Քննչական կոմիտեն կարճել է Beauty of Armenia տուրիստական կազմակերպության տնօրեն Վահե Շահվերդյանի վերաբերյալ առաջին քրեական գործը
«Բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր տուժել են Beauty of Armenia տուրիստական կազմակերպության գործունեությունից, խնդրում ենք դիմել ՀՀ քննչական կոմիտե»։
Այս բովանդակությամբ հաղորդագրություն տարածելուց օրեր առաջ Քննչական կոմիտեն կարճել է նույն տուրիստական կազմակերպությանն առնչվող և ֆինանսական մեծ կորուստներ կրած այլ քաղաքացիների վերաբերյալ քննվող մեկ այլ գործ։
Կարճման մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Մհեր Հակոբյանն, ով քրեական գործով ներկայացնում է տուժող քաղաքացիներից Արթուր Մուրադյանի շահերը։
Փաստաբանը պատմեց, որ 2019 թվականի դեկտեմբերի 29-ին Մուրադյանը պետք է մեկներ Վրաստան՝ Նոր տարին այնտեղ անցկացնելու, սակայն դրանից մեկ օր առաջ էլեկտրոնային փոստով նամակ է ստացել, որ Վրաստանի Redisson blue հյուրանոցում իր ամրագրումը չեղարկվել է։ Դրանից հետո Beauty of Armenia տուրիստական ընկերության տնօրեն Վահե Շահվերդյանն անջատել է հեռախոսահամարը, նրա հետ կապ հաստատել չի ստացվել:
Արթուր Մուրադյանը միակը չէ, ով հայտնվել է այս իրավիճակում։ Շահվերդյանի անհետանալուց հետո տասից ավելի ֆիզիկական ու իրավաբանական անձ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել, գործերը միացվել և քննվել են Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի վարչության Արաբկիրի քննչական բաժնում։ Շուտով քննվող քրեական գործով Վահե Շահվերդյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ՝ առանձնապես խոշոր չափի խարդախություն կատարելու մեղադրանքով։ Խոսքը 20 հզր դոլարից ավելի գումարի մասին է։
Իրեն առաջադրված մեղադրանքի վերաբերյալ ցուցմունք տալիս Վահե Շահվերդյանը հայտնել է, որ Վրաստանում բազմաթիվ ամրագրումներ է կատարել Redisson Blue, Kalasi և այլ հյուրանոցներում, բայց չի կարողացել դրանք վաճառել, ուստի ընկերությունները չեղարկել են ամրագրումները:
Շահվերդյանը չի հերքել, որ քաղաքացիներից գումար է վերցրել։ Վարույթն իրականացնող մարմինը նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։ Գործի քննության ընթացքում նա տուժող քաղաքացիներից ոմանց վերադարձրել է նրանց գումարները, ոմանց՝ ոչ:
Շահվերդյանի վերաբերյալ քրեական գործը կարճվել է հանցակազմի բացակայության հիմքով, նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց ստորագրությունը վերացվել է։ Կարճման որոշումը փաստաբան Մհեր Հակոբյանը բողոքարկել է Դատախազություն։
Փաստաբանի խոսքով՝ գործով լրիվ, օբյեկտիվ, բազմակողմանի քննություն չի իրականացվել
Մեզ հետ զրույցում փաստաբանը մի շարք խնդիրներ բարձրաձայնեց, որոնք, ըստ նրա, վկայում են թերի նախաքննություն իրականացնելու մասին։
Հակոբյանը պնդում է, որ գործը միակողմանի է քննվել, վարույթն իրականացնող մարմինը քրեական գործի կարճման հիմքում դրել է միայն Վահե Շահվերդյանի հայտնած տվյալները, որոնց իսկությունը չի ստուգվել։
