Թատրոնի «հեքիաթը» վերականգնելու սպասումով աճեմյանցիները պատրաստվում են 155-րդ թատերաշրջանին
Հոբելյանական 155-րդ թատերաշրջանը Գյումրու դրամատիկական թատրոնում կկայանա, սակայն երբ, ինչ ձեւաչափով, հանդիսատեսի քանակային ինչ սահմանափակմամբ՝ դեռեւս հայտնի չէ: Թատրոնում վերջին ներկայացումը խաղացել են 2020թ.-ի մարտի 12-ին, երկու օր անց նախատեսված էր առաջնախաղ, սակայն մարտի 16-ին՝ համավարակով պայմանավորված, երկրում մտցվեց արտակարգ դրություն, եւ արդեն 6-րդ ամիսն է` գյումրեցի հանդիսատեսը հնարավորություն չունի ներկայացում դիտելու: Ապրիլ եւ մայիս ամիսներին պլանավորած 18 ներկայացման տոմսերը գյումրեցիները չեն վերադարձրել, սպասում են պարետատան սահմանած խստացումների մեղմացմանը եւ դահլիճում ներկայացում դիտելու հնարավորությանը:
«Ես պետք է շնորհակալություն հայտնեմ մեր հանդիսատեսին, իրոք յուրահատուկ հանդիսատես ունենք,-ասում է թատրոնի տնօրեն Լյուդվիգ Հարությունյանը,-այս ամիսների ընթացքում ոչ մի գյումրեցի, որ աբոնիմենտային տարբերակով մեզանից գնել էր մի քանի ներկայացումների տոմսեր, չի եկել, տոմսը չի վերադարձրել: Նշանակում է, որ մարդիկ համբերատար սպասում են համավարակի ավարտին՝ կրկին թատրոն վերադառնալու ակնկալիքով, ու սա պարտավորեցնող է»:
COVID-19-ն իր պայմանները թելադրեց նաեւ թատերական աշխարհին` սկզբում տանը մնալու երկամսյա պարտադրանք, հետո՝ փոքր խմբով աշխատելու թույլտվություն, այնուհետեւ առաջարկ եղավ թատրոններին ներկայացումները դահլիճներից փոխադրել օնլայն հարթակ, հիմա արդեն թույլատրվում են բացօթյա ներկայացումները, սակայն եւ՛ դերասանները, եւ՛ հանդիսատեսն անհամբեր սպասում են դահլիճային ներկայացումներին:
«Մենք հետեւել ենք պարետատան բոլոր ցուցումներին, փորձեցինք հանդիսատեսի հետ կապը պահել բոլոր հնարավոր տարբերակներով: Օնլայն տիրույթում մարդիկ հնարավորություն ունեցան դիտելու մեր ախիվային ներկայացումները, սեպտեմբերի 1-ին բացօթյա ներկայացում ենք նախատեսել, որի համար օգտագործելու ենք Հայորդաց տան հետնաբակը, այս ամենին զուգահեռ թատրոնում ընթանում են երկու նոր ներկայացման փորձեր: Երբ հայտարարվի, որ արդեն կարող ենք անցնել դահլիճային ներկայացումների, մենք հանդես կգանք երկու առաջնախաղով»,-նկատում է Լյուդվիգ Հարությունյանը:
Անցած 6 ամիսները փորձություն էին թատրոնի համար: 120 հոգուց բաղկացած աշխատակազմը չի կրճատվել, սակայն, վիրուսային հիվանդության վտանգները հաշվի առնելով, սահմանափակել են ռիսկի գոտում գտնվող մեծահասակ աշխատակիցների շփումները: Նոր ներկայացումներում հիմնականում ընդգրկված են երիտասարդ դերասանները: Գյումրու դրամատիկականում ներկայում ընթանում են իսպանացի դրամատուրգ Անտոնիո Բուերո Վալեխոի «Բոցավառ խավարում» ներկայացման փորձերը: Պիեսը կույրերի խնդիրների մասին է, ռեժիսորը Ռաֆայել Ասատրյանն է: Մյուս ներկայացման ռեժիսորը Լյուդվիգ Հարությունյանն է: Նա չցանկացավ փակագծերը շատ բացել, միայն հայտնեց, որ թեման ինքն առաջարկել է գյումրեցի դրամատուրգ Բաբկեն Զաքարյանին, պիեսի վրա զուգահեռ աշխատում է նաեւ դրամատուրգ Անահիտ Աղասարյանը, կլինի հետաքրքիր, երիտասարդական ներկայացում:
«Մենք ձգտում ենք կապը պահել նաեւ պատանի հանդիսատեսի հետ: Սեպտեմբերի 1-ին բացօթյա խաղալու ենք «Կորժիկը, կոմպոտը եւ կարամելկան» ներկայացումը, որի առաջնախաղը պիտի լիներ մարտի 14-ին, սակայն հայտնի պատճառներով չկայացավ: «Թատրոնի աջակցման հիմնադրամ»-ի տրամադրած դրամաշնորհի շրջանակում նկարահանել ենք 20 հեքիաթ, ամեն մեկը 8 րոպե տեւողությամբ եւ սեպտեմբերի 1-ից դրանք կլինեն եթերում: Վերցրել ենք Վարդան Այգեկցու, Մխիթար Գոշի, Աթաբեկ Խնկոյանի, Հովհաննես Թումանյանի գործերը, որոնք փոքրիկ ներկայացումների տարբերակով կլինեն, ու այդ ամենը կներկայացնի ՀՀ ժողովրդական արտիստ Անահիտ Քոչարյանը, կարելի է ասել՝ մեր Նոնա մորաքույրը»,-զրուցակիցս ծիծաղում է:
Գյումրու դրամատիկական թատրոնը որպես պետական կառույց ամեն տարի ստանում է պետական դոտացիա, որը կազմում է բյուջեի 90 տոկոսը, մնացած 10 տոկոսը լրացվում է ներկայացումներից ստացվող հասույթից: Բնականաբար, անցած 6 ամիսների պարապուրդը պետք է խնդիրներ ստեղծեր ֆինանսական առումով: Թատրոնը դիմել է նախարարությանը եւ ստացել անհրաժեշտ ֆինանսավորումը: Տնօրենը նշում է, որ հատկապես վերջին մի քանի տարին իրենք շատ ինքնաբավ են եղել ֆինանսական առումով, օրինակ՝ 2019թ.-ին արտաբյուջեի հաշվին կարողացել են շինարարական մեծ աշխատանքներ անել եւ հիմա, ոչ իրենց մեղքով, որոշակիորեն զրկված են այդ ինքնուրույնությունից:
«Այս ընթացքում մենք տարբեր առաջարկներ ենք արելԿԳՄՍ նախարարությանը պարետատան կողմից հերթական մեղմացումների պայմաններում դահլիճային ներկայացումները վերսկսելու առումով: Մեր դահլիճը 610 տեղ է, պատրաստ ենք ամեն ներկայացման համար վաճառել 100-ից 200 տոմս, ոչ ավելի: Գյումրու դրամատիկականը բոլոր հնարավորություններն ունի, որ մարդիկ գան, սոցիալական հեռավորություն պահպանելով ներկայացում դիտեն,-նկատում է Լյուդվիգ Հարությունյանը,-մեր առաջարկները քննարկման փուլում են, հույս ունենք, որ եթե ոչ սեպտեմբերին, ապա գոնե հոկտեմբերին թատերաշրջանը կբացենք հենց թատրոնի շենքում: Այս տարին մեզ համար հոբելյանական է նաեւ Վարդան Աճեմյանի 115-րդ տարեդարձի հետ կապված»:
155-րդ թատերաշրջանը կուղեկցվի անակնկալներով. գյումրեցիները հնարավորություն կունենան դիտելու սիրված դերասան Վարդան Պետրոսյանի եւ աճեմյանցիների համատեղ նախագիծը՝ «Վերելք» ներկայացումը: Աշխատանքներն այս պահին օնլայն են ընթանում, սակայն հույս ունեն, որ մեկ-երկու ամսից փորձերը կկարողանան տեղափոխել բեմ:

Gyumri Dramatic Theater Prepares for New Season; Details Pending Due to Coronavirus Restrictions
The Gyumri Dramatic Theater is forging ahead to stage its new performance season which is dedicated to the 115th birthday of famed director and actor Vardan Ajemian, a Van native, who founded the theater in 1928.
