Վարչապետը ծանոթացել է Կոտայքի մարզի սուբվենցիոն ծրագրերի ընթացքին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր աշխատանքային այց է կատարել Կոտայքի մարզի մի շարք համայնքներ, ծանոթացել կառավարության կողմից իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերի ընթացքին: Վարչապետին ուղեկցել են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը և Կոտայքի մարզպետի պարտականությունները կատարող, փոխմարզպետ Առնակ Ավետիսյանը: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասաչակայնության հետ կապերի բաժինը։
Վարչապետի այցի առաջին կանգառն Արամուս համայնքն էր, որտեղ առաջին անգամ ամբողջովին նոր մանկապարտեզ է կառուցվում՝ 150 երեխայի համար: Շինհրապարակում շրջայցի ընթացքում կառավարության ղեկավարին մանրամասներ են ներկայացվել սուբվենցիոն ծրագրի ընթացքի վերաբերյալ: Նշվել է, որ մինչև 2020թ. հոկտեմբերի 1-ը նախատեսվում է ավարտել շենքի կառուցման, մինչև տարեվերջ՝ բակի բարեկարգման աշխատանքները: Ծրագրի պայմանագրային արժեքը 433 մլն դրամ է, աշխատանքներն իրականացվում են պետություն-համայնք 50/50 համաֆինանսավորմամբ: Մոտ 1750 քմ ընդհանուր մակերեսով տարածքը հատկացվել է կառավարության կողմից: Ակնկալվում է Արամուսում ունենալ ժամանակակից լուծումներով մանկապարտեզի նոր շենք՝ 6 խմբի համար: Ընդ որում, նախագիծն այնպես է մշակված, որ հետագայում երեխաների թվի ավելացման պարագայում նոր մասնաշենք կառուցելու հնարավորություն կա: Պատասխանատուների խոսքով՝ այս ծրագրի առանձնահատկությունն այն է, որ արդեն 2 տարի համայնքն իր միջոցները կարողանում է ուղղել մանկապարտեզի կառուցմանը, և համայնքի մասնաբաժնում նաև այն միջոցներն են, որոնք ձևավորվել են ապօրինի կառուցված շինությունների՝ հիմնականում խոշոր ռեստորանային համալիրների օրինականացման արդյունքում: Համայնքի ղեկավարը վարչապետին տեղեկացրել է, որ սուբվենցիոն մեկ այլ ծրագրի շրջանակում մինչև այս ամսվա վերջ կավարտվեն Արամուսի մի քանի փողոցի գազիֆիկացման աշխատանքները. արդյունքում ամբողջ գյուղը գազիֆիկացված կլինի:
Նիկոլ Փաշինյանը մոտեցել է մանկապարտեզին կից տարածքում հավաքված արամուսցիներին, ողջունել նրանց և զրուցել համայնքի զարգացման հարցերի շուրջ: Վարչապետն անդրադարձել է Արամուսում իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերին և կարևորել դրանցում համայնքի մասնակցությունը՝ հարկերի բարեխիղճ վճարումը: «Պետք է գույքահարկը վճարենք, որ ավելի շատ ծրագրեր իրականացնենք: Մենք բոլորս պետք է հասկանանք, որ մեր վճարած գույքահարկը, օրինակ, այս մանկապարտեզն է: Պիտի այնպիսի գյուղապետ ընտրեք, որ չգողանա, այնպիսի կառավարություն ընտրեք, որ չգողանա: Հանգիստ հարկերը վճարեք, և ինչպես գումար եք ներդնում՝ ձեր տունը պահելու համար, այնպես էլ այս դեպքում: Դրա համար էլ առաջարկում ենք «Հայաստանն իմ օջախն է, ժողովուրդն իմ ընտանիքն է» կարգախոսը», - ասել է Ն. Փաշինյանը:
Արամուսից վարչապետն ուղևորվել է Կամարիս համայնք՝ այցելել ելակի, ազնվամորու և մոշի բարձրարժեք սորտերի մշակությամբ զբաղվող «Ռոք Բերի» ՍՊԸ-ի ջերմոցային տնտեսություն և ինտենսիվ այգի: Ներհամայնքային ճանապարհների նորոգման սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում ասֆալտապատվում է նաև դեպի այս ջերմոցային տնտեսություն տանող 1 կմ երկարությամբ ճանապարհը: Ընկերությունը 2018թ. օգոստոսին ներմուծման մաքսատուրքից ազատման արտոնություն է ստացել կառավարությունից ջերմատուն կառուցելու համար, իսկ 2019թ.՝ ՀՀ խաղողի, ժամանակակից տեխնոլոգիաներով մշակվող ինտենսիվ պտղատու այգիների և հատապտուղների հիմնման համար պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում ստացել է 7 040 000 դրամի չափով փոխհատուցում՝ ինտենսիվ այգի հիմնելու համար:
