Նախկին աշխատակիցը դատի է տվել Գաֆեսջյանին՝ վճարի պահանջով
Ամերիկայի Հայկական Համագումարի տարածաշրջանային գրասենյակը տեղեկացնում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում լույս տեսած Ջերարդ Գաֆեսջյանին վերաբերող հոդվածի մասին: Այն ներկայացնում ենք ստորեւ:
Ջոն Ուոթերս կրտսերը պնդում է թե իր ծերացող ղեկավարը խելացնոր է դարձել ու իրեն պարտք է 5 մլն ԱՄՆ դոլար: Ջերարդ Գաֆեսջյանը քաջ հայտնի է Մինեսոտայում որպես արվեստի երկրպագու և բարերար, ով օգնել է պահպանել Կոմո այգում գտնվող նահանգային տոնավաճառի պատմական կարուսելը, որն այժմ կրում է նրա անունը:
Գաֆեսջյան ընտանիքի հիմնադրամի երբեմնի տնօրենը դաշնային դատարանում ասել է որ Գաֆեսջյանը նաև կոպիտ ղեկավար էր, ով տարիքն առնելուն պես դարձավ խելացնոր, ժլատ և ոխակալ, և ով թերավճարել է իր աշխատակցի աշխատավարձն ավելի քան 5 մլն դոլարի չափով:
Ջոն Ջոզեֆ Ուոթերս կրտսերն, ով սկսել էր աշխատել Գաֆեսջյանի մոտ երբ նա Ուեսթ Փաբլիշինգում գործադիր տնօրեն էր, նաև պնդեց որ Գաֆեսջյանը փորձել է վնաս հասցնել նրա համբավին և խուսափել է վճարել աշխատավարձերն ու արտոնավճարները` անհիմն պնդելով, թե Ուոթերսը հափշտակել է Գաֆեսջյանի անձնական գումարները:
Ոչ Էդեն Փրեըրիում բնակվող 55 ամյա Ուոթերսը, ոչ էլ 86 ամյա Գաֆեսջյանը, չեն պատասխանել չորեքշաբթի օրը մեկնաբանություն ակնկալող հարցադրումներին: Գաֆեսջյանը այժմ ապրում է Նեպլսում`Ֆլորիդայի նահանգ:
Ուոթերսը առանց փաստաբանի օգնության 47 էջանոց հայց է ներկայացրել: Երեքշաբթի Սենթ Փոլում ներկայացված հայցում ասվում է, որ 1994 թվականին նա աշխատել է Գաֆեսջյանի մոտ, որն այդ ժամանակ վերահսկում էր Ուեսթ Փաբլիշինգի վաճառքը և մարքեթինգը:
Հայցում ասվում է որ Գաֆեսջյանը շահել է մոտ 300 մլն ԱՄՆ դոլար Ուեսթի իր բաժնետոմսերի վաճառիքց, երբ Թոմսոն կորպորացիան՝ այժմ Թոմսոն Ռոյթերսը, գնեց ընկերությունը 1996 թվականին: Ուոթերսը հայտնեց, որ հետո նա սկսեց աշխատել Գաֆէսճեանի «ընտանեկան գրասենյակում»` ղեկավարելով նրա անձնական, ձեռնարկատիրական և բարեգործական ծրագրերը:
Ուոթերսը տեղեկացրեց որ խորապես հիացած էր Գաֆեսջյանով, թեև նա կարող էր լինել բարդ և պահանջկոտ ղեկավար:
«Գաֆեսջյանը չափազանց եսակենտրոն էր, ցուցամոլ, ինչն ինձ եսասիրական մոլուցք և հաճախակի ցուցադրվող մեծության մտագարություն թվաց: Նա նաև տառապում էր ընդգծված խելացնորությամբ և հաճախակի, գրեթե ամենօրյա, զայրույթի պոռթկումներով» - հայցում պնդում է Ուոթերսը:
Ուոթերսը հայտնեց որ նա հոգնել էր չարաշահումներից և աշխատանքից հեռացավ 2009 թվականին, սակայն մինչև 2011 թվականի կեսերը շարունակում էր կատարել Գաֆեսջյանի տարօրինակ առաջադրանքները:
Նա տեղեկացրեց որ ներկայացրել է Գաֆեսջյանի բիզնես գործարքները Հայաստանում և այլուր ամբողջ աշխարհում: Ըստ Ուոթերսին՝ նա Գաֆեսջյանի վստահված անձն է եղել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կառուցման նախագծի իրականացման գործընթացում: Վաշինգտոնում գտնվող թանգարանի կառուցումը կասեցված է դատարանի կողմից 2008թ.-ին։
Ուոթերսն ասաց թե 2009թ. նա տեղեկացավ որ Գաֆեսջյանը հաշվապահներ ու իրավաբաններ է վարձել, իր տարբեր սեփականությունների հաշվապահական փաստաթղթերը ստուգելու նպատակով։ Նա տեղեկացել էր, որ Գաֆեսջյանը «վիրավորական ու անհիմն» մեղադրանքներ է ուղղել իր և մյուս աշխատակիցների հասցեին, սակայն միևնույն ժամանակ շարունակել է օգտվել իր ծառայություններից մինչև 2011թ. կեսերը։
Հայցում նշված է որ Ռիք Օսթրումը, ով նախկինում ԴՀԲ-ում վերահսկող է եղել, իսկ այժմ աշխատում է որպես մասնավոր հետաքննող Ուայթ Բեըր Լեյք քաղաքում գտնվող Ուեյփոյնթ ընկերությունում, հուլիսին հայտնել է Ուոթերսին, որ իր ընկերնությանը վարձել են հետաքննելու մեղադրանքները, համաձայն որոնց Ուոթերսը կանխիկ գումար է դուրս գրել Գաֆեսջյանի անձնական բանկային հաշվից։
Ութերսն ասաց որ դեկտեմբերին նրա հետ կապ են հաստատել ԴՀԲ-ից ու հայտնել, որ հետաքննություն է սկսվել ։
