Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը մեկնարկել է փաստահավաք առաքելություն
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը մեկնարկել է սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սկսած լայնածավալ հարձակման հետևանքների վերաբերյալ փաստահավաք առաքելություն: Այս մասին հաղորդում է ՄԻՊ աշխատակազմը։
Թարմացված տվյալներով՝ Ադրբեջանը հրետակոծել և հարվածային ԱԹՍ-ներով հարվածել է բոլոր խոշոր ու բազմաթիվ փոքր բնակավայրերի (ներառյալ՝ Ստեփանակերտ, Ասկերան, Մարտակերտ, Մարտունի, Հադրութ, Շուշի քաղաքները):
Նախնականորեն քաղաքացիական բնակչության շրջանում առկա է հաստատված 2 զոհ ու տասնյակ վիրավոր: Միայն Ստեփանակերտում 10-ից ավելի վիրավոր կա, ներառյալ՝ երեխաներ ու կանայք: Պաշտպանի ներկայացուցիչները այցելել են Ստեփանակերտի հանրապետական բժշկական կենտրոնում ապաքինվող մի խումբ վիրավորների:
Ի թիվս բազմաթիվ ենթակառուցվածքային վնասների, վնասվել են նաև որոշ դպրոցներ:
«Հավաքագրված տվյալների վերլուծությունը վկայում է այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ուժերը նպատակային ու հասցեական կերպով թիրախավորել են քաղաքացիական բնակչությանը, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում է: Պաշտպանը կոչ է անում միջազգային հանրությանը համապատասխան գնահատական տալ ադրբեջանական գործողություններին, այն էլ՝ ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի պայմաններում, և միջոցներ ձեռք առնել Արցախի Հանրապետության հազարավոր բնակիչների կյանքին ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգների չեզոքացման ուղղությամբ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է փաստահավաք գործունեությունը. տվյալների հստակեցումից հետո հանդես կգանք լրացուցիչ հրապարակումներով»,- ասվում է պաշտոնական հաղորդագրությունում, որին կցվել են այս լուսանկարները։

Администрация ЗПЧ Арцаха приступила к сбору фактов
Администрация Защитника прав человека Республики Арцах приступила к сбору фактов о последствиях развязанного 27 сентября вооруженными силами Азербайджана широкомасштабного наступления. Об этом сообщает администрация ЗПЧ.
По последним данным, Азербайджан, применив артиллерию и ударные беспилотники, нанес удары по всем крупным и многочисленным небольшим населенным пунктам (включая Степанакерт, Аскеран, Мартакерт, Мартуни, Гадрут, Шуши).
Уже подтверждена гибель двух человек, десятки людей получили ранения. Только в Степанакерте ранены более десяти человек, в том числе дети и женщины. Представители омбудсмена посетили раненых, которые проходят лечение в Республиканском медицинском центре.
Помимо многочисленных инфраструктур повреждены также здания школ.
“Анализ собранных данных свидетельствует о том, что в качестве мишени целенаправленно и адресно избиралось гражданское население, что является грубейшим нарушением международного гуманитарного права. Защитник призывает международную общественность дать соответствующую оценку действиям азербайджанской стороны, особенно в условиях пандемии COVID-19, и принять меры по нейтрализации угроз жизни и безопасности тысяч жителей Республики Арцах.
Администрация Защитника прав человека продолжает деятельность по сбору фактов. После уточнения данных мы выступим с дополнительными публикациями”,- говорится в сообщении администрации ЗПЧ, к которому приложены представленные ниже фотоснимки.