Արցախի ԱԳՆ մեկնաբանությունը՝ ադրբեջանական կողմի շարունակական շահարկումների վերաբերյալ
Արցախում տնտեսական գործունեության, այդ թվում՝ անվտանգ ճանապարհների կառուցման, ջրային ռեսուրսների և ընդերքի օգտագործման, ինչպես նաև Արցախում միգրացիոն գործընթացների կապակցությամբ ադրբեջանական կողմի շարունակական շահարկումների վերաբերյալ Արցախի ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը նշում է․
«Նախ և առաջ` կարևոր է ընդգծել, որ Արցախի Հանրապետության՝ Սահմանադրությամբ ամրագրված տարածքում տնտեսական, ինչպես ցանկացած այլ ստեղծարար գործունեության իրականացումը Արցախի իշխանությունների և քաղաքացիների ինքնիշխան իրավունքն է: Ադրբեջանի գանգատները՝ Արցախում, այսպես կոչված, «Հայաստանի անօրինական տնտեսական գործունեության» վերաբերյալ ոչ այլ ինչ են, քան ադրբեջանական իշխանությունների՝ իրականությունից փախուստի հերթական դրսևորում, որոնք համառորեն փորձում են անտեսել անկախ և ինքնիշխան Արցախի Հանրապետության գոյությունը:
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման նկատմամբ Ադրբեջանի իշխանությունների կեղծ հոգատարության ետևում թաքնված է Արցախը մեկուսացնելու և նրա տնտեսական զարգացմանը խոչընդոտելու պաշտոնական Բաքվի ցանկությունը։
Մենք բազմիցս հայտարարել ենք իբր բնապահպանական իրավիճակին վնաս պատճառելու և Արցախին սահմանակցող տարածքներում բնակվող Ադրբեջանի բնակչությանը ջրից զրկելու վերաբերյալ մեղադրանքների անհիմն լինելու մասին: Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ ԵԽԽՎ 2085 (2016 թ.) քաղաքական շարժառիթներով պայմանավորված բանաձևին հղում կատարելը միայն հաստատում է ադրբեջանական կողմի այս բոլոր զրպարտությունների չհիմնավորված ու մտացածին լինելը: Բավական է միայն նշել, որ ԵԽԽՎ զեկուցողը հրաժարվել է այցելել Սարսանգի ջրամբար և լիովին անտեսել է ԵԽ քարտուղարության կողմից զերկույցը պատրաստելու շրջանակներում հարցն ուսումնասիրելու համար հատուկ ներգրավված փորձագետի եզրակացությունները: Ավելին՝ Արցախի Հանրապետության իշխանություններն ադրբեջանական կողմին բազմիցս առաջարկել են փոխշահավետորեն համագործակցել ջրային ռեսուրսների համատեղ օգտագործման ոլորտում: Պաշտոնական Բաքուն հետևողականորեն մերժել է արցախյան կողմի բոլոր նմանատիպ նախաձեռնությունները՝ չնայած նրան, որ դրանք ստացել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աջակցությունը:
Նման պայմաններում Արցախի Հանրապետությունը չի կարող անվերջ սպասել, մինչ ադրբեջանական կողմը հասունանա կառուցողական երկխոսության համար։ Անթույլատրելի ենք համարում, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը կամ հակամարտության կողմերից մեկի դիրքորոշումն օգտագործվի որպես պատրվակ՝ հակազդելու Արցախի տնտեսական, սոցիալական և մշակութային զարգացմանը։
Սեփական լիազորությունների և Արցախի Հանրապետության Նախագահի 2020-2025 թթ. ծրագրի դրույթների շրջանակներում Արցախի Հանրապետության իշխանությունները հետագայում ևս ջանքեր են գործադրելու՝ ուղղված Արցախի բոլոր շրջանների համաչափ զարգացմանը, նրանց հետպատերազմյան վերականգնմանը, ենթակառուցվածքների կատարելագործմանը, բնակարանաշինությանը, որպեսզի հանրապետության յուրաքանչյուր բնակիչ կարողանա հավասարապես օգտվել համընդհանուր ճանաչված բոլոր իրավունքներից ու ազատություններից և իրագործի սեփական ներուժը։
Արցախի Հանրապետությունը միասնական հայրենիքի մասն է յուրաքանչյուր հայի համար՝ անկախ նրա բնակության վայրից, և պատրաստ է իր ուժերի ներածի չափով աջակցել, այդ թվում՝ ապաստան տրամադրել դժվարին իրադրությունում հայտնված և օգնության կարիք ունեցող իր հայրենակիցներին»։

Artsakh Foreign Ministry to Azerbaijan: We Are Not Depriving Your People of Water
In connection with the ongoing speculations of the Azerbaijani side regarding the economic activities, in particular, the construction of safe roads, the use of water- and mineral resources, as well as migration processes in Artsakh, we consider it necessary to note the following:
First of all, it is important to stress that conducting economic as well as any other creative activity in the entire constitutional territory of the Republic of Artsakh, is the sovereign right of the authorities and citizens of Artsakh. Azerbaijan's claims to the so-called "illegal economic activities of Armenia" in Artsakh are nothing else than another manifestation of escaping the reality by the Azerbaijani authorities, who persistently try to ignore the existing independent and sovereign Republic of Artsakh.
Behind the pretended concern of the Azerbaijani authorities about the process of peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, official Baku hides its desire to isolate Artsakh and hinder its economic development.
We have repeatedly stated that the accusations of alleged damage to the ecological situation and deprivation of water of the Azerbaijani population living in the territories bordering Artsakh are groundless. The reference to the politically motivated PACE resolution 2085 (2016) concerning the Sarsang reservoir only confirms the unfounded and fictitious nature of all these insinuations by the Azerbaijani side. Suffice it to mention that the PACE Rapporteur refused to visit the Sarsang reservoir and completely ignored the conclusions of an expert specially hired by the Council of Europe Secretariat to study the issue as part of the preparation of the report. Moreover, the authorities of the Republic of Artsakh have repeatedly offered the Azerbaijani side mutually beneficial cooperation in the field of joint use of water resources. Official Baku has consistently rejected all such initiatives of the Artsakh side, despite the fact that they received the support of the OSCE Minsk group co-chairs.
In such circumstances, the Republic of Artsakh cannot wait indefinitely for the Azerbaijani side to mature for a constructive dialogue. We consider it unacceptable that the process of peaceful settlement of the conflict or the position of one of the parties to the conflict should be used as a pretext for countering the economic, social and cultural development of Artsakh.
Within the framework of their powers and in accordance with the provisions of the President's program for 2020-2025, the authorities of the Republic of Artsakh will continue to make efforts aimed at the proportional development of all regions of Artsakh, their post-war rehabilitation, improvement of infrastructure, and construction of housing so that every citizen of the Republic can equally enjoy all universally recognized rights and freedoms and realize their potential.
The Republic of Artsakh is part of a single homeland for every Armenian, regardless of where he lives, and is ready to render all possible assistance, including provision of refuge, to the compatriots who are in a difficult situation and in need of support.