Մասիս Մայիլյան. «Ռազմական գործողությունների վերսկսումն աղետալի կլինի ոչ միայն տարածաշրջանի, այլև ողջ միջազգային հանրության համար»
Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանի հարցազրույցը Բարսելոնայում գործող «Nationalia» գործակալությանը
Հուլիսին Բաքվում տեղի ունեցած ցույցերը փողոց դուրս բերեցին հազարավոր մարդկանց, ովքեր Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջում էին լայնամասշտաբ պատերազմ սկսել՝ Ղարաբաղը հետ գրավելու համար: Ի՞նչ է կարծում ձեր նախարարությունը՝ արդյո՞ք ինչ-որ պահի ադրբեջանական ուժերի հարձակումը հավանական է: Եթե այո, ապա ինչպե՞ս է Ղարաբաղը պատրաստ պաշտպանվել՝ հաշվի առնելով, որ տարիներ շարունակ Ադրբեջանն ավելացրել էր իր ռազմական կարողությունները:
Եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, թե ինչ տեմպերով և ծավալներով է Ադրբեջանը մեծացնում իր զինանոցը, պարզ է դառնում, որ Ադրբեջանը զենք է գնում ոչ թե պահեստում պահելու, այլ մի օր օգտագործելու մտադրությամբ: Եվ Ադրբեջանը յուրաքանչյուր հնարավորություն կօգտագործի՝ փորձարկելու և ստուգելու՝ արդյո՞ք ճիշտ ժամանակն է նոր ագրեսիա սկսելու համար: Մենք տեսել ենք, թե ինչպես է Ադրբեջանը դա անում 2016թ. ապրիլին, և բոլորովին վերջերս՝ հուլիսի 12-ին, հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ Հայաստանի Տավուշի մարզում: Երկու դեպքերում էլ Արցախի և Հայաստանի պաշտպանական ուժերը համարժեք պատասխան են տվել։ Հիմքեր չկան հավատալու, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ չի կատարի նման փորձ, երբ զգա, որ բավականին հզորացել է՝ դիմելու նոր ռազմական արկածախնդրության: Իհարկե, մենք դա գիտակցում ենք, և Արցախի Պաշտպանության բանակը պատրաստ է ետ մղել ցանկացած ագրեսիա, ինչպես որ դա արել է նախկինում։
Ինչպե՞ս է ձեր նախարարությունը և Արցախի կառավարությունը, ընդհանրապես, աշխատում միջազգային դիվանագիտական ասպարեզում՝ ձեր հանրապետության դիրքերն ամրապնդելու համար՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ այն շարունակում է մնալ չճանաչված:
Մեր նախարարությունը, և, ընդհանուր առմամբ, Արցախի իշխանություններն անում են առավելագույնը՝ աշխարհին ներկայացնելու իրադրության իրական պատկերը: Անկախության հռչակումից ի վեր մեր հանրապետության դիրքորոշումն անփոփոխ է: Մենք մշտապես կողմ ենք եղել հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։ Այս դիրքորոշումը հնչել է բազմաթիվ առիթներով՝ ինչպես հրապարակավ, այնպես էլ՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի և Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպումների ընթացքում. նաև Արտաքին գործերի նախարարության բազմաթիվ հայտարարություններ են տարածվել միջազգային կազմակերպություններում, ինչպիսիք են՝ ԵԱՀԿ-ն, ՄԱԿ-ը, ԵԽ-ն և այլն: Մենք չենք թաքցնում այն փաստը, որ խաղաղություն ենք ուզում, միևնույն ժամանակ, գիտակցում ենք, թե ինչ նկատի ուներ լատինացի փիլիսոփան` նշելով «Si vis pacem, para bellum - Ուզում ես խաղաղություն՝ պատրաստ եղիր պատերազմի»: Եվ մենք արդեն անցել ենք դրա միջով:
Երբեմն գեթ մի հայացք տարածաշրջանին բավական է՝ հասկանալու հակամարտության գոտում տեղի ունեցող զարգացումների հիմքում ընկած իրականությունը: Ինչպես նշեցիք առաջին հարցում, Բաքվում հազարավոր ցուցարարներ Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջում էին լայնամասշտաբ պատերազմ սկսել: Արդարության համար, սակայն, հարկ է նշել, որ երկրի խորհրդարանի շենք ներխուժած ցուցարարներն ունեցել են նաև հակակառավարական օրակարգ: Դա պարզապես ցույց է տալիս, թե ինչ դեր է խաղում հակամարտությունը Ադրբեջանի ներքին կյանքում, և որքանով են ադրբեջանական հասարակությունն ու կառավարությունը պատրաստ խաղաղության կամ հակամարտության խաղաղ կարգավորման:
Հնարավոր չէ խաղաղության հասնել միակողմանիորեն. դրան պետք է ձգտեն հակամարտության բոլոր կողմերը: Եվ անկախ նրանից, թե որքան բարձրաձայն ենք հայտարարում մեր հարևանների հետ խաղաղության հասնելու պատրաստակամության մասին, նրանք պետք է լինեն և՛ ընկալունակ, և՛ տրամադրված խաղաղության: Ցավոք, տարիներ շարունակ Ադրբեջանում հակահայկական տրամադրությունները պետական քաղաքականության մաս են դարձել, և Ադրբեջանն իր բնակչությանը խաղաղության փոխարեն նախապատրաստել է պատերազմի: Սա այն իրականությունն է, որի հետ մենք բախվում ենք այսօր: Եվ սա է այն իրականությունը, որով միջազգային հանրությունը պետք է զբաղվի: Անկախ այն փաստից՝ երկիրը ճանաչված է, թե ոչ, մենք, առաջին հերթին, պետք է մտածենք ժողովրդի մասին: Եվ մենք մեր բաժինն անում ենք, ոչ միայն մեր ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու, այլև տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը նպաստելու գործում կառուցողական դեր խաղալու համար:
2018թ. Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալը, մի շարք վերլուծաբանների կարծիքով, նոր հեռանկարներ էր բացել Ադրբեջանի հետ երկկողմ համաձայնությունների գալու հարցում, որն ի վերջո որոշակի առաջխաղացման կհանգեցներ խաղաղության հասնելու համար բանակցություններում։ Դուք սերտ հարաբերություններ ունեք հայկական ղեկավարության հետ, ինչու՞ դա իրականություն չդարձավ։
Ես արդեն նշել եմ, որ հնարավոր չէ հասնել խաղաղության միակողմանիորեն։ Ադրբեջանը նույնպես պետք է աշխատի հանուն խաղաղության, ինչպես նաև վստահության միջավայրի ձևավորման, ինչը հնարավորություն կտա առաջ մղել խաղաղության գործընթացը։ Առանց ուժի կիրառման բացառման և խաղաղ բանակցությունների վերսկսման համար կառուցողական միջավայրի ձևավորման, իրավիճակը չի բարելավվի։ Եվ որ ամենակարևորն է, Ադրբեջանը պետք է մեկընդմիշտ հասկանա, որ առանց բանակցությունների եռակողմ ձևաչափի վերականգնման՝ Արցախի Հանրապետության ուղղակի մասնակցությամբ, միամտություն է որևէ շոշափելի առաջընթաց ակնկալել խաղաղ գործընթացում։
Թույլ տվեք հիշեցնել, որ մինչ օրս խաղաղ գործընթացում միակ նշանակալի ձեռքբերումը 1994թ. մայիսի 12-ի հրադադարի անժամկետ համաձայնագրի ստորագրումն է, երբ Արցախը մասնակցում էր բանակցություններին։ Քանի որ կրակի և ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է հակամարտության երկու հիմնական կողմերից մեկի՝ Արցախի կողմից, հետևաբար տրամաբանական է, որ խաղաղության պայմանագիրը նույնպես պետք է բանակցվի և ստորագրվի Արցախի կողմից։ Հրաժարվել այս փաստից, նշանակում է միտումնավոր կերպով մերժել խաղաղությունը։
Ադրբեջանը և միջազգային համապատասխան կազմակերպությունները պետք է աշխատեն Ադրբեջանում մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ կապված իրավիճակի բարելավման ուղղությամբ, նպաստեն երկրի ժողովրդավարական զարգացմանը և ադրբեջանական հասարակությանն իրազեկեն խաղաղության առավելությունների մասին, այլ ոչ պատերազմի։
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարն ասել է, որ Թուրքիան լիովին աջակցում է Ադրբեջանին այս համատեքստում և հայտարարել, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը մեկ միասնական ազգ են։ Սակայն, միևնույն ժամանակ, լայնամասշտաբ պատերազմին Թուրքիայի ուղղակի միջամտությունը ողջ տարածաշրջանն ապակայունացնելուց բացի կարող է ավելի վնասել Ռուսաստանի հետ Անկարայի հարաբերություններին։ Ինչպե՞ս եք գնահատում Թուրքիայի դիրքորոշումն այս կապակցությամբ։
Թուրքիան հակամարտության մեջ երբեք չեզոքություն չի պահպանել՝ չնայած իր անդամակցությանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, որն իր եռակողմ համանախագահությամբ միջնորդական առաքելություն է իրականացնում հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում։ Թուրքիան տարածաշրջանի միակ պետությունն է, որը եղբայրական Ադրբեջանին ոչ միայն հրապարակայնորեն իր աջակցությունն է հայտնել, այլև սատարում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի և Արցախի Հանրապետության շրջափակմանը։ Գաղտնիք չէ, որ Թուրքիան օգնում է Ադրբեջանին բանակաշինության հարցում՝ հաշվի առնելով, որ ադրբեջանցի բազմաթիվ սպաներ վերապատրաստվում են Թուրքիայում և թուրքական ռազմական խորհրդատուներ են ներգրավված՝ աջակցելու ադրբեջանական ռազմական ղեկավարությանը։
