Հակառակորդը գիշերվա ընթացքում ունեցել է 350-360 զոհ, 600 վիրավոր
Հոկտեմբերի 1-ի գիշերը արցախաադրբեջանական շփման գծում, ընդհանուր առմամբ, թեժ մարտեր չեն եղել: Հակառակորդը որոշակի վերադասավորման գործընթաց է իրականացրել գիշերը, լուսաբացից հետո որոշակիորեն մարտական գործողությունները թեժացել են: Այս մասին միասնական տեղեկատվական կենտրոնում հրավիրված ասուլիսին հայտնեց պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նա ասուլիսի ընթացքում տեղեկություն ստացավ, որ մարտական գործողությունները սկսել են թեժանալ: ՊՆ ներկայացուցիչը հիշեցրեց, որ առավոտյան Պաշտպանության բանակը (ՊԲ) հայտնել է խոցված մեկ ուղղաթիռի մասին, որն ընկել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածք: Այս առնչությամբ ՊԲ-ն ներողություն է խնդրել Իրանից:
«Հակառակորդի բոլոր հարձակողական գործողությունների փորձերը կրել են անհաջություններ, մեր զինված ուժերը հետ են շպրտել հակառակորդին: Հակառակորդն ունի 350-360 զոհ, 600 վիրավոր, երեք խոցված ուղղաթիռ, 15 միավոր տարբեր զրահատեխնիկա, մեկ «Սմերչ», 6 անօդաչու թռչող սարք»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Արծրուն Հովհաննիսյանը մանրամասներ չհայտնեց զինված ուժերի կողմից նոր տարածքներ գրավելու հարցի վերաբերյալ՝ նշելով, որ ոչինչ չի բացառում: ՊՆ ներկայացուցիչն ընդգծեց՝ զինված ուժերը մարտունակ են, և տարօրինակ կլիներ, որ միայն պաշտպանական մարտեր վարեին:
Հարցին, թե արդյոք կողմերը գերիներ ունե՞ն և սկսվե՞լ է արդյոք գերիների փոխանակման վերաբերյալ կոմունիկացիա, Հովհաննիսյանը նշեց, որ գերիների վերաբերյալ տեղեկատվության չի տիրապետում:

За минувшую ночь противник потерял убитыми 350-360, ранеными – 600 военнослужащих
В ночь на 1 октября на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск ожесточенные бои не происходили. Ночью противник пытался произвести некоторые перегруппировки, но на рассвете боевые действия обострились. Об этом на брифинге в Едином информационном центре сообщил представитель Министерства обороны Арцрун Ованнисян.
В ходе брифинга Ованнисян получил информацию о том, что боевые действия начали обостряться. Представитель МО напомнил о том, что утром Армия обороны сообщила об одном сбитом вертолете противника, который упал на территории Исламской Республики Иран. В связи с этим АО принесла извинения иранской стороне.
“Все попытки наступления азербайджанской стороны потерпели неудачу. Наши вооруженные силы отбросили противника, который потерял убитыми 350-360, ранеными – 600 военнослужащих, уничтожено 15 единиц различных видов бронетехники, один “Смерч”, 6 беспилотных аппаратов”,- сообщил представитель МО.
Отвечая на вопрос о занятии армянскими силами новых территорий, Арцрун Ованнисян сказал, что ничего не исключает, вооруженные силы Армении боеспособны, и было бы странно, если б они вели только оборонительные бои.
На вопрос, есть ли у сторон военнопленные и началась ли коммуникация по их обмену, Ованнисян сказал, что не располагает такой информацией.