Նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ Արմեն Սարգսյանն այսօր նախագահական նստավայրում հերթական աշխատանքային հանդիպումն է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
Արմեն Սարգսյանը և Նիկոլ Փաշինյանը քննարկել են երկրի ընթացիկ օրակարգին, առկա խնդիրներին և զարգացման ծրագրերին վերաբերող հարցեր:
Իր խոսքում նախագահ Արմեն Սարգսյանը, մասնավորապես, նշել է.
- Պարոն վարչապետ, ուրախ եմ, մեր հանդիպման համար։ Իհարկե, սա սովորական գրասենյակային հանդիպում չէ, ժամանակի ոգով է՝ բացօթյա։
Կարծում եմ՝ այս պահին մեր առջև դրված խնդիրները կարևոր են։ Ամիսներ շարունակ Հայաստանն աշխարհի մյուս երկրների հետ միասին պայքարում է կորոնավիրուսի համավարակի դեմ։ Ամեն օր, հետևելով վիճակագրությանն, ուրախ եմ, որ կորն արդեն իջնում է, և հույս ունեմ, որ այն կշարունակի գնալ ներքև: Համաձայն եմ Ձեր հայտարարությունների հետ, որ ոչ մի դեպքում ոգևորվել չի կարելի, որովհետև բնակչության մի մեծ զանգված դեռևս չի հանդիպել վիրուսին, և եթե հանդիպի, արդյունքը նորից համավարակի վերադարձ է լինելու։ Որոշ երկրներում դա անվանվում է երկրորդ ալիք, գուցե մեկ այլ տեղ երրորդ ալիք լինի։ Ձեզ հետ համաձայն եմ, որ հակահամաճարակային կանոնները պետք է շատ խիստ ձևով պահպանենք՝ և՛ հիգիենան, և՛ սոցիալական հեռավորությունը, և՛ կարգ ու կանոնը։
Համավարակի հետ կապված են նաև այսօրվա տնտեսական դժվարությունները։ Աշխարհում ևս նույն վիճակն է, բայց դա, իհարկե, չի թեթևացնում մեր երկրի, կառավարության ուսերին դրված բեռը։ Ընդհակառակը, բոլորի վատ լինելն անուղղակի ազդում է Հայաստանի տնտեսության վրա, խիստ ազդելու է որոշակի ոլորտների, մասնավորապես՝ հյուրանոցային ծառայությունների, տուրիզմի, աշխատատեղերի, սոցիալական խնդիրների վրա։ Այնպես որ, իսկապես, դժվարին պահ է, և մեծ խնդիրներ են դրված:
Ես Ձեզ հաջողություն եմ մաղթում, և նաև ի դեմս Ձեզ՝ կառավարությանը։ Կրկնեմ ևս մեկ անգամ, որ, որպես Հանրապետության նախագահ, պատրաստ եմ ամեն ինչով աջակցել ոչ միայն Սահմանադրության սահմաններում, այլև որպես հայ մարդ՝ իմ հնարավորություններով, կապերով, փորձով, խորհրդով։
Առկա խնդիրներին գումարվեցին նաև վերջին իրադարձությունները Տավուշում։ Ես մի քանի օր առաջ Տավուշում էի, հենց Չինարի գյուղում, սահմանի վրա, և կարող եմ ասել, որ ինձ շատ ուրախացրեց մարդկանց ոգին։ Մարդիկ շատ վստահ էին՝ եռանդով և լավատեսությամբ լցված, և դա ոչ միայն գյուղի տարիքով քաղաքացիներին էին, այլ նաև փոքր երեխաները։ Վերադարձա վստահությամբ, որ մեր քաղաքացիներն ամուր կանգնած են զինվորների, մեր բանակի կողքին։
Այնպես որ, այդտեղ էլ, պարոն վարչապետ, իմ աջակցությունն եմ հայտնում կառավարությանը, Ձեզ անձամբ, մեր պաշտպանության նախարարությանը, մեր բանակին և պատրաստ եմ ամեն ինչ անել:
Ես կարծում եմ, որ այս ծանր օրերը նաև պետք է սկիզբը դառնան ապագա վերելքի, և այդ վերելքի հիմքը պետք է այսօր դնենք։ Ես հույս ունեմ, որ Հայաստանն, օգտագործելով իրեն բնորոշ առանձնահատկությունները և առավելությունները, կկարողանա հաղթահարել դժվարությունները, և մենք կկարողանանք հասնել նոր բարձունքի։
Համբերություն բոլորիս, մեր ժողովրդին։ Պետք է յուրաքանչյուրն իր տեղում լինի և՛ կարգապահ, և՛ աշխատասեր, և՛ նվիրյալ, և միասին հաղթահարենք այս բոլոր դժվարությունները:
Իր խոսքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, ասել է.
