Սերմնահեղուկի հարցը՝ Ազգային ժողովում
Ազգային ժողով-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը մտահոգություն հայտնեց, որ, որոշ տեղեկությունների համաձայն, արհեստական բեղմնավորման համար Հայաստան է ներմուծվում սերմնահեղուկ:
«Հարցն ինքնին ազգային անվտանգության խնդիր ունի: Հայաստանում վերարտադրության մասին օրենք կա, սակայն չի կարգավորվում, թե ինչպես պետք է ներմուծվի եւ կանոնակարգվի այս հարցը»,- ասաց Արծվիկ Մինասյանը:
Քանի որ առողջապահության նախարարը Ազգային ժողովում չէր, արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը որոշ չափով ներկայացրեց խնդիրը, սակայն Արծվիկ Մինասյանը չբավարարվեց նախարարի պատասխանով, կրկին մտահոգություն հայտնեց սերմնահեղուկի ներմուծման առնչությամբ: Արդարադատության նախարարը նշեց, թե հարցին մանրամասն կպատասխանի առողջապահության նախարարը:
Հայ տղամարդկանց արտահանում ենք Ռուսաստան, Հայաստան ներմուծում սերմնահեղուկ: Հէտաքրքիր է, թե ինչ է պատասխանէլու առողջապահության նախարարը

В НС обсуждался вопрос импорта cпермы
В ходе очередной встречи депутатов Национального Собрания и членов правительства представитель фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян выразил озабоченность тем, что, по некоторым сведениям, в Армению импортируется сперма, которая используется для искусственного оплодотворения.
“Вопрос сам по себе затрагивает проблему национальной безопасности. В Армении существует закон о репродукции, который, однако, не регулирует вопрос импорта спермы”,- отметил Арцвик Минасян.
Поскольку министр здравоохранения на встрече не присутствовал, то проблему в некоторой степени представил министр юстиции Грайр Товмасян. Однако ответ главы минюста не удовлетворил Арцвика Минасян.