Ըստ Ռաֆիկ Պետրոսյանի` ՀՀԿ-ն կանանցից «ջոկել» է Շուշան Պետրոսյանին
«Ես համամասնական ցուցակում կամ, իհարկե չկարողացա հաշվել, մոտավորապես 100 կամ 102 տեղում եմ»,-այսօր Ազգային ժողովում լրագրողներին տեղեկացրեց ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը:
Ըստ պատգամավորին` ինքը ՀՀԿ-ից նեղացած չէ եւ կուսակցության հետ որեւէ խնդիր չունի: «Այդ ցուցակի մեջ մտնում են նախարարներ, մարզպետներ, ռեկտորներ, բազմաթիվ այլ մարդիկ, որոնք զբաղեցնում են պաշտոններ: Ընտրություններից հետո, եթե նրանք մնան իրենց պաշտոններում, թեեւ ոչ 100 տոկոսով, ցուցակի կեսից ավելին դուրս է գալիս: Հույս ունեմ, որ հանրապետական կուսակցությունը կնվաճի գոնե նախորդ ընտրությունների չափի` 54 մանդատ, թեկուզ 50 նվաճի, ապա իմ տեղը համարվում է անցողիկ»,-ավելացրեց Ռաֆիկ Պետրոսյանը:
Պատգամավորի հաշվարկներով, այս ընտրություններին ՀՀԿ-ն մինչեւ 40 տոկոս ձայն կստանա:
Ռաֆիկ Պետրոսյանից հետաքրքրվեցինք` արդյոք ՀՀԿ-ն ունե՞ր երգչուհի Շուշան Պետրոսյանի կամ գեներալ Մանվել Գրիգորյանի կարիքը, ովքեր հայտնվել են համամասնական ցուցակի առաջին տեղերում, Ռ. Պետրոսյանն ասաց, որ «կանանց հարցը բարդ է», քանի որ կուսակցություը յուրաքանչյուր տասնյակում պետք է մեկ կին թեկնածու ունենա, եւ քանի որ հասարակական ակտիվ կյանքով զբաղվող կանայք քիչ են, ուստի կուսակցությունը «ջոկել է կանանց» եւ Շուշան Պետրոսյանի առումով արտառոց որեւէ բան չկա:
«Ինչ վերաբերում է Մանվել Գրիգորյանին, նա երկրապահների ղեկավարն է, ծառայել է երկրին, կռվել է ղարաբաղյան պատերազմում շատ ակտիվ, եւ կարող է Ազգային ժողովի պաշտպանության հանձնաժողովում որոշակի հարցեր լուծել, երկրի որոշակի պաշտպանության հարցերով զբաղվել»,-ավելացրեց Ռաֆիկ Պետրոսյանը:

Нет ничего необычного в том, что РПА выбрала Шушан Петросян, считает Рафик Петросян
“Я включен в пропорциональный список. Конкретно на каком месте нахожусь, я пока не подсчитал, но приблизительно на 100-ом или 102-ом”,- заявил сегодня на брифинге в Национальном Собрании депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Рафик Петросян.
Депутат-республиканец не обижен на родную партию. “В этот список вошли министры, губернаторы, ректоры, другие занимающие посты лица. Если после выборов все они останутся на своих должностях, то половина кандидатов выйдет из списка. Я надеюсь, что Республиканская партия получит столько же мандатов, сколько получила в прошлом году, - 54. Даже если будет 50 мандатов, то мое место станет проходным”,- сказал Рафик Петросян. По его расчетам, на предстоящих выборах РПА наберет до 40 процентов голосов.
Мы поинтересовались у г-на Петросяна, нуждалась ли Республиканская партия в певице Шушан Петросян или генерале Манвеле Григоряне, которые оказались на первых горизонталях пропорционального списка. По словам депутата, “с женщинами дела обстоят сложно”, поскольку в каждой десятке партийных кандидатов должна быть хотя бы одна женщина. А поскольку женщин, занимающихся активной общественной жизнью мало, то нет ничего необычного в том, что РПА выбрала Шушан Петросян.
“Что касается Манвела Григоряна, то он является руководителем ополченцев, служил родине, воевал во время карабахской войны и в постоянной парламентской комиссии по обороне может решать определенные вопросы”,- отметил Рафик Петросян.