Ուոթերսը պնդում է, որ Գաֆեսջյանը փորձել է վախեցնել ու ճնշել իրեն` կապ հաստատելով ԴՀԲ-ի հետ, դադարեցնելով պայմանագրերը այն ընկերությունների հետ, որոնք ըստ նրա «Ուոթերսի հետ ընկերական էին», պնդելով, որ Ուոթերսի հեռախոսը գաղտնալսվում է, ու սպառնալով Գաֆեսջյանի այլ աշխատակիցներին ու գործընկերներին, ովքեր պլանավորում էին մասնակցել Ուոթերսի հարսանիքին։
Ուոթերսը նաև պահանջել է ժամանակավոր արգելափակող հրաման արձակել, որով կկանխվի Գաֆեսջյանի կողմից փաստաթղթերի և այլ տեղեկության ոչնչացումը։

The following appeared in the March 14, 2012 edition of the StarTribune.
Gerard Cafesjian is best known in Minnesota as an art aficionado and the primary benefactor who helped preserve the historic State Fair carousel that now bears his name in Como Park.
The longtime director of Cafesjian's family foundation says in a federal lawsuit that Cafesjian was also a tough boss who has become increasingly paranoid, miserly and vindictive as he has aged -- and who stiffed the employee out of more than $5 million in salary.
John Joseph Waters Jr., who started working for Cafesjian when he was an executive at West Publishing, also claims that Cafesjian has tried to damage his reputation and avoid paying back wages and benefits by making unfounded allegations that Waters siphoned away Cafesjian's personal funds.
Neither Waters, 55, of Eden Prairie, nor Cafesjian, 86, responded Wednesday to messages seeking comment. Cafesjian now lives in Naples, Fla.
Waters filed the 47-page lawsuit without the help of an attorney. The suit, filed Tuesday in St. Paul, says that in 1994 he went to work for Cafesjian, who at the time oversaw sales and marketing at West Publishing.
The suit says Cafesjian reaped about $300 million from his shares in West when Thomson Corp., now Thomson Reuters, bought the company in 1996. Waters said he then went to work for Cafesjian's "family office" to manage his personal, business and philanthropic affairs.
Waters said he deeply admired Cafesjian but that he could be a difficult and demanding boss.
"Cafesjian was extremely self-centered, exhibited what appeared to me to be narcissistic characteristics and regularly exhibited delusions of grandeur," Waters says in the suit. "Cafesjian also suffered intense paranoia and frequent, almost daily, outbursts of anger."
Waters said he grew tired of the abuse and quit in 2009, but continued doing odd tasks for Cafesjian until mid-2011.
Waters said he represented Cafesjian in business deals in Armenia and elsewhere around the world. He said he served as Cafesjian's point man on a project to build a museum about the Armenian genocide. The museum, in Washington, D.C., was stalled by litigation in 2008.
Waters said he learned in 2009 that Cafesjian had hired accountants and lawyers to go over the books of his various holdings. He said he learned that Cafesjian had made "outrageous and unfounded" allegations against him as well as other employees, but continued to rely on his services from until mid-2011.
The suit says that Rick Ostrum, a former FBI supervisor now working as a private investigator for Waypoint Inc., in White Bear Lake, told Waters in July that his firm had been hired to investigate allegations that Waters had diverted cash from Cafesjian's personal checking account.
In December, Waters said, he was contacted by the FBI and told it had opened an investigation.
Waters alleges that Cafesjian has tried to threaten and harass him by contacting the FBI, by terminating contracts with firms "deemed to be friendly to Waters," by claiming to have Waters' phone tapped and by threatening other Cafesjian employees and associates who were planning to attend Waters' wedding.
Waters also has requested a temporary restraining order barring Cafesjian from destroying documents and other data.