Սերժ Սարգսյան. «Տավուշում մեր զինված ուժերն իրենց լավագույնս դրսևորեցին, բայց նույնը պետք էր անել 2018-ի մայիս-հունիսին»
Երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կարծիքով՝ չի կարելի համեմատել 2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա պատերազմը և 2020 թվականի հուլիսին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունենրը:
«Անշուշտ, Տավուշում մեր զինված ուժերն իրենց լավագույնս դրսևորեցին և կատարեցին չափազանց կարևոր խնդիր, սա պետք է գնահատել և շնորհավորել մեր զինված ուժերին, բայց նույնը պետք էր անել 2018-ի մայիս-հունիսին Նախիջևանի ուղղությամբ, դա անհրաժեշտություն էր: Այստեղ երկու նկատառում ունեմ` ցանկալի կլիներ, որ մեր հանրությունը, այդ թվում՝ նաև ես, մի քիչ ավելի հանգամանորեն տեղեկացված լինեինք, թե հատկապես որ սխրագործության համար են 71 հոգին պարգևատրվել կամ պարգևատրվելու «Մարտական խաչ» բարձր շքանշաններով: Սա չափազանց կարևոր հանգամանք է»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը` խոսելով տավուշյան ռազմական գործողություններից հետո պարգևատրված զինվորականների մասին:
Սարգսյանը հիշեցրեց, որ հանրապետության առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը 1994 թվականին կնքված հրադադարից հետո նախորդ չորս տարիների ռազմական գործողություններին ակտիվ մասնակցած ընդամենը երկու տասնյակ անձանց է պարգևատրել «Մարտական խաչ» շքանշանով:
Սարգսյանը վստահեցրեց, որ թե՛ ապրիլյան պատերազմից առաջ, թե՛ հետո զինված ուժերը տարբեր հատվածներում դիրքային բարելավումներ են ունեցել, սակայն դրա մասին չեն շեփորահարել` այդ հատվածները խոցելի չդարձնելու համար: Պաշտոնաթող նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ այսօր էլ պատերազմի վտանգը չափազանց մեծ է: Սարգսյանը հերյուրանք որակեց այն տեղեկությունները, որ 2016-ի ապրիլյան դեպքերից առաջ տարածքներ զիջելու պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել Մոսկվայում: Վերջինս վստահեցրեց` երբևէ որևէ մեկի հետ չի ունեցել որևէ պայմանավորվածություն, որը կարող է վնասել ժողովրդին կամ վտանգ լինել հայրենիքի համար:
Հարցին, թե պատրաստ է արդյոք ներողություն խնդրել քառօրյա պատերազմի զոհերի հարազատներից, Սարգսյանն ասաց.
«Պատրաստ եմ պատասխանատվություն կրել ոչ միայն քառօրյայի ընթացքում զոհված սպաների ու զինվորների համար, այլ նաև առաջին արցախյան պատերազմում զոհվածների համար եմ պատասխանատվություն կրում, բոլոր զինվորների ու սպաների համար, ովքեր զոհել են 88-ից սկսած մինչև այսօր, բայց կարծում եմ տեղին չէ ներողություն բառը, այն ճիշտ բառ չէ, իմ խոնարհումն եմ հայտնում նրանց ընտանիքներին»:
Անդրադառնալով 2016-ի ապրիլին Մոսկվայում ստորագրված հրադադարի մասին փաստաթղթին՝ Սարգսյանը վստահեցրեց, որ շարունակում է ուժի մեջ մնալ 1994 թվականին կնքված հրադադարի ռեժիմի մասին փաստաթուղթը, որի մասին հայտարարել են նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները: Սարգսյանի խոսքով` իրեն է զանգահարել զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովն ու հայտնել, որ Ադրբեջանը ՌԴ շտաբի պետի միջոցով կապ է հաստատել իր հետ` հրադադարի կնքման առաջարկով: Յուրի Խաչատուրովն առաջարկել է հանդիպել Թբիլիսիում, սակայն Ադրբեջանը նախընտրել է, որ հանդիպումը լինի Մոսկվայում:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, որ Խաչատուրովն այդպես էլ չընդունեց ապրիլյան պատերազմի դեպքերը քննող հանձնաժողովի նիստին մասնակցելու հրավերը, Սարգսյանն ասաց, որ ըմբռնումով է մոտենում գլխավոր շտաբի նախկին պետի որոշմանը:
«Խաչատուրովը երկար ժամանակ իր կյանքի լավագույն հատվածը նվիրել է Հայաստանի անվտանգությանը, ռազմական գործողությունների հենց սկզբից կարևոր մասնակցություն է ունեցել մեր հաղթանակներում, ուղնուծուով զինվորական է, գեներալ է և նրա համար վիրավորական էին մինչ այդ եղած հայտարարությունները: Մարդն ամբողջ կյանքը նվիրել է բանակին, իսկ նրա մասին հերյուրանքներ էին տարածում, որ ռազմական գործողությունների պահին բիլիարդ է խաղում»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Երրորդ նախագահի խոսքով` ինքը ևս հորդորել է Յուրի Խաչատուրովին մասնակցել քննիչ հանձնաժողովի նիստին, սակայն մերժում է ստացել:

Серж Саргсян: “В Тавуше наши вооруженные силы проявили себя с наилучшей стороны, однако то же самое нужно было сделать в мае-июне 2018 года”
По мнению третьего президента РА Сержа Саргсяна, 4-дневную войну в апреле 2016 года нельзя сравнивать с военными действиями на армяно-азербайджанской границе в июле 2020 года.
