Նախագահ Արմեն Սարգսյանի ուղերձը Անկախության հռչակագրի 30-ամյակի առթիվ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն Անկախության հռչակագրի 30-ամյակի առթիվ հանդես է եկել ուղերձով:
«Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ, սիրելի հայրենակիցներ Արցախում եւ Սփյուռքում, ծնորհավորում եմ Անկախության հռչակագրի 30-ամյակի առթիվ:
30 տարի առաջ, 1990թ. օգոստոսի 23-ին, արտաքին եւ ներքին աննախադեպ բարդ պայմաններում, Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նստաշրջանում ընդունվեց Հռչակագիր Հայաստանի անկախության մասին։
Այն ազդարարում էր մեր ժողովրդի կյանքում պատմական նոր փուլի սկիզբը:
Այն երազանքը, որ անթեղված էր մեր մեջ Հայաստանի առաջին հանրապետության անկումից հետո, նորովի կյանք առավ՝ հիմք դնելով այլեւս անշրջելի մեր անկախության ճանապարհին:
Օգոստոսի 23-ին ընդունված Անկախության հռչակագիրն ուղեկցեց հայ ժողովրդին դեպի սեպտեմբերին 21-ի անկախության հանրաքվե, դեպի իրական անկախ Հայաստան:
Արդեն երեք տասնամյակ ընթանում ենք այդ ճանապարհով՝ մեր դարավոր երազանքներն ու իղձերն իրագործելով:
Այսօր մենք անկախ պետություն ենք, որն ունի փորձությամբ ու հաղթանակներով կերտված կենսագրություն, այն շարունակաբար զարգացնող քաղաքացի, այն պաշտպանող բանակ:
Հայաստանի անկախության հռչակագիրը անանց փաստաթուղթ է, որովհետեւ դրանով հռչակված անկախությունն ինքը անանց ու անսակարկելի արժեք է:
Անկախության հռչակագիրը հայ պատմաքաղաքական մտքի արժեքավոր նմուշ է, որ դարձավ պետականության վերականգնման խորհրդանիշ և մեր բոլոր սահմանադրությունների անփոփոխելի հիմքը: Կեցցե՛ անկախ Հայաստանը: Կեցցե՛ մեր ժողովուրդը»,- նշել է Արմեն Սարգսյանն ուղերձում:

Armenian President: "Armenia's Declaration of Independence is an eternal document"
I extend my congratulations on the occasion of the 30th anniversary of the Declaration of Independence.
Thirty years ago, on August 23, 1990 under the extremely difficult internal and external conditions, the Supreme Council of the Armenian SSR at its first session adopted the Declaration on Armenia’s independence.
It signaled the beginning of a new era in the life of our people.
The dream, which had been burning within us after the downfall of the First Armenian Republic, got a new life and set the start for our now irreversible road toward independence.
The Declaration of Independence adopted on August 23 pave the way for the September 21 referendum on independence, for the truly independent Armenia.
We have been walking down this road for the last 30 years, calling to life our centuries-long dreams and aspirations.
Today, Armenia is an independent state which has a biography forged in trials and victories, it has incessantly maturing citizens, and the Army which defends us.
The Declaration of Armenia’s Independence is an eternal document because the very independence it declared is an eternal and uncontested value.
The Declaration of Independence is a treasured sample of the Armenian historical and political thought which became the symbol of our restored statehood and a rock-solid foundation of all our constitutions.