Մոռացված սահմանամերձ Կողբավանը
Կողբավանցիները խմելու ջուրը գնում են դույլերով: «5 օրը մեկ անգամ մի«ցիստեր» ջուր եմ բերում ու շատ «սիմվոլիկ» գումարով' ընտանիքին 500 դրամ, վաճառում»,- ասում է Կողբավանի համայնքապետ Սերոբ Սերոբյանը:
«Ափսոսում ենք նորմալ օգտագործել. մի թաս ջրով մի քանի գործողություն ենք կատարում: Չնայած' հիմա ոչինչ, գիտենք, ու շաբաթը մեկ «ցիստերը» գալիս ա... Բա պատկերացնու՞մ եք մեր վիճակը ձմռանը, երբ գյուղի ճանապարհները փակվում են ու ամիսներով «բանտարկվում» ենք այս ղռերի մեջ»,- դժգոհում է հարեւան գյուղից այստեղ հարս եկած Աշխեն Ռաֆայելյանը:
Կողբավանը երիտասարդ գյուղ է. կառուցվել է 1986-ին: Բնակիչներն էլ են երիտասարդ, այստեղ են եկել Արմավիրի տարածաշրջանի այլ բնակավայրերից: Ներկայումս Կողբավանում 13 ընտանիք է ապրում: Գյուղապետ Ս. Սերոբյանի կարծիքով' «իրենց բանի տեղ չեն դնում, որովհետեւ քիչ ընտրող ունեն. ընդամենը 86 չափահաս, նույնն է, թե 86 ընտրող»:
«Տներ կային, որոնք կողպեքով փակ էին, գնացել են»,- ասացին գյուղացիները: «Ինչու՞ իրենք էլ չեն գնում» հարցին գյուղի միակ մտավորական, մանկավարժ Համլետ Հակոբյանն ասաց, որ եթե իրենց մի քիչ լավ աչքով նայեն, գոնե ջրի հարցը լուծեն, իրենք ոչ միայն չեն գնա, այլեւ կշենացնեն Կողբավանը:
«Հեկտարներով հող կա, ոնց աչքդ պտտեցնում ես, հող է, բայց ոռոգման ջրի սակավության պատճառով մշակել չենք կարողանում: Իսկ երկար ժամանակ չոռոգվող հողը վնասվում, օգտագործման համար անպիտան է դառնում: Փոխանակ գյուղացուն տեր կանգնեն, թիկուք լինեն, որ նա սիրի հողն ու ամուր կառչի դրան, ընդհակառակը' նեղացնում են, հիասթափեցնում»,- իր մտահոգությունն է կիսում մանկավարժությանը հրաժեշտ տված ու ջրբաժան դարձած Հ. Հակոբյանը:
Կողբավանը Արմավիրի մարզի սահմանամերձ գյուղերից է: Օձերի ու կարիճների մշտական հարեւանությամբ Կողբավանում միայն էլեկտրաէներգիայի առկայությունն է, որ երբեմն հիշեցնել է տալիս քաղաքակրթության մասին:
| Սերոբ Սերոբյան | Համլետ Հակոբյան | Ռոմիկ Օզմանյան | Աշխեն Ռաֆայելյան |
Մեկ տարի առաջ քիչ էր մնում գյուղացիների կենցաղում փոփոխություններ լինեին, երբ իմացան, որ կազմակերպությունը, ումից կախված է իրենց բարեկեցության «բանալին», սնանկացել է:
«Գյուղը գազաֆիկացնելու ծրագրի մեջ էր մտել: Մեր սուղ բյուջեից 30 մլն դրամ տվեցինք գազի խողովակաշար կառուցող մի կազմակերպության ու անհամբեր սպասեցինք աշխատանքները սկսելուն: Գազատարը մինչեւ հարեւան Երվանդաշատ եկավ ու կանգ առավ: Հետո իմացանք, որ ընկերությունը սնանկացել է: Դրանից հետո մի քանի անգամ պայմանագիրը նորոգեցինք, բայց էլի ոչինչ չփոխվեց: Գազի տեր չդառանք' հերիք չէ, 30 միլիոնից էլ զրկվեցինք: Եթե այդպես էր լինելու, գոնե 15 մլն-ը կներդնեինք, հարեւան Երվանդաշատից խմելու ջրագիծ կանցկացնեինք»,- ասում է համայնքապետ Սերոբ Սերոբյանը:
«Միակ տարբերակը, որը փրկություն եմ համարում, երեխաներիս այստեղից հանելն է: Տարել եմ Արմավիր' բարեկամներիս տուն: Այնտեղ ապրում են, այնտեղից էլ դպրոց են գնում: Բա գյուղը դպրոց չունենա՞, որ երեխաները դրա «խաթր» էս կողմ-էն կողմ չընկնեն: Ես' որպես մանկավարժ, մեծ տեղ եմ տալիս կրթությանը, այդ պատճառով էլ ժամանակավոր բաժանվել եմ երեխաներիցս: Բայց մյուսների համար դա ի՞նչ... Եթե գյուղում դպրոց լիներ, անպայման երեխեքին կուղարկեին դասի, բայց որ չկա, հարեւան գյուղ կամ Արմավիր տանել-բերելը բոլորի հնարավորությունները չէ, որ կարող է թույլ տալ: Այդ պատճառով էլ շատ երեխաներ դպրոց չեն գնում, անուս են մեծանում»,- ավելացնում է Համլետը:
Ռոմիկ Օզմանյանը, նրա քույրն ու եղբայրը անգրագետ են: Ռոմիկին արդեն զինկոմիսարիատ են կանչել, այնտեղ ասել է, որ գրել-կարդալ չգիտի:
«18 տարեկան եմ, դպրոց չեմ գնացել: Հնարավորություն չենք ունեցել ... Քույրս ու եղբայրս էլ են ինձ պես մեծանում: Շատ կուզեի, որ մեր գյուղում էլ դպրոց լիներ, ու բոլոր երեխաները կրթություն ստանային»,- ասում է Ռոմիկը:
«Ներկայումս 30-ից ավելի երեխա կրթություն ստանալու ամենօրյա երկար ու ձիգ ճանապարհ է հաղթահարում»,- ասում է համայնքապետը:
«Գոնե մի փոքրիկ ավտոբուս տրամադրեն երեխաներին, որ գյուղից-գյուղ ճանապարհը ոտքով չանցնեն, մանավանդ որ մեր տարածքի պատգամավոր Նահապետ Գեւորգյանն այդ հնարավորությունն ունի. գծի տերն է»,- ավելացնում է գյուղացիներից մեկը:
Անապատ հիշեցնող Կողբավանում հաճախ են օձերի ու կարիճների խայթոցների դեպքերը: Ո՛չ բժիշկ կա, ո՛չ' բուժամբուլատորիա, որ գոնե առաջին օգնություն ցույց տան:
«Խայթվածին ստիպված հասցնում ենք Արմավիր: Մենք էլ աշխատում ենք չհիվանդանալ, թե չէ' ո՞վ զահլա ունի ըստեղ-ընդեղ վազելու: Իսկ հղիներին շաբաթներ առաջ ենք գյուղից տանում»,- պատմում է Թենկեշ անվամբ ներկայացած մի կողբավանցի:
«Բա գյուղում մի հեռախոս էլ չլինի՞, որ նման դեպքերում օգտվենք,- ասում է համանյքապետը եւ ավելացնում, որ շատ բողոքելուց հետո գյուղապետարանում մի հեռախոս հազիվ անցկացրեցին:- Այն էլ' միացման օրվանից մինչեւ օրս լուռ է»:
Աշխեն Ռաֆայելյանը չնայած երկու տարի է ապրում Կողբավանում, բայց արդեն հասցրել է ձանձրանալ. «Ոնց որ կյանքը կանգ առած լինի, ոչինչ չի փոխվում: Ամեն օր նույն միապաղաղությունն է, նույն դեմքերը: Ոչ ոք մեզ չի հիշում: Ոչ մի ղեկավար այստեղ չի գալիս, կարծես մեր մասին չեն էլ իմանում: Լավ է, որ լրագրողներդ էլ եկաք, գոնե մեր մասին լսել կտաք, համ էլ մի քանի օր խոսելու, քննարկելու նոր թեմա կունենանք»:

The people of Koghbavan buy their drinking water by the bucket. “I bring a cistern of water once every five days and sell it for a very symbolic sum – only 500 drams,” said Serob Serobyan, the head of the Koghbavan community administration.
