Գ. Եգանյանը ուրիշի տարածքը հատկացրել է իր վարորդին
Հայաստանի մանկատների շրջանավարտների իրավունքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող «Այգաբաց միաբանություն» բարեգործական ՀԿ-ն ստիպված դադարեցրել է իր աշխատանքները, քանի որ արդեն երրորդ ամիսն է, ինչ նրան պատկանող գրասենյակում Տարածքային կառավարման նախարարության մ իգրացիոն գործակալության պետ Գագիկ Եգանյանի վարորդը վերանորոգման աշխատանքներ է կատարում:
«Ամռանը 8 օր բացակայելուց հետո գալիս ենք մեր գրասենյակ եւ տեսնում, որ անծանոթ մարդիկ կոտրել են մեր դռան փականը եւ սկսել ինչ-որ վերանորոգումներ եւ ձեւափոխություններ անել սենյակում»,- պատմում է «Այգաբաց միաբանություն» կազմակերպության ներկայացուցիչ Արտակ Սարգսյանը: Մի քանի օր հետո Արտակը տեղեկանում է, որ Միգրացիոն գործակալության պետի' Գագիկ Եգանյանի հրահանգով այդ գրասենյակը, որը գտնվում է Նոր-Նորք 2-րդ զանգվածի ուսանողական հանրակացարանի 2-րդ մասնաշենքի առաջին հարկում, բնակության համար հատկացվել է նրա վարորդին' Խորեն Աբրահամյանին' որպես կարիքավոր անձի:
«Մենք վերանորոգել եւ կահավորել ենք այդ տարածքը' ծախսելով 1600 ԱՄՆ դոլար: Իսկ հիմա դրա դիմաց մեզ առաջարկում են մի նկուղային սենյակ, որը ես չեմ կարող նորից վերանորոգել, բացի այդ, այնտեղ չկան տարրական աշխատանքային պայմաններ,- ասում է «Այգաբաց միաբանության» ներկայացուցիչը,- ի վերջո, այդ սենյակն օրենքով մեզ է պատկանում»:
Միգրացիոն գործակալությունն իր հերթին վստահ է, որ իրավասու է սենյակը տրամադրել մեկ ուրիշին:
1999 թվականին 5 տարի ժամկետով ՀՀ Սոցիալական ապահովության նախարարությունը «Այգաբաց միաբանություն» կազմակերպությանն է հանձնում 42քմ տարածք ունեցող այդ սենյակը: Մեկ տարի հետո կառավարության որոշմամբ այդ շենքի տնօրինման իրավունքները ՀՀ Սոցիալական ապահովության նախարարությունից փոխանցվում են ՀՀ կառավարությանն առընթեր միգրացիայի եւ փախստականների վարչությանը (այժմ' ՀՀ Տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն գործակալություն):
«Երբ լրացավ մեզ համար տրամադրած ժամկետը, մենք չգիտեինք' ինչպե՞ս եւ ո՞ւմ դիմեինք սենյակի վարձակալության պայմանագիրը վերակնքելու համար: Գնացի Գագիկ Եգանյանի մոտ, նա ինձ ասաց, որ ես անհանգստանալու կարիք չունեմ եւ կարող եմ հանգիստ զբաղեցնել այդ սենյակն առանց պայմանագրի վերակնքման: Ես նույնիսկ գրավոր հարցում եմ ուղարկել, բայց պատասխան չեմ ստացել,- ասում է Արտակ Սարգսյանը,- հիմա եմ հասկանում, թե ինչու էր այդպես ասում»:
Այսօր Միգրացիոն գործակալությունն այդքան զիջող եւ բարյացակամ չէ: Գագիկ Եգանյանի տեղակալ Դավիթ Հակոբյանի խոսքերով' այդ կազմակերպությունն այլեւս չի կարող զբաղեցնել սենյակը, քանի որ պայմանագրի ժամկետը լրացել է դեռեւս 2004 թվականին: «Մենք դրա մասին նրանց զգուշացրել էինք,- պնդում է պրն Հակոբյանը:-Նրանք պարտավոր էին մեզ հետ վերակնքել վարձակալության պայմանագիրը, քանի որ այդ մասնաշենքը գտնվում է մեր տնօրինության տակ: Այդ փաստը հաստատում է մասնաշենքը մեզ փոխանցելու' կառավարության որոշումը եւ ընդունման-հանձնման ակտը»:
Սակայն Արտակ Սարգսյանը չի պատրաստվում Միգրացիոն գործակալության հետ կնքել որեւէ պայմանագիր, քանի որ, նրա խոսքերով, արդեն ունի կնքած պայմանագիր օրինական վարձատուների հետ:
«Մենք պարզեցինք, որ այդ տարածքը պետական տարածք է: 2000 թվականին կառավարության որոշումը ոչ միայն պահանջում էր փոխանցել 2-րդ մասնաշենքը Միգրացիոն գործակալությանը, այլ նաեւ երկամսյա ժամկետում ապահովել շենքի պետական գրանցումը, ինչը մինչեւ հիմա չի արվել: Հետեւաբար, եթե այդ շենքը ոչ ոքինը չէ, ապա պետությանն է, եւ այս դեպքում, ըստ կարգի, այն վարձակալելու իրավունքները տալիս է ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչությունը: Մենք էլ 2006թ.-ի սեպտեմբերին դիմեցինք Գույքի կառավարման վարչություն եւ ստացանաք այդ իրավունքը»,- ասում է Արտակ Սարգսյանը:
Միգրացիոն գործակալությունում շահարկում են պայմանագրի օրինականության հարցը' չբերելով, սակայն, որեւէ հակակշռող փաստարկ:
«Արտակ Սարգսյանը դիմեց մեզ սենյակը վարձակալելու համար: Մենք «Ազգ» թերթում տվեցինք հայտարարություն սենյակը վարձակալության տալու համար, եւ տասը օրվա ընթացքում մեզ դիմեց միայն «Այգաբաց միաբանությունը», եւ մենք էլ նրանց հետ կնքեցինք պայմանագիր»,- ասում է ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետական գույքի գույքագրման եւ գնահատման գործակալության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ալեքսանդր Նազարյանը:
«Այգաբաց միաբանություն» կազմակերպության անդամները մանկատների նախկին սաներն են եւ զբաղվում են ՀՀ մանկատների 16 տարին լրացած շրջանավարտների սոցիալական եւ նրանց իրավունքների պաշտպանության հիմնախնդիրներով: Այժմ նրանք դադարեցրել են իրենց աշխատանքը գրասենյակ չունենալու պատճառով:
«Եթե Միգրացիոն գործակալությունը կարծում է, որ սենյակն իր գույքն է, ապա ինչպե՞ս է հանդուրժում, որ մեկ ուրիշ կառույց ինձ վարձով է տալիս այդ սենյակը եւ գումար աշխատում: Ինչու՞ չեն վիճարկում այդ հարցը: Ես ամեն ամիս վճարում եմ 8 400 դրամ մի սենյակի համար, որից ինձ վտարել են: Միգուցե ավելի հեշտ է ինձ դուրս հանել սենյակից, քան այդ հարցերը միանգամից պարզաբանել Պետական գույքի կառավարման վարչության հետ»,- ասում է Արտակ Սարգսյանը:

Г. Еганян выделил своему водителю чужую территорию
Занимающаяся вопросами защиты прав выпускников детских домов Армении, благотворительная общественная организация “Братство Айгабац”, вынуждена прекратить свою деятельность, поскольку, вот уже третий месяц, в принадлежащем ей офисе, водитель Гагика Еганяна (начальника Миграционного агентства при Министерстве территориального управления), ведет ремонтные работы.