Քրեական գործի նյութերում, ըստ փաստաբանի, փաստաթուղթ չկա, որը կհավաստի, որ Վրաստանում որևէ հյուրանոցի և Վահե Շահվերդյանի միջև եղել է որևէ պայմանագիր։ Վրաստանի որևէ հյուրանոցի հետ կապ չի հաստատվել, և առհասարակ Հայաստանի և Վրաստանի միջև իրավական փոխօգնության շրջանակներում վարույթն իրականացնող Քննչական կոմիտեն չի փորձել հարցում կատարել՝ գործի հանգամանքերին վերաբերող տեղեկություն ստանալու համար։ Միայն մեկ հարցում է կատարվել Հայաստանում գործող Redisson Blue հյուրանոց, որին ի պատասխան հայտնել են, որ իրենք կապ չունեն Վրաստանում գործող Redisson blue-ի հետ։
Պաշտպանի խոսքով՝ Վահե Շահվերդյանը քաղաքացիների հետ գործարքներն արել է «Վահե Շահվերդյան» ԱՁ-ի միջոցով։ Քննվող քրեական գործով չի նշանակվել դատահաշվապահական փորձաքննություն՝ պարզելու համար՝ «Վահե Շահվերդյան» ԱՁ որքան գումար է մուտք եղել, որքան՝ ելք, ինչին է ուղղվել այդ գումարը։ Պաշտպանն ընդգծում է, որ խարդախություն հանցակազմի համար սա էական նշանակություն ունի։
«Եթե անձը բարեխիղճ է, ենթադրվում է, որ գումարը պետք է վերցնի և փոխանցի այն հյուրանոցին, որտեղ պետք է մեկներ Արթուր Մուրադյանը»,- ասաց Հակոբյանը՝ հավելելով, որ պատշաճ քննություն իրականացնելու դեպքում վարույթն իրականացնող մարմինը կարող էր վերցնել «Վահե Շահվերդյան» ԱՁ-ի բանկային շարժը, ստուգել դրամարկղային մուտքի օրդերը, հարկային ստուգում նշանակել։
Ըստ պաշպանի՝ Վահե Շահվերդյանը ցուցմունք տալիս հայտնել է, որ հյուրանոցներին վճարումները կանխիկ եղանակով է կատարել, այսինքն՝ գումարը մաս-մաս տարել է Վրաստան ու վճարել։ Հակոբյանն ասում է՝ այստեղ ևս խնդիր կա, եթե պարզվի, որ անձնական կարիքների համար տարված գումարը օգտագործվել է որպես ԱՁ վճարում կատարելու նպատակով։
«Ես չեմ պնդում, որ Վահե Շահվերդյանը խարդախ է, հանցագործ է, մեր պահանջն այն է, որ օբյեկտիվ քննություն իրականացվի։ Գուցե նա իսկապես անձ է, ում մոտ բիզնեսն ինչ- ինչ պատճառներով չի ստացվել, բայց պետք է բազմակողմանի, լրիվ, օբյեկտիվ քննություն իրականացվի՝ գործի հանգամանքները պարզվելու համար, այլ ոչ թե վարույթն իրականացնող մարմինը հիմնվի Վահե Շահվերդյանի հայտնած տվյալների վրա՝ առանց դրանց իսկությունը ստուգելու»,- ասաց Մհեր Հակոբյանը։
Երկրորդ քրեական գործով տուժողները պետք է իրենց հանգիստն անցկացնեին Հայաստանում
Ինչպես արդեն վերը նշել ենք, Քննչական կոմիտեն օրեր առաջ հաղորդագրություն է տարածել և քաղաքացիներին հորդորել դիմել իրենց, եթե տուժել են Beauty of Armenia տուրիստական ընկերության գործունեությունից։ Սա վերաբերում է տուրիստական ընկերության վերաբերյալ երկրորդ քրեական գործին։ Այս գործի հանգամանքները նմանություն ունեն կարճված գործի հետ, պարզապես քաղաքացիները ոչ թե Հայաստանից դուրս, այլ Հայաստանում պետք է հանգստի մեկնեին։
Մեզ հետ զրույցում տուժող քաղաքացիներից Լիլիթ Ալավերդյանը պատմեց, որ Beauty of Armenia-ի՝ Հայաստանի հյուրանոցներից մեկում հանգստանալու շահավետ առաջարկը տեսնելով՝ ընկերներով որոշել են մեկնել հանգստի, զանգահարել են հյուրանոց, ճշտել, որ համագործակցում են տուրիստական ընկերության հետ։ Գումարը տուրիստական ընկերությանը փոխանցելուց հետո ևս, ըստ Լիլիթի, իրենք կապվեն են հյուրանոցի հետ ու նորից ճշտել՝ արդյոք առկա է իրենց անունով ամրագրում։ Հյուրանոցից հավաստիացրել են, որ ամրագրումն արված է, ամեն ինչ կարգին է։ Մեկնելուց առաջ, սակայն, պարզվել է, որ ամրագրումները չեղարկվել են։ Հյուրանոցից հայտնել են, որ իմանալով տուրիստական ընկերության ունեցած խնդիրների մասին՝ ամրագրումները չեղարկել են։ Լիլիթ Ալավերդյանն ու ընկերները Վահե Շահվերդյանի հետ կապ հաստատել չեն կարողացել. նա հեռախոսազանգերին չի պատասխանել։ Լիլիթ Ալավերդյանն ասում է, որ եթե անգամ ինքը հետ ստանա գումարը, ապա դրանով իր պահանջը բավարարված չի լինելու։