“We use it sparingly, trying to do a number of things with one vessel of water. However, it's better now – we know that there will be a cistern of water each week… Can you imagine our condition in the winter, when the roads are closed and we are trapped in this place?” complained Ashkhen Rafaelyan, who was originally from the neighboring village but moved here after marrying a local.
Koghbavan is a young village, built in 1986. The residents are young as well – they have come here from different areas within the Armavir region. There are currently thirteen families living in Koghbavan. Village head Serobyan said that they were “ignored by everyone because there were few voters - 86 adults means only 86 voters.”
“There are houses which have been locked, and the residents have left,” said the villagers. When asked why they did not follow suit and leave, the only member of the village intelligentsia, school teacher Hamlet Hakobyan said that if they were taken care of – if only the water problem were solved – not only would they not leave but they would also build and develop Koghbavan.
| Ashkhen Rafaelyan | Serob Serobyan | Hamlet Hakobyan | Romik Ozmanyan |
“There are hectares of land – there is land everywhere you look. But we can't cultivate it because of a lack of irrigation water. And soil which is not irrigated for a long time is ruined and becomes unfit for use. Instead of taking charge of the villagers and standing by them, so that they cultivate the land and stand firm, they do the contrary – causing them problems and disappointment,” said Hakobyan, the teacher-turned-water-bearer, sharing his concern.
Koghbavan is a border village in the Armavir Marz. In Koghbavan, where snakes and scorpions are regular sights, it is only the availability of electricity that serves a reminder of civilization.
A year ago, the lifestyle of the villagers nearly underwent major changes, until they heard that the organization which held the “key” to their prosperity had gone bankrupt.
“The village was included in a program providing gas supply. We allocated thirty million drams from our meager budget to a company that installed gas pipelines and eagerly waited for the work to start. The gas pipeline reached neighboring Yervandashat but stopped there. We then discovered that the company had gone bankrupt. We renewed the contract a number of times after that, but nothing changed. It wasn't enough that we didn't get gas, but we also lost the thirty million drams. If we'd known how it would turn out, we would have invested fifteen million drams and installed a water pipeline from Yervandashat instead,” said community head Serob Serobyan.
“The only option which I considered positive was to get my children out of here. I took them to a relative's house in Armavir. They live there and go to school there. Shouldn't the village have a school, so that children shouldn't have to go anywhere else for their education? As a teacher, I think education is very important – that is why I have accepted temporary separation from my children. But the others don't care about it… If there were a school in the village, they would definitely send their children there to get an education. But sending them to the next village or to Armavir every day is not something everyone can afford. That is why many children here don't go to school, and illiteracy is on the rise,” Hamlet added.
Romik Ozmanyan, his brother and his sister are all illiterate. Romik has already been called up by the Military Commission, where he informed them that he cannot read or write.
“I'm 18 years old, but have never gone to school. We haven't been able to afford it… My brother and sister are growing up in the same situation. I wish our village had a school, so that every child could get an education,” said Romik.
“Currently, more than thirty children make a long and difficult journey every day in their quest to get an education,” said the community head.
“If only they could provide a small bus for the children, so that they wouldn't have to cover the distance from village to village on foot. This wouldn't be too difficult for the member of parliament from our area, Nahapet Gevorgyan, who owns the rights to a public transport route,” added one of the villagers.
Incidents of snakebites or scorpion attacks are common in desert-like Koghbavan. However, the village has no doctors or health stations to provide first aid. “The victims of snakebites or stings have to be taken to Armavir. We try to avoid illnesses – who needs the trouble of going here and there for treatment? As for pregnant women, we get them out of the village weeks before they're due,” said a resident of Koghbavan who introduced himself as Tenkesh.
“Shouldn't the village have at least one telephone, which we could use in such cases?” asked the community head adding that only after numerous complaints was a telephone line finally installed in the village head's office. “But that phone has remained quiet since the day it was installed.”
Ashkhen Rafaelyan has lived in Koghbavan for only two years, but she is tired already. “It's as if life has come to a standstill, nothing changes. There is the same monotony every day, the same faces. Nobody remembers us. No officials come here – it's as if they don't even know we exist. It's good that you journalists came; at least you'll let people know about us. It'll also give us something to talk about for a few days.”