Արցախում կորոնավիրուս է հաստատվել 17 հոգու մոտ
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության փոխանցած տեղեկատվության համաձայն՝ hանրապետությունում հաստատվել է նոր կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) 17 նոր դեպք:
Վարակակիրներից 9-ը Ստեփանակերտի, 3-ը Շուշիի, 1-ը Դաշուշենի, 2-ը Քարվաճառի, 1-ը Բրաջուրի բնակիչներ են, 1-ն էլ ՀՀ քաղաքացի: Շահումյանի շրջանի 3 քաղաքացիների և ՀՀ քաղաքացու մոտ կորոնավիրուսը բացահայտվել է բուժհաստատություն դիմելու ժամանակ իրականացված հետազոտության արդյունքում:
Վիրուսակիր մյուս քաղաքացիները նախկինում հաստատված օջախների կոնտակտավոր են՝ նախօրոք մեկուսացված: Վարակի օջախները հայտնաբերելու և հիվանդների շփման շրջանակը պարզելու ուղղությամբ կատարվում են համապատասխան աշխատանքներ: Առողջացել է 1 քաղաքացի:
Առայսօր, COVID-19-ը ախտորոշվել է 421 մարդու մոտ, որից 338-ը հաղթահարել է հիվանդությունը: Փաստացի բուժում է ստանում 81, ընդհանուր մեկուսացված է 104 քաղաքացի: Թեստավորումների նպատակով 202 նմուշառում է իրականացվել: Մինչ այսօր կատարվել է 14 245 փորձանմուշի հետազոտություն:

В Арцахе коронавирусом заразились еще 17 человек
В Арцахе подтвердились 17 новых случаев коронавирусного заболевания, сообщает Министерство здравоохранения республики.
Девять вирусоносителей из Степанакерта, трое – из Шуши, один – из Дашушена, двое – из Карвачара, один – из Браджура и один – гражданин Республики Армения. У трех жителей Шаумянского района и одного жителя Армении коронавирусная инфекция была выявлена в результате их обращении в медучреждение.
Остальные вирусоносители контактировали с подтвержденными ранее очагами заражения и были заранее изолированы. В настоящее время проводятся работы по выявлению очагов инфекции и установлению круга контактов заболевших.
По сей день COVID-19 диагностирован у 421 человека. 338 из них побороли болезнь. Фактическое лечение получает 81 пациент. Изолированы 104 человека.