Մենք անընդունելի ենք համարում Թուրքիայի կառավարության հայտարարությունը՝ ի սատարումն Ադրբեջանի կողմից սադրանքների և հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումների։ Մենք մեկ անգամ ևս ընդգծում ենք, որ Թուրքիայի նմանատիպ դիրքորոշումն անիմաստ է դարձնում նրա անդամակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին։
Պարզ է, որ Հարավային Կովկասն աշխարհաքաղաքական շատ բարդ տարածաշրջան է՝ թե՛ տարածաշրջանային և թե տարածաշրջանից դուրս բազմաթիվ դերակատարներով, որոնք տարածաշրջանում ունեն շահերի տարբեր մակարդակներ։ Եվ պատահական չէ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներն են Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն, որոնք զբաղվում են հակամարտության կարգավորմամբ։
Ակնհայտ է, որ ռազմական գործողությունների վերսկսումն աղետալի կլինի ոչ միայն տարածաշրջանի, այլև ողջ միջազգային հանրության համար։ Արցախի Հանրապետությունը պատրաստ է ստանձնել պատասխանատվության իր բաժինը՝ տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության պահպանման հարցում. ժամանակն է, որ շահագրգիռ մյուս դերակատարներն էլ նույնն անեն։

Artsakh Foreign Minister: Peace in Karabakh Can't be Reached Unilaterally
Artsakh Foreign Minister Masis Mayilian gave the following interview to the Barcelona Nationalia News Agency. The ministry provided the translation.
Demonstrations in Baku brought thousands to the streets in July, asking the Azerbaijani government to start a full-scale war to retake Karabakh. Does your ministry believe an attack by Azerbaijani forces is likely at some point? If so, how is Karabakh ready to protect itself, given the fact that Azerbaijan has been for years strengthening its military capabilities?
If one considers the pace and scope with which Azerbaijan builds up its military arsenal, it becomes clear that it doesn’t buy arms to store in a warehouse, but rather with an intention to use them one day. And it will use every opportunity to test the grounds, to check if it is the right time to start a new aggression.
We have seen Azerbaijan doing so in April 2016, and quite recently, on July 12, on the Armenian-Azerbaijani border, in the Tavush region of Armenia. In both cases Аrtsakh and Armenian defence forces gave an appropriate response. There is no reason to believe that Azerbaijan will not give it another try when it feels itself strong enough to unleash another military adventure. And , of course, we know it and Artsakh Defence Army stands ready to rebuke any aggression as it has done before.
How is your ministry, and the larger Artsakh government, working in the international diplomatic arena in this context in order to strengthen the position of your republic, given the fact that it continues to be unrecognized
Our ministry, and Artsakh authorities, in general, do their utmost to present to the world the true picture of the events. The position of our Republic has been unchanged since the proclamation of its independence.We have always been in favour of the resolution of the conflict exclusively by peaceful means.This position has been voiced on numerous occasions both publicly and during the meetings with the OSCE Chairperson- in- Office and Minsk Group Co-chairs, and many statements of the foreign ministry circulated in the international organizations like OSCE, UN, CE etc. We make no secret of the fact , that we want peace, at the same time we realize what an ancient Latin philosopher had in mind noting “Si vis pacem, para bellum -If you want peace, be prepared for war”. And we have gone through it already.
