Արցախում գրանցվել է կորոնավիրուսի 5 նոր դեպք
Արցախի Հանրապետությունում հաստատվել է նոր կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) 5 նոր դեպք: Այս մասին հաղորդում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը:
Վարակակիրներից 4-ը Ստեփանակերտ քաղաքից են, նախօրեին հաստատված դեպքի կոնտակտավոր և նախօրոք մեկուսացված, 1-ի մոտ էլ վարակը հայտնաբերվել է բուժհասատատություն դիմելիության ժամանակ իրականացված հետազոտության արդյունքում: Վարակի օջախը հայտնաբերելու և հիվանդների շփման շրջանակը պարզելու ուղղությամբ նախարարությունը կատարում է համապատասխան աշխատանքներ:
Առողջացել է 1 քաղաքացի:
Առայսօր, COVID-19-ը ախտորոշվել է 345 մարդու մոտ, որից 301-ը հաղթահարել է հիվանդությունը: Փաստացի բուժում է ստանում 42, ընդհանուր մեկուսացված է 78 քաղաքացի:
Թեստավորումների նպատակով նախօրեին 106 նմուշառում է իրականացվել: Մինչ այսօր կատարվել է ընդհանուր 13 145 թեստավորում:
Մինչև օրս արձանագրվել է մահվան ընդհանուր 2 դեպք, երբ պացիենտների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով:

Пять новых случаев коронавирусного заболевания в Арцахе
Пять новых случаев коронавирусного заболевания выявлено в Арцахе, сообщает министерство здравоохранения республики.
Четверо вирусоносителей – жители Степанакерта, которые контактировали с подтвержденным накануне случаем COVID-19 и были заранее изолированы. У пятого зараженного коронавирус был обнаружен после обращения в медучреждение. Минздрав проводит соответствующие работы по выявлению очага заражения и круга контактов заболевших.
Выздоровел 1 человек.
По сей день COVID-19 диагностирован у 345 человек, 310 из которых уже преодолели болезнь. Фактическое лечение получают 42 человека, изолированы 78 человек.
Общее число проведенных тестирований - 13 145.
Скончались два пациента с коронавирусной инфекцией, смерть которых, однако, наступила вследствие другой болезни.