Մոռացված սահմանամերձ Կողբավանը
Կողբավանցիները խմելու ջուրը գնում են դույլերով: «5 օրը մեկ անգամ մի«ցիստեր» ջուր եմ բերում ու շատ «սիմվոլիկ» գումարով' ընտանիքին 500 դրամ, վաճառում»,- ասում է Կողբավանի համայնքապետ Սերոբ Սերոբյանը:
«Ափսոսում ենք նորմալ օգտագործել. մի թաս ջրով մի քանի գործողություն ենք կատարում: Չնայած' հիմա ոչինչ, գիտենք, ու շաբաթը մեկ «ցիստերը» գալիս ա... Բա պատկերացնու՞մ եք մեր վիճակը ձմռանը, երբ գյուղի ճանապարհները փակվում են ու ամիսներով «բանտարկվում» ենք այս ղռերի մեջ»,- դժգոհում է հարեւան գյուղից այստեղ հարս եկած Աշխեն Ռաֆայելյանը:
Կողբավանը երիտասարդ գյուղ է. կառուցվել է 1986-ին: Բնակիչներն էլ են երիտասարդ, այստեղ են եկել Արմավիրի տարածաշրջանի այլ բնակավայրերից: Ներկայումս Կողբավանում 13 ընտանիք է ապրում: Գյուղապետ Ս. Սերոբյանի կարծիքով' «իրենց բանի տեղ չեն դնում, որովհետեւ քիչ ընտրող ունեն. ընդամենը 86 չափահաս, նույնն է, թե 86 ընտրող»:
«Տներ կային, որոնք կողպեքով փակ էին, գնացել են»,- ասացին գյուղացիները: «Ինչու՞ իրենք էլ չեն գնում» հարցին գյուղի միակ մտավորական, մանկավարժ Համլետ Հակոբյանն ասաց, որ եթե իրենց մի քիչ լավ աչքով նայեն, գոնե ջրի հարցը լուծեն, իրենք ոչ միայն չեն գնա, այլեւ կշենացնեն Կողբավանը:
«Հեկտարներով հող կա, ոնց աչքդ պտտեցնում ես, հող է, բայց ոռոգման ջրի սակավության պատճառով մշակել չենք կարողանում: Իսկ երկար ժամանակ չոռոգվող հողը վնասվում, օգտագործման համար անպիտան է դառնում: Փոխանակ գյուղացուն տեր կանգնեն, թիկուք լինեն, որ նա սիրի հողն ու ամուր կառչի դրան, ընդհակառակը' նեղացնում են, հիասթափեցնում»,- իր մտահոգությունն է կիսում մանկավարժությանը հրաժեշտ տված ու ջրբաժան դարձած Հ. Հակոբյանը:
Կողբավանը Արմավիրի մարզի սահմանամերձ գյուղերից է: Օձերի ու կարիճների մշտական հարեւանությամբ Կողբավանում միայն էլեկտրաէներգիայի առկայությունն է, որ երբեմն հիշեցնել է տալիս քաղաքակրթության մասին:
| Սերոբ Սերոբյան | Համլետ Հակոբյան | Ռոմիկ Օզմանյան | Աշխեն Ռաֆայելյան |
Մեկ տարի առաջ քիչ էր մնում գյուղացիների կենցաղում փոփոխություններ լինեին, երբ իմացան, որ կազմակերպությունը, ումից կախված է իրենց բարեկեցության «բանալին», սնանկացել է:
«Գյուղը գազաֆիկացնելու ծրագրի մեջ էր մտել: Մեր սուղ բյուջեից 30 մլն դրամ տվեցինք գազի խողովակաշար կառուցող մի կազմակերպության ու անհամբեր սպասեցինք աշխատանքները սկսելուն: Գազատարը մինչեւ հարեւան Երվանդաշատ եկավ ու կանգ առավ: Հետո իմացանք, որ ընկերությունը սնանկացել է: Դրանից հետո մի քանի անգամ պայմանագիրը նորոգեցինք, բայց էլի ոչինչ չփոխվեց: Գազի տեր չդառանք' հերիք չէ, 30 միլիոնից էլ զրկվեցինք: Եթե այդպես էր լինելու, գոնե 15 մլն-ը կներդնեինք, հարեւան Երվանդաշատից խմելու ջրագիծ կանցկացնեինք»,- ասում է համայնքապետ Սերոբ Սերոբյանը:
«Միակ տարբերակը, որը փրկություն եմ համարում, երեխաներիս այստեղից հանելն է: Տարել եմ Արմավիր' բարեկամներիս տուն: Այնտեղ ապրում են, այնտեղից էլ դպրոց են գնում: Բա գյուղը դպրոց չունենա՞, որ երեխաները դրա «խաթր» էս կողմ-էն կողմ չընկնեն: Ես' որպես մանկավարժ, մեծ տեղ եմ տալիս կրթությանը, այդ պատճառով էլ ժամանակավոր բաժանվել եմ երեխաներիցս: Բայց մյուսների համար դա ի՞նչ... Եթե գյուղում դպրոց լիներ, անպայման երեխեքին կուղարկեին դասի, բայց որ չկա, հարեւան գյուղ կամ Արմավիր տանել-բերելը բոլորի հնարավորությունները չէ, որ կարող է թույլ տալ: Այդ պատճառով էլ շատ երեխաներ դպրոց չեն գնում, անուս են մեծանում»,- ավելացնում է Համլետը:
Ռոմիկ Օզմանյանը, նրա քույրն ու եղբայրը անգրագետ են: Ռոմիկին արդեն զինկոմիսարիատ են կանչել, այնտեղ ասել է, որ գրել-կարդալ չգիտի:
«18 տարեկան եմ, դպրոց չեմ գնացել: Հնարավորություն չենք ունեցել ... Քույրս ու եղբայրս էլ են ինձ պես մեծանում: Շատ կուզեի, որ մեր գյուղում էլ դպրոց լիներ, ու բոլոր երեխաները կրթություն ստանային»,- ասում է Ռոմիկը:
«Ներկայումս 30-ից ավելի երեխա կրթություն ստանալու ամենօրյա երկար ու ձիգ ճանապարհ է հաղթահարում»,- ասում է համայնքապետը:
«Գոնե մի փոքրիկ ավտոբուս տրամադրեն երեխաներին, որ գյուղից-գյուղ ճանապարհը ոտքով չանցնեն, մանավանդ որ մեր տարածքի պատգամավոր Նահապետ Գեւորգյանն այդ հնարավորությունն ունի. գծի տերն է»,- ավելացնում է գյուղացիներից մեկը:
Անապատ հիշեցնող Կողբավանում հաճախ են օձերի ու կարիճների խայթոցների դեպքերը: Ո՛չ բժիշկ կա, ո՛չ' բուժամբուլատորիա, որ գոնե առաջին օգնություն ցույց տան:
«Խայթվածին ստիպված հասցնում ենք Արմավիր: Մենք էլ աշխատում ենք չհիվանդանալ, թե չէ' ո՞վ զահլա ունի ըստեղ-ընդեղ վազելու: Իսկ հղիներին շաբաթներ առաջ ենք գյուղից տանում»,- պատմում է Թենկեշ անվամբ ներկայացած մի կողբավանցի:
«Բա գյուղում մի հեռախոս էլ չլինի՞, որ նման դեպքերում օգտվենք,- ասում է համանյքապետը եւ ավելացնում, որ շատ բողոքելուց հետո գյուղապետարանում մի հեռախոս հազիվ անցկացրեցին:- Այն էլ' միացման օրվանից մինչեւ օրս լուռ է»:
Աշխեն Ռաֆայելյանը չնայած երկու տարի է ապրում Կողբավանում, բայց արդեն հասցրել է ձանձրանալ. «Ոնց որ կյանքը կանգ առած լինի, ոչինչ չի փոխվում: Ամեն օր նույն միապաղաղությունն է, նույն դեմքերը: Ոչ ոք մեզ չի հիշում: Ոչ մի ղեկավար այստեղ չի գալիս, կարծես մեր մասին չեն էլ իմանում: Լավ է, որ լրագրողներդ էլ եկաք, գոնե մեր մասին լսել կտաք, համ էլ մի քանի օր խոսելու, քննարկելու նոր թեմա կունենանք»:

Забытый приграничный Кохбаван
Кохбаванцы покупают питьевую воду в ведрах. “Раз в 5 дней привожу “цистерну” воды и продаю по очень “символичной” цене: 500 драм с каждой семьи”, - говорит Кохбаванский амайнкапет (глава общины) Сероб Серобян.”Мы бережем воду, нормально ее не употребляем: одним кувшином воды производим несколько действий. Сейчас еще ничего, терпимо: знаем, что раз в неделю подойдет “цистерна”.. А, представляете, каково зимой, когда все дороги в деревню закрываются, и мы месяцами оказываемся “в заточении” в этой пустоши? – недовольно признается Ашхен Аракелян, выданная из соседней деревни замуж в Кохбаван.
Кохбаван – молодая деревня: ее построили в 1986г. Жители деревни тоже молодые и собрались здесь из разных жилых мест Армавирского марза… В настоящее время, в Кохбаване живут 13 семей. Сельский глава С.Серобян считает, что жителей села “ни во что не ставят, потому что в нем мало избирателей: всего - 86 совершеннолетних, считай, 86 избирателей.”
“Есть дома, заколоченные на замок: жильцы уехали”, - говорят сельчане. На вопрос: “почему и они не уедут” единственный в селе представитель интеллигенции, педагог Гамлет Акопян, ответил, что если селу будет уделено больше внимания: хотя бы решится вопрос воды, - жильцы не то что не уедут, а обживут Кохбаван как следует.
“Здесь, куда ни глянь– везде земля, исчисляемая гектарами, но из-за отсутствия оросительной воды не можем ее возделывать. Если долго землю не орошать – она портится, становится непригодной для потребления.
| Ашхен Рафаелян | Сероб Серобян | Гамлет Акопян | Ромик Озманян |
Нет чтобы позаботиться о крестьянине, быть ему подмогой, чтобы он полюбил землю, держался за нее, наоборот, обижают и разочаровывают его”, - делился своими заботами распрощавшийся с педагогикой и ставший водовозом А. Акопян.
Кохбаван – одна из приграничных деревень Армавирского марза (области). Лишь наличие электроэнергии дает иногда знать о существовании там, в постоянном соседстве со скорпионами и змеями, цивилизации.
Год назад, казалось, вот- вот грянут в быту сельчан перемены, но стало известно, что организация, владеющая “ключом” их благосуществования обанкротилась.
“Село включили в программу по газификации. Из нашего ограниченного бюджета мы выделили 30 млн. драм одной организации для прокладке труборяда и с нетерпением ждали начала работ. Газолиния дошла до соседнего Ервандашата и остановилась. Потом мы узнали, что организующая структура обанкротилась. После, мы неоднократно обновляли договор, но так ничего и не изменилось. Мы не просто не стали владельцами газолинии, а и потеряли свои 30 миллионов. Если бы мы знали, что все обернется таким образом, то вложили бы 15 миллионов и провели бы линию для питьевой воды из соседнего Еревандашата”, - говорит глава общины Сероб Серобян.
“Единственно спасительным считаю вывоз своих детей отсюда. Я увез их в Армавир, к родственникам. Они там живут и там же ходят в школу. Где это видано, чтобы в селе не было школы. Из-за этого дети скитаются из стороны в сторону. Я, как педагог, отдаю образованию большое место, по этой же причине и расстался, временно, со своими детьми. Но как быть другим?... Если бы в селе была школа, то детей обязательно отправляли бы на занятия, а если ее нет, то возить детей в соседнее село или в Армавир не всякому по средствам доступно. По этой причине, многие дети не посещают школу, растут необразованными”, - добавляет Гамлет.
Ромик Озманян, а также его брат и сестра - безграмотные. Ромика уже призвали в военный комиссариат. Там он сказал, что не умеет ни писать, ни читать.
“Мне 18 лет, в школу я не ходил: не было возможности… Брат и сестра живут так же. Очень бы хотел, чтобы школа была и в нашей деревне, чтобы все дети получили образование”, - говорит Ромик.
“В настоящее время, 30 с лишним детей преодолевают сложные дороги и веси, чтобы получить образование”, - говорит глава общины.
“Хоть бы выделили детям небольшой автобус, чтобы не ходить пешком из деревни в деревню, тем более, что депутат от нашего округа Нахапет Геворкян такую возможность имеет: он – владелец этой линии”, - добавляет один из жителей села.
В Кохбаване, напоминающем пустыню, не редки случаи укусов змей и скорпионов. Ни врачей, ни медамбулатории для оказания первой помощи там нет. “Пострадавшего от укусов, вынужденно, везем в Армавир. Мы сами стараемся не болеть: кому охота бегать туда-сюда. Беременных вывозим из деревни неделями раньше”, - рассказывает некий кохбаванец по имени Тенкеш.
“В деревне даже нет для таких случаев телефона”, - говорит глава общины и добавляет, что после многих жалоб с трудом удалось добиться проведения в сельскую администрацию телефонной линии, которая, со дня подключения до сего дня, молчит.
Хотя Ашхен Рафаелян живет в Кохбаване всего второй год, он ей успел уже наскучить. “Как будто жизнь здесь остановилась, ничего не меняется, каждый день одно и то же, те же лица. Никто о нас не вспоминает, ни один руководитель нас не посещает, как будто, о нас и не знают. Хорошо хоть вы, журналисты, нас посетили: будет возможность, чтобы о нас услышали, да и новая тема о чем потолковать и обсудить.