ԵԽԽՎ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է անում վերադառնալ բանակցությունների
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդները Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ են արել անմիջապես դադարեցնել ռազմական գործողությունները և վերադառնալ երկխոսության։ Այդ մասին նշվում է սեպտեմբերի 28-ին ԵԽԽՎ Հայաստանի գծով համազեկուցողներ, շվեդ Բորիանա Օբերգի ու ֆինն Կիմմո Կիլյունենի, ինչպես նաև Ադրբեջանի գծով ավստրիացի համազեկուցող Շտեֆան Շեննահի և բրիտանացի Ռոջեր Գեյլի համատեղ հայտարարության մեջ։
«Մենք խորապես մտահոգված ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական գործողությունների և դրանց սրման կապակցությամբ, որոնք հարվածի տակ են դնում տարածաշրջանային կայունությունը։ Մենք խորապես ցավում ենք զինվորականների և քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի համար, ինչի մասին հայտարարել են կողմերը։ Մենք երկու կողմերին կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել զինված գործողությունները և Մինսկի խմբի ձևաչափով վերադառնալ բանակցությունների սեղանին»։
Բացի այդ, համազեկուցողները Եվրոպայի Խորհրդի անդամ մյուս պետություններին կոչ են արել «ձեռնպահ մնալ ցանկացած գործողությունից, որը կարող է նպաստել լարվածության զարգացմանն այդ շրջանում»։

PACE Monitors Urge Armenia and Azerbaijan to Immediately De-escalate and Return to Negotiations
Strasbourg, 28.09.2020 - “We are extremely concerned by the outbreak of military hostilities between Armenia and Azerbaijan and its escalation, which put regional stability at risk. We deeply regret the losses of civilian and military lives reported by both parties,” said the PACE monitoring co-rapporteurs for Armenia, Boriana Åberg (Sweden, EPP/CD) and Kimmo Kiljunen (Finland, SOC), and those for Azerbaijan, Stefan Schennach (Austria, SOC) and Sir Roger Gale (United Kingdom, EC/DA), in a joint statement.
“We urge both parties to immediately cease armed hostilities, to de-escalate the situation and to return to the negotiating table in the Minsk Group format. In addition, we urge all other Council of Europe member States to refrain from any actions or discourse that could contribute to the tension and instability in this volatile region. We reiterate that there is no alternative to a peaceful solution to the Nagorno-Karabakh conflict,” they added.
“As we did in our joint statement in July 2020, when clashes took place along the Armenian-Azerbaijani border, we underscore the explicit obligation incumbent on member States of the Council of Europe that they should resolve the conflicts between them by peaceful means only,” they said.
“The Assembly stands ready to contribute, at the parliamentary level, to creating an environment conducive to peaceful negotiations within the Minsk Group format,” they concluded.