Արարատ Միրզոյանը ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության խորհրդարանների նախագահների հինգերորդ համաշխարհային առցանց համաժողովում
Ազգային ժողովը տեղեկացնում է, որ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն օգոստոսի 20-ին մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության խորհրդարանների նախագահների հինգերորդ համաշխարհային առցանց համաժողովին: Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը ելույթ է ունեցել «Ահաբեկչության դեմ պայքարը եւ բռնի ծայրահեղականությունը» թեմայով՝ մասնավորապես նշելով.
«Տիկին նախագահ,
հարգարժան գործընկերներ,
տիկնայք եւ պարոնայք,
ահաբեկչության եւ բռնի ծայրահեղականության դեմ պայքարն առավելապես կարեւոր է դարձել հատկապես վերջին տասնամյակների ընթացքում: Եթե ես մի բառով պատասխանելու լինեի, թե ինչպես պետք է աշխարհը պայքարի սրա դեմ, ես վստահաբար կասեի՝ բազմակողմանիությամբ: Եւ Միջխորհրդարանական միությունը՝ որպես ամենահին կազմակերպություն, որն իր հիմքում ունի բազմակողմանիություն, ամենահամապատասխան հարթակներից մեկն է վերոնշյալ խնդիրների քննարկման համար:
Ահաբեկչությունն իր բոլոր դրսեւորումներով ուղիղ սպառնալիք է բոլոր երկրների քաղաքացիների համար: Այն մշտական համընդհանուր սպառնալիք է, որը չի ճանաչում սահման կամ կրոն եւ մարտահրավեր է, որին միջազգային հանրությունը միասին պետք է դիմակայի: Ես կարծում եմ, որ մենք շարունակելու ենք պայքարել այս սպառնալիքի դեմ իր բոլոր ձեւերով եւ դրսեւորումներով, վճռականությամբ եւ լիարժեք համախմբվածությամբ:
Մեր օրերում ահաբեկչությունը նաեւ պրոքսի պատերազմների մի դրսեւորում է: Դժբախտաբար, այս մարտավարությանը մենք ականատես ենք լինում նույնիսկ Միջխորհրդարանական միության որոշ անդամ երկրների կողմից: Համաշխարհային հանրությունը կարող է տուժել այսպիսի խելահեղ գործողություններից, եւ խորհրդարանները պետք է համապատասխան միջոցներ ձեռնարկեն այս մարտահրավերների դեմ պայքարելու հարցում:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը մեծապես կարեւորում է բազմակողմանի միջազգային համագործակցության ընդլայնումն ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում եւ հետամուտ է ՄԱԿ-ի բոլոր համապատասխան կոնվենցիաների եւ այլ միջազգային իրավական գործիքների լիակատար իրագործմանը:
Մենք՝ խորհրդարանների նախագահներս, աշխարհում ժողովրդավարության եւ խաղաղության աջակցման շրջանակում պետք է սատարենք Միջխորհրդարանական միության ջանքերին, որը կարեւորագույն երաշխիք է ահաբեկչության եւ բռնի ծայրահեղականության դեմ պայքարելու ու աշխարհում ահաբեկչության նոր զոհեր չունենալու համար:

Armenian Parliament Prez Speaks at 5th World Conference of Speakers of Parliament of Inter-Parliamentary Union Conference
Armenian Parliamentary President Ararat Mirzoyan's Speech at the Virtual Conference of Fifth World Conference of Speakers of Parliament of Inter-Parliamentary Union.
Madam President,
Distinguished Colleagues,
The topic of combating terrorism and violent extremism has become importantly crucial for last few decades. If I had only one word to answer how the globe should combat it, I would definitely say “multilateralism”. And IPU as the oldest institution that has multilateralism in its basis is one of the most appropriate platforms to address this issue.
Terrorism in all its forms poses a direct threat to the security of the citizens of all countries. It is a persistent global threat that knows no border, nationality or religion and is a challenge that the international community must tackle together. I believe we will continue to fight this threat in all its forms and manifestations with determination and in full solidarity.
Nowadays terrorism can also be described as a form of conducting proxy wars. Unfortunately, even some IPU member states resort to this tactic as we can witness in different parts of the world. The global community may suffer from such reckless acts and parliaments should take appropriate measures to combat these challenges.
The National Assembly of the Republic of Armenia attaches utmost importance to the necessity of enhancing comprehensive international co-operation in the fight against terrorism and ensures the full implementation of all relevant UN Conventions and other international legal instruments.
We, Speakers of national parliaments, should stand by the IPU to assist its efforts in maintaining democracy and peace in the world, which is a key guarantee to combat terrorism and violent extremism and not let the world to have new victims of terrorism.