Sometimes, a single glance at the region is enough to understand the underlying reality of the developments taking place in the conflict zone. As you have mentioned in your first question, thousands of demonstrators in Baku demanded from the Azerbaijani government to start a large-scale war. In fairness, however, it should be noted that the demonstrators that broke into the country’s parliament building also had an anti-government agenda. It just shows the role the conflict plays in the internal life of Azerbaijan and how prepared is the Azerbaijani society, and the government for peace or the peaceful settlement of the conflict.
Peace can not be reached unilaterally, all sides to the conflict should strive for it. And no matter, how loudly we announce of our readiness to reach peace with our neighbors, they should be both receptive and perceptive of peace. Unfortunately, for years the anti-Armenian sentiments in Azerbaijan have been cultivated into a state-run policy and instead of preparing its population for peace, Azerbaijan has been preparing it for war. This is the reality we face today. And this is the reality the international community should deal with. Independent of the fact whether the country is recognized or unrecognized , it is the people that we should think of. And we do our part not only to ensure the security and safety of our people, but to play a constructive role in contributing to peace and stability in the region.
Nikol Pashinyan’s ascent to power in Armenia in 2018 had opened the door, according to some analysts, to new prospects of reaching bilateral deals with Azerbaijan that could eventually lead to some advances in peace talks. You are in close contact with the Armenian leadership. Why this has not been the case?
As I have already mentioned peace can not be reached unilaterally. Azerbaijan should work towards peace as well, through contributing to the atmosphere of trust that will allow for the peace process to take off.
Without excluding the possibility of the use of force and creating an atmosphere conducive to the resumption of peace talks, the situation will not get any better. And, most importantly, Azerbaijan should understand once and for all that without the resumption of the trilateral format of negotiations with the direct participation of the Republic of Artsakh in them, it is naive to expect any tangible progress in the peace process. Let me remind here, that the only significant achievement in the peace process to date has been the signing of the term-less cease-fire agreement in May 12, 1994, when Artsakh participated in the talks. And it is logical that if the Agreement to cease the hostilities and fire was signed by Artsakh (Nagorno-Karabakh) as one of the two main parties to the conflict, hence the peace deal should also be negotiated and signed by Artsakh . To ignore this fact, would mean to deliberately negate peace.
Azerbaijan and the relevant international agencies should work towards improving Azerbaijan’s human rights record, fostering democratic developments in the country and educating its society about the benefits of peace and not war.
Turkish minister of Defence Hulusi Akar said Turkey would give all support to Azerbaijan in the current context and recalled that, according to him, Turkey and Azerbaijan are “one single nation.” But at the same time, a Turkish intervention in a full-scale war might have the potential to further damage Ankara’s relations with Russia, not to say the destabilization of the entire region. How do you assess Turkey’s stance in this regard?
Turkey has never been neutral in its stance over the conflict despite being a member of the OSCE Minsk Group that through its tripartite co-chairmanship mediates the peaceful settlement of the conflict. It is the only country in the region, that has not only publicly voiced its support for the brotherly Azerbaijan but also has backed the Azerbaijani blockade of Armenia and the Republic of Artsakh. It is not a secret that Turkey also helps Azerbaijan in army-building, considering that many Azerbaijani officers are trained in Turkey and Turkish military consultants advise the Azeri military leadership.
We consider the statement by the Turkish Government in support of the provocations and violations of the ceasefire regime by Azerbaijan unacceptable. We emphasize once again that such a position of Turkey makes its membership in the OSCE Minsk Group senseless.
It should be clear that South Caucasus is a region with a very complex geopolitics and multiple players; both regional and outside the region; with varying levels of interests. And it is not by chance that the Co-chair countries of the Minsk group dealing with the conflict are Russia, France and the US.
One thing is clear: if the hostilities resume in the region it will be catastrophic not only for the region, but for the whole international community. The Republic of Artsakh stands ready to take its share of responsibility for maintaining peace and security in the region, its time for other stakeholders do the same.