-Մեծարգո պարոն նախագահ, շնորհակալ եմ և ուրախ հանդիպման համար: Ասեմ, որ մենք այս ընթացքում նաև հեռավար հանդիպում ենք ունեցել՝ քննարկումներ, որոնք չեն լուսաբանվել ժամանակի ոգու բերումով:
Այո կորոնավիրուսը մեծ խնդիր է մեր երկրի համար: Երբ հետահայաց նայենք ինչ տեղի ունեցավ, ապրիլի վերջին արձանագրեցինք, որ չնայած խիստ սահմանափակումներին՝ կարողանում ենք երևացող հատվածներում այդ սահմանափակումներն առերևույթ պահել, բայց հակահամաճարակային պրոցեսները տեղի են ունենում ետնաբեմում՝ բակերում, շքամուտքերում:
Մենք արձանագրեցինք երկու բան, որ սահմանափակումները չեն բերում մեզ համար ցանկալի արդյունքի և երկրորդը՝ ապրիլին մենք 70.000 աշխատատեղ կորցրեցինք:
Նաև տարածաշրջանային լարված վիճակը. ի հեճուկս ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի կոչին՝ կորոնավիրուսի պայմաններում համընդհանուր հրադադարի իրավիճակ ստեղծել, մեզ համար տեսանելի էր ադրբեջանական կողմի ռազմական հռետորաբանության զարգացումը և ինձ համար միանշանակ էր, որ հնարավոր էսկալացիան երկիրը չեր կարող դիմավորել, այսպես ասած, քնած վիճակում:
Կառավարությունը հիմնական խնդիրը ձևակերպեց հետևյալ կերպ. առողջապահական կարողությունները պետք է զարգանան այնքան, որ ոչ մի քաղաքացի չմնա առանց պատշաճ բուժօգնության: Կարող եմ արձանագրել, որ այդ խնդիրը լուծեցինք և ծավալվեցին շատ լուրջ հզորություններ, պետական բյուջեից մեծ ծախսեր արեցինք, որպեսզի տեխնիկա ձեռք բերենք, ծավալենք և այլն:
Արդյունքում՝ մենք ունեցանք հետևյալը, որ հունիսի տվյալներով 50.000 աշխատատեղ վերականգնվեց, իսկ հուլիսի տվյալներով՝ մենք ունեինք նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ մի փոքր նույնիսկ ավելի թվով աշխատատեղեր: Ինձ համար ակնհայտ էր, եթե մենք միայն առողջապահական տրամաբանությամբ առաջնորդվեինք՝ սոցիալական կոլափսի առաջ էինք կանգնելու:
Ցավոք, մենք այսօր կորոնավիրուսի հետևանքով մեծ թվով զոհեր ունենք և այո Դուք ճիշտ եք, մենք հիմա կորի շարունակական շատ լուրջ անկում ենք արձանագրում, բայց մեր ամենօրյա մահերի թիվը դեռևս չի նվազում, չի զրոյանում և սա նախորդից եկած պրոցեսի հետևանք է: Ցավալին հենց այս փաստն է, որ 800-ից ավելի մահվան դեպքեր ունենք, եթե ճիշտ եմ հիշում այսօրվա թիվը: Բայց այսօր էլ հակառակ պրոցեսն է գնում, հիվանդանոցները կոնսերվացնում ենք, նաև ասում, որ ոչ մի երաշխիք չկա, որ կրկին մեր անհատական վարքագծի հետևանքով այդ թվերը չեն բարձրանա:
Բայց այսօր շանս ունենք ի վերջո աշնանը գլոբալ առումով ամենալավ վիճակն ունենալ, որովհետև հիմա տեսնում ենք, որ աշխարհում կան երկրներ, որոնք պաշտոնապես հայտարարել էին, թե հաղթահարել են կորոնավիրուսը, բայց ստիպված են վերադառնալ ամենախիստ սահմանափակումների տրամաբանությանը:
