Տեղի է ունեցել Արցախի պարետատան հերթական նիստը․ քննարկվել է նաև կրթօջախների վերաբացման հարցը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ օգոստոսի 19-ին տեղի է ունեցել պարետատան հերթական նիստը:
Ըստ նախագահի պաշտոնական կայքի՝ Հանրապետությունում տիրող նոր կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը ներկայացրել է ԱՀ պարետ, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը։ Վերջինս, մասնավորապես, նշել է, որ նախօրեին մայրաքաղաքի հանրային սննդի օբյեկտներից մեկում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսային վարակի նոր օջախ, և այժմ իրականացվում են համապատասխան քայլեր վարակակիրների շփման շրջանակները ճշտելու ուղղությամբ։
Անդրադառնալով նոր ուսումնական տարում կրթական հաստատություններում դասապրոցեսի կազմակերպման հարցին՝ պարետը նշել է, որ համավարակի կառավարելի իրավիճակի դեպքում հանրակրթական դպրոցներում դասերի մեկնարկը կտրվի սեպտեմբերի 14-ին, իսկ բուհերի բակալավրիատում սովորող ուսանողների համար՝ սեպտեմբերի 1-ին՝ հակահամաճարակային բոլոր կանոնների պահպանմամբ: Մագիստրատուրայում սողովորողների համար կպահպանվի ուսուցման առցանց ռեժիմը: Ժ. Միրզոյանի խոսքով՝ արդեն աշխատանքներ են տարվում կրթօջախներն անհրաժեշտ ախտահանիչ նյութերով, ջերմաչափերով ապահովելու ուղղությամբ։
Նոր կորոնավիրուսով վարակվածների հայտնաբերման գործընթացը և բուժում ստացող քաղաքացիների առողջական վիճակը ներկայացրել է ԱՀ առողջապահության նախարար Արարատ Օհանջանյանը։ Նախարարի խոսքով՝ այս պահի դրությամբ բուժում է ստանում 11 քաղաքացի։
ԱՀ պաշտպանության նախարար Ջալալ Հարությունյանի զեկույցի համաձայն՝ Պաշտպանության բանակում տիրող համավարակային իրավիճակը կայուն է և կառավարելի․ կորոնավիրուսով վարակված զինծառայողներ չկան։
Նախագահ Հարությունյանը հանձնարարել է համապատասխան մարմինների ղեկավարներին ուժեղացնել համավարակի դեմ պայքարը, խստացնել վերահսկողությունը և շարունակել միջոցներ ձեռնարկել հակահամաճարակային կանոնների պահպանման ուղղությամբ։
Անդրադառնալով կառավարության որոշ անդամների կողմից սահմանված հակահամաճարակային կանոնները խախտելու դեպքերին՝ նախագահը նշել է, որ այդ կապակցությամբ երեկ խիստ նկատողություն է հայտարարել մի շարք գերատեսչությունների ղեկավարների: Նա անհասկանալի և անընդունելի է համարել նաև այն քաղաքական գործիչների վարքագիծը, որոնք Ազգային ժողովի նիստերին մասնակցում են առանց դիմակի, իսկ նախընտրական շրջանում իշխանություններից պահանջում էին հետաձգել ընտրությունները համավարակի ռիսկերի հետ կապված կամ ցուցադրաբար դիմակներ էին բաժանում քաղաքացիներին:
Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է, որ նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման գործում դժվար է լինելու հաջողության հասնել՝ տույժեր կիրառելով միայն պետական համակարգի աշխատողների հանդեպ: «Հանրակրթական դպրոցների, բուհերի վերաբացման պայմաններում արդյունավետ պայքար իրականացնելու համար անհրաժեշտ է լինելու բոլորի միասնական ջանքերի գործադրումը: Համավարակի հետ կապված ռիսկերը չեն նվազել, և դրա համար պետք է շարունակել խստորեն պահպանել բոլոր սահմանված կանոնները»,- նշել է երկրի ղեկավարը:

Под председательством президента Араика Арутюняна состоялось очередное заседание комендатуры
19 августа под председательством президента Республики Арцах Араика Арутюняна прошло очередное заседание комендатуры.
Ситуацию с новым коронавирусом в республике представил комендант Арцаха, министр территориального управления и развития Жирайр Мирзоян. Он отметил, что на днях в одном из объектов общественного питания столицы был обнаружен новый очаг заражения инфекцией, и сейчас осуществляются соответствующие шаги по уточнению круга возможных контактов зараженных.
Касаясь вопроса организации учебного процесса в образовательных учреждениях в новом учебном году, комендант отметил, что в случае управляемой ситуации с пандемией уроки в школах начнутся 14 сентября, а для студентов бакалавриата вузов - 1 сентября при соблюдении всех санитарно-эпидемиологических канонов. Для обучающихся в магистратуре будет сохранен режим онлайн-обучения. По словам Ж.Мирзояна, проводятся работы по обеспечению образовательных учреждений необходимыми дезинфекционными средствами, термометрами.
Процесс выявления зараженных новым коронавирусом и состояние здоровья граждан, получающих лечение, представил министр здравоохранения Арарат Оганджанян. По словам министра, на данный момент лечение получают 11 граждан.
Согласно докладу министра обороны Джалала Арутюняна, эпидемиологическая ситуация в Армии обороны стабильна и управляема: нет военнослужащих, зараженных коронавирусом.
Президент Арутюнян поручил руководителям соответствующих органов усилить борьбу против пандемии и контроль над ситуацией, продолжить предпринимать меры по соблюдению санитарно-гигиенических мер.
Касаясь случаев нарушения эпидемиологических правил со стороны некоторых членов правительства, президент отметил, что в этой связи вчера объявил строгий выговор руководителям ряда ведомств. Он назвал непонятным и неприемлемым поведение тех политических деятелей, которые участвуют на заседаниях Национального собрания без масок, а в предвыборный период требовали отсрочить выборы в связи с рисками заражения или демонстративно раздавали гражданам маски.
Араик Арутюнян подчеркнул, что в деле предотвращения распространения нового коронавируса сложно будет достичь успеха, применяя взыскания только в отношении сотрудников государственной системы. «Для проведения эффективной борьбы с пандемией в условиях возобновления деятельности общеобразовательных школ и вузов необходимо совмещение усилий всех граждан. Риски, связанные с коронавирусом, не уменьшились и поэтому нужно продолжить строго следовать всем утвержденным правилам», - отметил глава государства.