Արցախի ԱԳ նախարարության մեկնաբանությունը Ադրբեջանի նախագահի ելույթի առնչությամբ
Արցախի ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության մեկնաբանությունը Ադրբեջանի նախագահի ելույթի առնչությամբ.
«Սեպտեմբերի 21-ին Ադրբեջանի նախագահը, տեսաձևաչափով ելույթ ունենալով Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) Գլխավոր ասամբլեայի 75-րդ նստաշրջանում, հերթական անգամ հնչեցրել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի անհիմն ենթադրությունները, որոնք նախկինում բազմաթիվ անգամ հերքվել են։ Հատկանշական է, որ ՄԱԿ-ում ելույթին նախորդել էր սեպտեմբերի 19-ին «Ապշերոն» նավթի հանքավայրում անցկացված միջոցառման շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահի` բովանդակային առումով նույնատիպ հուզական հարցազրույցը։
Հարցազրույցի ընթացքում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի հնչեցրած հայտարարությունները ցույց են տալիս Ադրբեջանի իշխանությունների շփոթվածության աստիճանը այն պայմաններում, երբ շանտաժի և սպառնալիքների վրա հիմնված Բաքվի վաղեմի ռազմավարությունն ապացուցել է իր սնանկությունը և ամբողջությամբ սպառել է իրեն:
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության էությունը խեղաթյուրելու, լիարժեք ձևաչափով բանակցությունների վերականգնումը խոչընդոտելու, Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դեմ տարածքային պահանջներն արդարացնելու նպատակով միջազգային իրավունքի նորմերը կանխակալ մեկնաբանելու և նոր ագրեսիա սանձազերծելու իրավունք վերապահելու Ադրբեջանի իշխանությունների բազմամյա պրակտիկան հակամարտության կարգավորման գործընթացը հասցրել է այն իրավիճակին, որում այժմ այն գտնվում է, ինչը, սակայն, պաշտոնական Բաքվին որևէ լրացուցիչ քաղաքական դիվիդենտ չապահովեց: Նույնքան անարդյունավետ էին Ադրբեջանի նախագահի կողմից հայտարարված՝ Հայաստանը և Արցախը մեկուսացնելու, հայկական երկու պետությունների տնտեսական աճը խոչընդոտելու քաղաքականությունը, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում կրոնական թեման շահարկելու փորձերը։
Ակնհայտ է, որ, զրկվելով իր հիմնական գործիքից, այն է՝ սպառնալիքի և ուժային ճնշման միջոցով հասնել միակողմանի զիջումների, պաշտոնական Բաքուն իր հարմարավետության գոտուց դուրս է հայտնվել և փորձում է վերադառնալ այն իրավիճակին, որին ընտելացել է՝ ուժեղացնելով ռազմատենչ հռետորաբանությունը՝ ուղղված ոչ միայն հայկական երկու կողմերի, այլև, ընդհանրապես՝ կարգավորման գործընթացի դեմ։
Եթե ադրբեջանական իշխանություններն իրոք հետաքրքրված են տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատմամբ, ապա նրանք պետք է հրաժարվեն ռազմական շանտաժի և սպառնալիքների քաղաքականությունից, ճանաչեն Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի փաստը և նստեն բանակցային սեղանի շուրջ՝ իրենց իսկ կողմից սանձազերծված զինված հակամարտության հետևանքով առաջացած խնդիրներին լուծում գտնելու նպատակով»,- ասված է մեկնաբանության մեջ։

Artsakh Foreign Ministry: Azerbaijan Continues to Distort Essence of Karabakh Conflict
The Artsakh Ministry of Foreign Affairs issued the following statement today in response to yesterday's statement of Azerbaijani President Ilham Aliyev delivered at the U.N.
On September 21, the President of Azerbaijan, speaking via a video format at the 75th session of the UN General Assembly, once again reproduced the repeatedly refuted speculations of the Azerbaijani side regarding the Azerbaijan-Karabakh conflict. It is noteworthy that this speech at the UN General Assembly was preceded by a similar emotional interview of the Azerbaijani President on 19 September during an event at the “Absheron” gas field.
The statements made by the Azerbaijani President during the interview with regard to the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement process, demonstrate the degree of confusion of the Azerbaijani authorities in conditions when the long-standing strategy of Baku, based on blackmail and threats, proved to be ineffective and completely exhausted.
The long-term practice of the Azerbaijani authorities in distorting the essence of the Azerbaijan-Karabakh conflict, hindering the restoration of full-format negotiations, biased interpretation of international law aimed at justifying territorial claims both against the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia and ascribing to themselves an alleged right to unleash a new aggression has led the conflict settlement process into the situation where it is now, without bringing any additional political dividends to official Baku. The policy of isolating Armenia and Artsakh and hindering the economic growth of the two Armenian states declared by the President of Azerbaijan, as well as attempts to exploit the religious factor in the context of the Azerbaijan-Karabakh conflict turned out to be equally ineffective.
It is obvious that, having lost its main instrument, which was limited to striving to achieve unilateral concessions through threats and coercion, official Baku found itself outside its comfort zone and is trying to return to its usual environment, increasing the intensity of bellicose rhetoric directed not only against the Armenian parties, but also the settlement process as a whole.
If the authorities in Baku are really interested in achieving lasting peace in the region, they must abandon the policy of military blackmail and threats, recognize the fact that the people of Artsakh have realized their right to self-determination, and sit down at the negotiating table in order to find solutions to eliminate the consequences of the armed conflict unleashed by Azerbaijan itself.