Այո՛, Դուք ճիշտ նկատեցիք, մենք, ըստ էության, նաև տնտեսության մեջ խնդիրներ ունենք և հիմա փորձում ենք ոլորտային լուծումներ գտնել: Եվ հիմնական խնդիրը հետևյալն է՝ պահպանել և ավելացնել աշխատատեղերը: Իհարկե, սա նախնական նպատակն է, բայց սա նշանակում է խթանել արտահանումը, խթանել արտադրությունը, խթանել սպառումը: Իմիջայլոց, տեղյակ եք, անշուշտ, որ մենք 20-ից ավելի հակաճգնաժամային միջոցառումներ իրականացրեցինք, և որոնց շրջանակում և՛ բանկային համակարգի, և՛ պետական բյուջեի միջոցով արդեն 100 մլրդ դրամից ավելի ներդրել ենք տարբեր՝ սոցիալական, տնտեսական ուղղություններով: Այս պրոցեսը հիմա շարունակում ենք ըստ ոլորտների՝ փորձելով այնպես անել, որ առաջին խնդիրը՝ աշխատատեղերը պահպանվեն, և ոլորտներն իրենց մրցունակությունը պահպանեն տնտեսական ճգնաժամի հաղթահարումից հետո արագ վերականգնվելու համար:
Ի՞նչ տեղի ունեցավ Տավուշում: Իհարկե, դա Ադրբեջանի կողմից բացահայտ ագրեսիա էր Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Բայց շատ կարևոր է արձանագրել, որ այն ռազմական հռետորաբանությունը, որը երկար տարիներ Ադրբեջանի ղեկավարությունը զարգացնում էր, և այսպիսի քարոզչական միֆ էր ստեղծել, թե ադրբեջանական բանակն ունի առավելություն Հայոց բանակի նկատմամբ ու կարող է շատ արագ ցանկացած հարց լուծել, շատ կարճ և տեղային միջադեպի ընթացքում այդ առասպելն ամբողջությամբ փլուզվեց, ինչն իմ կարծիքով՝ մեր տարածաշրջանում բոլորովին նոր աշխարհաքաղաքական և ռազմաքաղաքական իրավիճակ է ստեղծում: Սա մեծ հաշվով ամրապնդում է Հայաստանի, թույլ տվեք ասել, ավանդական դիրքորոշումը: Իսկ այդ ավանդական դիրքորոշումն այստեղ՝ Հայաստանի բոլոր իշխանությունների ու կառավարությունների կողմից ամբողջությամբ պահվել է. Ղարաբաղի հարցը չունի ռազմական լուծում և կարող է լուծվել բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Այսինքն, դա իրողություն է, որի հետ պետք է հաշվի նստել:
Հայաստանի զինված ուժերը պատրաստ են պահպանել մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը, սահմանները և ուրախ եմ արձանագրել, որ այն հսկայական բարեփոխումները, որոնք վերջին երկուսուկես տարվա ընթացքում տեղի են ունեցել Զինված ուժերում և որը եղել է մեր կառավարության առաջնահերթությունների առաջնահերթությունը՝ տվել է իր արդյունքը: Եվ ուրախ եմ, որ այդտեղ ժամանակը չի վատնվել, չի կորցվել, և մենք կարողացել ենք կոնկրետ արդյունքներ արձանագրել:
Մեզ համար, ցավոք, այս տարին բարդությունների, դժվարությունների և ծանր միջադեպերով հարուստ տարի է: Ե՛վ Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունը, և՛ Լիբանանի իրադարձություններն իհարկե ուղղակիորեն կապված են մեր ազգային կյանքի հետ, և այստեղ էլ մենք, իհարկե, քննարկելու թեմա ունենք:
