«Բարգավաճ Հայաստան»-ը դեմ է արտակարգ դրության ժամկետի երկարաձգմանը
Արտակարգ դրությունը երկարացնելու որևէ հիմք չկա, ուստի «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը կողմ է քվեարկելու «Լուսավոր Հայաստանի» նախագծին, որով առաջարկվում է չեղարկել արտակարգ դրությունը:
Այս մասին ԱԺ հատուկ նիստում ասաց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Պատգամավորի խոսքով, չբացելով օդային սահմանը՝ մենք կանգնում ենք բազմաթիվ խնդիրների առաջ, ինչպես, օրինակ, արտագնա աշխատանքի մեկնողների հարցը: Ըստ Զոհրաբյանի` երկրները Հայաստանի հետ օդային սահմանը չեն բացում` արտակարգ դրության ժամկետի երկարաձգման պատճառով:
Զոհրաբյանն անդրադարձավ բաց տարածքներում դիմակ կրելու պարտադրանքին` նշելով, որ ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերության տվյալների, չկան ապացույցներ, որ բաց տարածքում դիմակի կրումն արդյունավետ է և ունի կանխարգելիչ նշանակություն:
Զոհրաբյանն անդրադարձավ պարետ Տիգրան Ավինյանի խոսքերին, որ օտարերկյա քաղաքացիների` Հայաստանում վարակը հայտնաբերելու դեպքում քննարկվում է Կառավարության միջոցներով բուժելու տարբերակը: Զոհրաբյանը հիշեցրեց, որ իրենց խմբակցությունից մի քանի պատգամավորներ վարակվել և տնային պայմաններում բուժում էին ստանում և նրանցից որևէ մեկին պարետատնից դեղորայքի և այլ աջակցություն չի առաջարկվել:
Զոհրաբյանի խոսքով` տնային պայմաններում բուժումը քաղաքացիների համար միջինում արժենում է 400-500 հազար դրամ: Պատգամավորն իր երլույթում հարցադրում արեց, թե ինչու օտարերկրյա քաղաքացիներին բուժելու փոխարեն Կառավարությունը չի հոգում իր քաղաքացիների ծապսերը, որոնք բուժվում են տնային պայմաններում:

“Процветающая Армения” выступила против продления режима ЧП
Никаких оснований для продления режима чрезвычайного положения нет, поэтому партия “Процветающая Армения” будет голосовать за законопроект “Просвещенной Армении”, которым предлагается отменить ЧП. С таким заявлением выступила в парламенте депутат фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян.
По словам депутата, закрытая воздушная граница создает многочисленные проблемы в частности для выезжающих на заработки граждан Армении. Из-за продления режима чрезвычайного положения другие страны не восстанавливают воздушное сообщение с Арменией. Касаясь принуждения к ношению масок в открытом пространстве, Наира Зограбян подчеркнула, что Всемирная организация здравоохранения не располагает данными об эффективности масок на открытой территории.
Касаясь сообщения премьер- министра, коменданта Тиграна Авиняна о том, что рассматривается вопрос лечения в Армении иностранных граждан за счет правительства в случае выявления у них коронавирусной инфекции, Зограбян напомнила, что несколько депутатов их фракции заразились Covid-19 и лечились дома, однако никому из них комендатура не предложила лекарства или другую помощь.
По словам Зограбян, лечение в домашних условиях обходится гражданам в среднем в 400-500 тысяч драмов. Почему правительство вместо того, чтобы оплачивать расходы своих граждан, которые лечатся от коронавируса дома, рассматривает вопрос лечения за счет государства иностранных граждан, поинтересовалась депутат.