Արայիկ Հարությունյանը Քարվաճառում ծանոթացել է իրականացվող ծրագրերի ընթացքին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 28-ին այցելել է Քարվաճառ քաղաք և ծանոթացել շրջկենտրոնում իրականացվող ծրագրերին:.jpg)
Նախագահի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որԱրայիկ Հարությունյանը նախ հետևել է Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղուց դեպի շրջկենտրոն տանող 17,5 կմ երկարությամբ ճանապարհի կապիտալ վերանորոգման աշխատանքներին, հետաքրքրվել ասֆալտապատումը սկսելու ժամկետներով: Կապալառու կազմակերպության՝ «Դորոժնիկ» ՍՊԸ պատասխանատուները վստահեցրել են նախագահին, որ աշխատանքները կմեկնարկեն սեպտեմբերի առաջին կեսին: Ծրագրով նախատեսված է ամրացնել ճանապարհահատվածը սպասարկող կամուրջները, ամբողջությամբ ասֆալտապատել նաև Քարվաճառի կենտրոնական ճանապարհը:
Այնուհետև նախագահը շրջայց է կատարել շրջկենտրոնում, ծանոթացել ավստրալահայ համայնքի կողմից տրամադրված միջոցներով՝ 15 առանձնատների, պետական ֆինանսավորմամբ՝ 48 բնակարանանոց նոր երկու թաղամասերի, բարեգործական և պետական համաֆինանսավորմամբ՝ շրջկենտրոնի հիվանդանոցի նոր մասնաշենքի կառուցման, ինչպես նաև սալապատման և հին ավերակների ապամոնտաժման աշխատանքներին: Հանրապետության նախագահը կարևորել է իրականացվող ծրագրերը և ընգծել, որ Քարվաճառի զարգացման համար դրանք էական նշանակություն ունեն:
Այցի ընթացքում նախագահ Հարությունյանը շրջանի համայքների ղեկավարների մասնակցությամբ աշխատանքային խորհրդակցություն է հրավիրել: Քննարկվել են համայնքների խմելու ջրին, գիշերային լուսավորությանը, կարիքավոր ընտանիքների առանձնատների վերանորոգման նպատակով պետական միջոցներից շինանյութի հատկացմանը վերաբերող և մի շարք այլ օրախնդիր հարցեր:

Араик Арутюнян ознакомился с ходом работ, проводимых в Карвачаре
28 августа президент Республики Арцах Араик Арутюнян посетил город Карвачар и ознакомился с программами, проводимыми в райцентре..jpg)
Глава государства понаблюдал за работами по капитальному ремонту 17,5 км дороги, ведущей от автомагистрали Варденис-Мартакерт до райцентра, поинтересовался сроками начала ее асфальтирования. Сотрудники подрядной организации ООО «Дорожник» заверили президента, что работы начнутся в первой половине сентября. По программе предусматривается укрепить мосты этого участка дороги, полностью заасфальтировать центральную улицу Карвачара.
Затем президент побывал в разных кварталах райцентра, ознакомился со строительством 15 домов на средства армянской общины Австралии, новых двух кварталов из 48 квартир - на средства государственного бюджета, нового здания больницы райцентра - на государственные и благотворительные средства, равно как и работами по мощению улиц и демонтажу старых разрушенных зданий. Президент республики отметил важность проводимых работ и подчеркнул, что они имеют существенное значение для развития Карвачара.
В ходе поездки президент Арутюнян провел рабочее совещание с участием руководителей общин района. Были обсуждены вопросы, касающиеся проблем питьевой воды, ночного освещения улиц, предоставления стройматериалов с целью ремонта домов нуждающихся семей, а также ряд других актуальных вопросов.