Արձագանքելով վարչապետի խոսքին՝ նախագահն ասել է. «Ուրախ եմ լսել, որ մեր գնահատականները համընկնում են: Համաձայն եմ, որ եթե նույնիսկ վաղը չունենանք վարակվածներ, մահեր, պետք է շատ զգույշ լինենք և ոչ մի դեպքում չենք կարող մեր երկիրը հայտարարել կորոնավիրուսից ազատ երկիր: Երկրները պարփակված չեն իրենք իրենց մեջ, մենք փակ համակարգ չենք, և եթե ներսում չկա, բավական է դրսից մեկ հոգի վարակված գա, նորից կսկսվի այս պրոցեսը: Հույս ունեմ, որ եթե նույնիսկ երկրորդ ալիք էլ լինի, կկարողանանք հաղթահարել դա, քանի արդեն իսկ փորձառություն ունենք:
Կան տնտեսության ոլորտներ, որոնք շատ ծանր են տանելու այս ամբողջ գործընթացը և պետության ու կառավարության աջակցության կարիքն են ունենալու: Ուրախ եմ, որ կառավարությունը մտածում է դրանց մասին և այդ ուղղությամբ քայլեր անում: Սակայն կարծում եմ, որ այդ քայլերը դեռ կշարունակվեն, որովհետև երկար ժամանակ է պահանջվելու այսօրվա ծանր վիճակը, որը ոչ միայն տնտեսական է, այլ նաև՝ սոցիալական, հաղթահարելու համար: Խնդիրներ կան նաև աշխատատեղերի մասով, և, դրա հետ կապված, ժողովրդագրական խնդիրներ կան: Մարդիկ, որոնց աշխատավայրը երկար տարիներ եղել է Հայաստանից դուրս, հիմա այդ հնարավորությունը չունեն: Մարդիկ, որոնք այսօր, երեկ, նախորդ օրն աշխատանք ունեին, այսօր չունեն։ Հետևաբար, մեր ընդհանուր ուժերը պետք է համախմբենք, որպեսզի այս խնդիրները լուծվեն:
Ձեզ հետ ամբողջովին համաձայն եմ, որ Ադրբեջանի հարձակումը որևէ մարդկային բարոյական բացատրություն չի կարող ունենալ: Երբ ողջ աշխարհն ու մենք պայքարում ենք մեկ ընդհանուր թշնամու՝ կորոնավիրուսի դեմ, Ադրբեջանը որոշում է ինչ-որ ավանտյուրայի գնալ: Ինձ համար, մեկի, որը փորձառություն ունի և երկար տարիներ հետևում է Ադրբեջանին, Թուրքիային, եվրոպական և ռուսական քաղաքականությանը, անհանգստացնող մի քանի գործոններ կան:
Նախ՝ բարոյականության սահմանը, որ իրենք անցան՝ կորոնավիրուսի պայմաններում այսպիսի ավանտյուրայի գնալով:
Երկրորդ մտահոգությունս այն է, որ Ադրբեջանը փորձում է տպավորություն ստեղծել, թե Հայաստանը վտանգ է ներկայացնում Ադրբեջանի տարածքով անցնող միջազգային ենթակառուցվածքների համար: Սա բացարձակ անհեթեթություն է: Այդ ենթակառուցվածքները գոյություն ունեն, իրենց տեղում են ավելի քան 20 տարի, և Հայաստանը երբեք դրանք ոչնչացնելու մտադրություն չի ցուցաբերել:
Իրենց քարոզչությունն ուղղված է մի բանի՝ ներկայացնելով Հայաստանին որպես ագրեսոր, հնարավորություն տալ վաղն այդ լեյտմոտիվն օգտագործելով իրենց ագրեսիվ քայլերն անել: Ես կրկին հպարտությամբ պետք է նշեմ, որ մեր զինված ուժերն ամենաբարձր մակարդակի վրա էին: Լավ հիշում եմ. երբ 1990-ականների սկզբին դեսպան էի եվրոպական շատ երկրներում, ներառյալ ՆԱՏՕ-ում, շատ դիվանագետներ, ռազմական մասնագետներ ինձ ասում էին, որ ձեր այս պայքարն իզուր է. դուք փոքր երկիր եք, բանակ չունեք, Ադրբեջանը հսկայական բանակ ունի, աջակցություն ունի հարևան երկրից: Նույն մարդիկ մի քանի տարի անց ինձ ասում էին, որ Հայաստանն ունի Հարավային Կովկասի ամենահզոր բանակը: Ուզում եմ նորից հիշեցնել, և այս վերջին դեպքերն էլ ցույց տվեցին, որ Հայաստանն ունի Հարավային Կովկասի ամենահզոր բանակը, որին հնարավոր չէ հաղթել: Բանակը ոչ միայն զենքը, կարգապահությունն ու պատրաստակամությունն է, այլ նաև ոգին, որը որևէ մեկը չունի այս տարածաշրջանում: Շատ ուրախ էի, որ այդ մարդկանց կասկածները հայոց բանակի հանդեպ փարատվել են:
Հաջորդ մտահոգությունս վերաբերում է Ադրբեջանի պետական ապարատից հնչող պաշտոնական հայտարարություններին, թե Ադրբեջանը կարող է հարվածել Մեծամորի ատոմակայանին: Սա միջազգային բոլոր նորմերով անթույլատրելի է: Եղել եմ Համաշխարհային էներգետիկ անվտանգության հանձնաժողովի անդամ ու նախագահ, և այդ հանձնաժողովում նման հայտարարությունները համարում էին միջուկային ահաբեկչության կոչեր: Կարծում եմ, որ նման կոչեր անողները պետք է շատ լավ հասկանան, որ այդ մեծ հիմարությունը մեծ ողբերգություն է լինելու բոլորի, ոչ թե միայն Հայաստանի համար: Կատեգորիկ ձևով միջազգային հանրությունը պետք է հայտարարություններ անի, որ նմանատիպ անպատասխանատու հայտարարությունները չշարունակվեն: Թուրքիայի ռազմաշունչ հայտարարությունները նույնպես անընդունելի են: Թուրքերը չպետք է մոռանան, որ իրենց հայրենի պետությունն է 105 տարի առաջվա մեր Մեծ եղեռնի հեղինակը: Հետևաբար, ցանկացած նման հայտարարություն կոչ է վերադառնալ 105 տարի առաջվա պատմությանը, որն անթույլատրելի է ոչ միայն մեր ժողովրդի, այլ ընդհանրապես ողջ մարդկության համար: Դժվար օրեր են, սակայն այս օրերին մեր ժողովուրդը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց և հենց նույն Տավուշում, որ ամուր կանգնած է իր ոտքերի վրա:
Ուզում եմ այս առիթն օգտագործել և ասել, որ այդ բոլոր ուղղություններով Հանրապետության նախագահը և նախագահի ինստիտուտը, նախագահի բարեկամները պատրաստ են աջակցել կառավարությանը, որպեսզի հաղթահարվեն դժվարությունները:

Премьер-министр Никол Пашинян и президент Армен Саркисян обсудили вопросы текущей повестки страны и программы развития
Премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с президентом Арменом Саркисяном, в ходе которой собеседники обсудили вопросы текущей повестки нашей страны, существующие проблемы и программы развития.
