղի խմելու եւ ոռոգման ջրի խնդիրը:
«Սուս գյուղը խմելու ջուր չուներ: Գյուղացիները խնդրեցին օգնել: Ֆրանսիայում ներկայացրի նախագիծը: Ֆրանսիացի բարերարները հավանեցին ծրագրը եւ օժանդակեցին: Պատկերացրեք, որ 5 հազար դոլարով գործը հաջողվեց: Գյուղացիների ուրախությանը չափ չկար»,- ասում է տկն Թագուհին:
Սուս գյուղում նրան «Ջրաբեր» են ասում: Ջրագծեր անցկացնելը տկն Ալեքսանյանի միակ բարեգործությունը չէ: 10 տարի շարունակ նա հազարավոր ( մոտ 100 տոննա) ֆրանսերեն գրքեր է նվիրել Հայաստանի համալսարաններին, դպրոցներին եւ ուսումնարաններին:
Դժվար կացության մեջ հայտնված բարեգործն այժմ չգիտի' ումի՞ց աջակցություն ակնկալի:
Նա մտահոգված է, քանի որ պարտավոր է իր ֆրանսիացի գործընկերներին ներկայացնել արդեն ավարտված գործի արդյունքները, հակառակ դեպքում, պայմանագրի համաձայն, պետք է վերադարձնի չկատարված գործի համար ծախսված 10.000 եվրոն: Դեկտեմբերի 4-ին նա մեկնեց Ֆրանսիա, որպեսզի իր գործընկերներից ժամանակ խնդրի գործն ավարտելու համար:

Сельский глава Уджана обманывает французскую благотворительницу армянского происхождения
В селе Уджан Арагацотнского марза (области), в 2005г., по инициативе армяно - франзуской благотворительницы Тагуи Алексанян, началось стрительство водооросительного канала на сумму в 10000 Евро, предоставленную французской благотворительной организацией “Братья Надежды”. Водоканал длиной в 2300м предназначен для орошения территории в 150 гектаров. Этот земельный участок когда-то назывался “яблоневым”, однако, из-за отсутствия воды, деревья, вынужденно, срубили, взамен посеяв пшеницу и ячмень. К этому отрезку земельных наделов вода почти не доходит, и строящаяся водная линия должна помочь сельчанам начать в этом году орошение своих земельных участков.
Однако, ни одному жителю села не удалось пока воспользоваться новой водооросительной линией, поскольку трубы для воды не подсоединены друг к другу.
| Норик Мурадян | Акоп Хароян |
Гюхапет (глава сельской общины) Норик Мурадян в который раз уверяет 81-летнюю г-жу Тагуи, что работы осталось всего на 3-4- дня, но процесс тянется уже пол года. Гюхапет обманывает и нас, уже в третий раз называя точную дату “открытия” водоканала.
Тагуи Алексанян передала сельскому главе Уджана Норику Мурадяну 10000 Евро для приобретения труборядов и клапанов. Об этом свидетельствует квитанция о получении с его подписью и печатью.
Согласно программе, организацию строительных работ и выплату зарплат рабочим должна была взять на себя сельская администрация, и, по подсчетам, сумма эта составляла 6670 долларов США. По требованию гюгапета, каждый из владельцев земельным участком должен был внести 3000 драм для сбора названной суммы. Однако, сей акт также не возымел действия. Не получая соответствующей платы, рабочие выходили на работу не каждый день, и причина не в том, что они против ежедневной работы: рабочие считают, что должны работать не за уговоры гюгапета, а за плату.
“В летние месяцы они отказались работать, мотивируя тем, что должны сеять на полях пшеницу и ячмень. Но есть ли в этом резон, если урожая не бывает из-за отсутствия воды. Всю осень мне говорили, что сегодня - завтра работа будет закончена. Я верила, ждала, но работа по сей день не завершена.. Почему они не хотят понять, что это делается для них?”, - говорит армяно-французская благотворительница, - “ я думала, если будет вода, то у людей будет урожай, они смогут удовлетворить свои нужды, дать детям образование, жить чуть лучше”.
На сумму, предоставленную г-жой Тагуи, были приобретены 13 клапанов и 2300 метров труб. Трубы старые. В бытность, их использовали для снабжения питьевой водой, и были они куплены из общинного Союза по водопользованию.
Отвечая на вопрос, почему строительные работы по прокладке водоканала до сих пор не закончены, Уджанский гюгапет жалуется на погоду и дожди. 6 ноября этого года, он выразил письменную благодарность г-же Тагуи, где написано, что “…Ныне работа по установке трубопровода в 2300м полностью завершена, и 150 гектаров неорошаемой возделочной земли теперь готовы к орошению”.
“Как же можно считать работу законченной, если трубы не подсоединены и по ним не течет вода”, - наивно удивляется г-жа Алкексанян. “ Мне не нужно это письмо: я хочу видеть работу завершенной. Гюгапет надеется, что я уеду во Францию и все так и останется”, - говорит г-жа Тагуи, которая, в который раз, вынужденнно откладывает свой отьезд во Францию.
Вода должна была орошать и земельный надел уджанца Акопа Харояна. Но из-за названных причин он и на этот раз не приступил к посеву озимых.
“У меня два земельных участка, но я ничего не посеял и здесь я не один: 90 процентов уджанцев не приступали к озимым. Ни один из моих семерых братьев ничего не посеял. У меня нет воды, и я не могу не бояться, что урожая не будет: в прошлом году посеял три мешка ячменя, и все пропало. Каждый год нам говорят, что будет вода, но воды нет. Гюгапет каждый день уверяет нас, что работы осталось на 3-4 дня, но я не верю: работа не продвигается, нас обманывают. Сейчас уже пшеница должна была быть посеянной,но мы ничего не сделали, ибо нет воды”, - говорит уджанец Акоп.
С помощью г-жи Тагуи в Уджане частично решена проблема питьевой воды. В селе живут 3200 человек. Сегодня, 60 % жителей села снабжены питьевой водой по 10 часов в день, остальные 40 процентов пока набирают и хранят воду в ведрах и бутылках, поскольку вода у них бывает только по вторникам и субботам, 4 часа в день.
За последние три года, хлопотами г-жи Алексанян в селе Сос Кашатагского района НКР решена проблема питьевой и оросительной воды.
“Село не имело питьевой воды. Ее жители попросили о помощи. Я представила проект во Франции. Франзуские благотворители одобрили проект и оказали содействие .. Представьте, что дело удалось сделать за 5 тысяч долларов. Радости жителей не было предела”, - говорит г-жа Тагуи.
В селе Сос г-жу Тагуи называют “вододарительницей”. Прокладка водолиний – не единственная ее благотворительная деятельность: 10 лет подряд она дарила тысячи французских книг (приблизительно 100 тонн) университетам, школам и училищам Армении.
Г-жа Тагуи сегодня в трудном положении и не знает от кого ждать поддержки. Она обеспокоена еще и тем, что обязана представить результаты проделанных работ своим французским коллегам, иначе, согласно договору, она должна вернуть потраченные за невыполненную работу 10000 Евро.
4 декабря г-жа Алексанян уехала во Францию, чтобы попросить у своих коллег отсрочки для завершения дела.