Theater aficionados in Gyumri, Armenia’s second largest city, are anxiously awaiting the start of the new season which marks the theater’s 155th.
Given the ongoing coronavirus state of emergency, however, when the season will kick-off, the format, and the number of attendees remains up in the air.
The last performance in the theater was on March 12, 2020. The new season was scheduled to start two days later. But on March 16, due to the epidemic, a state of emergency was declared in Armenia, and for the sixth month in a row, Gyumri residents haven’t been able to see a live performance.
Gyumri theater goers haven’t turned in their tickets for the 18 performances scheduled for April and May and are waiting for the restrictions to be lifted.
"I have to thank our audience. We really have a special audience," says Ludwig Harutyunyan, the theater's director. “None of our ticket subscribers have returned their tickets. People are patiently waiting for the end of the epidemic, hoping to return to the theater again, and this places a responsibility on us.”
The coronavirus outbreak, among other sectors, also dictated its terms to the theatrical world. First, there was the two-month stay at home regulation, followed by an easing of the law allowing small group activity. It was then proposed to stage performances on-line. Now, performances can be staged out in the open, but actors and theater goers are impatiently waiting for the day when performances can return to the theater proper.
"We followed all the instructions of State of Emergency Command and tried to keep in touch with the audience in all possible ways. People had the opportunity to watch our archive performances online. We have an open-air performance on September 1, scheduled to take place at the Youth House. In the meantime, we are rehearsing two new plays. When it is announced that we can start hall performances, we will stage two premieres," says Harutyunyan.
The past six months have been challenging for the theater. The 120-member staff has not been reduced, but due to the risk of viral infection, contact with staffers in the vulnerable senior age-group have been limited.
The new performances mainly involve young actors.
Rehearsals for Spanish playwright Antonio Buero Vallejo’s En la ardiente oscuridad (1951; In the Burning Darkness) are currently underway at the Gyumri Drama Theater.
The play, about the problems of the blind, is directed by Rafael Asatryan. The director of the other play is Ludwig Harutyunyan.
"We also try to keep in touch with young audiences. On September 1, we will stage an outdoor performance of Korzhik, Compote and Caramelka. As part of the grant provided by the Theater Support Fund, we have shot 20 fables, each lasting eight minutes, and they will be aired starting on September 1. We have taken the works of Vardan Aygektsi, Mkhitar Gosh, Atabek Khnkoyan and Hovhannes Tumanyan and converted them into short performances. All this will be presented by People's Artist of Armenia Anahit Kocharyan,” says Harutyunyan.
As a state institution, the Gyumri Drama Theater receives an annual government subsidy which cover’s 90% of its operating budget. The remaining 10% is supplemented by proceeds from the performances.
Given the halt in performances over the past six months, the theater applied to the Ministry of Education, Science and Culture and received the needed supplemental funding.
Harutyunyan notes that the theater has been quite self-sufficient financially of late. For example, in 2019, theater management used budgetary reserves to do some needed repairs on the building.
The theater can seat 610. Harutyunyan says they can sell 100-200 tickets for every performance and have suggested such a limited audience to the ministry to allow for in-theater shows.
Harutyunyan promises that the 155th season of the theater will be full of surprises for the audience.
Gyumri residents will have the opportunity to see a performance of Ascension, a joint project of the beloved actor Vardan Petrosyan and the Ajemians.