Քննարկվել է Կադաստրի կոմիտեի գործունեության հաշվետվությունը
Կառավարությունում այսօր քննարկվել է Կադաստրի կոմիտեի 2019թ. և 2020թ. առաջին 4 ամսվա գործունեության հաշվետվությունը: Այս մասին տեղեկացնում է կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը ներկայացրել է կառավարության 2019-2023թթ. գործունեության միջոցառումների ծրագրի շրջանակում կատարված աշխատանքները:
Մասնավորապես, 2019թ. մշակվել և ներկայացվել է ինտեգրված կադաստրի հայեցակարգը, ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով: Փոփոխված ժամանակացույցով՝ ներկայում լրամշակման փուլում է ինտեգրված կադաստրի ստեղծման ռազմավարական ծրագիրը: 2020թ. իրականացվել է միջազգային Երկրատարածական տվյալների ստանդարտների ուղեցույցների կազմում և դրանց համապատասխան քարտեզագրական շերտերի ստանդարտացում և մուտքագրում գեոպորտալ, որի զարգացման և կարիքների գնահատման ընթացքում նախատեսվում է ներդրնել նոր ծրագրային և սերվերային համակարգեր: Առցանց, անթուղթ անշարժ գույքի կադաստրի ներդրման շրջանակում որոշակիորեն կարգավորվել է օրենսդրական դաշտը, որով պայմանավորված՝ իրավունքների գրանցման ու տեղեկատվության տրամադրման բարեփոխումներ կիրականացվեն գրանցման, տարածական տվյալների և արխիվի ոլորտներում: Կադաստրի կոմիտեի առցանց ծառայությունների մատուցման հարթակի (e-cadastre.am) վերագործարկմամբ բարելավվել է ծառայությունների մատուցման որակը, շարունակաբար պարզեցվում են առցանց դիմումների ներկայացման ընթացակարգերը. այժմ օրական ստացվող առցանց դիմումների քանակը հասնում է 300-400-ի:
Կառավարության հավանությանն է արժանացել ՀՀ հասցեների միասնական ռեգիստրի ստեղծման հայեցակարգը: Մշակվում են հայեցակարգից բխող օրենսդրական փոփոխությունների նախագծերը, որոնց հիման վրա կգործարկվի հասցեների միասնական համակարգի առցանց հարթակը: Այժմ իրականացվում են փողոցների տեղադիրքի և անվանումների ճշգրտման, թվայնացման, տվյալների բազայի ստեղծման աշխատանքներ, արդեն 8 մարզում դրանք ավարտվել են: Իրականացվել են ՀՀ հողերի և դրանց բարելավումների գնահատումներ, տեղեկատվությունը հրապարակվել է կոմիտեի կայքում: Փոփոխված ժամանակացույցով իրականացվել են ՀՀ միասնական տարածագնահատման նոր գոտևորման սահմանմամբ և «Անշարժ գույքի հարկման նպատակով շուկայական գնահատման կարգը սահմանելու մասին» ՀՀ օրենքի ընդունմամբ պայմանավորված միջոցառումները: Ավարտին են հասցվել Վաղարշապատ քաղաքի քարտեզագրական հենքի ստեղծման աշխատանքները: Մշակվել և քննարկման է ներկայացվել «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը. այժմ այն լրամշակման փուլում է և առաջիկայում կներկայացվի շահագրգիռ կողմերի քննարկմանը։
Կառուցվածքային բարեփոխումների շրջանակում Կադաստրի կոմիտեի 5 տարածքային ստորաբաժանումից 2-ը միավորվել են 1-ում, այժմ գործում է 4 տարածքային ստորաբաժանում:
Վարչապետը հետաքրքրվել է հաշվետու ժամանակահատվածում՝ 2019թ. և 2020թ. առաջին 4 ամսում նախատեսված մի շարք միջոցառումների կատարման ժամանակացույցի փոփոխության պատճառներով: Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարը պարզաբանումներ է ներկայացրել այդ առնչությամբ և նշել, որ այժմ կոմիտեն աշխատում է թե՛ ընթացիկ, թե՛ հաշվետու շրջանում նախանշված ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է հետևողական լինել այս հարցում և աշխատանքները կազմակերպել սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան:

Обсужден отчет о деятельности Комитета кадастра
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня в правительстве состоялось обсуждение деятельности Комитета кадастра за 2019 год и первые четыре месяца 2020 года.
Руководитель Комитета кадастра Сурен Товмасян представил выполненные в рамках Программы мероприятий деятельности правительства Республики Армения на 2019-2023 гг. работы.
В частности, в 2019 г. была разработана и представлена концепция интегрированного кадастра, создана межведомственная комиссия. Согласно измененному графику, в настоящее время дорабатывается стратегическая программа создания интегрированного кадастра. В 2020 году было осуществлено составление международного Руководства стандартов геопространственных данных, стандартизация соответствующих им картографических слоев и ввод в геопортал, при разработке и оценке потребностей которого планируется внедрение новых программных и серверных систем. В рамках внедрения онлайн, безбумажного кадастра недвижимости в определенной степени урегулировано законодательное поле, в связи с чем в сферах регистрации и архивирования пространственных данных будут проведены реформы в регистрации прав и предоставлении информации. Перезапуск платформы онлайн-платформы Комитета кадастра (e-cadastre.am) повысил качество предоставления услуг, постоянно упрощаются процедуры подачи онлайн-заявок. В настоящее время количество ежедневных онлайн-заявок достигает 300-400.
Правительство одобрило концепцию создания единого регистра адресов Республики Армения. Разрабатываются исходящие из логики концепции проекты законодательных изменений, на основе которых будет запущена онлайн-платформа единой системы адресов. В настоящее время проводятся работы по уточнению расположения и названий улиц, их оцифровке, созданию базы данных. Эти работы уже завершены в 8 областях. Проведены оценки земель Армении и их благоустройства, информация опубликована на сайте комитета.
В соответствии с измененным графиком осуществлены мероприятия, обусловленные установлением нового зонирования единой территориальной оценки Республики Армения и принятием закона “Об установлении порядка рыночной оценки с целью налогообложения недвижимого имущества”. Завершено создание картографической базы города Вагаршапат. Разработан и представлен на обсуждение законопроект “О внесении изменений в закон Республики Армения «Об оценке недвижимости»”. В настоящее время законопроект дорабатывается и в ближайшее время будет представлен на обсуждение заинтересованных сторон.
В рамках структурных реформ 2 из 5 территориальных подразделений Комитета кадастра объединены в 1, в настоящее время действует 4 территориальных подразделения.
Премьер-министр поинтересовался причинами изменения графика проведения ряда мероприятий за отчетный период. Руководитель Комитета кадастра дал разъяснения по этому поводу, отметив, что комитет в настоящее время работает над реализацией как текущих, так и запланированных в отчетный период программ. Премьер-министр поручил быть последовательными в этом вопросе и организовывать работу в соответствии с установленным графиком.