Ի պաշտպանություն Երեւանի
Երևան քաղաքի ներկա քաղաքաշինական իրավիճակն այսօր ավելի քան երբևէ քննարկվում է հանրության շրջանում։ Մենք՝ մի շարք կազմակերպություններ ու միավորումներ, մեր աջակցությունն ենք հայտնում ու միանում 2012 թվականի մարտի 7-ին սկզբնավորված Երևանի պաշտպանության նախաձեռնությունների միավորմանը` կյանքի կոչելու համար Երևանի հանրությանը այսօր հուզող մի շարք համընդհանուր գաղափարներ։
Այս հայտարարությամբ մենք համախմբվում ենք ներքոնշյալ կետերի իրականացման համար տարվող միջոցառումներին` հանուն Երևանի պահպանության.
- Երևանի կենտրոնն ամբողջությամբ հայտարարել հատուկ պահպանման ենթակա գոտի և ժամանակավորապես կասեցնել նոր շինարարական աշխատանքների թույլատրումը,
- բացառել հանրային, հատկապես կանաչ տարածքների հաշվին իրականացվող ցանկացած կառուցապատում և ձեռնարկել քայլեր տարիների ընթացքում հասարակությունից վերցված ունեցվածքը հետ վերադարձնելու ուղղությամբ,
- Երևան քաղաքի՝ տեղափոխման ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցուցակում առկա և դեռևս չապամոնտաժված շինությունները ներառել պահպանության ենթակա հուշարձանների ցուցակում և վերանայել դրանց տարածքների կառուցապատմանն առնչվող բոլոր որոշումները,
- անհապաղ սկսել վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում ապամոնտաժված հուշարձանների վերականգնումը (Աբովյան, Բուզանդ, Կողբացի և Արամի փողոցներով պարփակված հատվածում),
- համաձայն ՀՀ օրենսդրության՝ ապահովել հանրության մասնակցությունը որոշումների ընդունման գործընթացներին` քաղաքաշինական յուրաքանչյուր ծրագրի ու նախագծի համար իրականացնելով արդյունավետ իրազեկում և հանրային քննարկում՝ հաշվի առնելով հանրության կարծիքը:

Сегодня ряд общественных организаций и объединений выступил с заявлением, в котором сообщалось о присоединении к созданному 7 марта объединению гражданских инициатив в защиту Еревана. В заявлении отмечается, что сегодня как никогда активизировались общественные обсуждения по вопросу о градостроительной ситуации в Ереване. В связи с этим новое объединение преследует цель осуществить ряд идей, волнующих сегодня общественность столицы.
Авторы заявления решили во имя сохранения Еревана объединиться вокруг мероприятий, направленных на реализацию следующих требований:
объявить центр Еревана зоной особой защиты и временно прекратить выдачу разрешений на новые строительные работы;
исключить любую застройку за счет общественных и особенно зеленых территорий, предпринять шаги по возвращению общественного имущества, которое отбиралось на протяжении многих лет;
подлежащие переносу, но пока не демонтированные памятники, вошедшие в список недвижимых памятников истории и культуры Еревана, включить в список подлежащих охране памятников и пересмотреть все решения о застройке их территорий;
немедленно начать восстановление памятников, демонтированных в течение двух последних десятилетий (на участке, окруженном улицами Абовяна, Бюзанда, Кохбаци и Арами);
в соответствии с законодательством РА обеспечить участие общественности в процессе принятия решений, эффективное информирование граждан, проведение общественных обсуждений любой градостроительной программы и любого проекта с целью учета общественного мнения.
Заявление подписали антикоррупционный центр “Транспаренси Интернешнл”, движение “Перекресток Арами”, фонд “Старый и новый город”, общественные организации “Жертвы государственных нужд” и “Гражданский форум” и др.