«Ես ուզում եմ, որ նա պատժվի, ավելի լավ է՝ գումարը չվերադարձնեն, բայց նա պատժվի, որովհետև նա նորից կարող է նույն բանն անել»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Ալավերդյանը։
Վահե Շահվերդյանի պաշտպանը պնդում է, որ նա քաղաքացիներին խաբելու միտում չի ունեցել
Կապ հաստատեցինք նաև կարճված քրեական գործով Վահե Շահվերդյանի շահերը ներկայացրած փաստաբան Կարինե Անդրեասյանի հետ։ Վերջինս նշեց՝ փաստ է, որ նախկին քրեական գործով Վահե Շահվերդյանը խարդախ չի համարվում։
Ըստ պաշտպանի՝ անձի արարքը խարդախություն որակելու համար նախաքննական մարմինը պետք է կարողանա ապացուցել, որ անձը նախապես ունեցել է դիմացինին խաբելու ցանկություն, և Վահե Շահվերդյանն իր վերաբերյալ նախկին գործով կարողացել է ապացուցել, որ այդպիսի դիտավորություն չի ունեցել։
«Պայմանականորեն վերցնենք, որ Վահե Շահվերդյանը պետք է հյուրանոցին վճարեր 1000 դոլար, ինքը վճարել է 980 դոլարը։ Չվճարված 20 դոլարի համար հյուրանոցն իրավասու է համարել, որ Վահե Շահվերդյանը չի կատարել իր պարտականությունը և հյուրերին չի թույլատրել ներս մտնել»,- օրինակ բերեց պաշտպանը և նշեց, որ նմանատիպ իրավիճակներ են ստեղծվել, և, փաստացի, հյուրանոցները չվճարված չնչին գումարիների պատճառով չեղարկել են ամրագրումները, իսկ արդեն վճարված գումարները չեն վերադարձրել։
Ըստ պաշտպանի՝ եթե Վահե Շահվերդյանը խարդախություն կատարելու նպատակ ունենար, ապա առհասարակ որևէ վճարում չէր կատարի, տեղեր չէր ամրագրի քաղաքացիների համար։
Մեր հարցին՝ ինչու Շահվերդյանը քաղաքացիներից կոնկրետ նպատակով գումար վերցնելիս դրանք ամբողջությամբ չի ուղղել այդ նպատակին, ինչո՞ւ վճարումներն ամբողջական չի կատարել, պաշպանը նշեց, որ ինքն այդ հարցին պատասխանել չի կարող, որ այդ հարցի հասցեատերը Շահվերդյանն է։ Պաշտպանը նշեց, որ Շահվերդյանը միայն կանխիկ վճարումներ չի կատարել, գործում բազմաթիվ անկանխիկ փոխանցումներ ևս կան։
Նոր քրեական գործի հարուցումից հետո Վահե Շահվերդյանը փաստաբանի հետ կապ չի հաստատել, հետևաբար նոր գործով Կարինե Անդրեասյանը որևէ տեղեկություն չունի։
Քննչական կոմիտեից «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան հայտնում են, որ սեպտեմբերի 14-ի դրությամբ նոր գործով տուժողների թիվը հասնում է 32-ի։

The IC recently called on those who believe they were financially duped by the tourist agency to file official complaints. But a few days before this, the IC dropped another similar case involving the same tourist agency.
Mher Hakobyan is a lawyer who represents Artur Muradyan, one of those who claims Beauty of Armenia left him high and dry.
The lawyer says that on December 29, 2019, Muradyan was supposed to leave for Georgia to spend the New Years there, but a day earlier he received an e-mail that his reservation at the Radisson Blu hotel in Georgia had been canceled.
The lawyer says that Beauty of Armenia Director Vahe Shahverdyan turned off his phone and could not be reached.
Artur Muradyan is not the only one who found himself in this situation.
