Արայիկ Հարությունյան. «Լիբանանահայ մեր բոլոր հայրենակիցներին պատրաստ ենք ընդունելու մեր օջախներում՝ նրանց համար կեցության պայմաններ ապահովելով»
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 10-ին հրավիրել է լիբանանահայությանը ցուցաբերվող աջակցությանը նվիրված աշխատանքային խորհրդակցություն։
Ըստ նախագահի պաշտոնական կայքի՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ Բեյրութում տեղի ունեցած ողբերգության կապակցությամբ Լիբանանի հայկական համայնքին նյութական օգնություն ցուցաբերելու աշխատանքները կազմակերպելու և համակարգելու նպատակով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ ԱՀ նախագահի գլխավոր խորհրդական - հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Ռուդիկ Հյուսնունցի գլխավորությամբ։
Նախագահը հիշեցրել է, որ արդեն երեկ Բեյրութի միջազգային օդանավակայանում վայրէջք է կատարել «Արցախի ժողովրդից՝ Լիբանանին» հատուկ չվերթով մարդասիրական օգնություն տանող ինքնաթիռը, և ընդգծել, որ Արցախի ժողովրդի աջակցությունը կկրի շարունակական բնույթ։
Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ Լիբանանի հայկական գաղթօջախին կտրամադրվի նաև ուղիղ ֆինանսական աջակցություն և կոչ արել բոլոր արցախցիներին ակտիվ մասնակցել առաջիկայում կազմակերպվելիք դրամահավաքին։ Նախագահը հայտարարել է, որ թեպետ օրեր առաջ խոստացել էր նախագահի աշխատավարձը փոխանցել բարեգործական հիմնադրամներին, այս անգամ այն կուղղվի Լիբանանում ապրող հայերին՝ որպես աջակցություն։ Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ ֆինանսական միջոցներ կհատկացվեն նաև կառավարության պահուստային ֆոնդից:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ, չնայած Հանրապետության բնակարանային ֆոնդի սահմանափակ հնարավորություններին, կձեռնարկվեն բոլոր միջոցներն Արցախում բնակություն հաստատելու ցանկություն հայտնող բոլոր լիբանանահայերի համար ապրելու և արարելու բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ։ «Հայտարարում եմ, որ ազատ բնակֆոնդի բացակայության պայմաններում անգամ պատրաստ ենք լիբանանահայ մեր բոլոր հայրենակիցներին ընդունելու և մեր օջախներում նրանց համար կեցության պայմաններ ապահովելու»,- շեշտել է Արայիկ Հարությունյանը։

Президент Арутюнян: «Мы готовы принять в наших домах всех соотечественников из Ливана, обеспечив для них необходимые условия для проживания»
10 августа президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел рабочее совещание, посвященное содействию армянам Ливана.
Президент Арутюнян отметил, что с целью организации и координации работ по оказанию материальной помощи армянской общине Ливана в связи трагедией, произошедшей в Бейруте, создана рабочая группа во главе с главным советником президента Республики Арцах - послом по особым поручениям Рудиком Уснунцом.
Президент напомнил, что вчера в международном аэропорту Бейрута приземлился самолет с гуманитарным грузом "От Арцаха- Ливану", и подчеркнул, что содействие народа Арцаха будет носить продолжительный характер.
Араик Арутюнян отметил, что армянской общине Ливана будет предоставлена также прямая финансовая помощь, и призвал всех арцахцев принять активное участие в предстоящем сборе денег. Президент заявил, что хотя ранее пообещал перечислить зарплату президента благотворительным фондам, на этот раз она будет направлена армянам Ливана. Глава государства подчеркнул, что финансовые средства будут выделены также из резервного фонда правительства.
Президент республики отметил, что, несмотря на ограниченные возможности жилищного фонда республики, будут предприняты все меры для создания благоприятных условий для жизни и созидания армян Ливана, выразивших желание поселиться в Арцахе. "Заявляю, что даже в условиях отсутствия свободно жилищного фонда мы готовы принять всех наших соотечественников из Ливана и обеспечить для них необходимые условия для проживания в наших домах ",- подчеркнул Араик Арутюнян.