Президент Армен Саркисян: Господин премьер-министр, рад нашей встрече. Конечно, это не привычная кабинетная встреча, а в духе времени – на открытом воздухе.
Думаю, стоящие перед нами в данный момент задачи важны. На протяжении месяцев Армения вместе с другими странами мира борется с пандемией коронавируса. Каждый день, наблюдая за статистикой, радуюсь, что кривая уже снижается, и надеюсь, что она продолжит идти вниз. Я согласен с Вашими заявлениями, что ни в коем случае нельзя воодушевляться, потому что большая масса населения еще не столкнулась с вирусом, и, если столкнется, в результате будет снова возвращение эпидемии. В некоторых странах это называется вторая волна. Можeт, где-то еще будет третья волна. Я согласен с Вами, что противоэпидемические правила нужно очень строго соблюдать: и гигиену, и социальную дистанцию, и установленный порядок.
С пандемией связаны также сегодняшние экономические трудности. И в мире такая же ситуация, но это, конечно, не облегчает возложенное на плечи нашего правительства бремя. Наоборот, то, что все в плохом состоянии, опосредованно влияет на экономику Армении, серьезно повлияет на некоторые отрасли, в частности, на рабочие места и социальные проблемы в сферах гостиничных услуг, туризма. Так что, действительно, это трудный момент и поставлены большие задачи.
Я желаю успехов Вам, и также, в Вашем лице – правительству. Повторю еще раз, что как президент Республики я готов всячески помогать не только в рамках Конституции, но и как армянин, своими возможностями, связями, опытом, советом.
К существующим проблемам прибавились также последние события в Тавуше. Я был несколько дней назад в Тавуше, в самом селе Чинари, на границе, и могу сказать, что меня очень порадовал дух людей. Люди были очень уверены, преисполнены энергии и оптимизма, и это не только взрослые граждане села, но также маленькие дети. Я возвратился с уверенностью, что наши граждане прочно стоят и рядом с солдатами, и рядом с армией.
Так что и здесь, господин премьер-министр, выражаю свою поддержку правительству, лично Вам, нашему министерству обороны, нашей армии и готов делать все.
Я думаю, что эти тяжелые дни также должны стать началом будущего подъема, и основу этого подъема мы должны заложить сегодня. Надеюсь, что Армения, используя присущие ей особенности и преимущества, сможет преодолеть трудности, и мы сможем достичь новых высот.
Терпения всем нам, нашему народу. Каждый должен быть на своем месте и дисциплинированным, и трудолюбивым, и преданным, и вместе мы преодолеем все эти трудности.
Премьер-министр Никол Пашинян: Многоуважаемый господин президент, благодарю и рад встрече. Скажу, что мы за этот период имели также дистанционные встречи, обсуждения, которые не освещались, в духе времени.
Этот коронавирус – большая проблема для нашей страны. Если обернувшись назад, посмотрим, что произошло, в конце апреля мы констатировали, что несмотря на строгие ограничения, нам удается на заметных участках эти ограничения соблюдать, но противоэпидемические процессы происходят за кулисами: во дворах, в подъездах.
Мы констатировали две вещи: ограничения не приводят к желаемому для нас результату, и второе, в апреле мы потеряли 70 тыс рабочих мест.
Также региональная напряженная ситуация: вопреки призыву генерального секретаря ООН в условиях пандемии создать ситуацию всеобщего перемирия, нам было видно развитие военной риторики азербайджанской стороны, и для меня было однозначно, что возможную эскалацию страна не могла встретить, так сказать, в спящем состоянии.
Правительство сформулировало основную задачу следующим образом: возможности здравоохранения должны быть настолько развиты, чтобы ни один гражданин не остался без должной медицинской помощи. Я могу констатировать, что мы решили эту проблему, и были развернуты очень серьезные мощности, были сделаны большие расходы из государственного бюджета, чтобы приобрести технику, развернуть ее и т.д.
