Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ
«Սիրելի աշակերտներ, ուսանողներ, հարգելի մանկավարժներ եւ ծնողներ, շնորհավորում եմ Գիտելիքի եւ դպրության օրվա առթիվ։ Հանրապետությունում կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով առաջացած վիճակն այսօր հնարավորություն չի ընձեռում այս հիշարժան օրն այցելել դպրոց։ Ցավալիորեն, առաջին դասարանցիները եւս ստիպված են սեպտեմբերի 1-ն անցկացնել առանց ուսումնական հաստատություն մուտք գործելու։
Այնուհանդերձ, վերլուծելով համավարակի զարգացման ընթացքը, որոշում ենք կայացրել ընդամենը մի քանի օր անց բացել դպրոցները եւ հակահամաճարակային կանոնների պահպանմամբ ապահովել ուսումնառության գործընթացը։
Միաժամանակ, ուրախ եմ, որ սեպտեմբերի 1-ից մասամբ իրենց գործունեությունն են սկսում բուհերը եւ առաջին կուրսեցիները մուտք են գործում կյանքի նոր փուլ՝ լրացնելու ու հարստացնելու կոնկրետ մասնագիտական գիտելիքները։
Միաժամանակ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր մանկավարժներին՝ նախորդ ուսումնական տարում հեռավար կրթության գործիքներին տիրապետելու եւ բարձր մակարդակով իրականացնելու համար։
Սիրելի աշակերտներ եւ ուսանողներ, ինչպես վերը նշեցի, համավարակով պայմանավորված, այս ուսումնական տարում պետք է խստորեն պահպանել հակահամաճարակային կանոնները, կանխելով դպրոցների՝ վարակի տարածման օջախ դառնալու հնարավորությունը, ինչը թույլ կտա բնականոն ճանապարհով իրականացնել ուսումնական գործընթացը։
Վստահ եմ, որ հետեւողական քայլերի արդյունքում միասին կհաղթահարենք նաեւ այս դժվարությունը։ Գիտելիքի եւ դպրության օրը սկսում է մեզնից յուրաքանչյուրի ճանապարհը դեպի մեծ ապագա, դեպի աշխարհն ավելի լավը դարձնելու առաքելության իրականացում: Եվ ես այս կապակցությամբ ուզում եմ հանրապետության բոլոր աշակերտներին, ուսանողներին, մանկավարժներին եւս մեկ անգամ շնորհավորել այս տոնական օրվա կապակցությամբ։
Հայաստանի կառավարությունը բազմիցս խոսել է գիտելիքահենք տնտեսություն ունենալու և կրթության որակը մի նոր մակարդակի հասցնելու հրամայականի մասին։ Մեր առաջնահերթությունների մեջ կրթական համակարգի զարգացումն իր անփոփոխ տեղն ունի, ու հավատացած ենք, որ երկրում տնտեսական եւ քաղաքական վերելք ապահովելը հնարավոր չէ առանց կրթական խորը բարեփոխումների, իսկ այդ բարեփոխումներն էլ հնարավոր չեն առանց հանրային մասնակցության։
Միայն այդ ճանապարհով մենք կարող ենք կտրուկ զարկ տալ տնտեսությանը, աշխատաշուկայի համար համահունչ եւ մրցունակ կադրեր պատրաստել ու բարելավել կյանքի որակը։ Մեզ համար էական մարտահրավեր է կրթական հաստատություններն աշխատաշուկային կապելու խնդիրը, եւ այս ուղղությամբ բազմաթիվ անելիքներ ունենք։ Մեր հանրության համար ուսուցիչը, գիտնականը, պետք է հանդիսանան ոգեշնչման աղբյուր, իրենց թաղամասում, գյուղում, քաղաքում լինեն նորարարություններ բերող առաջամարտիկներ։
Համոզված եմ, որ մենք կարող ենք հասնել մեր երազանքների կրթությունն ունենալուն. մի բան, որն իր հերթին հնարավորություն կտա հասնել Հայաստանի Հանրապետության հռչակած ռազմավարական նպատակներին։ Հարգելի աշակերտներ եւ ուսանողներ, ցանկացած կրթական հաստատության դռներից ներս մենք պիտի սովորենք նոր գիտելիքների արդյունքում փոխել աշխարհը, փոխել մեր երկիրը, փոխել մեր գյուղը, փոխել մեր կենցաղը՝ դեպի ավելի լավն ու առավել նորարարականը։
Սա է բոլորիս առաքելությունը, որի իրականացման ճանապարհին միասնական կերպով պետք է հաղթահարենք բոլոր մարտարհրավերներն ու շարժվենք առաջ։ Սիրելիներս, վստահ քայլեք կյանքի նոր ճանապարհով՝ ի նպաստ ձեզ, ձեր ծնողների, մեր ժողովրդի եւ պետության առաջընթացի»,- նշված է վարչապետի ուղերձում։

