Ինքնորոշման իրավունքի մերժումը կարող է միմիայն հանգեցնել բռնաճնշման և նոր բռնությունների. վարչապետի ելույթը ՄԱԿ-ի 75-ամյակի կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Միավորված ազգերի կազմակերպության 75-րդ տարեդարձին հանդես է եկել ելույթով, որի տեսանյութը ինչպես մյուս երկրների առաջնորդներինը, հրապարակվել է ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքում և յութուբյան ալիքում: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը։
Իր ելույթում, վարչապետը, մասնավորապես նշել է.
«Միավորված ազգերի կազմակերպության 75-րդ տարեդարձը մենք նշում ենք մարդկության համար շատ առումներով դժվար ժամանակներում, ինչն իր ազդեցությունն է թողնում միջազգային հարաբերությունների և այն ընդհանուր ինստիտուտների գործունեության վրա, որոնք ուղղորդում են միջազգային համագործակցությունը՝ հիմքեր ստեղծելով մեր ընդհանուր նպատակների իրականացման համար:
Պետությունների ինքնիշխանությունը, անկախ դրանց չափից և հզորությունից, ավելի լավ է պահպանվում, և ազգային շահերն ավելի լավ են սպասարկվում ներկայիս համակարգում, երբ կա հարգանք միջազգային իրավունքի, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության նկատմամբ:
Միավորված ազգերի կազմակերպությունը կոչված է փարատելու միջազգային հարաբերություններում մշտապես առկա երկվությունը, որն արտահայտվում է պետությունների բնական եսասիրության և համագործակցության հավասարապես բնական անհրաժեշտության մեջ:
Միավորված ազգերի կազմակերպությունն ապացուցեց իր կենսունակությունը` այս երկու թվացյալ անհամատեղելի հասկացությունները փոխակերպելով ինքնիշխան պետությունների արդյունավետ գլոբալ համակարգի` միավորելով դրանք ընդհանուր արժեքներով և սկզբունքներով, կիսելով ապագայի ընդհանուր տեսլականը և ունենալով համագործակցության ընդհանուր ինստիտուտներ կառուցելու վճռականություն:
Արդյունավետորեն իրականացնելով ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը՝ ՄԱԿ-ը ծննդյան վկայականներ է տվել կամ օգնել է վերականգնել ավելի քան 100 ազգերի ինքնիշխանությունը: Շատ ժողովուրդներ, ինչպես երբեք մարդկության պատմության մեջ, հնարավորություն ստացան իրենց մասնակցությունը բերել համաշխարհային գործերին և իրացնել իրենց զարգացման ներուժը՝ ընթանալով բարգավաճման ուղով:
Ոմանք կարող են ենթադրել, որ այս գործընթացն ավարտվել է Սառը պատերազմի ավարտով: Բայց դա միայն պատրանք է: Ինքնորոշման իրավունքի մերժումը կարող է միմիայն հանգեցնել բռնաճնշման և նոր բռնությունների: Դա խորապես կհակասեր Միավորված ազգերի կազմակերպության հիմնարար արժեքներին և միջազգային աշխարհակարգի պատմական էվոլյուցիային: Վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում մի շարք պետությունների ի հայտ գալն այդ միտման լավագույն վկայությունն է:
ՄԱԿ-ի համակարգի համար մեկ այլ հիմնարար արժեք է միջազգային հարաբերություններում սպառնալիքի կամ ուժի կիրառման արգելումը, որը գլոբալ խաղաղության և անվտանգության պահպանման հենասյունն է և կայուն զարգացման գլխավոր նախապայմանը:
Գլոբալ մարտահրավերները երբեմն սասանում են միջազգային համերաշխության և անհատական շահի միջև առկա հավասարակշռությունը, երկմտություն և նույնիսկ հիասթափություն են առաջացնում միջազգային հաստատությունների նկատմամբ, ինչի մասին են նաև վկայում Covid-19 համաճարակով պայմանավորված իրավիճակը և դրա ծանր սոցիալ-տնտեսական հետևանքները:
ՄԱԿ-ի համար առանցքային նշանակություն ունեցող արդյունավետ բազմակողմանիությունը կարևոր դերակատարություն ունի գլոբալ և տարածաշրջանային մարտահրավերների լուծման գործում:
Բազմակողմանիությունը զուտ թվաբանություն չէ` երկուսից ավելի կողմերի ներգրավվածության հաշվարկի համար: Այն սկզբունք է, փոխադարձ հարգանքի, փոխվստահության գաղափարախոսություն և համաձայնության մշակույթ:
Նմանապես, ՄԱԿ-ը սոսկ իր 193 անդամների հանրագումարը չէ: Այն ավելին է, քան ազգային շահերը ներկայացնելու ընդհանուր հարթակ: Այն նաև շրջանակ էՙ ընդհանուր հետաքրքրություններ ձևավորելու, միմյանց լսելու և յուրաքանչյուրի ձայնին ականջալուր լինելու համար:
ՄԱԿ-ը նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության և դրանց կիրառման համընդհանուր գործիք է: Հնարավոր չէ անվտանգություն կառուցել առանց մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի:
Այսօր, ինչպես և 75 տարի առաջ, ՄԱԿ-ի հիմնական խնդիրն է ապահովել խաղաղություն և խթանել համերաշխությունն ու համագործակցությունը հանուն կայուն զարգացման նպատակների:
Այս դժվար ժամանակներում, աշխարհի չորս ծագերում, այդ թվում՝ մեր տարածաշրջանում, անխոհեմ ռևիզիոնիստները փորձում են օգտվել միջազգային կարգի նշմարվող թուլությունից՝ իրական վտանգ ներկայացնելով միջազգային խաղաղության և անվտանգության համար: Պատմական իրողությունների սոցիալական ինժեներիան և նույնիսկ այլոց քաղաքակրթական ժառանգության յուրացումը դառնում են սովորական երևույթ:
Դա ևս մեկ ազդանշան է առ այն, որ մենք պետք է վերականգնենք արդյունավետ բազմակողմանիությունը` միջազգային հանրությանը տալով հզոր ինստիտուցիոնալ ողնաշար, որպեսզի այն առավել դիմացկուն դառնա համամոլորակային մարտահրավերների նկատմամբ:
Ինչպես ժամանակին գրել է Ժան Ժակ Ռուսոն, «մեր իսկ սահմանած օրենքին ենթարկվելն ազատություն է»:
Շնորհավորելով բոլորիս տարեդարձի կապակցությամբ, ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի հանձնառությունը՝ միանալու միջազգային հանրության ջանքերին, որոնք միտված են ավելի լավ աշխարհակարգի հաստատմանը՝ հիմնված միջազգային իրավունքի, ազատության և արդարության համընդհանուր արժեքների վրա:

Отказ в праве на самоопределение может привести только к репрессиям и к новому насилию: речь премьер-министра Пашиняна по случаю 75-летия ООН
Премьер-министр Никол Пашинян выступил с речью по случаю 75-летия Организации Объединенных Наций. Видеопослание премьер-министра Пашиняна, как и лидеров других государств, опубликовано на официальном сайте Организации Объединенных Наций и на накале организации в YouTube.
В своей, премьер-министр, в частности, отметил:
“Господин генеральный секретарь,
Ваши Превосходительства,
Мы отмечаем 75-ю годовщину Организации Объединенных Наций в трудные во многих аспектах времена для человечества, что оказывает влияние на архитектуру международных отношений и общих институтов, которые направляют международное сотрудничество, закладывая основу для достижения наших общих целей.
Суверенитет государств, независимо от их размера и мощи, лучше сохраняется и национальные интересы лучше обслуживаются в нынешней системе, когда уважается международное право, в том числе Устав ООН.
Организация Объединенных Наций призвана положить конец постоянно присутствующему в международных отношениях дуализму, который проявляется в естественном эгоизме государств и столь же естественной потребности государств в сотрудничестве.
Организация Объединенных Наций доказала свою жизнеспособность, превратив эти два, казалось бы, несовместимых понятия в эффективную глобальную систему суверенных государств, объединив их общими ценностями и принципами, разделяя с ними общее видение будущего и имея решимость построить общие институты сотрудничества.
Эффективно реализуя принцип самоопределения народов, ООН выдала свидетельства о рождении или помогла восстановить суверенитет более 100 народам. Многие нации, как никогда раньше в истории человечества, получили возможность участвовать в мировых делах и реализовывать свой потенциал развития, ведя свои страны по пути процветания.
Кто-то может предположить, что этот процесс завершился с окончанием Холодной войны. Но это только иллюзия. Отказ в праве на самоопределение может привести только к репрессиям и к новому насилию. Это резко контрастировало бы с основополагающими ценностями Организации объединенных Наций и исторической эволюции международного мирового порядка. Появление ряда государств в течение последних двух десятилетий является лучшим свидетельством этой тенденции.
Еще одной основополагающей ценностью системы ООН является запрещение угрозы силой или ее применения в международных отношениях, что является столпом сохранения глобального мира и безопасности и важной предпосылкой для устойчивого развития.
Глобальные вызовы иногда подрывают баланс между международной солидарностью и индивидуальными интересами, вызывают колебания и даже разочарование в отношении международных организаций, о чем свидетельствуют также ситуация, обусловленная панпидемией Covid-19 и ее тяжелые социально-экономические последствия.
Эффективный многосторонний подход, имеющий ключевое значение для ООН, играет важную роль в решении глобальных и региональных вызовов.
Многосторонность - это не чистая арифметика для расчета вовлеченности более двух сторон. Это принцип, идеология взаимного уважения, взаимного доверия и культуры согласия.
Точно так же и ООН - это не просто сумма 193 ее членов. Это больше, чем обычная площадка для представления национальных интересов. Это также площадка для формирования общих интересов, для того чтобы слышать друг друга и прислушиваться к голосу каждого.
ООН также является универсальным инструментом защиты прав человека и их применения. Безопасность невозможна без уважения прав человека.
Сегодня, как и 75 лет назад, основная задача ООН - обеспечить мир и стимулировать солидарность и сотрудничество во имя целей устойчивого развития.
В эти трудные времена, во всем мире, в том числе и в нашем регионе, безрассудные ревизионисты пытаются воспользоваться заметным ослаблением международного порядка, представляя реальную угрозу международному миру и безопасности. Социальная инженерия исторических реалий и даже присвоение чужого цивилизационного наследия становятся обычным явлением.
Это еще один сигнал к тому, что мы должны восстановить эффективную многосторонность, придав международному сообществу мощный институциональный остов, чтобы он стал более устойчивым к глобальным вызовам.
Как писал в свое время Жан Жак Руссо, “подчиняться закону, который ты сам для себя установил, есть свобода”.
Поздравляя всех нас с годовщиной, хочу подтвердить приверженность Армении усилиям международного сообщества, направленным на достижение лучшего мирового порядка, основанного на международном праве и общих ценностях свободы и справедливости.