After Shahverdyan's disappearance, more than ten individuals and legal entities filed criminal complaints against the company. The cases were consolidated and examined by the Arabkir Investigation Division of the Yerevan City Department of the Investigation Committee.
Shahverdyan was named a defendant and accused of committing large-scale fraud of some $20,000. He claims that made many reservations in Radisson Blu, Kalasi and other hotels in Georgia, but could not sell them, so the hotels canceled the reservations.
Shahverdyan does not deny that he took money from people.
During the investigation, Shahverdyan signed an affidavit not to flee the country. He’s has returned some of the money paid by those who filed complaints against Beauty of Armenia.
The criminal case against Shahverdyan was dropped on the lack of hard evidence. Lawyer Hakobyan has appealed the decision to dismiss to the Prosecutor's Office. Hakobyan argues a full, objective, comprehensive investigation of the case has not been carried out.
Hakobyan claims that there is no document among the case material showing any reservation contract between Shahverdyan’s company and any hotel in Georgia. The lawyer says the investigative body failed to contact any Georgia hotel about the matter.
Investigators did contact the Radisson Blu in Armenia. Management said they have nothing to do with the Radisson Blu in Georgia.
Hakobyan claims that the case was examined unilaterally, the body conducting the proceedings based only on the information provided by Shahverdyan, the authenticity of which was not verified.
The lawyer says Shahverdyan used his sole proprietorship firm to sign contracts with the individuals and that investigators never examined the firm’s accounts to see how much money it received. Hakobyan says this procedure is a basis for a fraudulent criminal charge.
The lawyer told Hetq that Shahverdyan testified that he made the payments to the hotels in cash. Hakobyan says there is a problem here if it turns out that the money taken for personal needs was used to make a private payment.
“I do not claim that Vahe Shahverdyan is a fraud or a criminal. Our demand is that an objective investigation be carried out,” says Hakobyan.
The victims of the second criminal case were to spend their vacation in Armenia As mentioned above, the Investigative Committee issued a statement a few days ago urging people to file complaints if they have suffered from the activities of the Beauty of Armenia travel company.
This refers to the second criminal case regarding the travel company. The circumstances of this case are like the terminated case, just that the citizens should were to vacation in Armenia.
Lilit Alaverdyan is one of the aggrieved in the second case.
She told Hetq that she and friends found the Beauty of Armenia advertised features attractive. They phoned the hotel to check if it dealt with the company. After receiving a confirmation, they paid the company. They phoned the hotel a second time to check if the reservations had been made. The hotel verified their reservations and said all was in order.
Before leaving, however, it turned out that the reservations were canceled. The hotel said it had cancelled their reservations due to the problems surrounding the company.
Mrs. Alaverdyan says she and her friends were unable to contact Shahverdyan about the matter. He did not answer their calls.
She says that even if she gets her money refunded, her demand will not be satisfied.
"I want him to be punished. I’d rather he be punished than getting the money back. Otherwise, he’ll do the same again,” Alaverdyan told Hetq.
Shahverdyan's lawyer claims he did not intend to deceive the customers.
Hetq contacted Karineh Andreasyan, the lawyer who represented Vahe Shahverdyan in the terminated criminal case. The latter mentioned that Shahverdyan was not considered a fraudster in the previous criminal case.
According to the lawyer, to qualify the person's action as fraud, the preliminary investigation body must be able to prove that the person had a desire to deceive another in advance.
"Let's say, for example, that Vahe Shahverdyan had to pay $1,000 to the hotel and he paid $980. "For the unpaid $20, the hotel judged that Vahe Shahverdyan did not fulfill his obligation and thus did not allow the guests to enter,” Andreasyan said, pointing an accusatory finger to the hotels.
When Hetq asked Andreasyan why Shahverdyan did not pay the hotels in full, the lawyer said she couldn’t say and that the question should be directed to Shahverdyan. She mentioned that Shahverdyan had made cash as well as non-cash transfers.
Her argument is that the hotels cancelled the reservations due to such a small unpaid amount and pocketed the rest.
She argues that if Shahverdyan had intended to commit fraud, he would not have paid at all and would not have made reservations for the customers.
Since the launch of the new criminal case, Shahverdyan has not contacted the lawyer. Thus, Andreasyan says she has no information about the new case.
In response to Hetq's question, the Investigative Committee reports that as of September 14, the number of plaintiffs in the new case now stands at 32.