«Ֆիրդուս այլընտրանքայինի» Առաջին մրցանակը շնորհվում է վիետնամցի ճարտարապետ Նգույեն Քույ Ֆուին (հայտնի են բոլոր մրցանակակիրները)
Երևանի 33-րդ (Ֆիրդուս) թաղամասի քաղաքային միջավայրը վերակենդանացնելու այլընտրանքային առաջարկների մրցույթի ժյուրին սեպտեմբերի 20-ի առցանց ամփոփիչ նիստում որոշել է առաջին մրցանակը շնորհել ճարտարապետ Նգույեն Քույ Ֆուի ներկայացրած աշխատանքին (Վիետնամ)։ Այս մասին տեղեկացնում է Երևանի ժառանգության պաշտպանության կոմիտեն։ Կոմիտեի տարածած հաղորդագրությունը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
««Նախագիծն ամենահաջողվածն է այն տեսանկյունից, որ զարգացման նոր սխեմայի մեջ լավագույնս ներառում է գոյություն ունեցող քաղաքային կառուցվածքը և տարածքում մնացած ժառանգությունը»,- հայտարարության տեքստում նշում է մրցույթի ժյուրին՝ ավելացնելով, որ նախագիծը «ճարտարապետական/դիզայներական գերակշռող ոճ չի թելադրում ծրագրում ներառված բազմաթիվ շահառուներին», լինեն՝ ներդրողնե՞ր, թե՞ նախագծողներ, և փոխարենն առաջարկում է «մշակութային ինքնարտահայտման հիմք», որով դիզայնի բազմաթիվ ուղղություններ կարելի է իրականացնել։
Մրցույթի համար ընդունվել էր 28 հայտ՝ աշխարհի 15 երկրներից, և ամենաշատը՝ 11 հայտ, Հայաստանից։ Մի քանի հայտեր ներկայացված էին տարբեր երկրներից մասնակիցների համագործակցությամբ։
Երկրորդ մրցանակը ժյուրին որոշել է շնորհել Storaket + Somewhere Something հեղինակների խմբի ներկայացրած նախագծին (Հայաստան), Երրորդը՝ Յուլյա Լարիկովայի, Իվան Սելեդնիկովի և Անի Պողոսյանի համատեղ աշխատանքին (Գերմանիա)։
Մրցանակները դրամական են և կփոխանցվեն հաղթողների նշած հաշվեհամարներին։ Ներկայացված բոլոր նախագծերը մի քանի օրից առնվազն վեց ամիս առցանց կցուցադրվեն altt33.info կայքում։ Լավագույն աշխատանքները Երևանի ժառանգության պաշտպանության կոմիտեն կներկայացնի ՀՀ կառավարություն ու Երևանի քաղաքապետարան՝ իրագործման նպատակահարմարությունը քննարկելու համար։
Ժյուրիի բարձր գնահատականին են արժանացել ևս չորս նախագծեր՝ Arwest Architects-ի (Հայաստան/Ռուսաստան) և Laap Architects-ի (Իտալիա), Ռաքույբուլ Հասսան Բհուիյանի և Մոհամմեդ Էնֆարեդ Չոուդհուրի (Բանգլադեշ), Պետրո Վլադիմիրովի (Դանիա) և Արթուր Գիլֆանովի (Ռուսաստան) համատեղ ներկայացրած նախագծերը և Արմեն Առաքելյանի (Հայաստան) աշխատանքը։
Մրցույթի ժյուրիի կազմում իրենց ոլորտներում ճանաչված ու հեղինակավոր յոթ մասնագետներ են աշխարհի վեց երկրներից՝ Դոկտոր Ջորջ Արբիդ (Լիբանան), Արեգ Ասատրյան (ԱՄՆ), Նարինե Միրզայան (ԱՄՆ), Սևադա Պետրոսյան (Հայաստան), Իրինա Սուբոտիչ (Սերբիա), Մովսես Հրայր Տէր-Գէորգեան (Բելգիա), Թալին Տեր- Մինասյան (Ֆրանսիա)։
Մրցույթի կազմակերպիչը Երևանի ժառանգության պաշտպանության կոմիտեն է, համակարգել է ուրբանլաբը։
Ուրբանլաբը Երևանում գործող շահույթ չհետապնդող քաղաքային անկախ հետազոտահեն կազմակերպություն է, որը Հայաստանում նախաձեռնել և կազմակերպել է բազմաթիվ ճարտարապետական մրցույթներ, որոնց նպատակը քաղաքային կենսապատկերի ժողովրդավարացմանը նպաստելն է՝ խթանելով կայուն զարգացումը բառի ամենալայն իմաստով»։

The following statement was released by the Firdusi Initiative.
During the online review session held on September 20th, the Jury of Alternative 33: an ideas competition for the urban revitalization of district 33 (Firdusi) awarded the first place to Nguyen Guy Phu’s project (Vietnam).
“The project may be considered a success as it best incorporates the existing urban structure and the heritage remaining in the site within the new development scheme; underlines the Jury, highlighting that “the plan does not require a predominant architectural/design style from the many stakeholders involved in the project, such as the investors or the designers. Instead, it clearly offers a base for a cultural self-expression, through which many directions of design can be realized”.
28 applications from 15 countries have been received for the competition. The maximum number of projects, 11 in total, were submitted from Armenia. Several applicants applied in collaboration with participants from different countries.
The jury decided to award the 2nd place to the project presented by “Storaket + Somewhere Something” architectural studio (Armenia), and the third place was given to the joint project of Iuliia Larikova, Ivan Selednikov and Ani Pogosyan (Germany).
The contest winners will receive monetary awards, which will be transferred to their indicated bank accounts that have been provided earlier.
In a few days, for a period of at least six months, the virtual exhibits of all the projects will be available at alt33.info. The best projects will be submitted for the review of the Government of the Republic of Armenia and to Yerevan Municipality to discuss the expediency of their implementation.
The following four projects have been highly praised by the jury: the joint project of “Arwest Architects” (Armenia / Russia) and “Laap architects” (ITALY), the joint project of Raquibul Hassan Bhuiyan and Mohammed Enfarad Chowdhury (Bangladesh), the joint project of Petro Vladimirov (Denmark) and Artur Gilfanov (Tatarstan, Russian Federation), Armen Arakelyan’s project (Armenia).
The jury members of the Alternative 33 international competition are well-known and distinguished specialists in their fields from six different countries: Dr. George Arbid (Lebanon), Areg Asatryan (USA), Irina Subotić (Serbia), Movses Hrayr Der Kevorkian (Belgium), Narineh Mirzaeian (USA), Sevada Petrossian (Armenia), Taline Ter Minassian (France).
The Competition was organized by the Committee for the Protection of Yerevan's Heritage, and coordinated by urbanlab.
urbanlab is a Yerevan-based non-profit independent urban think-do-share lab, which initiated and organized numerous architectural competitions in Armenia with the aim to promote sustainable development in urban environment.