Կանանց գումարտակի հավաքագրումը
«Կրակել գիտեմ», «Ես մարտարվեստ եմ պարապել երկար ժամանակ», «Զենք չեմ սիրում, պատերազմ չեմ սիրում՝ անկեղծ ասած», «Առաջին բուժօգնություն կարող եմ տալ», «Ես շատ լավ խոհարար եմ»։ Այսպես էին Մոսկովյան 5 հասցեում՝ Պաշտպանության նախարարին առընթեր Հասարակական խորհրդի շենքի գրանցման սենյակում իրենց կարողությունները ներկայացնում մարտի դաշտ մեկնել ցանկացող կանայք։
Իսկ միջանցքում իրենց հերթին սպասողները ոգևորված, բայց նաև այն մտավախությամբ, որ իրենց չեն «ընտրի», պատմում էին միմյանց, թե ինչու են եկել։ Միջանցքում ամենահաճախ հնչող հարցն է. «Բա ձերոնք գիտե՞ն, որ եկել ես»:
Սենյակի դուռը բաց է: Ամեն մտնողի հետևից միջանցքում կանգնածները խմբվում են դռան մոտ՝ լսելու թե ինչ հարցեր է տալիս փոխգնդապետը: Աղջիկներից մեկը 18 տարեկան է, տանը չի ասել գալու մասին: Փոխգնդապետ Մարինե Այրումյանը բարկանում է՝ ես քեզ սահման տանեմ, բա քո ծնողներին ի՞նչ եմ ասելու:
Գրեթե բոլոր սպասողները հարազատներ ունեն բանակում: Աղջիկներից երկուսը կամավորագրվում են իրենց ամուսինների հետ միաժամանակ՝ իրենք էստեղ, նրանք՝ կամավորների գրանցման մեկ այլ վայրում:
Ողջ ընթացքում հեռախոսը չի դադարում զանգել: 63-ամյա մի կին երկար կռվում էր հեռախոսով, թե ինչու 55 տարեկանին կարող են վերցնել, իրեն՝ ոչ: Արդեն 19 հոգու մերժել են, քանի որ տարիքը 18-55-ի սահմանում չի եղել:
Բացի տարիքից կարևոր է նաև ընտանիքի համաձայնությունը, կրակելու, վիրակապելու, կերակուր պատրաստելու հմտություններից որևէ մեկը, առողջական բավարար վիճակը:
Գրանցվողներն անմիջապես սահման չեն մեկնելու: Առաջիկա օրերին կստուգվեն նրանց կարողությունները, հետո արդեն ուսուցման փուլ կլինի: «Շատ մեծ հույս ունենք, որ մինչև մենք մեկնելու պատրաստ լինենք, պատերազմը վերջացած կլինի»,- ասում է փոխգնդապետ Այրումյանը:

Women in Yerevan Volunteer for the Artsakh Frontline
"I know how to shoot.” "I’ve done combat training.” "I do not like weapons. I do not like war, to be honest." "I can give first aid." "I am a very good cook".
These are the qualifications voiced by women showing up for recruitment for the Artsakh frontline.
Hetq talked to some of them waiting in line at the Armenian Ministry of Defense’s Public Council Building in Yerevan.
Those eagerly waiting for their turn in the corridor are afraid they will not be selected. The most frequently asked question in the corridor is: "Do your people know that you have come?"
The door to the selection room is open. All the applicants are crowded at the door to hear what the lieutenant colonel is asking.
One of the girls is 18. She hasn’t told her family about her plans. Lieutenant Colonel Marineh Ayrumyan is angry. “If I ship you to the border, what will I say to your parents?”
Almost everyone who waits has relatives in the army. Two of the women are volunteering along with their husbands. Their husbands are volunteering at another location.
The office phone does not stop ringing.
A 63-year-old woman has been arguing over the phone as to why a 55-year-old can be selected and not her. Nineteen applicants have already been rejected due to their age. Applicants must be between 18 and 55 years old.
Family consent and good physical health are other qualifications, along with one of the following skill - shooting, bandaging, cooking.
Those selected will not immediately be dispatched to the border.
Their abilities will be tested in the coming days, then there will be a training phase.
"We have high hopes that by the time we are ready to leave, the war will be over," says Lieutenant Colonel Ayrumyan.