Պաշտոնատար անձանց ծախսերի հայտարարագրման պահանջի նախագծերն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեցին
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Հանրային ծառայության մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերում փոփոխություններ կատարելու Կառավարության օրենսդրական փաթեթը, որով առաջարկում է ընդլայնել հայտարարատու պաշտոնատար անձանց շրջանակը, ինչպես նաև ավելացնել ծախսերի հայտարագրում դրույթը: Այն ընդունվեց 101 կողմ, 17 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ: Ըստ փոփոխությունների` հայտարարատու են դառնալու նաև 15000 և ավելի բնակչություն ունեցող համայնքների ավագանու անդամները:
Մինչ քվեարկությունը` վարման կարգով խոսեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը, ում խոսքով` փոփոխությունների նպատակն ընդունելի է, սակայն քննարկման ընթացքում բացահայտվեցին մի շարք խնդիրներ, ինչպես` բյուջեից չֆինանսավորվող անձանց եկամուտների և ծախսերի հայտարարագրման պահանջը: Սիմոնյանը հայտեց, որ այժմ դեմ են քվեարկելու` հուսալով, որ մինչ երկրորդ ընթերցում թերությունները կշտկվեն:
Ըստ նախագծերի` հայտարարագրման ենթակա է սահմանվում նաև փաստացի տիրապետվող գույքը: Պաշտոնատար անձի` պարտականությունների դադարեցումից հետո երկու տարվա ընթացքում եկամուտների էական փոփոխություններից հետո, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն իրավասու է լինելու նախկին պաշտոոնյայից պահանջել գույքի և եկամուտների իրավիճակային հայտարարագիր:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը լիազորություն է ստանալու նաև` դիմելու օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններին` հայտարարագրերի վերլուծության ընթացքում պաշտոնատար անձի գույքի փաստացի տիրապետումը ստուգելու և քրեական ենթամշակույթին հարելու հնարավորության ուսումնասիրության նպատակով:

Законопроект о декларировании должностными лицами своих расходов принят в первом чтении
Национальное Собрание приняло в первом чтении представленный правительством законодательный пакет о внесении изменений в закон РА “Об общественной службе” и другие законы. Изменения предусматривают расширение круга должностных лиц, обязанных представлять декларации, а также внесение пункта о декларировании чиновниками своих расходов.
За принятие законодательного пакета в первом чтении проголосовал 101 депутат, против – 17 депутатов.
Изменения предусматривают представление деклараций членами совета старейшин общин с населением 15.000 и более человек.
После существенных изменений доходов вследствие прекращения выполнения должностным лицом своих полномочий Комиссия по предупреждению коррупции будет уполномочена потребовать от бывшего чиновника ситуационную декларацию о его имуществе и доходах.
Комиссия также сможет обратиться в органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность с целью проверки фактического распоряжения должностным лицом имущества в ходе анализа декларации и изучить его возможное примыканиие к уголовной субкультуре.