Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը Սևրի պայմանագրի ստորագրման 100-ամյա տարեդարձին նվիրված գիտաժողովի մասնակիցներին
Ստորև ներկայացնում ենք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը Սևրի պայմանագրի ստորագրման 100-ամյա տարեդարձին նվիրված գիտաժողովի մասնակիցներին
Ողջունում եմ Սևրի պայմանագրի ստորագրման 100-ամյա տարեդարձին նվիրված գիտաժողովի բոլոր մասնակիցներին: Իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում այս կարևորագույն միջոցառումը նախաձեռնելու համար:
Սևրի հաշտության պայմանագիրը նշանակալից տեղ է զբաղեցնում հայ ժողովրդի ժամանակակից պատմության մեջ: Պատահական չէ, որ այն շարունակում է մնալ գիտական ուսումնասիրությունների և վերլուծությունների առարկա: Ուստի հույժ կարևոր է, որ մեկ դար առաջ կնքված այդ փաստաթղթի, դրան նախորդած իրադարձությունների և հաջորդած զարգացումների մասին մեր գիտնականների անկողմնակալ վերլուծությունները հասանելի լինեն թե՛ մեր ժողովրդին և թե՛ միջազգային լայն հանրությանը: Այսօրվա գիտաժողովը ծառայում է հենց այդ նպատակին, և ես հաջողություն եմ մաղթում դրա աշխատանքներին՝ ցանկանալով բոլորին արգասաբեր քննարկումներ և նոր կարևոր բացահայտումներ:
Սևրի պայմանագիրը պատմական փաստ է: Այն մնում է այդպիսին մինչ այսօր: Ինչո՞վ է այդ փաստաթուղթը հայ ժողովրդի համար կարևոր: Ինչու՞ է այն առ այսօր մեր ուշադրության կենտրոնում:
Նախ՝ Սևրի պայմանագիրը կնքվեց մարդկության պատմության ամենադրամատիկ էջերից մեկի՝ Առաջին համաշխարհային պատերազմի արդյունքների հիման վրա, դրա ավարտից շուրջ երկու տարի անց: Ինչպես Վերսալի պայմանագիրը խաղաղություն էր հաստատում Եվրոպայում, այնպես էլ Սևրի պայմանագիրը՝ Օսմանյան կայսրության նախկինում պատկանող Առաջավոր Ասիայի տարածքներում: Այն վերջ էր դնում պատերազմի պատճառով այդ տարածաշրջանի ժողովուրդների կրած տառապանքներին և զրկանքներին: Այն «անիծյալ տարիների» ավարտն էր ազդարարում:
Ինչպես Վերսալի պայմանագիրը Եվրոպայում, այնպես էլ Սևրի պայմանագիրը միջպետական հարաբերությունների նոր համակարգ էր ձևավորում տարածաշրջանում: Այն նոր սկզբունքներ ու արժեքներ էր ներմուծում, ոչ միայն խաղաղություն, այլ նաև արդարություն էր հաստատում Առաջավոր Ասիայում:
Պայմանագիրը կազմվել էր ժամանակի ամենաառաջադեմ գաղափարների հիման վրա: Առանցքայինն այնտեղ ազգերի ինքնորոշման և իրավահավասարության սկզբունքն էր: Այն վերջ էր դնում կայսրությունների պարտադրած դարավոր ստրկությանը և ազատություն ու անկախություն պարգևում տարածաշրջանի ժողովուրդներին:
Ավելին, պատմական տարածքներում ազգային պետություններ հիմնելու իրավունք տրամադրելով, այն բարենպաստ պայմաններ էր ստեղծում տարածաշրջանում մուսուլման և քրիստոնյա ժողովուրդների համակեցության, խաղաղ գոյակցության և տարածաշրջանի քաղաքակրթական բազմազանության պահպանման և հետագա զարգացման համար:
Երկրորդ՝ Սևրի պայմանագիրը միջազգային այն փաստաթուղթն է, որը ճանաչեց և ամրագրեց Հայաստանի անկախությունը: Հայաստանի Հանրապետությունը հանդես էր գալիս որպես այդ փաստաթղթի իրավահավասար կողմ: Անկախության կորստից դարեր անց Հայաստանի իշխանություններն առաջին անգամ աշխարհի մեծ տերությունների հետ մեկտեղ կնքում էին միջազգային պայմանագիր: Հայաստանի Հանրապետությունը պայմանագրում նախանշված սահմաններում ճանաչվում էր որպես միջազգային հարաբերությունների լիիրավ անդամ և միջազգային իրավունքի իրավահավասար սուբյեկտ:
Պայմանագրի կողմ հանդիսանալու միջոցով ճանաչում էր ստանում նաև Հայաստանի և հայ ժողովրդի ներդրումը՝ Առաջին համաշխարհային պատերազմում դաշնակից պետությունների կրած հաղթանակի և խաղաղության հաստատման գործում: Ընդգծվում և հավուր պատշաճի գնահատվում էր հայ ժողովրդի դերակատարումը միջազգային հարաբերություններում և աշխարհի ետպատերազմյան կառավարման գործում:
Երրորդ՝ Սևրի պայմանագիրն իր 89-րդ հոդվածով փաստում և ամրագրում էր հայ ժողովրդի պատմական անվիճելի առնչությունը Հայկական լեռնաշխարհի հետ, որտեղ հազարամյակներ ի վեր ծնվել, ապրել և պետականություն ու մշակույթ էր կերտել հայ ժողովուրդը:
Եվ վերջապես, Սևրի պայմանագիրը կնքվեց Հայոց Մեծ եղեռնի տարիներին հաջորդած ժամանակաշրջանում, երբ Օսմանյան կայսրությունը փորձում էր հայ ժողովրդի բնաջնջմամբ լուծել ‹‹Հայկական հարցը››: Հայ ժողովուրդը ենթարկվել էր ամենադաժան և անմարդկային տառապանքների: Հսկայական էին նրա կրած կորուստները: Մինչդեռ Սևրի պայմանագիրը ճանապարհ էր հարթում ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման համար: Հայ ժողովրդի պատմական բնօրրանում անկախ պետականության ստեղծման միջոցով արդարացի լուծում էր ստանում «Հայկական հարցը»: Վերականգնվում էր պատմա կան արդարությունը: Բարենպաստ պայմաններ էին ստեղծվում մեր ժողովրդի տնտեսական և ժողովրդագրական ներուժի վերականգնման, նրա բնականոն զարգացման և առաջընթացի համար:
