Միացյալ Նահանգները կողմերին հորդորել է հնարավորինս շուտ վերադառնալ առարկայական բանակցություններին
ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի խոսնակ Մորգան Օրտագուսը տարածել է Պետքարտուղարության հայտարարությունը «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բռնության աճի վերաբերյալ»
«ԱՄՆ-ն անհանգստացած է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում շփման գծի երկայնքով լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ հաղորդագրությունների առնչությամբ, որոնք հանգեցրել են զգալի զոհերի, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների շրջանում: Ցավակցում ենք զոհվածների և վիրավորների ընտանիքներին:
Միացյալ Նահանգները խստորեն դատապարտում է բռնության այս սրացումը: Պետքարտուղարի տեղակալ Բիգանը զանգահարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովին և Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանին` կողմերին կոչ անելով անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, օգտագործել կապի ուղիղ միջոցները և խուսափել հետագա սրացումներից, անօգուտ հռետորաբանությունից և այն գործողություններից, որոնք նպաստում են լարվածության մեծացմանը:
Միացյալ Նահանգները կարծում է, որ արտաքին ուժերի մասնակցությունը բռնության աճին չափազանց անօգուտ է և միայն կարող է խորացնել տարածաշրջանային լարվածությունը։ Մենք կողմերին հորդորում ենք աշխատել Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հնարավորինս շուտ առարկայական բանակցություններին վերադառնալու ուղղությամբ։ Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է հակամարտության խաղաղ և կայուն կարգավորման հասնելու հարցում կողմերին օգնելուն»։

US Department of State Spokesperson Morgan Ortagus Urges Both Sides to Cease Hostilities
US Department of State Spokesperson Morgan Ortagus released the following statement on September 27.
Escalation of Violence between Armenia and Azerbaijan
The United States is alarmed by reports of large scale military action along the Line of Contact in the Nagorno-Karabakh conflict zone that has resulted in significant casualties, including civilians. We extend our condolences to the families of those killed and injured.
The United States condemns in the strongest terms this escalation of violence. Deputy Secretary Biegun called the Foreign Minister of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Foreign Minister of Armenia, Zohrab Mnatsakanyan, to urge both sides to cease hostilities immediately, to use the existing direct communication links between them to avoid further escalation, and to avoid unhelpful rhetoric and actions that further raise tensions on the ground.
The United States believes participation in the escalating violence by external parties would be deeply unhelpful and only exacerbate regional tensions.
We urge the sides to work with the Minsk Group Co-Chairs to return to substantive negotiations as soon as possible. As a Co-Chair of the OSCE Minsk Group, the United States remains committed to helping the sides achieve a peaceful and sustainable settlement to the conflict.