“В Тавуше наши вооруженные силы, несомненно, проявили себя с наилучшей стороны, выполнив чрезвычайно важную задачу. Необходимо ценить это и поздравить наши вооруженные силы. Однако то же самое нужно было сделать в мае-июне 2018 года на нахиджеванском направлении. Это было необходимо. У меня по этому поводу есть два соображения: было бы желательно, чтобы наша общественность, в том числе и я, были более подробно проинформированы о том, за какие подвиги 71 человек был или будет награжден высшей наградой “Боевой крест”. Это очень важно”,- сказал Серж Саргсян, касаясь награждения военнослужащих, участвовавших в военных действиях в Тавуше.
Саргсян напомнил о том, что первый президент Армении Левон Тер-Петросян наградил орденом “Боевой крест” лишь два десятка лиц, принимавших активное участие в военных действиях, которые происходили на протяжении четырех лет до заключения перемирия в 1994 году.
Саргсян заверил, что вооруженные силы улучшали свои позиции на различных участках как до, так и после апрельской войны, но не трубили об этом, чтобы не ставить эти участки под удар. Бывший президент выразил убежденность, что и сегодня угроза войны чрезвычайно велика. Он назвал клеветой сведения о том, что до апрельских событий 2016 г. в Москве была достигнута договоренность об уступке территорий. Серж Саргсян заверил, что никогда ни с кем не имел договоренностей, которые могли навредить народу или представлять опасность для нашей родины.
На вопрос, попросил ли Серж Саргсян прощения у родственников жертв четырехдневной войны, экс-президент сказал: “Я готов понести ответственность за гибель офицеров и солдат не только во время 4-дневной войны, но и во время первой арцахской войны, начиная с 88-го года по сей день. Однако я думаю, что слово “прощение” в данном случае неуместно. Я преклоняюсь перед их семьями”.
Касаясь подписанного в Москве в апреле 2016 г. документа о перемирии, Саргсян заверил, что в силе остается заключенный в 1994 г. документ об установлении режима перемирия, о котором заявили также сопредседатели Минской группы ОБСЕ.
По словам экс-президента, ему позвонил начальник Генштаба Вооруженных сил Юрий Хачатуров, который сообщил, что Азербайджан связался с ним через начальника российского штаба и предложил установить перемирие. Хачатуров предолжил встретиться в Тбилиси, однако Азербайджан предпочел встречу в Москве.
Что касается того, что Хачатуров отклонил приглашение участвовать в заседании парламентской комиссии по расследованию обстоятельств апрельской войны, то Саргсян отметил, что с пониманием относится к решению бывшего начальника Генштаба.
“Хачатуров лучшую часть своей жизни посвятил безопасности Армении, с самого начала военных действий имел важное участие в наших победах. Он военный до мозга костей, генерал, и для него оскорбительны звучавшие до сих пор заявления. Человек всю свою жизнь посвятил армии, а о нем распространяют клевету, будто во время военных действий он играл в бильярд”,- сказал Серж Саргсян.
По словам третьего президента, он призвал Юрия Хачатурова принять участие в заседании расследовательской комиссии, но получил отказ.