Չնայած Սևրի պայմանագիրն այդպես էլ կյանքի չկոչվեց, այն շարունակում է գոյություն ունենալ որպես պատմական փաստ, որն արտացոլում է անկախ պետականության վերականգնման համար անցած մեր ուղին: Մեր պարտքն է հիշել այն, գիտակցել և պահպանել նրա խորհուրդը:

Armenian Prime Minister: "Treaty of Sevres is a milestone in modern Armenian history"
Armenian Prime Minister gave the following address at a Yerevan conference today dedicated to the 100th anniversary of the signing of the Treaty of Sevres. The translation was provided by the prime minister’s office.
The Treaty of Sevres is a milestone in modern Armenian history, and it is not by mere chance that it continues to be a subject of scientific research and analysis. Therefore, I consider it extremely important that our scholars’ unbiased analysis of the document signed a century ago and the events that preceded it become available to our people and to the wider international community, as well. Today’s conference serves that very purpose, and I wish all of you successful proceedings, fruitful discussions and new important findings.
The Treaty of Sevres is a historical fact. It remains so to this day. What is the benefit that we can draw from that document? Why is it still in the focus of our attention?
First, the Treaty of Sevres came in the aftermath of World War I - one of the most dramatic chapters in human history - almost two years after its end. Just as the Treaty of Versailles established peace in Europe, in the same way, the Treaty of Sevres was meant to bring peace to the former Western Asian territories of the Ottoman Empire. It put an end to the war-driven sufferings and deprivations experienced by the peoples of our region. It heralded the end of the “cursed years.”
Like the Treaty of Versailles, the Treaty of Sevres shaped a new system of interstate relations in the region. It introduced new principles and values, which should have established not only lasting peace, but also justice in Western Asia.
The Treaty was anchored on the most advanced ideas of the time. It specifically highlighted the principle of self-determination and equality of peoples. It put an end to the centuries-old subjugation imposed by empires, bringing freedom and independence to the peoples of the region.
Moreover, by granting peoples the right to establish nation-states in their historical territories, it created favorable conditions for peaceful coexistence of Muslims and Christians in the region, promoted and further developed the region’s cultural and ethnic diversity.
Second, the Treaty of Sevres was the first international document to recognize and enshrine Armenia’s independence. The Republic of Armenia acted as an equal party to the Treaty.
Centuries after the loss of independence, the Armenian authorities for the first time signed an international treaty along with the world’s great powers. The Republic of Armenia was recognized as a full member of the international community, an equal subject of international law within the limits set out in the Treaty.
Being a party to the Treaty, Armenia and its people were recognized as key contributors to the victory of the Allies in World War I and the establishment of peace. The Treaty highlighted and properly assessed the role of the Armenian people in international relations and in the post-war global governance.
Third, in its Article 89, the Treaty of Sevres reaffirmed our nation’s indisputable historical association with the Armenian Highland, wherein the Armenian people had originated, lived, developed their statehood and culture for millenia.
And finally, the Treaty of Sevres was signed in the wake of the Armenian Genocide as the Ottoman Empire was trying to resolve the “Armenian Question” by exterminating the Armenians. Our people were subjected to the most brutal and inhuman suffering. Enormous losses were inflicted on our nation. Meanwhile, the Treaty of Sevres paved the way for overcoming the consequences of the Genocide. The establishment of the independent Armenian statehood in its ancestral homeland was the fair solution of the “Armenian Question.” Historical justice was being restored. Favorable conditions were created for reinstating our people’s economic and demographic potential and ensuring its natural development.
Although the Treaty of Sevres was never implemented, it continues to be a historical fact, which reflects our long journey to restore our independent statehood. We are bound by duty to remember it, realize its importance and follow its message.