Յունիբանկը թողարկել է դոլարային պարտատոմսեր՝ 5.25% տարեկան եկամտաբերությամբ
Յունիբանկը հայտարարում է 5 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով արժեկտրոնային պարտատոմսերի հերթական թողարկման մասին: Պարտատոմսերի թողարկումը մեկնարկում է 2020թ.-ի սեպտեմբերի 1-ին: Պարտատոմսի անվանական արժեքը կազմում է 100 ԱՄՆ դոլար, ձեռքբերման նվազագույն փաթեթը՝ 1000 ԱՄՆ դոլար, ինչը արժեթղթերը հասանելի է դարձնում ներդրողների, այդ թվում` ֆիզիկական անձանց լայն շրջանակի համար: Պարտատոմսերի տեղաբաշխումը նախատեսված է մինչև 2020 թ. հոկտեմբերի 7-ը:
Թողարկման առաջնային ցուցակումը կանցկացվի AMX Հայաստանի ֆոնդային բորսայում, իսկ երկրորդայինը` Մոսկվայի բորսայում: Մինչ երկրորդային ցուցակումը Ռուսաստանում պարտատոմսերը կարող են գնել որակավորված ներդրողները, իսկ ցուցակման ավարտից հետո՝ նաև այլ ցանկացողները:
Ռուսաստանում որպես տեղաբաշխման գործակալ հանդես կգա GX2 Invest ընկերությունը, որին կարելի է դիմել պարտատոմսերի ձեռքբերման հետ կապված ցանկացած հարցով: Հայաստանում մարկետմեյքերը (շուկա ստեղծող) «Արմենբրոկ» ԲԲԸ-ն է:
Յունիբանկի դոլարային պարտատոմսերը ներառված են Մոսկվայի բորսայի ցուցակման երրորդ հարթակում (ISIN AMUNIBB2AER2): Այդպիսով ռուսաստանյան ներդրողները հնարավորություն ունեն պարտատոմսեր գնել պարզեցված ընթացակարգով՝ առանց Հայաստանում հաշիվ բացելու:
Նոր թողարկման պարտատոմսերի մարումը տեղի կունենա 36 ամիս հետո: Ներդրողները յուրաքանչյուր եռամսյակ կստանան արժեկտրոնային եկամուտ` 5,25% տարեկան, ինչը գերազանցում է բանկային ավանդների միջին շուկայական տոկոսադրույքները: Համեմատության համար. Հայաստանում դոլարային ավանդների միջին տոկոսադրույքը չի գերազանցում տարեկան 4-4,5%-ը: Ռուսաստանաբնակ ներդրողների համար ֆինանսական գործիքն էլ ավելի գրավիչ առաջարկ է, քանի որ Ռուսաստանում դոլարային ավանդների միջին տոկոսադրույքները տարեկան 1,5% են, իսկ դոլարային պարտատոմսերինը`1,5-2,5%: Այսպիսով, Յունիբանկի պարտատոմսերի երաշխավորված եկամտաբերությունն ավելի քան 2 անգամ բարձր է:
Ռուսաստանում ռեզիդենտների՝ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց համար Յունիբանկի պարտատոմսերից ստացված եկամուտը հարկվում է միայն Ռուսաստանում: Հայաստանում Ֆոնդային բորսայում ցուցակված՝ երկու կամ ավելի տարի մարման ժամկետով պարտատոմսերից ստացված եկամուտը հարկման ենթակա չէ: «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն, բանկի կողմից թողարկված անվանական պարտատոմսերով ներգրավված դրամական միջոցները համարվում են երաշխավորված բանկային ավանդ և երաշխավորված են «Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի» կողմից:
Յունիբանկի պարտատոմսերը կարելի է ձեռքբերել բանկի գլխամասային գրասենյակում կամ 53 մասնաճյուղերից ցանկացածում:
«Հայաստանում և այժմ նաև Ռուսաստանում շատ ներդրողներ համոզվել են, որ Յունիբանկի պարտատոմսերը կապիտալը զգալիորեն ավելացնելու արդյունավետ միջոց են: Բնակչության ֆինանսական գրագիտությունը բարձրանում է և մարդիկ սկսում են գիտակցել, որ փողը պետք է աշխատի և եկամուտ բերի: Մենք բարձր ենք գնահատում մեր ներդրողների վստահությունը և առաջարկում ենք հուսալի, կայուն և իրացվելի ներդրումային գործիք»,- նշում է Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը:
Յունիբանկը մուտք է գործել պարտատոմսերի շուկա 2016թ.-ից: Ընդհանուր առմամբ բանկը ներդրողներին վճարել է ավելի քան 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար և 350 միլիոն ՀՀ դրամ: Շրջանառության մեջ եղած ընդհանուր գումարը կազմում է ավելի քան 17 միլիոն ԱՄՆ դոլար և 1 միլիարդ ՀՀ դրամ:
Յունիբանկը Հայաստանի մանրածախ բանկային ծառայությունների շուկայում առաջատարներից մեկն է: Բանկին բաժին է ընկնում POS վարկավորման շուկայի մոտ 20%-ը: Զարգացման հիմնական ուղղություններն են մանրածախ վարկավորումը, փոքր և միջին բիզնեսին ֆինանսական աջակցությունը, ինչպես նաև՝ Private Banking ուղղությունը:
2015թ.-ին Յունիբանկը իրականացրեց IPO Հայաստանի ֆոնդային բորսայում: 2020թ.-ի օգոստոսին բանկն առաջին անգամ Հայաստանում ցուցակեց դոլարային պարտատոմսերը Մոսկվայի բորսայում:
11-րդ թողարկման պարտատոմսերի պայմաններին և Ազդագրին կարելի է ծանոթանալ Յունիբանկի կայքում` www.unibank.am, ինչպես նաև Ինտերֆաքսի Տեղեկատվության բացահայտման կենտրոնում։

The following is a paid, unedited, advertisement