Վարչապետը շրջայց է կատարել ջերմոցային տնտեսության տարածքում, ծանոթացել կաթիլային ոռոգման համակարգին, ներդրված տեխնոլոգիաներին և հզորություններին, որոնք հնարավորություն են տալիս կազմակերպել արտադրական գործընթացը որակյալ և արագ: Ներկայացնելով «Ռոք Բերի» ՍՊԸ ընթացիկ և զարգացման ծրագրերը՝ գլխավոր տնօրեն Ալեքսան Առաքելյանը նշել է, որ 5 հա ելակի ջերմատնային համալիրի հիմնման ծրագիրը մեկնարկել է 2018 թ., շահագործման է հանձնվել 2019թ. հունվարին, արտադրանքի արտահանումն սկսվել է 2019թ. ապրիլից: Ներդրումերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 5.4 մլն եվրո: 2019-2020 թթ. արտադրված ելակի ավելի քան 95 տոկոսն արտահանվել է Ռուսաստան, մնացած մասն իրացվել է Հայաստանում: 2019թ. մայիս-հունիս ամիսներին ընկերությունը հիմնել է ընդհանուր 1 հա մոշի և ազնվամորու ինտենսիվ այգի, որի արտադրանքի արտահանումն սկսվել է 2019թ. սեպտեմբերից: 2019-2020 թթ. արտադրանքի մեծ մասն արտահանվել է Ռուսաստան, մնացած մասն իրացվել է Հայաստանում: Չնայած համավարակային իրավիճակին՝ այս տարի պլանավորված արտադրական ծավալները գերազանցում են նախորդ տարվա ցուցանիշները:
Ընկերությունն ունի 149 աշխատակից, միջին աշխատավարձը կազմում է 150000-200000 դրամ: Զարգացման ծրագրերի շրջանակում «Ռոք Բերի»-ն նախատեսում է հիմնել ևս 6 հա ելակի ջերմատուն, աշխատանքները կիրականացվեն 2021-2022թթ., ներդրումների ընդհանուր ծավալը՝ 6.5 մլն եվրո, նոր աշխատատեղ՝ 160: Տնօրենի խոսքով՝ ներդրումային ծրագիրը տարածաշրջանում ջերմատնային համալիրների արդյունավետ գործունեության լավ օրինակ է ծառայել, ինչի արդյունքում Կամարիսում 2021թ. կիրականացվեն 3 հա պղպեղի ջերմատան (3.7 մլն եվրո, 40 աշխատատեղ) և 1 հա ելակի ջերմատան (1.3 մլն եվրո, 30 աշխատատեղ) ներդրումային ծրագրեր:
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է արդյունավետ և ժամանակակից տեխնոլոգիաներով հագեցած ներդրումային ծրագրի իրականացումը՝ կարևորելով տեխնոլոգիական գյուղատնտեսության զարգացումը և այդ ուղղությամբ համատեղ քայլերը: «Երեկ Գեղարքունիքի մարզում էլի այսպիսի օրինակ ունեցանք, այստեղ էլ ունենք՝ եռակողմ սուբվենցիա՝ Կամարիս համայնքը, «Ռոք Բերի» ընկերությունը և կառավարությունը միասին կառուցում են համայնքի ճանապարհը: Սա շատ լավ օրինակ է, թե ինչպես կարող է այս եռակողմ համագործակցությունը լինել, որովհետև, ի վերջո, համայնքը, բիզնեսը, կառավարությունը և, ի վերջո, քաղաքացին, ով հարկերը վճարել է՝ և՛ տեղական, և՛ հանրապետական, պետք է գործընկեր լինեն: Շատ կարևոր է, որ մենք կարողանանք կառուցողական, ստեղծարար շահերը համադրել, և դրանց վրա հիմնված հանրույթ ձևավորենք: Շատ տպավորված եմ», - ասել է վարչապետը:
Շրջայցի ժամանակ մտքերի փոխանակություն է ծավալվել նաև համապատասխան որակյալ մասնագետների պատրաստման խնդրի շուրջ, որոնք, օրինակ, գյուղատնտեսության ոլորտում այնքան էլ շատ չեն: Վարչապետը նկատել է, որ այսօր բիզնեսի ամենամեծ կապիտալը մասնագետներն են, և վերջին շրջանում տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների հետ պետական աջակցության հնարավորությունները քննարկելիս հենց այս խնդիրն է բարձրացվում: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ կառավարությունն էլ համարժեք քայլեր է իրականացնում կրթության համակարգը բարեփոխելու ուղղությամբ: «Այն ստանդարտ մասնագիտությունները, որ մենք գիտենք, առաջիկա 50 տարվա կտրվածքով չեն լինելու, և հակառակը, կան մասնագիտություններ, որոնք նոր ձևավորվում են: Պարզ է, որ գյուղատնտեսության ապագան սա է», - նշել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այնուհետև այցելել է Գեղաշեն համայնք, հետևել ենթակառուցվածքների կառուցման ու նորոգման սուբվենցիոն ծրագրերի ընթացքին:
Առաջին կանգառը հիմնովին նոր կառուցված մանկապարտեզի տարածքն էր, որի բացումը, պատասխանատուների վստահեցմամբ, նախատեսվում է այս տարվա հոկտեմբերին: Գեղաշենը երբևէ մանկապարտեզ չի ունեցել, այն կառուցվում է առաջին անգամ: 4350 բնակիչ ունեցող Գեղաշենի նորակառույց նախակրթական հաստատություն հաճախելու հնարավորություն կունենա 140 փոքրիկ։ Ներկայում ընթացքի մեջ են բակային հատվածի նորոգման, խաղահրապարակի կառուցման և ինժեներական ցանցի ապահովման աշխատանքները: Աշխատանքներն իրականացվում են պետություն-համայնք 50/50 համաֆինանսավորմամբ:
Ապա վարչապետը ծանոթացել է Գեղաշենի մշակույթի կենտրոնում և երաժշտական դպրոցում իրականացվող աշխատանքներին. սուբվենցիոն ծրագրով ընթացքի մեջ են այս հաստատությունների գազիֆիկացման և ջեռուցման համակարգի տեղադրման աշխատանքները: Այստեղ գործում են երգի, պարի, նկարչության խմբակներ, կա մարզադահլիճ, բարերարի հովանավորությամբ կառուցվում է նաև ժամանակակից գրադարան: Սուբվենցիոն ծրագիրն իրականացվում է համայնք-պետություն 70/30 տոկոս մասնակցությամբ:
Ընդհանուր առմամբ Կոտայքի մարզում այս տարվա սուբվենցիոն ծրագրերով կառուցվում/նորոգվում է 14 մանկապարտեզ:

Премьер-министр в Котайкской области ознакомился с процессом реализации субвенционных программ
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня с рабочим визитом посетил ряд общин Котайкской области, ознакомился с процессом реализации субвенционных программ. Премьер-министра сопровождали министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян и и.о. губернатора Котайка, вице-губернатор Арнак Аветисян.
Первой остановкой премьер-министра стала община Арамус, где впервые строится совершенно новый детский сад на 150 мест. Во время осмотра строительной площадки премьер-министру были представлены подробности о ходе реализации субвенционной программы. Было отмечено, что строительство здания планируется завершить до 1 октября 2020 года, а до конца года - работы по благоустройству двора. Стоимость проекта составляет 433 млн драмов, работы ведутся в рамках софинансирования община-государство на 50/50. Участок общей площадью около 1750 кв.м был предоставлен со стороны правительства. В Арамусе планируется построить новое здание детского сада с современными решениями на 6 групп. Проект разработан таким образом, что в случае увеличения количества детей есть возможность для строительства нового корпуса. По словам ответственных лиц, особенность данной программы заключается в том, что уже 2 года община может направлять свои средства на строительство детского сада, и долю общины составляют те средства, которые были получены в результате легализации незаконно построенных зданий, в основном крупных ресторанных комплексов. Глава общины проинформировал премьер-министра, что в рамках еще одной субвенционной программы до конца текущего месяца будут завершены работы по газификации нескольких улиц Арамуса: в результате будет газифицирована вся община.
Никол Пашинян подошел к собравшимся возле детского сада арамусцам, поприветствовал их и поговорил о проблемах развития общины. Премьер-министр коснулся реализуемых в Арамусе субвенционных программ и подчеркнул важность участия в них общины путем добросовестной уплаты налогов. “Мы должны платить налог на имущество, чтобы реализовывать больше программ. Нам всем нужно понимать, что уплачиваемый нами налог на имущество, например, - вот этот детский сад. Вы должны выбирать такого главу общины, который не будет воровать, вы должны выбирать такое правительство, которое не будет воровать. Спокойно платите налоги, и как вы вкладываете деньги в содержание своего дома, так в данном случае. Именно поэтому мы предлагаем лозунг «Армения - мой дом, народ - моя семья»”, - сказал Пашинян.
Из Арамуса премьер-министр отправился в общину Камарис, посетил тепличное хозяйство и интенсивный сад ООО “Рок Берри”, где выращивают высококачественные сорта клубники, малины и ежевики. Дорога протяженностью 1 км, ведущая к этому тепличному хозяйству, также асфальтируется в рамках субвенционной программы. Компания в августе 2018 года получила льготу от правительства на освобождение от пошлин на импорт для строительства теплицы, а в 2019 году получила компенсацию в размере 7 млн 040 тыс драмов за создание интенсивного сада в рамках государственной программы поддержки создания интенсивных садов с использованием современных технологий.
Премьер-министр прошелся по территории теплицы, ознакомился с системой капельного орошения, внедренными технологиями и мощностями, позволяющими качественно и быстро организовать производственный процесс. Представляя текущие проекты и программы развития ООО “Рок Берри”, генеральный директор Алексан Аракелян отметил, что в 2018 году стартовала программа создания тепличного комплекса площадью 5 га для выращивания клубники, в январе 2019 года он введен в эксплуатацию, экспорт продукции стартовал в апреле 2019 года. Общий объем инвестиций составил 5,4 млн евро.
Более 95% произведенной в 2019-2020 гг. клубники было экспортировано в Россию, остальное было реализовано в Армении. В мае-июне 2019 года компания создала интенсивный сад площадью 1 га для выращивания ежевики и малины, экспорт ягод начался в сентябре 2019 года. В 2019-2020 гг. большая часть продукции была экспортирована в Россию, остальная часть была реализована в Армении. Несмотря на эпидемическую ситуацию, запланированные объемы производства в этом году превышают показатели прошлого года.
В компании 149 рабочих, средняя заработная плата составляет 150-200 тыс драмов. В рамках программ развития “Рок Берри” планирует создать клубничную теплицу площадью 6 га, работы будут проведены в 2021-2022 гг., общий объем инвестиций - 6,5 млн евро, будет создано 160 новых рабочих мест. По словам директора, инвестиционная программа стала наглядным примером эффективной работы теплиц в регионе, в результате чего в Камарисе в 2021 году будут реализованы инвестиционные проекты по созданию теплиц перца площадью 3 га (3,7 млн евро, 40 рабочих мест) и клубники площадью 1 га (1,3 млн евро, 30 рабочих мест).
Никол Пашинян приветствовал реализацию эффективной инвестиционной программы, оснащенной современными технологиями, подчеркнув важность развития технологического сельского хозяйства и совместных шагов в этом направлении. “Вчера в Гегаркуникской области у нас был еще один такой пример, здесь у нас трехсторонняя субвенционная программа - община Камарис, компания “Рок Берри” и правительство вместе строят общинную дорогу. Это очень хороший пример того, каким может быть это трехстороннее сотрудничество, потому что, в конце концов, община, бизнес, правительство и гражданин, который платит налоги, как местные, так и республиканские, должны быть партнерами. Очень важно, чтобы мы смогли объединить конструктивные, творческие интересы и построить на их основе общество. Я очень впечатлен”, - сказал премьер-министр.
В ходе экскурсии состоялся обмен мнениями по вопросу подготовки соответствующих квалифицированных специалистов, которых, например, не так много в сфере сельского хозяйства. Премьер-министр отметил, что сегодня крупнейшим капиталом бизнеса являются специалисты, и в последнее время этот вопрос поднимается при обсуждении возможностей государственной поддержки с представителями разных сфер. По словам Никола Пашиняна, правительство предпринимает соответствующие шаги по реформированию системы образования. “Стандартных профессий, которые мы знаем, не будет в ближайшие 50 лет, и, напротив, есть профессии, которые только формируются. Очевидно, что это будущее сельского хозяйства”, - сказал глава правительства.
Затем премьер-министр Никол Пашинян посетил общину Гегашен, проследил за процессом строительства и ремонта инфраструктур в рамках субвенционных программ.
Премьер-министр посетил новый детский сад, открытие которого, по словам ответственных лиц, запланировано на октябрь этого года. В Гегашене никогда не было детского сада, он строится впервые. 140 детей получат возможность посещать новый детский сад в Гегашене с населением 4350 человек. В настоящее время проводятся работы по благоустройству двора, строится детская площадка, подводятся инженерные сети. Работы ведутся в рамках софинансирования община-государство на 50/50.
Затем премьер-министр ознакомился с работами, проводимыми в центре культуры и музыкальной школе Гегашена. В рамках субвенционной программы проводятся работы по газификации и монтажу системы отопления этих учреждений. Здесь есть кружки по пению, танцам и рисованию, есть тренажерный зал, на средства мецената строится современная библиотека. Субвенционная программа реализуется в рамках софинансирования община-государство на 70/30%.
Всего в Котайкской области строятся/ремонтируются 14 детских садов в рамках субвенсионных программ текущего года.