“Летом, после восьмидневного отсутствия, приходим и застаем там незнакомых людей, которые сломали замок и делают там ремонт, отделочную работу”, - рассказывает представитель организации “Братство Айгабац” Артак Саркисян. Спустя несколько дней, Артака информируют о том, что офис, находящийся на первом этаже второго корпуса студенческих общежитий Нор-Норкского массива -2, по приказу начальника Миграционного агентства Гагика Еганяна, выделен его водителю – Хорену Абрамяну для проживания, как нуждающемуся.
“Мы отремонтировали и обставили это помещение, потратив 1600 долларов США. Теперь, взамен, нам предлагают подвальное помещение, которое я не смогу заново отремонтировать, к тому же, там нет элементарных условий для работы”, - говорит представитель “Братства Айгабац, - “И, в конце концов, эта комната принадлежит нам”. Миграционное агентство, в свою очередь, уверено, что правомочно передать комнату кому-то другому.
В 1999г. Министерство социального обеспечения РА сроком на 5 лет сдало в аренду комнату в 42 кв.м. организации “Братство Айгабац”. Через год, по решению Правительства, право распоряжаться зданием передается от Министерства социального обеспечения РА Управлению по миграции и делам беженцев при Правительстве РА (ныне Миграционное агентство при Министерстве территориального управления).
“Когда закончился предоставленный нам на владение территорией срок, то мы не знали как и к кому надо обратиться для возобновления договора об аренде. Я пошел к Гагику Еганяну. Он сказал, что мне незачем беспокоиться, что я могу спокойно занимать комнату без возобновления договора. Я даже отправил им письменный запрос, на который так и не получил ответа”, - говорит Артак Саркисян, - “Теперь я понимаю, почему он так сказал ”.
Сегодня, Миграционное агентство не ведет себя столь уступчиво и благожелательно. По словам заместителя Гагика Еганяна Давида Акопяна, благотворительная организация не может больше занимать названную комнату, поскольку срок договора истек еще в 2004г. “Об этом мы их предупредили”, - утверждает г-н Акопян. - “Они обязаны были возобновить с нами договор об аренде, поскольку корпус находится под нашим распоряжением. Сей факт может подтвердить решение Правительства о передаче нам корпуса и акта о приеме-сдаче”.
Однако, Артак Саркисян не собирается подписывать какой-либо договор с Миграционным агентством, поскольку, по его словам, договор, подписанный с законными арендодателями, уже имеется. “Мы выяснили, что эта территория – государственная. Согласно решению Правительства от 2000г., требовалось не только передать корпус под ведомство Миграционного агентства, но и было необходимо в двухмесячный срок осуществить государственную прописку здания, что не сделано до сих пор. Отсюда вывод: если здание никому не принадлежит, то оно во владении государства, что, согласно установленному порядку, означает, что право на его аренду дает Государственное управление по делам недвижимости при Правительстве РА. В сентябре 2006г. мы обратились в Управление по делам недвижимости и получили это право”, - говорит Артак Саркисян.
В Миграционном агентстве, однако, вопрос законности договора оспаривается без всяких веских аргументов.
“Артак Саркисян обратился к нам по поводу аренды комнаты. Мы дали объявление об аренде в газете “Азг”, и, в течение 10 дней, к нам обратилось только “Братство Айгабац”: мы заключили с ними договор”, - говорит заместитель генерального директора Агентства по подсчету и оценке недвижимости Государственного управления по делам недвижимости при Правительстве РА Александр Назарян.
Члены организации “Братство Айгабац” – это бывшие детдомовцы, которые занимаются вопросами социальной и правовой защиты выпускников детских домов РА, достигших 16 лет. Ныне они прекратили свою деятельность за неимением рабочего пространства.
“Если Миграционное агентство считает, что комната, как недвижимость, принадлежит ему, то почему оно терпит наличие другой структуры, как арендодателя, которое получает за это деньги? Почему агентство не оспорит этот вопрос? Каждый месяц я плачу 8 400 драм за комнату, откуда меня выселили. Возможно, легче выгнать меня оттуда, чем обратиться с решением вопроса прямо в Государственное управление по делам недвижимости”, - говорит Артак Саркисян.