Unibank announced the new issue of registered coupon bonds in the amount of $5,000,000. The tranche will be launched on September 1, 2020. The par value of the bond is $100; the minimum lot being $1000, which makes the securities available to a wide range of investors, including individual entities. The placement of the newly issued bonds is scheduled until October 7, 2020.
The primary listing of the bonds will be held on the AMX Armenian Stock Exchange, while the secondary listing on the Moscow Exchange. Prior to the secondary listing, only qualified investors will be able to purchase bonds in Russia and after the completion of the listing- everyone interested. In Russia, the placement agent is GX2 Invest company, who can be contacted on all issues related to the purchase of bonds. In Armenia, the market maker is “Armenbrok” OJSC.
Unibank's USD bonds are included in the third level of Moscow Exchange’s stock exchange list (ISIN - AMUNIBB2AER2). This allows Russian investors to purchase bonds according to a facilitated scheme - without opening accounts in Armenia. To become an owner of Unibank bonds, all it takes is to open an account with the National Settlement Depository or with a custodian working in Russia.
The maturity of the bonds is 36 months. Every quarter, the owners will receive a coupon rate of 5.25% per annum, which exceeds the rates of traditional bank deposits. Let's compare: the average rate for USD deposits in Armenia does not exceed 4-4.5% per annum. For Russians, the attractiveness of this financial instrument is even higher, since the rates on USD deposits in Russia are 1.5% per annum, and the rates on dollar bonds are 1.5-2.5%. Hence, the guaranteed yield of Unibank bonds is more than twice higher.
In accordance with the Tax Code of the Russian Federation, income on Unibank bonds received by residents of the country, both individuals and legal entities, are taxed only in Russia. In Armenia, income from bonds listed on the stock exchange with a maturity of two or more years is not subject to taxation.
Bonds are a conservative financial instrument, ideal for the low-risk supporters and those who are interested in a predictable income.
Key benefits of bonds:
- guaranteed and high yield specified in the terms of issue;
- high liquidity: they can be quickly sold at the market price or close to it;
- suitable for conservative investors, low risks.
The reliability of Unibank bonds is strengthened by insurance guarantees. The bank's obligations are insured by the Deposit Guarantee Fund of Armenia - for individuals, the guaranteed amount of compensation is $ 10,000.
“Many investors in Armenia, and now in Russia as well, have been convinced that Unibank’s bonds are an excellent way to significantly increase capital. The financial literacy of the population is increasing: people are beginning to realize that money should generate income. We highly appreciate the trust of our investors and offer a reliable, stable and highly liquid investment instrument,” comments Mesrop Hakobyan, CEO of Unibank.
Unibank has been on the bond market since 2016. In total, the bank paid out over 5 million USD and 350 million AMD to the investors. The total amount in circulation is over 17 million USD and 1 billion AMD.
Unibank is one of the leaders in the retail banking services market in Armenia. The bank accounts for about 20% of the POS loan market. The main areas of development are retail lending, financial support for small and medium-sized businesses, as well as Private Banking. The level of VIP services in this area was highly appreciated by the jury of the prestigious SPEAR'S Russia Wealth Management Awards 2018 - Unibank Privé won the nomination "Best Private Banking Client Service in the CIS".
In 2015, Unibank was the first among the country's banks to hold an IPO and place securities on the Armenian Stock Exchange. And in August 2020, a secondary listing of Unibank bonds was carried out on the Moscow Exchange, which made this investment instrument more accessible to Russian citizens.
Details on the terms of the eleventh bond issue and the issue prospectus are published on the official website of Unibank: www.unibank.am, and in the Interfax Disclosure Center: