Դավիթ Տոնոյան. «Այս արկածախնդրությունը ծանր հետևանքներ է ունենալու թշնամու համար»
Այսօր վաղ առավոտյան, կոպտագույնս խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի գործող նորմերն ու հակամարտության լուծման խաղաղ բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը, ադրբեջանական զինված ուժերը հրթիռահրետանային և ավիացիոն միջոցների կիրառմամբ հարձակման են անցել արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով՝ թիրախավորելով պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերն ու Արցախի խաղաղ բնակավայրերը: Այդպիսով, մարտական գործողությունների հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Այս պահին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակը վճռական հակահարվածներով կասեցնում է թշնամու առաջխաղացման բոլոր փորձերը՝ թշնամում պատճառելով ծանր կորուստներ:
Հանդիսանալով Արցախի անվտանգության երաշխավորը՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը պատրաստ են ցուցաբերելու ցանկացած աջակցություն՝ ապահովելու Արցախի բնակչության անվտանգությունը:
Արդեն իսկ ակներև է, որ դասեր չքաղելով նախկինում ունեցած անփառունակ պարտություններից՝ Ադրբեջանի իշխանությունները կրկին գերագնահատել են ունեցած կարողությունները, ինչի համար, վստահ եմ, խստագույնս կպատժվեն:
Այս արկածախնդրությունը ծանր հետևանքներ է ունենալու թշնամու համար: Մեր պատասխանը լինելու է կոշտ ինչպես երբեք: Հայկական բանակը տիրապետում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցներին՝ հերթական անգամ ջախջախելու մեր Հայրենիքի նկատմամբ ոտնձգություն իրականացնող թշնամուն:
Հարգելի հայրենակիցներ, զինակից ընկերներ,
Միասնության շնորհիվ են կերտվել մեր պատմության բոլոր հաղթանակները: Վստահ եմ, որ այս վճռական պահին մենք միասնաբար, պատվով ենք կատարելու մեր մարտական խնդիրը՝ դաս տալով միայն ուժի լեզուն հասկացող թշնամուն:

Давид Тоноян: “Эта авантюра будет иметь тяжелые последствия для врага”
“Дорогие соотечественники, сегодня рано утром азербайджанские вооруженные силы, нарушив грубейшим образом действующие нормы международного гуманитарного права и логику мирного переговорного процесса по урегулированию конфликта, перешли в наступление с применением ракетно-артиллерийских и авиационных средств по всей линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск, избрав в качестве мишеней боевые позиции Армии обороны и мирные населенные пункты Арцаха. Таким образом, всю ответственность за последствия боевых действий несет военно-политическое руководство Азербайджана.
В данный момент Армия обороны Республики Арцах решительными контрударами пресекает все предпринимаемые врагом попытки продвижения, причиняя ему тяжелые потери.
Вооруженные силы Республики Армения, являясь гарантом безопасности Арцаха, готовы оказать любое содействие с целью обеспечения безопасности населения Арцаха.
Уже сейчас очевидно, что власти Азербайджана, которые не извлекли уроки из предыдущих бесславных поражений, вновь переоценили свои возможности, за что, я уверен, будут строжайше наказа ны.
Эта авантюра будет иметь тяжелые последствия для врага. Наш ответ будет как никогда жестким. Армянская армия владеет всеми необходимыми средствами для очередного разгрома посягнувшего на нашу Родину врага.
Уважаемые соотечественники, боевые соратники, все победы в нашей истории были достигнуты благодаря единству. Я уверен, что в этот решительный момент мы, объединившись, с честью выполним нашу боевую задачу, преподав уроки врагу, понимающему только язык силы”.