В результате мы имели следующее: по данным июня восстановилось 50 тыс рабочих мест, а по данным июля – мы имеем по сравнению с тем же периодом прошлого года даже небольшой прирост числа рабочих мест. Мне очевидно, если бы мы руководствовались только логикой здравоохранения, мы столкнулись бы с социальным коллапсом.
К сожалению, мы сегодня вследствие коронавируса имеем большое число жертв, и да, Вы правы, мы сейчас фиксируем очень серьезное непрерывное снижение кривой. Но количество ежедневных смертей у нас еще не снижается, не сведено к нулю, и это следствие предыдущего процесса. Именно тот факт, что мы имеем больше 800 случаев смерти, если правильно помню сегодняшнюю цифру, вызывает большое сожаление. Но и сегодня идет противоположный процесс: больницы консервируем, но также говорим, что нет никакой гарантии, что эти цифры вновь не возрастут по причине индивидуального поведения.
Но сегодня у нас есть шанс, наконец осенью иметь самую лучшую ситуацию в глобальном плане, потому что сейчас мы видим, что в мире есть страны, которые официально заявляли, что преодолели коронавирус, но вынуждены вернуться к логике самых строгих ограничений.
Да, Вы правильно заметили, у нас, по сути, есть проблемы также в экономике, и мы сейчас стараемся найти отраслевые решения. И основная задача следующая: сохранить и увеличить рабочие места. Конечно, это предварительная цель, но это означает стимулировать экспорт, стимулировать производство, стимулировать потребление. Между прочим, Вы, несомненно, знаете, что мы реализовали больше 20 антикризисных мероприятий, в рамках которых и посредством банковской системы, и посредством государственного бюджета уже больше 100 млрд дрaмов вложили в разные социальные, экономические направления. Этот процесс мы сейчас продолжаем по отраслям, стараясь сделать так, чтобы, первая задача - сохранение рабочих мест, была решена, и отрасли сохранили свою конкурентоспособность для быстрого восстановления после преодоления экономического кризиса.
Что произошло в Тавуше? Конечно, это была открытая агрессия со стороны Азербайджана в отношении суверенной территории Армении. Но очень важно констатировать, что та военная риторика, которую долгие годы руководство Азербайджана развивало и создало такой пропагандистский миф, что азербайджанская армия имеет превосходство над Армянской армией и может очень быстро решить любой вопрос, в ходе очень короткого и локального инцидента эта легенда полностью разрушилась, что, по-моему, создает совершенно новую геополитичес кую и военно-политическую ситуацию в нашем регионе. Это по большому счету укрепляет, позвольте сказать, традиционную позицию Армении. А эта традиционная позиция здесь полностью сохранялась всеми властями и правительствами Армении: вопрос Карабаха не имеет военного решения и может быть решен исключительно мирным путем. То есть, это действительность, с которой нужно считаться.
Вооруженные силы Армении готовы охранять территориальную целостность нашей страны, наши границы, и я рад констатировать, что те громадные реформы, которые произошли в течение последних полутора лет в Вооруженных силах и которые были приоритетом приоритетов для нашего правительства, дали свои результаты. И я рад, что там время не потрачено зря, не упущено, и мы смогли зарегистрировать конкретные результаты.
Для нас, к сожалению, этот год был богат на трудности, сложности и тяжелые происшествия. И произошедший в Бейруте взрыв, и события в Ливане, конечно, напрямую связаны с нашей национальной жизнью, и здесь у нас, конечно, есть тема для обсуждения.
Президент Армен Саркисян: Я рад услышать, что наши оценки совпадают. Согласен, что если даже завтра у нас не будет зараженных, смертей, нужно быть очень осторожными, и мы ни в коем случае не можем нашу страну объявить свободной от коронавируса. Страны не закрыты сами в себе, мы – не закрытая система, и если внутри нет, достаточно, чтобы снаружи приехал один зараженный, опять начнется этот процесс. Надеюсь, что если даже будет вторая волна, мы сможем ее преодолеть, поскольку уже имеем опыт.
