Լիբանանում գտնվող հայաստանյան պատվիրակության անդամները հանդիպել են Արամ Ա կաթողիկոսին
Օգոստոսի 9-ին Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության Անթիլիասի Մայրիվանքի Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ մայր տաճարում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսի հանդիսապետությամբ մատուցվեց պատարագ:
Այնուհետ պատվիրակության անդամներն առանձին հանդիպում են ունեցել Արամ Ա կաթողիկոսի հետ, որի ընթացքում վեհափառը ներկայացրել է համայնքի վիճակը, պայթյունից հետո հայաբնակ թաղամասերում արձանագրած պատկերը, ըստ որի՝ հայերի բնակարանները մեծ վնասներ են կրել, և դրանք արագ վերականգնման կարիք ունեն: Վեհափառ Տերն ընդգծել է նաև, որ այժմ կարևոր է համայնքի կարիքների առաջնահերթյուննների վերհանումն ու իրական գնահատումը, որի ուղղությամբ այժմ աշխատանքներ տարվում են, ստեղծվել է համայնքային բոլոր կառույցներն ընդգրկող հանձնախումբ:
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ այս այցի նպատակը ոչ միայն հումանիտար օգնությունն ուղեկցելն է, այլև տեղում իրական պատկերին ծանոթանալը և լիբանանահայության հետ ուղղակի շփումները:
Արամ Ա կաթողիկոսն իր խոսքում շեշտել է, որ Հայաստանը հզորացնելու հետ մեկտեղ՝ պետք է ամրապնդել նաև սփյուռքը: Այս կապակցությամբ Զարեհ Սինանյանը կարևորել է հատուկ լիբանանահայության համար «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից սկսված դրամահավաքը:

Члены армянской делегации в Ливане встретились с Католикосом Арамом I
Сегодня утром в Первропристольной церкви Св.Григория Просветителя Майраванка Католикосата Великого Дома Киликии в Антилиасе, под председательством Его Святейшества Католикоса Арама I была отслужена литургия. В литургии приняли участие, прибывшие в Ливан члены армянской делегации: Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян, руководитель аппарата вице-премьера Тиграна Авиняна Вараг Серж Сисерян, депутат НС, руководитель группы дружбы Армения-Ливан Грачья Акопян, исполнительный директор Всеармянского фонда «Айастан» Айкак Аршамян и руководитель Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Сара Анджарголян.
Затем, члены делегации провели отдельную встречу с Католикосом Арамом I, во время которой Его Святейшество представил состояние общины и армянонаселенных районов после взрыва, согласно которому дома армян сильно повреждены и нуждаются в скорейшем восстановлении. Его Святейшество подчеркнул также, что сейчас очень важно определить приоритетные потребности общины и их реальная оценка. Эта работа в настоящее время ведется, создан всеобщий комитет, куда вошли все структуры общины.
Главный уполномоченный Заре Синанян отметил, что целью этого визита является не только сопровождение гуманитарной помощи, но и знакомство с реальной ситуацией на месте и осуществление прямых контактов с ливанскими армянами.
Католикос Арам I в своем слове подчеркнул, что наряду с усилением Армении необходимо укреплять и диаспору. В связи с этим Заре Синанян особо отметил начатый сбор денежных средств, специально для ливанских армян, организованный Всеармянским фондом «Айастан».