Поздравительное послание премьер-министра Никола Пашиняна по случаю Дня знаний, письменности и словесности
Дорогие школьники и студенты,
Уважаемые педагоги и родители,
Поздравляю с Днем знаний, письменности и словесности!
Возникшая в республике из-за эпидемии COVID-19 ситуация сегодня не дает возможности посетить школу в этот памятный день. К сожалению, первоклассники также не могут провести 1 сентября, вступая в здания учебного заведения.
Тем не менее, проанализировав процесс развития эпидемии, мы приняли решение всего через несколько дней открыть школы и обеспечить процесс обучения с соблюдением противоэпидемических правил.
В то же время я рад тому, что с 1 сентября вузы частично начнут свою деятельность, и первокурсники вступят в новый этап жизни, чтобы приобрести конкретные профессиональные знания.
Хочу поблагодарить всех педагогов за то, что в прошлом учебном году они овладели инструментами дистанционного образования и осуществили его на высоком уровне.
Как я уже отметил выше, в связи с эпидемией, в этом учебном году нужно будет строго соблюдать противоэпидемические правила, чтобы школы не стали очагом распространения инфекции, что позволит естественным путем осуществлять учебный процесс. Уверен, что в результате последовательных шагов мы вместе преодолеем и эту сложность.
В День знаний, письменности и словесности начинается путь в большое будущее, реализация миссии всех нас, цель которой - сделать мир лучше. И в этой связи я хочу еще раз поздравить всех школьников, студентов, педагогов республики с этим праздничным днем.
Правительство Армении неоднократно говорило о необходимости иметь наукоемкую экономику и поднять качество образования на новый уровень. Среди наших приоритетов развитие образовательной системы занимает свое неизменное место, и мы уверены, что обеспечение экономического и политического подъема в стране невозможно без глубоких образовательных реформ, а эти реформы невозможны без общественного участия. Только таким образом мы сможем поднять экономику, подготовить соответствующие и конкурентоспособные кадры для рынка труда и улучшить качество жизни.
Для нас существенным вызовом является создание связи между образовательными учреждениями и рынком труда, и нам многое предстоит сделать в этом направлении. Учителя, ученые должны стать источниками вдохновения в своих районах, селах, городах, должны быть пионерами внедрения инноваций. Уверен, мы сможем достичь того, чтобы иметь образование нашей мечты, что, в свою очередь, даст возможность достичь стратегических целей, провозглашенных Республикой Армения.
Уважаемые школьники и студенты,
В любом образовательном учреждении мы должны научиться благодаря своим новым знаниям менять мир, менять нашу страну, менять наши села, менять наш быт к лучшему и более инновационному. Это миссия всех нас, на пути реализации которой мы должны преодолеть все вызовы и двигаться вперед. Дорогие мои, уверенно шагайте по новому пути жизни во благо вам, вашим родителям, прогресса нашего народа и государства