Есть сферы экономики, которые очень тяжело перенесут весь этот процесс и будут нуждаться в помощи государства и правительства. Я рад, что правительство думает о них и делает шаги в этом направлении. Однако думаю, что эти шаги еще продолжатся, потому что потребуется много времени для преодоления сегодняшней тяжелой ситуации, которая не только экономическая, но также социальная. Есть проблемы также по части рабочих мест, и в связи с этим есть демографические проблемы. Люди, чье место работы было долгие годы вне Армении, сейчас не имеют этой возможности. Люди, которые сегодня, вчера, днем ранее имели работу, сегодня ее не имеют. Следовательно, мы должны сплотить наши общие усилия, чтобы эти проблемы были решены.
Я полностью с Вами согласен, что нападение Азербайджана не может иметь никакого человеческого морального объяснения. Когда весь мир и мы боремся с одним общим врагом – коронавирусом, Азербайджан решает пойти на какую-то авантюру. Для меня, человека, который имеет опыт и долгие годы следит за Азербайджаном, Турцией, европейской и российской политикой, есть несколько беспокоящих факторов. Прежде всего, граница морали, которую они перешли, пойдя на такую авантюру в условиях коронавируса.
Второй предмет озабоченности состоит в том, что Азербайджан пытается создать впечатление, что Армения представляет опасность для международных инфраструктур, проходящих по территории Азербайджана. Это абсолютный вздор. Эти инфраструктуры существуют, находятся на своем месте более 20 лет, и Армения никогда не демонстрировала намерения их уничтожить.
Их пропаганда направлена на одно: представив Армению как агрессора, дать возможность завтра используя этот лейтмотив совершать свои агрессивные шаги. Я вновь с гордостью должен отметить, что наши Вооруженные силы были на самом высоком уровне. Я хорошо помню: когда я в начале 1990-х был послом во многих европейских странах, в том числе при НАТО, многие дипломаты, военные специалисты мне говорили, что вы зря ведете эту борьбу: вы маленькая страна, не имеете армии, Азербайджан имеет громадную армию, имеет поддержку со сторонÑ ‹ соседней страны. Те же люди через несколько лет мне говорили, что Армения имеет самую мощную на Южном Кавказе армию. Хочу снова напомнить, и эти последние события тоже показали, что Армения имеет самую мощную на Южном Кавказе армию, которую невозможно победить. Армия – это не только оружие, дисциплина и ответственность, но также такой дух, какого нет ни у кого другого в этом регионе. Я был очень рад, что сомнения этих людей относительно армянской армии развеялись.
Следующий предмет для озабоченности касается звучащих из государственного аппарата Азербайджана официальных заявлений, что Азербайджан может нанести удар по Мецаморской атомной станции. Это недопустимо по всем международным нормам. Я был членом и председателем Комиссии по международной энергетической безопасности, и в этой Комиссии подобные заявления считались призывами к ядерному терроризму. Думаю, делающие подобные призывы должны очень хорошо понимать, что эта огромная глупость будет огромной трагедией для всех, а не только для Армении. Категорическим образом международное сообщество должно сделать заявления, чтобы подобные безответственные заявления не продолжались. Воинственные заявления Турции также неприемлемы. Турки не должны забывать, что их родное государство – автор совершенного 105 лет назад Геноцида армян. Следовательно, любое подобное заявление – призыв вернуться к истории 105 лет назад, что недопустимо не только для нашего народа, но и вообще для всего человечества. Трудные дни, однако в эти дни наш народ еще раз показал, в том же Тавуше, что прочно стоит на своих ногах.
Хочу воспользоваться этим случаем и сказать, что по всем этим направлениям президент Республики и институт президента, друзья президента готовы помогать правительству, чтобы трудности были преодолены.