Գրանցվել են թունավորման դեպքեր. մահացել է 10 մարդ (լրացված)
Առողջապահության նախարարության հաղոդմամբ՝ «ալկոհոլային ինտոքսիկացիա» ախտորոշմամբ 11 մահվան դեպք է գրանցվել։
«Օգոստոսի 31-ից մինչև սեպտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում ահազանգ է ստացվել, որ նախնական տվյալներով թունավորման կասկածով` «ալկոհոլային ինտոքսիկացիա» ախտորոշմամբ, Արմավիրի բժշկական կենտրոն է ընդունվել 10 անձ:
3-ը մահացել են հենց Արմավիրի հիվանդանոցում: 4-ին տեղափոխել են «Արմենիա» հանրապետական բժշկական կենտրոն, որտեղ վերջիններս մահացել են, 1 պացիենտի` «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունք: Վերջինիս առողջական վիճակը բժիշկները գնահատում են ծայրահեղ ծանր:
Արմավիրի բժշկական կենտրոնից «Արմենիա» ՀԲԿ տեղափոխված 2 տուժածի առողջական վիճակը բժիշկները գնահատում են ծանր: Նրանք գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, կատարվում են անհրաժեշտ բուժական միջոցառումները:
Արմավիրի մարզի 1 բնակիչ նույն ախտանշաններով դիմել է «Արմենիա» բժշկական կենտրոն, սակայն գրավոր հրաժարվել է բուժօգնությունից և դուրս գրվել:
Բացի այդ, 4 քաղաքացի Երևանից են դիմել «Արմենիա» ՀԲԿ, կրկին նույն ախտանշաններով, որոնք ևս մահացել են:
Փաստացի, այս պահի դրությամբ ունենք 11 մահվան դեպք` նախնական տվյալներով «ալկոհոլային ինտոքսիկացիայից»:
Թունավորման կասկածով 1 պացիենտ էլ գտնվում է Հերացի թիվ 1 կլինիկական հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժանմունքում:
Նշենք, որ տվյալները նախնական են, կատարվում են համաճարակաբանական հետազոտություններ: Արդյունքների և տուժածների առողջական վիճակի մասին կտրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն»,- նշված է առողջապահության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տարածած հաղորդագրությունում։
Լրացում 14:20
Առողջապահության նախարարության մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Համաճարակաբանական նախնական հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ նախապես հայտարարված 11 մահվան դեպքից մեկը ժխտվել է, քանի որ վերջինիս մահը վրա է հասել այլ պատճառից»:

Выявлены случаи отравления: умерли 10 человек
«В промежуток времени с 31 августа на 1 сентября получено сообщение, что по предварительным данным с подозрением отравления, с диагнозом «алкогольная интоксикация» в Медицинский центр Армавира поступили 10 человек.
Трое умерли в Медицинском центре Армавира. Четверых перевели в Республиканский медицинский центр «Армения», где они скончались. Одного пациента перевели в реанимацию Медицинского центра «Эребуни», состояние последнего оценивается как крайне тяжелое.
Состояние 2 больных, переведенных из Медцентра Армавира в Республиканский медцентр «Армения», врачи оценивают как тяжелое. Пациенты находятся в реанимации, предпринимаются все соответствующие меры.
Один житель Армавира обратился в Республиканский медцентр «Армения» с одинаковыми симптомами, но письменно отказался от медицинской помощи и был выписан.
Кроме того, 4 гражданина из Еревана обратились в Республиканский медцентр «Армения» с теми же симптомами, они тоже скончались.
На данный момент, 10 случаев смерти по предварительным данным от «алкогольной интоксикации».
Отметим, что данные предварительные, осуществляются эпидемиологические исследования. О результатах исследования и о состоянии потерпевших будет представлена дополнительная информация»,- говорится в сообщении отдела связи и информатизации министерства Здравоохранения.