Հայաստանյան պատվիրակությունը հանդիպել է Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Պատրիարքին
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը հայտնում է, որ օգոստոսի 9-ին Լիբանան մեկնած հայաստանյան պատվիրակության անդամները հանդիպել են Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Ամենապատիվ և Գերերջանիկ Տեր Գրիգոր Պետրոս Ի Կաթողիկոս Պատրիարքին: Հանդիպմանը ներկա էր Լիբանանում ՀՀ դեսպան Վահագն Աթաբեկյանը:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Պատրիարքը նախևառաջ ներկայացրել է լիբանանահայության իրավիճակը և համայնքի կրած մարդկային և նյութական կորուստները:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանն օգնություն է ցուցաբերում Լիբանանի կառավարությանը, լիբանանցի եղբայրական ժողովրդին, ինչպես նաև հայ համայնքին: «Այս այցի նպատակն է նաև ավելի խորը հասկանալ, թե ինչպես կարող ենք աջակցել լիբանանահայ մեր հայրենակիցներին»,-շեշտել է Գլխավոր հանձնակատարը:
Ամենապատիվ Տերն իր խոսքում ընդգծել է, որ համայն հայությունը երկու սիրտ ունի՝ Հայաստանը և սփյուռքը, և ուրախություն է հայտնել, որ վերջապես հայ ժողովուրդը ազատ և անկախ հայրենիք ունի: Նա նաև կարևորել է 2 շաբաթ առաջ Արցախի կառավարությունից ստացված օգնությունը. «Մեր եղբայրները մեզ հետ են, և սա շատ գեղեցիկ ժեստ էր»:
Հանդիպման ավարտին Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ նախատեսվում են հումանիտար օգնության ևս 2 ինքնաթիռներ, որոնցով տեղափոխվող պարենամթերք և դեղորայքը փոխանցվելու է հայ համայնքին:

Армянская делегация встретилась с Католическим Патриархом Дома Киликии
9 августа, члены армянской делегации в Ливане встретились с Всеармянским Католическим Католикосом-Патриархом Дома Киликии, Его Святейшеством, Григор Петросом VII.
Приветствуя участников встречи, Патриарх прежде всего представил ситуацию, в которой оказались ливанские армяне, человеческие потери и материальный ущерб, понесенный общиной.
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян поблагодарил за прием и отметил,чт о Армения оказывает помощь ливанскому правительству, братскому ливанскому народу, а также армянской общине. «Целью этого визита является также более глубокое понимание того, как мы сможем поддержать наших ливано-армянских соотечественников», - пояснил Главный уполномоченный.
Пресвятой Отец в своем выступлении подчеркнул, что у мирового армянства есть два сердца – Армения и диаспора, и выразил радость за то, что у армянского народа, наконец, есть свободная и независимая Родина. Он также отметил важность, полученной две недели назад, помощи от правительства Арцаха. «Наши братья с нами, и это очень хороший жест!».
В завершение встречи Главный уполномоченный Заре Синанян отметил, что запланированы ещё два самолета с гуманитарной помощью. Продукты и медикаменты будут доставлены армянской общине.