Վարչապետը մասնակցել է ՊԵԿ զարգացման և վարչարարության բարելավման ռազմավարական ծրագրի քննարկմանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Պետական եկամուտների կոմիտեի զարգացման և վարչարարության բարելավման ռազմավարական ծրագիրը: Այս մասին հայտնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը։
ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը զեկուցել է, որ ծրագրով նախատեսված է 5 ռազմավարական նպատակ՝ 67 միջոցառումների տեսքով: Դրանք ուղղված են լինելու հարկային և մաքսային վարչարարության բարելավմանն ու կատարելագործմանը, ՊԵԿ համակարգի արդյունավետության բարձրացմանը, հարկ վճարողների վարչարարության բեռի թեթևացմանը, հարկային ստվերի կրճատմանը և այլն: Նշվել է, որ նախորդ տարի ընդունված ռազմավարական ծրագրի միջոցառումներին այս ծրագրով ավելացել են 14 նոր միջոցառումներ:
Դրանցով նախատեսվում է ներդնել պետական տուրքի հաշվառման ինքնաշխատ համակարգ, հաշվետվությունների նվազեցման էլեկտրոնային համակարգ, նախագծվելու է «Էլեկտրոնային հաշվարկային փաստաթղթեր և գրքեր» համակարգի վեբ տարբերակը: Նախատեսվում է արդիականացնել մի քանի աղբյուրից ստացման ենթակա եկամտից հաշվարկված և փոխանցված սոցիալական վճարների առավելագույն չափը գերազանցող գումարները մասնակիցներին վերադարձնելու, ինչպես նաև պետական տուրքի վերահսկողության մեխանիզմի գործընթացները, կատարելագործել հարկային կարգապահության ռիսկերի բացահայտման, գնահատման և նվազեցման գործընթացը:
Միջոցառումներն ուղղված են լինելու նաև ֆիզիկական անձանց և անձնական օգտագործման տրանսպորտային միջոցների մաքսային ռիսկերի կառավարման համակարգի, կշռման կենտրոնացված, էքսպրես-բեռների հաշվառման համակարգի ներդրմանը, էլեկտրոնային առևտրի վերահսկողության մեխանիզմների զարգացմանը:
Նշվել է, որ յուրաքանչյուր միջոցառման համար նախատեսվում է իրականացման հստակ ժամանակացույց:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է վերը նշված ծրագրով նախատեսվող միջոցառումների արդյունավետ իրականացումը և ընդգծել, որ այս ծրագիրը պետք է լինի ՊԵԿ համակարգի զարգացմանն ու արդիականացմանը միտված ռազմավարական ծրագրի շարունակությունը, որն ընդունվել է նախորդ տարի: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է քննարկման արդյունքներով լրամշակել ծրագիրն ու այն ներկայացնել կառավարության հաստատմանը:

Под председательством премьер-министра обсуждена Стратегическая программа развития и улучшения администрирования КГД
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого была обсуждена Стратегическая программа развития и улучшения администрирования Комитета государственных доходов.
Председатель КГД Эдвард Ованнисян доложил, что программой предусмотрена реализация 5 стратегических целей в виде 67 мероприятий. Они будут направлены на улучшение и совершенствование налогового и таможенного администрирования, повышение эффективности системы КГД, облегчение бремени налогоплательщиков, сокращение налоговой тени и др. Было отмечено, что в принятую в прошлом году стратегическую программу добавлено 14 новых мероприятий.
Этими мероприятиями предусматривается внедрение автоматической системы учета государственной пошлины, электронной системы сокращения отчетностей, будет разработана веб-версия системы “Электронные расчетные документы и книги”.
Планируется модернизировать процесс возврата превышающей максимальный размер рассчитанной из дохода из нескольких источников и переведенных социальных выплат суммы, а также механизм контроля государственных пошлин, усовершенствовать процесс раскрытия, оценки и сокращения рисков налоговой дисциплины.
Мероприятия направлены также на внедрение системы управления таможенными рисками физических лиц и транспортных средств для личного пользования, централизованной системы взвешивания, системы учета экспресс-грузов, развитие механизмов контроля электронной торговли.
Было отмечено, что для каждого мероприятия предусмотрен четкий график реализации.
Премьер-министр Пашинян отметил важность эффективной реализации предусмотренных вышеупомянутой программой мероприятий и подчеркнул, что эта программа должна быть продолжением принятой в прошлом году стратегической программы, направленной на развитие и модернизацию системы КГД. Глава правительства поручил доработать программу по результатам обсуждения и представить ее на утверждение правительства.