Զոհրաբ Մնացականյան. «Ադրբեջանը մտադրություն չունի գործել լարվածության թուլացման ուղղությամբ»
Ֆրանս 24. Պարոն Մնացականյան, շնորհակալ ենք այսօր «Ֆրանս 24»-ի հետ զրույցի համար: Ադրբեջանն ասում է, որ այս կիրակի նրանք պատասխանել են Հայաստանի կողմից սանձազերծված հրետակոծությանը: Ես կցանկանայի սկսել սրա վերաբերյալ Ձեր արձագանքով:
Զոհրաբ Մնացականյան. Թե Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանական զորքերը, թե Հայաստանի Հանրապետությունն ու իր զինված ուժերը բացարձակապես որևէ մտադրություն չունեին իրավիճակն առավել սրելու: Ադրբեջանի կողմից ագրեսիա է սանձազերծվել 2016թ.-ին, 2020թ.-ի հուլիսին, և այժմ վերսկսվեց զանգվածային էսկալացիան Ադրբեջանի հետ Արցախի շփման գծի ողջ երկայնքով: Եվ սա նախապես պլանավորված, հետևողականորեն պլանավորված լայնածավալ հարձակում է շփման գծի ողջ երկայնքով: Մեղադրանքների խաղը, որ Ադրբեջանը փորձում է պարտադրել մեզ, արդարացված չէ: Մենք ևս մեկ անգամ կրկնում ենք, որ եղել են բազում առաջարկներ՝ ձևավորելու ռիսկերի նվազեցման, հրադադարի խախտումների հետաքննության և զինադադարի ռեժիմի ամրապնդման շատ հստակ մեխանիզմներ, որոնք կտրականապես մերժվել են Ադրբեջանի կողմից, քանի որ ուժի կիրառումը հենց Ադրբեջանի գործիքն են:
Ֆրանս 24. Երկու կողմերում եղել են ռազմական և քաղաքացիական կորուստներ: Հայաստանի պարագայում Դուք կարո՞ղ եք հաստատել երկու կողմերից ռազմական և քաղաքացիական կորուստների մասին տեղեկությունները:
Զոհրաբ Մնացականյան. Ինչպես ես նշեցի՝ զանգվածային հարձակում է տեղի ունենում Լեռնային Ղարաբաղի հայկական դիրքերի վրա՝ հյուսիսից հարավ ամբողջ երկայնքով: Հարձակումներ են տեղի ունենում Մարտակերտի շրջանի խաղաղ բնակավայրերի և Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի վրա: Կիրառվել են ծանր հրետանի, ավիացիա, տանկեր, ԱԹՍ-ներ: Եվ ամենից անհանգստացնող հանգամանքը նոր գործոնի՝ Թուրքիայի ապակայունացնող ուժի առկայությունն է, որն առավել քան ակնառու է այս հակամարտությունում, քանի որ այն ներկա է իր ռազմական ուժով և ավիացիայով: Եվ սա շատ մտահոգիչ է:
Ֆրանս 24: Մենք տեղեկություններ էինք ստանում այստեղ, որ Ադրբեջանն, ի վերջո, ռազմական դրություն է հայտարարել, ինչը Հայաստանն, իհարկե, արդեն արել է: Ինչպիսի՞ն է այժմ տեղում իրավիճակը:
Զոհրաբ Մնացականյան. Արցախի բնակչությունն ու Արցախի զինված ուժերը եղել և մնում են լիովին վճռական պաշտպանելու իրենց հողերը և պաշտպանելու իրենց ազատությունը: Հայ ժողովուրդը, Հայաստանի զինված ուժերը, հայկական պետությունը եղել և մնում են Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորը: Մենք միանգամայն վստահ ենք և վճռական՝ հետ մղելու այս ագրեսիան և ամուր կանգնելու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատության համար:
Ֆրանս 24. Դուք մտավախություն ունե՞ք, որ իրավիճակը կարող է էլ ավելի սրվել:
Զոհրաբ Մնացականյան. Մենք շատ մտահոգված ենք այս ագրեսիվ, լայնածավալ հարձակումով. Ադրբեջանը մտադրություն չունի գործել լարվածության թուլացման ուղղությամբ: Եվ իհարկե, մենք պատրաստ ենք յուրաքանչյուր զարգացմանը, որը շատ վտանգավոր է տարածաշրջանի համար, բայց ինչպես ես ասացի, մենք պատրաստ ենք պաշտպանվել ամենավճռական կերպով:
Ֆրանս 24. Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում մենք ականատես եղանք, որ ևս մեկ անգամ, ինչպես ասում են, գլուխ է բարձրացնում Լեռնային Ղարաբաղի չլուծված համակարտությունը: Դուք տեսնու՞մ եք դրա լուծումը:
Զոհրաբ Մնացականյան. Իհարկե, մենք եղել և մնում ենք լիովին հավատարիմ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, ինչի համար կա միջազգայնորեն ընդունված, միջազգային մանդատ ունեցող ձևաչափ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, որի կազմում ընդգրկված են Ֆրանսիան, Միացյալ Նահանգները և Ռուսաստանի Դաշնությունը: Մենք լիովին հավատարիմ ենք այս գործընթացին՝ լուծելու այս հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով, և գտնելու այնպիսի լուծում, այնպիսի կարգավորում, որը բացառապես հիմնված է փոխզիջման վրա, այնպիսի մի լուծում, որն ընդունելի է, ինչպես նշել է Հայաստանի վարչապետը, Հայաստանի ժողովրդի, Արցախի ժողովրդի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Դժբախտաբար, մենք առերեսվում ենք Ադրբեջանի բացառապես առավելապաշտական դիրքորոշման հետ, որը մերժում է Արցախի ժողովրդի և նրա իշխանությունների, հայ ժողովրդի շահերի և մտահոգությունների որևէ դիտարկում: Առավելապաշտական մոտեցումը եղել և մնում է մերժված: Մենք պատրաստ ենք փոխզիջման: Այնուամենայնիվ, այս լայնածավալ էսկալացիան բերում է նոր իրավիճակ, որին մենք ստիպված ենք առերեսվել:

France 24: Mr. Mnatsakanyan thanks for speaking to France24 today. Azerbaijan is saying that they responded to Armenian shelling this Sunday. I’d like to start with your response to that, please.
Zohrab Mnatsakanyan: The Nagorno-Karabakh defense forces or the Republic of Armenia and its Armed forces had absolutely no intention to escalate the situation any further. There was an aggression by Azerbaijan in 2016, an aggression in July 2020, and now a renewed massive escalation across the entire perimeter of the Nagorno-Karabakh line of contact with Azerbaijan. And this was a pre-planned, carefully planned massive attack across the entire line of contact. The blame game that Azerbaijan is trying to impose is not justified. We repeat, once again, there have been many proposals to establish very precise risk-reduction mechanisms, investigative mechanisms, ceasefire-regime-strengthening mechanisms, which have been strictly denied, because the use of force has been exactly the instrument of Azerbaijan.
France 24: There have been reports of military and civilian casualties on both sides. Can you confirm that, concerning Armenia, reported military and civilian casualties on both sides.
Zohrab Mnatsakanyan: Yes, as I was saying there is a massive attack on the Armenian positions of Nagorno-Karabakh across the entire perimeter from South to North. There are attacks on the civilian towns of Martakert and the capital of Nagorno-Karabakh-Stepanakert. Heavy artillery, aviation, tanks are used, UAVs, drones are used. And the most disturbing thing is that there is a new component to this, the destabilising force of Turkey, which is very visible in this conflict, which is present with its military presence, with its aviation. And this is a very disturbing thing.
France 24: We were just getting news here that Azerbaijan has ultimately introduced a martial law. This is something that Armenia has already done, of course. What does that look like on the ground where you are?
Zohrab Mnatsakanyan: Well, the population of Nagorno-Karabakh, the armed forces of Nagorno-Karabakh have been and remain absolutely determined to defend their land and defend their freedom. The Armenian people, the Armenian Armed Forces, the Armenian state has been and remain as the guarantor of the security of Nagorno-Karabakh. We are absolutely confident and absolutely determined to repel this aggression and to stand very firm for the freedom of the people of Nagorno-Karabakh.
France 24: Are you concerned that this can escalate even further?
Zohrab Mnatsakanyan: We are very concerned with this aggressive, massive attack. Azerbaijan shows no intention to act towards de-escalation. And, of course, we are prepared for any scenario, which is very dangerous for the region, but as I was saying, we are prepared to defend most decisively.
France 24: We’ve seen ultimately in the last few months, you know, this long running conflict that has to be said, rearing its head, once again, for decades now of this unresolved conflict over Nagorno-Karabakh. Can you see it being resolved?
Zohrab Mnatsakanyan: Absolutely, we have been and remain totally committed to strictly peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. There is an internationally agreed, internationally mandated format for this: the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship which comprises France, the United States, and the Russian Federation. We are totally committed to this process, to resolve the conflict strictly through peaceful means, and a solution, resolution which is based strictly on a compromise, a solution which is acceptable, in the words of the Prime Minister of Armenia, to the people of Armenia, people of Nagorno-Karabakh, people of Azerbaijan. What we have unfortunately been dealing with is the absolutely maximalist position of Azerbaijan which denies any recognition of the interest and concerns of the people of Nagorno-Karabakh and its authorities and the people of Armenia. The maximalist position has been rejected and remains rejected. We are prepared for compromise. However, this massive escalation is bringing in a new situation we have to deal with.