Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին` ծննդյան տարեդարձի առթիվ
Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին՝ ծննդյան տարեդարձի կապակցությամբ։ Ուղերձում ասված է.
«Նորին Ս. Օծություն Տ.Տ. Գարեգին Բ,
Կաթողիկոս Ամենայն Հայոց
Ընդունեք, խնդրեմ, իմ ջերմագին շնորհավորանքները Ձեր ծննդյան տարեդարձի առիթով:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, բեղմնավոր կյանք եւ արգասաբեր գործունեություն՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հովվապետի Ձեր բարձր պաշտոնում:
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին մեր ժողովրդի կարեւորագույն ինստիտուտներից է, մեր ազգային գիտակցության հենասյուներից մեկը, որը ստեղծվել եւ որպես ազգային հոգեւոր կառույց կայացել է պետական մակարդակում ընդունված որոշումների բերումով:
Այդ որոշումները հայ ժողովրդի պատմության շրջադարձային կետեր են, որովհետեւ պետականության անկման շրջանում հենց Հայ առաքելական եկեղեցին դարձավ մեր ինքնության միջնաբերդը, հենց եկեղեցական համայնքներն են պահել եւ պահպանել վերստին պետություն ունենալու մեր ժողովրդի երազանքն ու մղումը, եւ այսօրվա մեր պետականությունը այդ երազանքի իրագործումն է:
Եւ հետեւաբար՝ մեր բոլորիս պարտքն է պահպանել եւ ուժեղացնել այդ երազանքը, մեր լուման ներդնել նրա հզորացման գործին, բայց այդ ամենը հնարավոր չի լինի առանց հավատի: Նաեւ սրանում է Վեհափառ Հայրապետի առաքելությունը՝ ուժեղացնել քաղաքացիների հավատը՝ Աստծո, պետականության, ազգային արժեքների, սեփական ուժերի եւ ապագայի նկատմամբ, խրախուսել իրավունքների պաշտպանությունը եւ պարտականությունների կատարումը:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan sent the following congratulatory message to His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, on his birthday. The translation was supplied by Pashinyan’s office.
Please accept my sincere congratulations on your birthday!
I wish you robust health, fruitful life and prolific activities in your high mission as the Chief Shepherd and Pontiff of the Armenian Apostolic Church.
Conceived and established as an all-national spiritual structure by virtue of decisions taken at a state level, the Holy Armenian Apostolic Church emerged as one of our people’s most important institutions; it is one of the pillars of our national consciousness.
Those crucial decisions ushered in a turning point in the history of the Armenian people, because the Armenian Apostolic Church became the citadel of our identity in times we had no statehood: the church communities were the ones to cherish our national dream and aspiration to reinstate the Armenian statehood. Our present statehood is the embodiment of that dream. And, consequently, each of us is bound by duty to foster and strengthen it by making a personal contribution to the cause of its further development, which is impossible without faith.
The Supreme Patriarch has a key mission to strengthen people’s faith in God, in statehood, in national values, in their own power and in the future, as well as to promote citizens’ rights and respect of civic duties.