ԵԽԽՎ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է անում վերադառնալ բանակցությունների
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդները Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ են արել անմիջապես դադարեցնել ռազմական գործողությունները և վերադառնալ երկխոսության։ Այդ մասին նշվում է սեպտեմբերի 28-ին ԵԽԽՎ Հայաստանի գծով համազեկուցողներ, շվեդ Բորիանա Օբերգի ու ֆինն Կիմմո Կիլյունենի, ինչպես նաև Ադրբեջանի գծով ավստրիացի համազեկուցող Շտեֆան Շեննահի և բրիտանացի Ռոջեր Գեյլի համատեղ հայտարարության մեջ։
«Մենք խորապես մտահոգված ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական գործողությունների և դրանց սրման կապակցությամբ, որոնք հարվածի տակ են դնում տարածաշրջանային կայունությունը։ Մենք խորապես ցավում ենք զինվորականների և քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի համար, ինչի մասին հայտարարել են կողմերը։ Մենք երկու կողմերին կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել զինված գործողությունները և Մինսկի խմբի ձևաչափով վերադառնալ բանակցությունների սեղանին»։
Բացի այդ, համազեկուցողները Եվրոպայի Խորհրդի անդամ մյուս պետություններին կոչ են արել «ձեռնպահ մնալ ցանկացած գործողությունից, որը կարող է նպաստել լարվածության զարգացմանն այդ շրջանում»։

ПАСЕ призывает Армению и Азербайджан вернуться за стол переговоров
Наблюдатели Парламентской Ассамблеи Совета Европы призвали Армению и Азербайджан немедленно прекратить военные действия и вернуться к диалогу. Об этом говорится в принятом 28 сентября совместном заявлении содокладчиков ПАСЕ по линии Армении шведа Бориана Оберга и финна Киммо Кильюнена, а также австрийского содокладчика по линии Азербайджана Штефана Шеннаха и британца Роджера Гейла.
“Мы глубоко озабочены военными действиями между Арменией и Азербайджаном и их обострением, которое ставит под удар стабильность в регионе. Мы глубоко сожалеем о жертвах среди военнослужащих и гражданских лиц, о чем было заявлено сторонами. Мы призываем обе стороны немедленно прекратить вооруженные действия и вернуться за стол переговоров в формате Минской группы”.
Содокладчики также призвали остальные государства Совета Европы “воздержаться от любых действий, которые могут способствовать эскалации напряженности в этом регионе”.